Jump to content

Зоран Ђуровић: Кад Иван Инквизитор Марковић ископава јеретике

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 6 минута, kopitar рече

Da li je potrebno to razlikovanje Krista u pričesti kao onog prije i poslije uskrsnuća ako je on po Pismu uvjek isti.

Nije, naš fokus je na Vaskrsenju, mi našu vjeru prema tome oblikujemo, i to je ono što joj daje smisao. 

Ipak neki imaju potrebu da stvari raščlanjuju, vjerovatno jer ima je lakše posmatrati stvari u nekom zemaljskom, linearno - vremenskom konekstu, a ne nebskom, i nelineralno - vanvremenskom. Otuda i smatranje kod mnogih da je pričešće samo simbol, jer kako ćeš fizički u par zalogaja hljeba i vina smjestit cijelo jedno tijelo...i tako neke stvari. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 178
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

EPARHIJABACKA.INFO

Одговор повереници за равноправност Бранкици...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evangeličko naučavanje o Večeri Gospodnjoj izraženo u Lutherovom velikom katekizmu, V.: O sakramentu oltara, navodi sljedeće: «To je stvarno Tijelo i Krv našega Gospodina Isusa Krista, iznad i ispod kruha i vina koje je nama kršćanima zapovjeđeno po Riječi Kristovoj da jedemo i pijemo. Kako smo rekli za Krštenje, da to nije jednostavno samo voda, ovdje također da je sakrament kruh i vino, ali ne samo kruh i vino kao da blagujemo za stolom, nego Kruh i Vino shvaćeno, i obuhvaćeno Riječju Božjom».
Dakle; Krist je nazočan: ispod, u, iznad elemenata; oni su mnogo više od znakova, ali nema promjene materije, što jeste slučaj u rimskoj teologiji. Kruh i vino su elementi u kojima je fizički prisutan Krist te oni jesu, ali ne postaju, Krv i Tijelo. Iako na prvi pogled bliže katoličkom ipak je različit, i bliži kalvinskoj teologiji, ali se razlikuje. Zbog toga ovaj pogled na Večeru Gospodnju zovemo: konsupstancijacija.


Reformirani pogled:
 

Pitanje pretvorbe u stvarnu Krv i Tijelo Kristovo promatra se na sljedeći način: do promjene materije ne dolazi, «jer kao što se voda krštenja ne pretvara u Kristovu krv, niti nas voda sama po sebi ne čisti od grijeha, već je samo božanski znamen i potvrda, tako niti u Večeri Gospodnjoj posvećeni kruh doslovno ne postaje stvarno Kristovo tijelo, bez obzira što se u skladu s običajem prilikom sakramenta naziva Tijelom Kristovim. Isto vrijedi i za vino.».


Odnosno,
 

Sažeto: Za rimske teologe hostija postaje stvarno Tijelo, a vino stvarna Krv Kristova: transupstancijacija. Za luteranske teologe u činu Večere Gospodnje Kristovo tijelo i krv su mistično nazočni u elementima Kruha i Vina; ispod, u i iznad elemenata, koji ne postaju Tijelo i Krv, ali nisu obična supstancija kruha i vina: konsupstancijacija. Za kalvinske teologe elementi ne mijenjaju supstanciju, kruh ostaje kruh, vino ostaje vino, a Krist Isus je mistično i duhovno nazočan u činu među vjernicima te posreduje milost i blagoslov: spiritualna nazočnost.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Ivan Marković рече
M.FACEBOOK.COM

Чудне и Орвеловске сцене данас харају по медијски слуђеној...

Да посрами Бог Кона доктор Предрага и остале безбожнике! Отац Петар Драгојловић у свом елементу!

Ја сам битангу проклео на мом фејсу: Zoran Djurovic 17 ч. Дабогда фасовао корону и цркао од ње!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Zoran Đurović рече

Ја сам битангу проклео на мом фејсу: Zoran Djurovic 17 ч. Дабогда фасовао корону и цркао од ње!

Koga, Kona ili o. Petra? ?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Da li to mene moje oči varaju ili si ti stvarno lajkovao neke komentare Ivana Markovića? Nešto  mi vas dvojica, na ovoj temi, kao najbolji drugri. Šta se krije iza brega? :945729:

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Pravoslavni priznaju samo jedno pretvaranje, da predloženi darovi postaju Tijelo i Krv vaskrslog Hrista zadržavajući 100% fizičku formu hljeba i vina. Ako bi uzeo pričešće pod najbolji elektronski mikroskop i uporedio kristalnu strukturu molekula sa običnim hljebom i vinom ne bi ništa drugačije našao. 

Katolici smatraju da na nevidljiv fizički način hljeb i vino doslovno postaju Tijelo i Krv. 

Smatraš li ti da na nevidljiv način hljeb i vino fizički postaju doslovno Tijelo i Krv? 

Znači katolici se makar trude (neuspešno, doduše) da budu dosledni i da racionalizuju celu tu, po prirodi stvari, iracionalnu priču (verovatno im je to usled nasleđa aristotelijanstva i formalne logike).

Pravoslavne, s druge strane, ne možeš da uhvatiš ni za glavu ni za rep.

A izgleda da nemaju ni uniformno verovanje pa uvek možeš naći i ovakve i onakve kao da uvek sve opcije imaju pokrivene.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Tumaralo. рече

Kako to vino zbiljski postaje Krv kada i dalje ima okus vina?

I kako kruh postaje tilo kada i dalje ima okus kru'a?

Pa, mozda kao sto magnet izgleda kao srafciger.....(koji ima magnetni vrh), ....ali ima nevidljivu magnetnu silu koja privlaci srafove... :coolio:

Tako i hleb i vino imaju 'magnetnu' silu u sebi,.... tj. Bog prisustvuje tajanstveno (nadprirodno) u hlebu i vinu,....kao sto magnetizam prisustvuje u stvarima..... (jer cak i oni koji ne veruju, bile su im cudne stvari kada su prilazili pricescu...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Tumaralo. рече

Znači katolici se makar trude (neuspešno, doduše) da budu dosledni i da racionalizuju celu tu, po prirodi stvari, iracionalnu priču (verovatno im je to usled nasleđa aristotelijanstva i formalne logike).

Pravoslavne, s druge strane, ne možeš da uhvatiš ni za glavu ni za rep.

A izgleda da nemaju ni uniformno verovanje pa uvek možeš naći i ovakve i onakve kao da uvek sve opcije imaju pokrivene.

Nije rijec o racionalizaciji, nego donošenju zvanične doktrine koja govori o jednoj vrlo iracionalnoj stvari, čime je afirmiše i potvrđuje. 

Pravoslavni nisu imali neki svepravoslavni sabor u kome bi afirmisali i potvrdili vjerovanje o prirodi pričešća. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Tumaralo. рече

Šta, vaskrslom Hristu je vince kolalo krvotokom umesto krvi?

Jel on to bio u kafani ona tri dana?

Što se šegačiš? Šta ti ovde pitaš uopšte? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Tako i hleb i vino imaju 'magnetnu' silu u sebi,.... tj. Bog prisustvuje tajanstveno u hlebu i vinu,....kao sto magnetizam prisustvuje u stvarima..... (jer cak i oni koji ne veruju, bile su im cudne stvari kada su prilazili pricescu...)

Da, čuju se takve priče s vremena na vreme al sve nešto iz treće ruke..

Ne znam.. cela ta briga oko pričešća mi deluje nekako narkomanski.

Eo sad zabranjeno ljudima da izlaze i počinju da kriziraju jer se neće pričestiti...

Kakve veze ima?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Justin Waters said:

Na temi učestvuje jedan katolik, Kopitar

Jeste, jeste!:)) I ovaj politički komesar je bio pravoslavac! :mahmah::))

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...