Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Нисам попа, откуд ти то, то предпостављени и дати у смислу да смо ти ми у фактичким реалним икономијским ситуациама прије и испред Христа, а Христос крајњи и посљедњи иза свију. Ту се ми налазимо а не у Светој Тројици па да одозго јављамо теолошки шта треба, "ми нисмо ангели".

Ma volim ja tebe. Volim i Porfirija. On je bio naš mitropolit. Likčina. Prosto me je taj njegov postupak onako malo ...bem li ga. Koliko ljudi samo čeka da vidi neku grešku i odmah izađe iz crkve..prosto sam se zapitala, kako je mogao tako da se ispali. ALi ok, kao što rekoh, poneo ga taj duh, videlo se da se smotao. Ljudski...

  • Свиђа ми се 1

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 21 минута, sanja84 рече

Koliko ljudi samo čeka da vidi neku grešku i odmah izađe iz crkve..

Такви нажалост нису спознали ни себе ни Цркву ни Бога. Не може нико бити роб ничијих високих очекивања. 

И питање је да ли се уопште ради о грешкама или о погрешном расуђивању ловаца на грешке. Говорим генерално, немајући на уму никакву конкретну ситуацију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Вилер Текс рече

Такви нажалост нису спознали ни себе ни Цркву ни Бога. Не може нико бити роб ничијих високих очекивања. 

И питање је да ли се уопште ради о грешкама или о погрешном расуђивању ловаца на грешке. Говорим генерално, немајући на уму никакву конкретну ситуацију.

On je odgovoran za njih. Zato je i rekao da ima težak krst.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, sanja84 рече

On je odgovoran za njih. Zato je i rekao da ima težak krst.

Извини немој се љутити али твоје виђење ствари личи помало на виђење ствари оних који желе да им буде све потаман и да свештенство има крила па ће онда и они да дођу у храм и да верују. Свако је за себе одговоран и савршенство може тражити само од себе самога.

При том мислим да нема никаквих проблема око тога што је Патријарх Порфирије целивао руку папи Фрањи, његова лична ствар из личних разлога. 

Боље је учити се и смиривати се него се саблажњивати око свега.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, DemijanBG рече

Немојмо извлачити из контекста, просто неке ствари нису тачне. Патријарх цариградски је у присуству папе прочитао мирску молитву молитва није исто што и цела литургија

Причали смо о другом догађају

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Вилер Текс рече

Извини немој се љутити али твоје виђење ствари личи помало на виђење ствари оних који желе да им буде све потаман и да свештенство има крила па ће онда и они да дођу у храм и да верују. Свако је за себе одговоран и савршенство може тражити само од себе самога.

При том мислим да нема никаквих проблема око тога што је Патријарх Порфирије целивао руку папи Фрањи, његова лична ствар из личних разлога. 

Боље је учити се и смиривати се него се саблажњивати око свега.

 

Ako Bog da pa da budeš na nekom odgovornom rukovodstvenom mestu... Pa ćeš razumeti. 

  • Свиђа ми се 1

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, sanja84 рече

Ako Bog da pa da budeš na nekom odgovornom rukovodstvenom mestu... Pa ćeš razumeti. 

Ја разумем твоју логику али мислим да и ту треба да се расуђује.

И за ова писања овде и ти и ја имамо одговорност.

Пођимо од баналних ствари. Литургија је, палионица за свеће је у храму, маса људи долази и пали свеће и ако би требали да учесзвују у литургији. Црквењак, свеће које сви стављају напред, практично на гомилу, помера назад да би било места или је приморан да неке склони и угаси јер нема више места трпи критику и саблажњава неких сестара јер им дира свеће и помера их. Треба ли им рећи па има и других људи, морам направити места?  Или да се неко не би саблазнио треба да се повинује туђој неразумности?

Не треба се саблажњавати него радити на себи. Иначе ћемо се бетонирати ко плоча.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, DemijanBG рече

издајник

и Четник.

@Bokisd још: у конфесионалним поставкама влада располућеност, прикривено манихејство, јер се дјелимо на праве и неправе добре и лоше,  а добри лошима смију јахат по грбачи... Дуализам је најстарија јерес измислио је ђаво још док смо били у рају.

Осим тога конфесиолизам дозвољава постпјање других, што може у неком смислу политичке коректности, али у смислу вјере Бога у човјека и обрунуто никако.

Сви који су у постојању имају неки Логос, благослов да буду, иначе би их истрјебио Господ као многе народе и Цркве.

Да ли ми њих држимо у постојању или они нас, како се ти Логоси и логоси разају је прича за себе, али нико ко постоји не може то сасвим ван Истине и без било каквог односа са њом.

Сад сви смо под разним праведним епитимијама, на разне начине пропали у свјетовност. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ако православље прихватимо као конфесију све је већ пропало.

"Православље је вјера човјека у Бога која је иста она вјера којом Бог вјерује у човјека"

или "Христос је спасење Бога, гоцорим као Теолог"

или "За мене је свака душа православна"

 

Дакле православни вјерују у људе онако како Бог вјерује у њих и по том основу се опопде са свима. За неке отворено за неке у причама.

Према Папи требс да се односимо онако како Христос вјерује у њега, ако хоћемо да изразимо православље.

Ако је оравославље јонфесија или идеологиа ја га се одмах одричем

 

Ja konfesiju shvatam kao ispovedanje vere, nesto slicno kao orose Sabora i Simbol Vere koji su u to vreme bili konfesionalno ispovedanje vere ortodoksne i prave Crkve svetih otaca i Sabora.

Tako i danas nasa PC ima svoje konfesionalno ispovedanje u odnosu na sve druge tkz. crkve pod ovom kapom nebeskom.

Mislim da je to takva jednostavna postavka stvari Vlado.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

и Четник.

@Bokisd још: у конфесионалним поставкама влада располућеност, прикривено манихејство, јер се дјелимо на праве и неправе добре и лоше,  а добри лошима смију јахат по грбачи... Дуализам је најстарија јерес измислио је ђаво још док смо били у рају.

Осим тога конфесиолизам дозвољава постпјање других, што може у неком смислу политичке коректности, али у смислу вјере Бога у човјека и обрунуто никако.

Сви који су у постојању имају неки Логос, благослов да буду, иначе би их истрјебио Господ као многе народе и Цркве.

Да ли ми њих држимо у постојању или они нас, како се ти Логоси и логоси разају је прича за себе, али нико ко постоји не може то сасвим ван Истине и без било каквог односа са њом.

Сад сви смо под разним праведним епитимијама, на разне начине пропали у свјетовност. 

Odgovorio sam na onu prvu poruku Vlado, slicno i za ovo.

I samo bi dodao ono od sv.Avgustina (parafraza).... da ima i nekih koji nisu sa nama, ali su u duhu sa nama, i ima nekih koji su sa nama ali nisu u duhu sa nama....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, sanja84 рече

NIsam znala da si popa. Realno jeste da skačeš na ljude bez razloga i pripisuješ im svašta. Iskuliraj uz neki džez...Ja i dalje ne bih poljubila papu iz svojih ličnih razloga, ali to sam samo ja...Porfirije je imao svoje lične razloge i razumem. On je bio tamo u ZAgrebu, pretili mu smrću i verovatno je papa uradio nešto da poboljša njegovu situaciju tamo. .. ALi to su samo pretpostavke...Nije ni bitno

 

Ако си гледала "Упитник" са Патријархом Прфиријем, могла си да чујеш његову изјаву (парафразирам), да би на коленима ишао и молио из једног дела Загреба у други, само ако би тај чин суштински помогао и донео бољитак Српском народу у Хрватској...Када одбацимо наше критизерство, злонамерност и осуде сваке врсте, није тешко укопчати ни тај мрски чин љубљења руке папи, али Боже мој, добрим људима су се увек тражиле мане, а лошима врлине.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Сви који су у постојању имају неки Логос, благослов да буду, иначе би их истрјебио Господ као многе народе и Цркве.

Не, немају. Само је јединородни Син Логос Божји, а то о чему причаш су логосности творевине и није никакав благослов. Као ипостас је човјек добио благослов да учествује у Божијем бићу, приносећи Му творевину (природу), управо по тим логосностима унутар ње. "Твоје од твојих, Теби приносећи..." А то "Твоје" јасно говори да је природа Божије власништво, те Он нема шта да благослови оно што му већ припада. Погледај мраве нпр. како припадају Богу као архитекти сваке њихове творевине и уопште Му се не клањају, већ сасвим природно све раде. Али њима је Он Бог, а нама је Отац. Ако свој однос према Њему градимо као однос човјека (=природе) и Бога, а не, сина (=ипостаси) и Оца, ништа нам још није јасно, само ћемо да се сударамо главама у овом мравињаку.

А то, да је Господ "истријебио многе народе и цркве", то је већ питање психонаутике. Ја, лично, енергију Божију познајем само као стваралачку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Bokisd рече

Ja konfesiju shvatam kao ispovedanje vere, nesto slicno kao orose Sabora i Simbol Vere koji su u to vreme bili konfesionalno ispovedanje vere ortodoksne i prave Crkve svetih otaca i Sabora.

Tako i danas nasa PC ima svoje konfesionalno ispovedanje u odnosu na sve druge tkz. crkve pod ovom kapom nebeskom.

Mislim da je to takva jednostavna postavka stvari Vlado.

Контекст испвједања је да се покаже супориорност и пуна надлежност, а не да се унесе подјела у биће (дуализам, манихејство итд) и дозволи постојање друге вјере.

пре 10 часа, Bokisd рече

Odgovorio sam na onu prvu poruku Vlado, slicno i za ovo.

I samo bi dodao ono od sv.Avgustina (parafraza).... da ima i nekih koji nisu sa nama, ali su u duhu sa nama, i ima nekih koji su sa nama ali nisu u duhu sa nama....

:)

пре 9 часа, DemijanBG рече

Ko je to Cetnik ????

Издајица, врховни командант свих четника са сједиштем у Загребу.

пре 8 часа, slovoA рече

Не, немају. Само је јединородни Син Логос Божји, а то о чему причаш су логосности творевине и није никакав благослов. Као ипостас је човјек добио благослов да учествује у Божијем бићу, приносећи Му творевину (природу), управо по тим логосностима унутар ње. "Твоје од твојих, Теби приносећи..." А то "Твоје" јасно говори да је природа Божије власништво, те Он нема шта да благослови оно што му већ припада. Погледај мраве нпр. како припадају Богу као архитекти сваке њихове творевине и уопште Му се не клањају, већ сасвим природно све раде. Али њима је Он Бог, а нама је Отац. Ако свој однос према Њему градимо као однос човјека (=природе) и Бога, а не, сина (=ипостаси) и Оца, ништа нам још није јасно, само ћемо да се сударамо главама у овом мравињаку.

А то, да је Господ "истријебио многе народе и цркве", то је већ питање психонаутике. Ја, лично, енергију Божију познајем само као стваралачку.

Супернаутике, која за одважне укључије и све најзанимљивије дестинације психонаутике.

Ти лично познајеш само дијалектику личност природа, па онда као пионири провлачиш све кроз то.

По теби, Бог вјерује на један начин у православног човјека, а на други начин у балију? 

Како може да живи вез Божијег благослова? Ко га и чиме држи у постојању? @Bokisd  видиш сад прикривени дуализам?

Сад друга је ствар што смо ми мимо воље Божије нсправили расколе са Артемијем и Папом, не улазећи сада које у праву, трпимо различите епитимије, у различитим смо стањима, али нико ко је још у времену као хоризонту смисла није без смисла, или Смисла, у њега се Бог још нада. Да кажем и вјерује.

А не конфесионализам, странчарење, спорт и сл. немају везе са природом Цркве.

Дакле ако хоћете теолошку перспективу, онда гледајте, да ли Бог и како и како вјерује у Римску Цркву и Папу, и таквом вјером вјерујте и ви у њу, ма каква била...

То гледање није негирање историје, односно икономије, него је управо једно те исто! Ако овде упаднемо у метафизичко тумачење историје, пропали смо и подмјестиће нам се метафизичка теологија која изазивс смрт Бога, односно истинитост теологије намјесто њене благодатности.

Осудна битка се води око самог темеља ствари.

Како избјећи то метафизичко схватање историје (Јасновца нпр) је прича за себе, читати књигу "Историја је Црква" од Ж.Видовића. Углавном ваља ако говоримо о историји онда то ваља чинити из истороије и фактичког стања, а не из Свете Тројице, метафизике и сл.

Зато неки овде неразликујући перспективе говоре о канонима, обичајима, рукољубу, сабору светом писму, као да су они умјесто Христа сишли са неба, а тек су надахнута дјела.

Ђаво није други принцип па да се по основу њега орјентишемо, он не може ништа, осим да се уз нашу сагласност уноси подјеле и тако се противи сабрању. На крају ни за њега нису врата Цркве затворена, ако се покаје.

Колико је тек Папа погрјешио, дао благослов надвојводи и њему надлежном епископу :smeh1:: Цјеле Италије са једним небитним за помен селом Римом за које се у Срба не би ни знало да није Аве.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Родољуб Лазић рече

За сваку лаж и сваку празну реч свако од нас ће дати одговор.

Треба о томе мислити и у ове дане поста. 

 

У царској Русији, током Великог поста, истински православци - традиционалисти нису висили на интернету и претили неистомишљеницима Страшним судом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, slovoA рече

 Ја, лично, енергију Божију познајем само као стваралачку.

Опитно, познајеш дијалектику створено нестборено, или познајеш истине о томе записане у књижуринама? Једно или друго, или и једно и друго?

Ту се прави права разлика између праве Славе и истинитог исповједања. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...