Jump to content

Свештеник др Оливер Суботић: Да нам дрвеће не заклони шуму: o „дарвинистичком“ спору из другачије перспективе


Препоручена порука

пре 6 минута, Рапсоди рече

А шта је субјект те методологије.... не може бити слагање са јеретицима у приступу ....субјект је суштина, у овом случају теорија те . 

Немамо појма јер не знамо ни ко је човек, ни која је књига ни шта је све тамо писао. Можемо само да претпостављамо. Потврђивао је ТЕ тако што је прихватио идеје протестаната, јевреја и масона. Можеш мислити шта је све писао? Ја не могу ни да замислим. Могао је свашта да пише поготово будући да изгледа није био стручан ни као теолог ни као биолог. Нити теолог може нити треба уопште да доказује ТЕ. Колико видим има ту ваздан ствари које нису биле како треба код њега.

У сваком случају баратамо претпоставкама на основу текстова за које ни не знамо колико су аутентични (док се не реши проблем двоструких превода).

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 194
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 31 минута, Vladan :::. рече

а због тога не можемо да знамо да ли је проблем сама ТЕ или њене претпостављене теолошке импликације и последице.

Ovo je isto,..... jer o tim teloskim implikacijama i posledicama (metodologija)  smo i ti i ja i mnogi drugi na raznim temama raspravljali, TE i vera pocivaju na razlicitim postavkama i nema komplementacije..... (i ako je ono gore tacno lepo Starac kaze.... treba navoditi Svete Oce i pravoslavne bogoslove i svako stanoviste i stav se potvrdjuje Biblijom i spisima Svetih Otaca Crkve)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Потврђивао је ТЕ тако што је прихватио идеје протестаната, јевреја и масона. Могао је свашта да пише будући да није био стручан ни као теолог ни као биолог. Нити теолог може нити треба да доказује ТЕ. Колико видим има ту ваздан ствари које нису биле како треба.

Ок.Али зар ти није логично и одмах уочљиво  по принципу Окамове оштрице да се критика односи на саму те. Превише цедимо комарца. :)

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Рапсоди рече

Превише цедимо комарца. :)

А зашто га цедимо? Јер уживамо у цеђењу или хоћемо нешто да исцедимо? Или не знам за други начин "обраде" комараца?

Нека буде реторички...да не би цедили даље...ионако нема шта да се исцеди.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ćiriličar рече

@Просечан србенда Ономад, поодавно, стојим на станици у једном граду, тамо у нашим земљама, и чекам приградски бус, кренуо у један манастир. Био сам добар са калуђерима, они нису волели да се шеткају по граду па им ј анеке админ. ствари о бављао....има народа тако 20-ак људи. Иде млад пар, момак и девојка, фармерке, ненападно обучени, скромно, пристојно. Дођоше до нас, па се врпоље, гледају, загледају - приметно - гледају околи и једно у друго. Стоји неко (данас се не сећам лица ни полова људи) али знам да је тај био онако мало "погубљен"...по одевању, изгледу се видело да није неко "напуцан". И прилазе они њему/њој и креће прича. Ваде брошуре, питања и хватања у замку. Јехови сведоци. Они нападају онај "нижи" слој, необразованији (суботари средњи виши, стоматологе, сајџије, оптичаре где има и лове). И, биће да је жена била, унакрсно, једно пита, она збуњена, друуго дочекује...баш прави психолопки напад....тихо, ако испод површне агресија чиста.

Приђем и на сав глас, да сви чују: Шта то радите срам да вас буде?! Сви гледају (намерно сам да их осрамотим). Мала она са брошуром: "Тихо, не вичите". Па се копрцајо као да су голи. И опалим "говор": Срам вас било, јесте крштени ви, је ли вам деда славио Славу? Ту своме народу ипирате мозак свјим секташењем. И паз и сад, то је поента, мала се снађе, ђаволак, на брзину. "Јесмо крштени али када смо видели у рату како поп продаје оружје - не треба нам таква вера". Шташ сад Ћирко. Маљутка права. Мала опасна. "Зна народ како се попови курвају, узимају паре од сиромашног народа"....контраофанзива. Флоскуле и трачеви али има и истине. И како да ти сад појашњаваш. Дакле методологија секташка, много опасна. Могу ја да је "дотучем" у дискусији, али нема дискусије, шта народ зна, напаћен од свега, често сабљжњен од својих - и шаво удара у средину. Рекао сам нешто типа "ако је поп грешан није Црква поп" и сл. и наставио да их грдим, све хвалећи Црву и народ а кудећи њих секташе....одоше као покисли.

Е...методологија...слична је методологија овде, а у ширем све ове кавге Црквене...ували нас у каљугу баналија непотребна, и онда од дрвета не видимо шуму. А та секташка методологија само удара...о томе је реч.

(Након месец дана негде, дошао је човек у манастир, ја се затекао, и моли да сретне оца, игумана. Прими га игуман, човек плаче, жена отишла у Јеххове сведоке, хтела и њега, он није хтео да остави веру, она одвела децу и развела се....каже му игуман: Синко, узми одмор од посла, иди негде где је лепо и где имаш пријатеље - дошао ти је ђаво и одвео ти жену и децу из куће...али Бог ће те наградити јер ниси веру оставио)

Е, ја овде причам о томе, а и иначе...а имамо форсирање приче о Дарвину, са секташким методама и подметачинама кје везе немају са суштином. Јер, паи(те) ствар иде даље - од "обичног" Апела ми имамо да се епископи и Соинод сукобљавају, и да се чинови ишту....а ми фурамо, дај да видимо је ли добро преведена кљига, па дај оригинал....каве бре везе има Сарац Софроније у сусптини, само човека навели узгред. Тобож НИКО ниад од Светих није се изјаснио о Дарвину...Николаја не смеју да помене.

Ова теме, све дискусије, иначе комлетна распрва друшвено-црквена, упала је у методологију секташку...и само се увећава проблем. А ова овде тема, чак и Александар који је сугерисао куда треба ићи - директно спутава и преусмерава причу несвесно. Људи имају проблем сагледвања суштина...озбиљан проблем. Е, хоће да буду учитељи. Но то је и добро, шта је нет-теологија....тамо ти треба преводилац са српског...Давид је лепо формулисао начин изражавања, или да кажем "теолопки израз" - умотавај, умотавај, умотавај ништа у нешто.

 

Нешто као бацање прашине у очи или штап и шаргарепа.  И док се ми бавимо прашином или шаргарепом у исто време заборављамо на непријатеља који је иза прашине или шаргарепе. Ђавољи предлози...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Vladan :::. 

Iksreno da ti kazem ne znam sta te jos drzi da pricas istu pricu nekoliko strana unazad, i da svi kojima pricas uporno zmure na ono sto si napisao.
Za moje shvatanje, ovakvo ponasanje ljudi koji idu u Crkvu je apsolutno porazavajuce, nemam reci da izrazim koliko.

Medjutim, onda se setim da imamo dr-a koji tvrdi da je Zemlja ravna, i jos o tome napise i knjigu. I onda mi bude malo lakse.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Просечан србенда Па сад има нека временска дитанца...пореајмо догађаје од када је Дарвин поменут...оставимо се ко је у праву или криву, то је ирелевантно сада у овој причи. Видећемо застрашујуће увећан пробел, а потпуно апсурдне ситуације, контраефективне. И не стаје се, нема попуштања.

Пази, где је "квака" - на страну сад "секуларци", али не дају теолози Дарвина! Главе и чинови да падају, не дају Дарвина.

Даље, узми било кога да је неко поменуо: Хитлера, Ничеа, Теслу, Стаљина, Кенедија, Платона, Сократа, Хајдегера, Јунга, Фројда...ма није га мати родила: све би се свело, све би било смешно, не би се нико ни по задњици почешкао.

Питање се намеће: Зашто? Е неа одговра....по мени одговр је духвног и метафизичког карактера! Ја га не знам, али није рационалног и није материјалног.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Vladan :::. рече

Немају сви ни дар ни могућност ни службу исихазма и тиховања. Прелистај мало историју Цркве и видећеш да су Оци (и поред исихазма и тиховања) и те како учили, студирали, писали, расправљали, свађали се, борили за истине вере. Дакле, борили су се за изграђивање Цркве свим хришћанским средствима.

 

Брате све то стоји што кажеш. Али чим је о. Оливер написао да је БГ-у потребан исихастички манастир, то значи да је исихазам међу теолозима запостављен а и међу мирјанима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

Za moje shvatanje, ovakvo ponasanje ljudi koji idu u Crkvu je apsolutno porazavajuce, nemam reci da izrazim koliko

Твоју јефтину метафору о Никодиму равноземљашу, а није прва, ћу изоставите. Срећа, што је Глава Цркве Господ који је дошао ради уморних и натоварених, кљастих и богаља, а не ради елитиста.

Ти, о ТЕ не знаш н и ш т а, према томе, јако опрезно би требао да пишеш о њој. Методологија типа "ја сам фаца, а ови глупани, нема шта са њима да причам" не пали у Цркви о којој причаш. Да не бих ја, глупан, а и многи други глупани на које тако здушно, преподбно алудираш, направићу транскрипт интелектулаца пар екселанс Бокана, изречену у Цркви, по благослову Епископа Цркве упућено Цркви.

Тако да, у праву си ти, боље да заћутиш о нечему о чему немаш, ама баш никавог ни теолопког ни научног појма. Лако је, примени меру коју препоручујеш другима - на самог себе. Зашто ти говорим, а ниси ме прозвао? Јер лицемерно сварставаш сам себе у неке умне теологе и научнике. ОцКеј је то - мени не смета, али ми смета и кажем ти јавно - јест да сии стари форумаш и, видим, елита - прозиваш подло, подсмејавачки "неке тамо" и згражаваш се, удараш им етикете "равноземљаша" и поредиш са људима у расколу и близу раскола...па не иде роде.

Дакле да ти поновим: немаш ти ни теолопког ни научног основа да уопте улествујеш на дискусијама на темама ове тећине - можеш да цедиш комарце протестантском методологијом,али то је промашен циљ.

Ускоро транскрипт. И да, ако сам те увредио "да немаш појма" о томе о чему говориш, а другима споитаваш јереси и трпаш и у "недорасле теби" - па ајде, брате, подучи нас. Жив био. Пријави модерацију да сам те увредио, а имамо и духовнике, и веромере, и иунтелетуолмере, и прелестомере, и хуломере....све "елита"...бре, бре...можда се неко згражава на твоје речи, да о томе поразмилиш.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar 

Svak` se cese tamo `de ga svrbi, veli Narod, a ja bi dodao - kod nekih je svrab nepodnosljiv...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слагао сам интелектуално-теолошко-науно-елитну гормаду, брата Обија...нећи транскриптовати, да га не саблажњавам више, да се човек не секира. где да он има ишта са глупанима као и ја и другим глупанима на које тако лаХко баца своје алузије, све, тобож, кријући их.

Дакле ко хоће да чује о поменутим елитама по благсолву Епископа Цркве, у Цркви упућено Цркви:

Од 1:25:00 па надаље...почиње са речима:

"Онај ко не верује у чудо, не може да буде Хришћанин. То је читава Тајна и зато је застрашујуће, кад неко помисли да постоји знање вере и неко паралелно знање науке, које је потпуно различито и противречи вери, али ми то, ето тако, у две фијоке држимо правећи хаос и у својој глави и души. Ми смо једна од најпримитивнијих интелектуалних средина. Рецимо Ентони Флу..."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar 

A znas sta je ovde zanimljivo - sto u onom sto sam napisao uopste nisam imao tebe u vidu. `Fala ti sto si se sam definisao.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sofronije Saharov, koji je bio istinski bogoslov, kao glavni princip je isticao: "Gospode, pomozi da se danas sacuvam(o) od greha". To je bilo njegovo bogoslovlje. Upodobljavanje Hristu, kroz izvrsenje zapovesti. To je starac Sofronije stalno ponavljao njegovom bratstvu i sestrinstvu. Da ne zaborave ni na trenutak.

Na toj liniji je i tekst o. Olivera. Da se ne zaboravi ono osnovno bogoslovlje. Dzaba nam zidanje na pesku. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

@Ćiriličar 

Svak` se cese tamo `de ga svrbi, veli Narod, a ja bi dodao - kod nekih je svrab nepodnosljiv...

Слажем се...али кад човек има свраб може да се или чеше или иде доктору...него кад се самозвани доктори крену епидемију да шире не ваља. Нисам никад имао свраб....мен' с' чини да није прелазан. Ми овде имамо епидемиолшке размере....неки мајмуниски вирус к'о из холивидских филомова. Нешто ти не иду те метафоре на пољу суштине, само на пољу личности си добар...колико сам запазио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Ćiriličar рече

Слажем се...али кад човек има свраб може да се или чеше или иде доктору...него кад се самозвани доктори крену епидемију да шире не ваља. Нисам никад имао свраб....мен' с' чини да није прелазан. Ми овде имамо епидемиолшке размере....неки мајмуниски вирус к'о из холивидских филомова. Нешто ти не иду те метафоре на пољу суштине, само на пољу личности си добар...колико сам запазио.

Lose si zapazio, nisam dobar uopste.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...