Jump to content

Свештеник др Оливер Суботић: Да нам дрвеће не заклони шуму: o „дарвинистичком“ спору из другачије перспективе


Препоручена порука

Da se razumemo, događaj, ako se stvarno desio, uopšte nije zanemarljiv i ne treba ga olako otpisivati (premda, naravno, ničije lično iskustvo nije merilo istine). Bilo bi dobro da neko proveri da li se to desilo ili ne.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 194
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

Pretpostavljam da je pokušavao da pomiri teologiju sa TE

Можемо свашта да претпостављамо јер немамо појма ни ко је човек, ни шта је писао, говорио, размишљао. Свашта разни људи пишу на ту тему...

пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

ukoliko, naravno, ceo događaj nije izmišljen

Не верујем баш да је измишљено али имамо вишеструка препричавања. Зато би било добро да имамо аутентичан текст о. Јефрема Филотејског о томе. (Као и спорну књигу.)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је најдраже што је Суботић раскринкао препотентност академских богослова. Нема веће штете коју они могу да направе. Мене су неки од њих уједали за срце, понижавали што покушавам да дебатујем са њима који су школовани, а ја нисам. То је толико смрадно да сам без речи. То је као када бих ја њима рекао да они нису достојни да дебатују са мном, док не гладују недељу дана без трунке хране и кап воде, или док пар година не живе испоснички по строгом манастирском режиму, или док не упропасте кичму физичким пословима градећи конаке или зарађујући за кору хлеба. Мука ми је од теолога, којима је мислена парадигма, не Света Тројица, него тријадологија. Као када би ваша љубав била не супруга, него приручник о брачном животу. Нема се шта плодно разговарати са таквим људима.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Конструктивно без да иког прозива, проткано утемељеним чињеницама и препоручљиво за преко потребну расправу у академско богословском  кругу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ćiriličar рече

Са друге стране, предавати деци било коју научну теорију као непорециви аксиом – управо онако како се у пракси данас предаје Дарвинова теорија еволуције у нашим школама – не само да није исправно, него је и опасно, будући да шаље поруку да је критика непожељна у неким темама.

Ово је тачно под условом да се ТЕ стварно предаје као "непорециви аксиом" у школама. Само не знам шта он тачно подразумева под тим и колико је то у пракси истина.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Desiderius Erasmus рече

A, kako tumačiš taj događaj u svetogorskom manastiru, sa tim smradom (pod uslovom da se to zaista i desilo)?

O. Oliver je to vec sam objasnio u tekstu, gde i pominje taj dogadjaj. Vrlo lepo je zaokruzio taj deo.

Dakle, nauka koja cita ono sto pise u prirodi i bavi se prirodom je jedno.
Pseudonaucna ideologija koja iz toga izvodi nakazne zakljucke je nesto sasvim stoto.

Da, obavezno je da se o tome prica, bas kao sto kaze otac ovde, da se cuje i o zloupotrebama nauke.

Ali sta to pricamo - zloupotreba nauke? Pa i samo Pismo su ljudi nebrojeno puta zloupotrebili.

Nije ni do Pisma, ni do nauke, ni do prirode. Do ljudi je uvek i u svakom pogledu.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, obi-wan рече

O. Oliver je to vec sam objasnio u tekstu, gde i opminje taj dogadjaj. Vrlo lepo je zaokruzio taj deo.

Dakle, nauka koja cita ono sto pise u prirodi i bavi se prirodom je jedno.
Pseudonaucna ideologija koja iz toga izvodi nakazne zakljucke je nesto sasvim stoto.

Da, obavezno je da se o tome prica, bas kao sto kaze otac ovde, da se cuje i o zloupotrebama nauke.

Ali sta to pricamo - zloupotreba nauke? Pa i samo Pismo su ljudi nebrojeno puta zloupotrebili.

Nije ni do Pisma, ni do nauke, ni do prirode. Do ljudi je uvek i u svakom pogledu.

Ali, malo bi čudno bilo da je bogoslov izvlačio pseudonaučnu ideologiju iz nauke, zar ne? To bismo očekivali od ljudi poput Dokinsa, ali ne vidim zašto bi bogoslov to radio? On je najverovatnije pokušavao da pomiri TE sa hrišćanskim učenjem, kao što mnogi rade. Naravno, sve ovo pod uslovom da se to uopšte desilo.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ostali na temi sto me prozivlju nek` izvinu na pardonu, ali nemam nameru da tracim ni sekunde sa ljudima koji su do sad mnogo puta nepobitno dokazali da je svaki razgovor sa njima na bogoslovske teme potpuno uzaludan.

:mahmah:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Desiderius Erasmus рече

Ali, malo bi čudno bilo da je bogoslov izvlačio pseudonaučnu ideologiju iz nauke, zar ne? To bismo očekivali od ljudi poput Dokinsa, ali ne vidim zašto bi bogoslov to radio? On je najverovatnije pokušavao da pomiri TE sa hrišćanskim učenjem, kao što mnogi rade. Naravno, sve ovo pod uslovom da se to uopšte desilo.

Imas i bogoslova svakakvih brate.
Ne znamo ni da li se to zaista desilo, a ako jeste ne znamo ni ko je taj covek, ni sta je on tacno mislio/ucio/podrzavao.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лијепо човјек све разграничио, што се тиче читавог проблема, и џаба. Није чак помогао ни јасан савјет, при крају, о сабирању енергије. И који онда ум, расут по мислима?

``Помислих само и већ ме стигоше демони, све један за другим отварајући преда мном врата. Сва је срећа, што не мислим нигдје, не очајавајући у аду.``

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Haralampije рече

Конструктивно без да иког прозива,

Замена теза - отац Оливер јасно говори зашто је ставио свој потпис те прозива онекоји су те потписнике критиковали и сву кавгу запометнули.

пре 6 часа, Haralampije рече

проткано утемељеним чињеницама

Бриљантно тачно, али искориштено као подметачина за следећу нетачност:

пре 6 часа, Haralampije рече

препоручљиво за преко потребну расправу у академско богословском  кругу.

Крајња накарадност тумачења очевог текста и сушта супротност од онога што отац покушава рећи, а то је: препаметни, ватајте се бројанице а не паметовања. Ставите у синергију борајницу (а може и богомислије и добромислије, може и "Господе помилује ме и свет Твој") и теологију а не будалаштине о погубној теорији и теологију. Такође каже да је боље (свима па и  п р о з в а н и м) да раде пректично уместо да се праве праметни и саморекламирају, па да, рецимо, сви покушају да оснују манастир у БГ, у престоном граду, где би се окуила братија и наставио исхазам као жила куцавица Православља, уместо пуке, сервилне, горде, саморекламирајуће теологије која се чак самопроглашава на науку.

Отац позива не прекид ове бламаже, срамоте, а пре свега опасне дискусије. Не на дискусију о недоказивим будалашинама. Дотични су прозвали сами себе и стаставили сами свој списак, па и себе и своју "науку" рекламирају од Америке до Београда по којекавим часописима...све јавно бранећи своје паметовање. Не стиде се они, нити крију, а имају и иконографију своју:

image.png.d04f340a28793e1647ec5aa9011b478c.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, GeniusAtWork рече

Ово је тачно под условом да се ТЕ стварно предаје као "непорециви аксиом" у школама. Само не знам шта он тачно подразумева под тим и колико је то у пракси истина.

Ili ako cemo iskreno, ovo sto je Subotic napisao nema veze sa mozgom. On prvi izgleda nikad nije otvorio knjigu iz evolucione biologije cisto da pogleda koliko novih mehanizama je otkriveno preko kojih je evolucija djelovala i djeluje. Postoji sad vec veliki broj naucnika koji pod imenom Extended evolutionary synthesis nastoje uvesti nove mehanizme i dopuniti TE. Zatim zasto bi se na casu biologije izucavalo uopste politicko i socijalno djelovanje na koje su se pozvali neki losi ljudi u proslosti a koji nisu ni razumjeli TE. Zlikovci tokom istorije su se pozivali i na Bibliju mnogo puta, sto ne znaci da to i pise u Bibliji. Ni jedna vrsta kreacionizma ne moze biti alternativa TE, jer kreacionizam nema veze sa naukom. Svaka teorija ima svoje nedostatke ali se oni dopunjuju kroz naucni okvir. Koliko je jos tuznije zacetnik peticije dr Radmilo Roncevic nije razlikovao abiogenezu od TE jednom u studiju, a to dodatno srozava ovaj tekst u kojem se Subotic navodno poziva eto na kriticki pristup koji je kao ta peticija pokrenula iliti Radmilo Roncevic. Tesko mi je da povjerujem kako ima dr teologije koji nisu u stanju da otvore neku knjigu iz evolucione biologije i upoznaju se sa TE. Razumijem kontekst njihove rasprave jer se dotice teologije i hriscanstva ali je besmisleno da ljudi koji nemaju elementarno znanje biologije govore o nedostacima TE itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Ronald рече

Koliko je jos tuznije zacetnik peticije dr Radmilo Roncevic nije razlikovao abiogenezu od TE jednom u studiju,

Ovu su te takozvane "slabosti" i manjkavosti TE za koju gospoda žele da ponude alternativni program izučavanja u školama koji se naravno sastoji iz "naučnog" kreacionizma. 

 

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...