Jump to content

Свештеник др Оливер Суботић: Да нам дрвеће не заклони шуму: o „дарвинистичком“ спору из другачије перспективе


Препоручена порука

Дакле, теорија еволуције није сама по себи јерес, него када неки верник узме ту теорију као начин библијског стварања, укључујући првостворене људе Адама и Еву, онда је то катастрофална грешка.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 194
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Поуке.орг инфо 

@Vladan :::. je takodje preveo i originalni grcki tekst na prosloj ili pretprosloj strani.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, obi-wan рече

@Vladan :::. je takodje preveo i originalni grcki tekst na prosloj ili pretprosloj strani.

И у том оригиналном тексту нема реченице: "Нећеш бити добродошао у моју колибу све док се не одрекнеш ове теорије."

А део описа књиге је преведен уопштено, да је заснована на неким јеретицима, и изоставља се да је реч о протестантима, јеврејима и масонима.

Ово може да значи да: или постоје два извора приче или да је превод, благо речено, креативан...

Осим тога контекст тог пасуса (и приче) је да се критика старца односи на теорију (и идеје) из написане књиге (које старац назива и апологијом) а не на теорију еволуције.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Александар Милојков рече

@Ćiriličar не знам што си сад разљутио? Ово је важно питање и људи у Цркви треба у дијалогу, братски и у миру, из благе речи и аргументе, да дођу да правог става.

Вараш се, растужио сам се. Пази, да поредам(о) неке догађаје: теолози дробе о дарвинизму; таблоиди по каљузи вуцају оригинална документа са Сабора и преписке епископа; хомосексуалци у својој "литији" носе оскрнављену икону Мајке Божије; председница Владе најављује закон о истоплоним браковима; уредник теолошког портала прозива свој Синод (ајде де, ако то епископ чини и некако) по дневној штампи све испред графита са двоглавим мамуном или једноглавим мамунима...отишле су ствари предалеко. Је л' ти не капираш да нам је неко ували јаје за бубрег? Да ово везе са мисијом Цркве нема и да се троши огромна енергија а која се ионаке недовољно не користи у мисији Цркве? Има(мо) мали милион ставари да решавамо, животно важних. А довели смо се (не судим, констатујем) да не можемо да саслужујемо са људима чију смо теологију изучавали и зучавамо због раскола и нико не зна које и каве еклисиологије. да не редам....ми смо у хаосу и надхаосу....ко да се њути у чемеру и јаду побогу.

Јеси свестан ти да ће ПБФ морати у догледно време да има предмет, назваћу га социологија, који неће имати "непокретно" градиве, него ће из перспективе Предања да одговра за брзе промене у друштву - зови га како ти воља. Погле овај "мој" списак несрећни....па ужас брате...а "дарвинизам" нам није требао. Разумем ја тебе, теби је теологија живот али многим није, капираш. Многи везе немају кој су последице на децу неке ствари које се данас у "литијама" или "наукама" потурају деци.

Но једино добро је то што је показано, изашло на видело, сав хаос од незнања, умишљеног знања, вера које колидирају, ставова који колидирају а који никада не би требали колидирати јер су основи вере...која црна наука, Александре у Србији где се штанцају докторати у мега-тренду (не прозивам твој); где се коцке грануне лепе силиконом...ало, човече која наука о Стварању кад ми бетон нисмо изучили довољно...да не редам

Ти и људи попут тебе, ем сте ту, ем имате образовање основно да говорите о томе, треба да - по благослову и препоруци Цркве - спроводите расправу унутарцрквену, теолошку, па кад се неки став о неком друпштвеном проблему искристалише, опет по благослову када се предочи Оцима, да они саопште, а онда ви да изашете у јавност и са љубављу Цркве, бескомпромисно а благо објасните никоговићима шта је хомосесуланост, шта је аутаназаија, шта је вештачка олодња, шта је што-шта...но ми смо анархични, горди, имамо сваки свој сајт или блог, пишемо шта оћемо, радимо шта оћемо а не рдимо аман ништа . сатеерани смо у храмове и ваљамо се по каљугама, уместо да нас са страхопоштвањм гледају нецрквени људи, постали смо пред изругивања и такмичимо се...које наљутио. Не бенави...да ми пркосимо своме Синоду са мајмунима, визуално...отишли смо далеко. да више ни једно Саопштење не може да се изда са Сабора да не буде бруке....то страх буди у људима нормалним, јер је Црква прва и адња узданица.

Не гледај ја очев текст као "ђако-зуки" било коме, а ни тебе да "седиш на 2 столице" јер си оцу рецензент књиге, ма јок...него...треба ствари поставити на место. Не вратити, јер на месту нису ни биле....поставити их на место. Етика и практика, брате, етика и рецепција теологије у живи живот Цркве...и "мобилност"...иде све пребрзо, и макар једним предметом Црква треба да прати дешавања...а тај предмет треба да буде центар окупљања и Факултета и Сабора - живи живот. Нема више печења ракије и 500 година под Турцима....сад имеприја падне за 2 деценије и роди се нова за 2. Павле је решавао друптвене проблеме и те како, од робовласништва, преко блуда па надаље...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wan Поставили смо комплетан превод тог дела оригиналне књиге, онако како је преведен упоредо са енглеског и грчког издања, у књизи која је доступна на српском језику (ставили смо и насловну, а превод је радила Антонина Пантелић), баш зато што Владан није превео текст, него га препричао и додао своје коментаре. Овако се види цео догађај, до детаља, да не буде никакве забуне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@obi-wan Поставили смо комплетан превод тог дела оригиналне књиге, онако како је преведен упоредо са енглеског и грчког издања, у књизи која је доступна на српском језику (ставили смо и насловну, а превод је радила Антонина Пантелић), баш зато што Владан није превео текст, него га препричао и додао своје коментаре. Овако се види цео догађај, до детаља, да не буде никакве забуне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Vladan :::. рече

И у том оригиналном тексту нема реченице: "Нећеш бити добродошао у моју колибу све док се не одрекнеш ове теорије."

А део описа књиге је преведен уопштено, да је заснована на неким јеретицима, и изоставља се да је реч о протестантима, јеврејима и масонима.

Ово може да значи да или постоје два извора приче или да је превод креативан...

Осим тога контекст тог пасуса (и приче) је да се критка старца односи на теорију (и идеје) из написане књиге (које старац назива и апологијом) а не на теорију еволуције.

Upravo zato sam i napisao za original. Jer je ocigledno da nas prevod odstupa od njega.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Поуке.орг инфо рече

@obi-wan Поставили смо комплетан превод тог дела оригиналне књиге, онако како је преведен упоредо са енглеског и грчког издања, у књизи која је доступна на српском језику (ставили смо и насловну, а превод је радила Антонина Пантелић), баш зато што Владан није превео текст, него га препричао и додао своје коментаре. Овако се види цео догађај, до детаља, да не буде никакве забуне.

Koliko vidim - vide se neke izostavljene, a neke dodate recenice u odnosu na original.

Управо сада, Поуке.орг инфо рече

IMG-3c92d75b53d1cb4bcdfba6225af151fd-V.jpg

Ma OK to, ali da li je izvornik dobro preveden? Evo covek kaze da bas i nije.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, obi-wan рече

Upravo zato sam i napisao za original. Jer je ocigledno da nas prevod odstupa od njega.

Невоља са овом верзијом на српском и јесте то што сугерише да има (најмање) два извора приче.

Будући да сумњам да је преводилац баш брисао и убацивао целе реченице претпостављам да је реч о синтези две верзије.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Ćiriličar рече

Вараш се, растужио сам се. Пази, да поредам(о) неке догађаје: теолози дробе о дарвинизму;

Аутор текста је мој велики пријатељ. Лично сам разговарао са њим на ову тему и знам да је и његов став да је ово важна тема и да је потребно братски и у миру о њој продискутовати и доћи до правих позиција. Али добро, не мораш се сложити. И то твоје је неки став.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Александар Милојков Праштај, само још ово, ево болног "списка", скраћеног, који нам измиче као суштина:

  • Саборска документа по таблоидима;
  • Писма унутарцрквена у таблоидима - више нико не поставља питање: како је то могуће ни ко и зашто то чини;
  • Браћа епископи "ишту" Чинове и функције;
  • Колеге теолози, доктори теологије са патрологије и догматике се прозивају, оптужују за јереси и за плагијате и траже се одузумање доктората и функција;
  • теолог који је свима и студентима и професорима био узор - наш клир не сме да саслужује са њим због еклисиолошких сукоба и раскола који је отпочео и нико не зна исходе крајње.

Оне набројане "друштвене" проблем(чиће)е, пре, да ставимо на страну. Питање које се намеће: а зар  око дарвина да се за вратове 'ватамо? Окупирана смо земља монетарно и економски; отео нам је Срце КиМ; отимају нам језик; комадају нас национано и граде од браће друге нације (религијски интервенционизам - Раковић); отели су нам земље, оклеветали нас, изругују се нашем Мучеништву, сада нам мењајући делу Српства националну свест цепају и Цркву, онако са "ћошкова" где могу; прете одузимањем храмова (МЦГ)...а ми око Дарвина?

Па, не верујем ја у теорије завере, верујем у бруталне завере сатанске, које се спроводе преко људи. Где нам је памет?

Толико...читаћу са задовољством сваки твој озбиљнији коментар. Лично, могу да рзличим границе науке и Цркве, знам по нешто о тој несрећно ТЕ, тек површно, дакле нисма компетентан за расправу о њој - али, расправа је бесмислена! Расправа је завођење за Голеш. Прочитај (а знаш ти то боље, али кад се "стави на сто" другачије је) ти онај списак на почетку...

И реч о завршници текста оца Оливера: манастир св. јелисавете у Минску. Старац даје чеду 100-тинак рубаља и благослов: синко, иди у крај Миснка и поред психијатријске болнице оснуј манастир. Духовно чедо се чуди: Оче, са 100-тинак рубаља, па како? Иди, вели старац, оспод ће уредити.

Погледај сам, да ти не линкујем шта се тамо десило за пар деценија. Е...не бих рекао да их занима много ТЕ, а тамо се брате Свето Јеванђење о-де-ло-тво-ру.је. Лууди оздрављују, алкохоличари и наркомани се чисте, 100-тине лаика ради, везе, иконопише, ију се звона, кандила, снимају серије поучне - један читав град, са више храмова, метоха, испосница...монаштво, свептенство, клирици и лаици, народ честити и грепници....Црква Божија.

Е видиш, то је смислено...а кадемска препуцаваља, академска теологија сам по себи маши циљ, акамоли препуцавања...дакле, време је за буђење, док није касно...док има још епископа који могу бити узор...верујем, дубоко, ово је мало "размрдавање"...јер Николај је "видео" СПЦ у другом светлу, и оно ће засијати у нашој Светој Цркви убеђен сам....ово су бесмислице (а ја, никоговић који ето имаде потребу да "рикне", макар као онај св. Јустинов во...или макар Домановићев). Велике бесмислице....погле горе "списак", паметном доста.

Враћајмо се Етици, теологији која се може и примењује у животу Цркве, која има своје рецепијенте...живот Цркве је увек "дириговао" теологију, а онда, када се на тај начин "уздигла", она усмеравала живот, кружна хармонија, сурет Етике и Онотологија. Прва иде "одавде" а потоња долази "од Тамо"  - сусрет љубавни и дело-творни. Ово су подле замке духовне и које смо упали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чуо сам се управо са оцем Оливером и преносим (по благослову) део нашег разговора, односно оно што је он истакао:

Цитат

Што је најјаче од свега, у мом тексту је ТЕ била наведена као повод, а суштина проблема је нешто друго. А опет се готово сви (мисли на коментаре овде на форуму) ухватили дрвећа и детаља, а нико да разговара о шуми и кризи академског богословља. То је срж текста, рад на сједињењу благодатног опита и катедре, ово друго је споредно.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

 рад на сједињењу благодатног опита и катедре, 

Ово је темељна и велика тема, у којој сам ја апсолутно сагласан са аутором текста. Теологија треба да буде спој, јединство литургијско-подвижничког живота и интелектуалног напора. Просто, то је и метод теологије као науке.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...