Jump to content

Прогон Српске Православне Цркве у Црној Гори од стране конвертита

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 2.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Можда је сад важније разграничити нека питања. Односно, оно што се тиче саме Цркве Христове, од оног што се тиче државе и нације. Јер, ако ту не направимо јасну разлику, то је већ протестантски модел. Управо оно на чему Мило покушава да левитира, негдје у поднебесју, између духова злобе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo jos jedne emisije gde je o. Gojko gostovao. Jako teska za gledanje posto je sagovornik naporan (kao i svaki pravnik :P)

 

Pita ga voditelj zasto odbija pomoc iz matice (neki pravnici iz Srbije su hteli neku zalbu da podnesu pa su im rekli iz MCP da ne rade nista na svoju ruku dok se ne dogovore itd.) -  Gojko se zbuni kakva matica, mi zivimo u CG i pregovaramo sa organima CG. Dakle, prilicno sam siguran da nije Srbin ali je (i dalje) lojalan SPC.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Ćiriličar рече

Ставио сам наводнике, то је шала са друге теме... нема потребе да се вређаш.

 

Оца Гојка сам пратио, понекад, неко предавање. "Понеко", зато што сам већину тога слушао од других, или читао више пута...па ме то и не занима, само зато што није ништа ново. Има неких занимљивих анагдота, као "прича о фанти"....које имају дубок карактер.

Поводом последњих дешавања, око "црногорског писаног споменика културе", та изјава да је и он Црногорац... немам став, онако црно-бело. Искрно говорим.

Зашто немам став? Зато што нисам испратио - а можда се изјаснио - да је он по националности Црногорац. Ако јесте, то је за мене идентитеско конвертитство, јер сматрам да црногорска нација не постоји. Црногорци су, за мене, Срби!

Међутим, ја не знам како, када и у ком контексту се отац Гојко изјаснио. Можда је ракоа као да неко каже, ко је из Книна: "ја сам Крајипник"! Заиста не знам.

Такође, доле је извршена, и врши се, духовна обнова и христијанизација библијских размера, али, нажалост, паралелно је текао процес идентитеског геноцида и конвертитства. Тоје по мени идентитеска шизофренија и то ће, кад се испуни време, морати да се лечи.

Конвертитсво има једну опасну димензију - оно је "анти", негација! Дакле бити конвертит је бити против онога од чега си се одвојио. Ја имам само једног оца, имам само једне претке - да ли ја имам право да будем оно што нисам? Па имам, али да ли ја то јесам?

Ако су оцу Гоју преци Срби, а он се сматра Црногорцем - он је конвертит, идентитески. Али можда су ми преци Црногорци. Било би апсурдно да отац Гојко познаје добро Стари Завет, а да не познаје своје претке.

То што се сада доле много не србије је размљиво, и ја то поштујем. Мада сматрам да то само одмаже Србим ау целини.

Ћирко не вређам се, откуд ти то, мало сам окренуо ствар, може се рећи и да сам убачен и осјећам се ко крме у Техерану и лакше леђа окрећем муслиманима у Сарајеву или љепше се осјећам у Загребу, али мислим да сам  у том идентитетском смислу позиција.

https://static1.squarespace.com/static/5657eb54e4b022a250fc2de4/t/566f9dfa1c12100c11456ac3/1450155514846/1969_Heidegger_Identity+and+Difference.pdf

Како мислиш ако су му преци Срби? Црногорско конвертитство је новијег датума.

Или пак Црногорска диференција, што би и могло проћи ( то је оно без анти).

Ако је конвертит онда се прогон СПЦ врши изунтра, односно Вартоломјеј и Мило имају такмаца...

Ако је у питању Црногорска национална диференција, по којим основома се она одвија, да је препознамо и подржимо. Неможемо прихватити Гојкове тезе о Јеванђељу...

Идентитет не може да буде тако флуидан осим ако се ради о кибернетичком манипулацијама, односно искорјењивању.

Ја не видим ништа црногорско што није моје, на страну менталитет, и не посежем за туђим, али једино што видим то је оно анти, а то Црква не може прихаватити као различитост.

Антикомунизам је врста комунизма, Антифашизам врста фашизма, а АнтиАнтиФашизам који је смислио Небојиша Пајкић врста Фашизма и Антифашизма....Ако постоји Црногорска нација (не држава то нема спора) онда јој хитно треба дати аутокефалну Цркву.

Ако је она заснована на негацији србинства онда може имати само антицркву или раскол.

Не зато што неко има или нема силу, него се има или нема идентитет.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Ćiriličar рече

@Hadzi Vladimir Petrovic 

Ма разумем ја тебе одлично с обзиром на поднебље(!) где живиш. Надам се да ниси више странац него ја међу Русима :))

Ја сма овде странц национално, а у истом смо Духу. Сиц...

Види, а сам знаш, има доле 2 врсте конвертитства. Једни су Монтенегрини и против Цркве, други су верници а осећају се као Црногорци.

И једни и други су кнвертити по мени. Црногорска нација се први пут спомиње почетком 20. века, гласније мало касније од усташе Дрњевића, и успоставља се од Броза.

Коме одговра да буде у тој историји, нек абуде. Да је 5 пута поп.

Добро ми се разумијемо, али да ли нас разумију ти како их називаш првом и другом врстом?

Хоћеш да кажеш да има оних који нису вјерски конвертити, а јесу национални? То колико знам није могуће.

Ако има неко да нам то објасни, како? Неко од оних који се тако осјећају.

Теоретски је  могуће да су ои ушли у неку националну диференцију, али понављам тај идентитет мора имати саджај, њега мора створити Црква као културолошку посебност, а култура се не ствара силом ( државом) нити је нација заједница силе.

Да би настала Црногорска нација њу мора створити Црква (аутокефална) и то је добро скапирао Мило, само што изгледа нису скапирали како се прави аутокефалија, па мисле трговати са Вартоломејом.

Међутим то је исто као да купиш потврду да си свет, што је глупље од опросица.

Ко би био Црногорски свети Сава и шта би било његово дјело у једном стварном црквеном процесу националне диференције и стицања аутекефалије питам  Вас?

Каву год нацију да прави држава од Срба то је антинација, јер Србе није правила држава, него они државе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одговор Амфилохија Милу Ђукановићу: Литије нису политички скупови

Novosti Online / М. С. | 19. јануар 2020.

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије реаговао на изјаву председника Црне Горе Мила Ђукановића да су литије политички скупови.

- Није тачно да су литије политички скупови. Ви сте сведоци овог сабрања данас овог народа, је ли то био политички скуп или заиста духовни и црквени? Сами сте сведоци шта је ово. Ако он ово назива поличким скупом, онда он не зна, а није чудо да не зна, јер није ни крштен.

Овако је митрополит црногорски-приморски Амфилохије одговорио на неке од констатација председника Црне Горе Мила Ђукановића истичући да је народ већ дао одговор на позив власти да се разговара о примени Закона.о слободи вероисповести.

- То је безакоње, то је отимање светиња, о томе нема разговора. Они могу да изврше насиље, власт, али очигледно да овај народ насиље не прихвата и не призива. Народ позива на разум, љубав и разумевање.Политичари нека воде своју политику, ово је божији скуп, казао је митрополит, истичућу да прихваата преговоре са властима једино ако се Закон повуче.

-Како да раговарамо о једној лажи, о неправди, која је стид и срам Црне Горе. Најсрамније нешто што се у Црној Гори догодило, то је тај закон. Ми не можемо да разговарамо о томе. То је и њему речено. Ако хоће он може против народа. Ако хоће да буде истински владар нека испоштује путеве краља Николе, поручио је Амфилохије Ђукановићу, наглашаваајући да ће "овај народ овако да се сабира и убудуће".

- Ако заиста имају разума, а имају надам се, они ће схватити да је ово народни протест и за мене је ово чудо, а имају надам се, они ће схватити да је ово народни протест, из дубине душе народа. И за мене је ово чудо. Овде сам митрополит 30 година и нисам могао очекивати да ће овај народ овако да се понесе према томе. Ако им то не говори ништа којем Богу и којој власти они припадају? Ако су народна власт, испоштоваће глас народа. Неће доносити ове законе који су закони неправде и гажење елементарних људских права, а нема дубљег права од права вере у живога Бога. Газити то и отумати оно што је народ уграђивао кроз векове у храмове, ја то не разумем. Могу како хоће, али не могу докле хоће, ипак смо пролазни ми овде, а црква Божја је вечна - казао је Амфилохије, који је истакао да Цркваа и даље траажи дијалог о темељном уговору који би подразумевао "оно што су урадили са Римокатоличком црквом и Исламском заједницом".

- Први пут историји једна власт, један председник ствара своју цркву и то некрштени председник, можете замислити до чега смо дошли ми у Црној Гори. Ствара своју тзв "аутофекалну" цркву, јер то само може бити таква црква коју ствара неко ко је безбожник и не зна шта је црква - казао је митрополит Амфилохије.

 

https://www.novosti.rs/вести/планета.480.html:842467-Одговор-Амфилохија-Милу-Ђукановићу-Литије-нису-политички-скупови

 

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, feeble рече

Evo jos jedne emisije gde je o. Gojko gostovao. Jako teska za gledanje posto je sagovornik naporan (kao i svaki pravnik :P)

 

Pita ga voditelj zasto odbija pomoc iz matice (neki pravnici iz Srbije su hteli neku zalbu da podnesu pa su im rekli iz MCP da ne rade nista na svoju ruku dok se ne dogovore itd.) -  Gojko se zbuni kakva matica, mi zivimo u CG i pregovaramo sa organima CG. Dakle, prilicno sam siguran da nije Srbin ali je (i dalje) lojalan SPC.

Назив емисије: Нацисто

Измењено од Ромејац
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Ćiriličar рече

Могуће је Аџија, како није, јер многи од тих људи се тако осећају. Но то је немогуће да остане тако. То је само једна тачка, период, о о(не)свешћивању ти људи. Нада буди то што су при Цркви, те  вероватно ће процес, кад дође време за то, ићи у добром правцу.

Осјећам се као мушко у ствари сам женско, који је то идентитет?

Диференција између Срба и Црногораца нам дође као родно и полно разликовање, а знамо ко то гура, па кад незнаш ни ко си ни шта си, ни чији си...може да те ака ко и како хоће....

Национални идентитет је да будемо исти они људи који су били наши стари и који ће бити потомци, да се иде са Христом кроз историју, али да се и кроз смрт наставља битисање, као предукус, начин, етос, култура.

На површини као исто, али у дубини тог осјећам се као мушко у ствари сам женско лежи патологија, и ђаво којег Црква изгони.

То је одрицање од светих предака....дегенерација

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mi se svidjaju ove baklje jel deluje kao utakmica.

Al treba podrska svakako. 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мој текст за "Српске новине".

"Оно што дукљански идеолози називају „заокруживањем националног суверенитета“ заправо је дугогодишњи и свеобухватан пројекат затирања српства и православља у Црној Гори, а усвајање „Закона о слободи вјероисповијести“ би, по науму тих екстремиста, представљало само завршни чин тог злочиначког подухвата. Након дугогодишњег планског пљачкања и дискриминисања првенствено српске популације, прогањања њеног језика и културе, истјеривања српског становништва из свих државних институција и јавних управа, систематског одузимања права Србима, такав монструозни пројекат је своју кулминацију требало да доживи у поменутом закону.

Стратези изградње монтенегринског идентитета правилно су уочили да антисрпска и конвертитска Црна Гора никада не би могла заблистати у пуном сјају без претходног обрачуна са православљем. Наравно, они су у таквој ситуацији само локални извођачи радова и дио једног ширег плана, који укључује одређене НАТО-структуре и чији је коначни циљ уништење свеколиког православља у свијету.

 

Поучени неким ранијим искуствима, монтенегринске клептократе и дукљански идеолози су сматрали да ће њихов фронтални удар на Српску православну цркву у Црној Гори и отимање њене имовине протећи без значајнијих реакција вјерног народа. Међутим, након проглашења срамног закона у Црној Гори се десило аутентично чудо. Када говорим о чуду, под тим не подразумијевам несвакидашњу ситуацију за коју колоквијално употребљавамо тај термин. Не, овдје је ријеч о правом, аутентичном, Божијем чуду, тј. о примјеру оне ријетке ситуације када Свевишњи одлучи да се директно умијеша у људску историју.

Да се управо ради о чуду, најупечатљивије свједочи чињеница да никада у цјелокупној историји Црне Горе толики број људи није истовремено у већини градова протестовао против власти. Ако узмемо у обзир да је одређених дана и до сто педесет хиљада грађана симултано протестовало, као и да су на сјеверу Црне Горе на улице излазиле апсолутне већине становништва, можемо само наслутити размјере ових јединствених дешавања. Изузетност тренутка одсликава и чињеница да се ништа слично не може десити у било којој европској земљи; незнатна је вјероватноћа, на примјер, да у једној Њемачкој неких двадесет милиона грађана истовремено изађе на улице и протестује било којим поводом.

 

Имајући у виду незапамћено „дешавање народа“ у Црној Гори, а и поред уобичајене цензуре догађаја коју спроводе медији под контролом власти, монтенегрински режим се нашао у стању безнађа. Сада је свима кристално јасно, а прије свега присталицама власти: режим у овој земљи нема већину. Већина је, и то убједљива, на другој страни. Да је режим у паници може се закључити и из хистеричних саопштења владајуће партије, која се неуспјешно баве смањивањем броја учесника на молитвеним шетњама. Паника монтенегринске клептократије произилази првенствено из свјесности да све већи број њених досадашњих присталица присуствује величанственим литијама.

То примјећују и традиционални учесници свих антирежимских протеста који на актуелним литијама уочавају читаву „војску“ нових лица, као и оних за које се зна да су гласала за власт. Испоставља се да су били у праву сви они који су тврдили да добар дио стандардног чланства ДПС-а неће слиједити партијску линију приликом напада на Цркву, и да би управо по том питању диктаторски режим могао „поломити зубе“.

 

Мислио је монтенегрински тиранин да ће неуставним и братоубилачким законом подијелити православно биће Црне Горе, а заправо ће једину подјелу направити унутар сопствене партије. Чланство владајуће странке се неумитно осипа, а то ће се јасније видјети у данима који долазе. Актуелна дешавања ће се, без икакве сумње, одразити и на предстојећи попис становништва у Црној Гори. Српски и православни народ се ујединио као никада до сада, присуствујемо својеврсном васкрсењу српства, а такав тренд ће засигурно бити присутан и у резултатима пописа.

 

 

Процес одбране наше Цркве ће потрајати. Стога је од суштинске важности сачувати масовност и истрајност, али и стрпљење. У стрпљењу и смирености је кључ. Нико се не би смио заварати мишљу да би се постојећа проблематика могла ријешити без одласка диктаторске власти са политичке и историјске сцене. Таква власт је Српску православну цркву већ таргетирала као стратешког непријатеља који се мора уклонити из Црне Горе, а на њено мјесто поставити одређени унијатски ентитет.

За спровођење таквог плана монтенегрински режим добија спонзорство и инструкције од стране поменутих кругова са Запада. Међутим, ти кругови ни у сну нијесу могли очекивати тако моћну, широку и дубоку православну ријеку народа који ће стати у одбрану своје Цркве. Како се остварује нешто што у плановима НАТО-стратега није било размотрено ни као удаљена могућност, мало је вјероватно да ће дати инострани кругови безусловно подржати губитничку позицију монтенегринске клептократије у кризном тренутку.

Народна окупљања морају бити масовна и мирног карактера, као и до сада. Осим молитвених шетњи које су у организацији Цркве, неопходно је практиковати блокаде саобраћаја и остале форме грађанске непослушности, које би организовали политички ентитети и неформалне групе. Такве форме ненасилног отпора већ су се показале као изузетно ефикасне и са њима репресивни апарат тешко може изаћи на крај. Иако постоји опште увјерење да ће монтенегринска диктатура свој опстанак бранити свим средствима, насилни сценарио би могао бити избјегнут уз достизање „критичне масе“ грађана у главном граду и осталим, као и уз очекивано отказивање послушности режиму кључних полуга система у критичном моменту. Нека такав, ненасилан расплет друштвене кризе буде још једно чудо које нас очекује."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, emilija рече

Мој текст за "Српске новине".

"Оно што дукљански идеолози називају „заокруживањем националног суверенитета“ заправо је дугогодишњи и свеобухватан пројекат затирања српства и православља у Црној Гори, а усвајање „Закона о слободи вјероисповијести“ би, по науму тих екстремиста, представљало само завршни чин тог злочиначког подухвата. Након дугогодишњег планског пљачкања и дискриминисања првенствено српске популације, прогањања њеног језика и културе, истјеривања српског становништва из свих државних институција и јавних управа, систематског одузимања права Србима, такав монструозни пројекат је своју кулминацију требало да доживи у поменутом закону.

Стратези изградње монтенегринског идентитета правилно су уочили да антисрпска и конвертитска Црна Гора никада не би могла заблистати у пуном сјају без претходног обрачуна са православљем. Наравно, они су у таквој ситуацији само локални извођачи радова и дио једног ширег плана, који укључује одређене НАТО-структуре и чији је коначни циљ уништење свеколиког православља у свијету.

 

Поучени неким ранијим искуствима, монтенегринске клептократе и дукљански идеолози су сматрали да ће њихов фронтални удар на Српску православну цркву у Црној Гори и отимање њене имовине протећи без значајнијих реакција вјерног народа. Међутим, након проглашења срамног закона у Црној Гори се десило аутентично чудо. Када говорим о чуду, под тим не подразумијевам несвакидашњу ситуацију за коју колоквијално употребљавамо тај термин. Не, овдје је ријеч о правом, аутентичном, Божијем чуду, тј. о примјеру оне ријетке ситуације када Свевишњи одлучи да се директно умијеша у људску историју.

Да се управо ради о чуду, најупечатљивије свједочи чињеница да никада у цјелокупној историји Црне Горе толики број људи није истовремено у већини градова протестовао против власти. Ако узмемо у обзир да је одређених дана и до сто педесет хиљада грађана симултано протестовало, као и да су на сјеверу Црне Горе на улице излазиле апсолутне већине становништва, можемо само наслутити размјере ових јединствених дешавања. Изузетност тренутка одсликава и чињеница да се ништа слично не може десити у било којој европској земљи; незнатна је вјероватноћа, на примјер, да у једној Њемачкој неких двадесет милиона грађана истовремено изађе на улице и протестује било којим поводом.

 

Имајући у виду незапамћено „дешавање народа“ у Црној Гори, а и поред уобичајене цензуре догађаја коју спроводе медији под контролом власти, монтенегрински режим се нашао у стању безнађа. Сада је свима кристално јасно, а прије свега присталицама власти: режим у овој земљи нема већину. Већина је, и то убједљива, на другој страни. Да је режим у паници може се закључити и из хистеричних саопштења владајуће партије, која се неуспјешно баве смањивањем броја учесника на молитвеним шетњама. Паника монтенегринске клептократије произилази првенствено из свјесности да све већи број њених досадашњих присталица присуствује величанственим литијама.

То примјећују и традиционални учесници свих антирежимских протеста који на актуелним литијама уочавају читаву „војску“ нових лица, као и оних за које се зна да су гласала за власт. Испоставља се да су били у праву сви они који су тврдили да добар дио стандардног чланства ДПС-а неће слиједити партијску линију приликом напада на Цркву, и да би управо по том питању диктаторски режим могао „поломити зубе“.

 

Мислио је монтенегрински тиранин да ће неуставним и братоубилачким законом подијелити православно биће Црне Горе, а заправо ће једину подјелу направити унутар сопствене партије. Чланство владајуће странке се неумитно осипа, а то ће се јасније видјети у данима који долазе. Актуелна дешавања ће се, без икакве сумње, одразити и на предстојећи попис становништва у Црној Гори. Српски и православни народ се ујединио као никада до сада, присуствујемо својеврсном васкрсењу српства, а такав тренд ће засигурно бити присутан и у резултатима пописа.

 

 

Процес одбране наше Цркве ће потрајати. Стога је од суштинске важности сачувати масовност и истрајност, али и стрпљење. У стрпљењу и смирености је кључ. Нико се не би смио заварати мишљу да би се постојећа проблематика могла ријешити без одласка диктаторске власти са политичке и историјске сцене. Таква власт је Српску православну цркву већ таргетирала као стратешког непријатеља који се мора уклонити из Црне Горе, а на њено мјесто поставити одређени унијатски ентитет.

За спровођење таквог плана монтенегрински режим добија спонзорство и инструкције од стране поменутих кругова са Запада. Међутим, ти кругови ни у сну нијесу могли очекивати тако моћну, широку и дубоку православну ријеку народа који ће стати у одбрану своје Цркве. Како се остварује нешто што у плановима НАТО-стратега није било размотрено ни као удаљена могућност, мало је вјероватно да ће дати инострани кругови безусловно подржати губитничку позицију монтенегринске клептократије у кризном тренутку.

Народна окупљања морају бити масовна и мирног карактера, као и до сада. Осим молитвених шетњи које су у организацији Цркве, неопходно је практиковати блокаде саобраћаја и остале форме грађанске непослушности, које би организовали политички ентитети и неформалне групе. Такве форме ненасилног отпора већ су се показале као изузетно ефикасне и са њима репресивни апарат тешко може изаћи на крај. Иако постоји опште увјерење да ће монтенегринска диктатура свој опстанак бранити свим средствима, насилни сценарио би могао бити избјегнут уз достизање „критичне масе“ грађана у главном граду и осталим, као и уз очекивано отказивање послушности режиму кључних полуга система у критичном моменту. Нека такав, ненасилан расплет друштвене кризе буде још једно чудо које нас очекује."

Boško treba da se odluči šta hoće on i Bojan vodeći grupu Ne damo svetinje šalju kontradiktorne poruke i zbunjuju  ljude.Boško piše uglavnom ovako i po meni je upravu, a Bojan stalno udara priču popa Perovića. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...