Jump to content

О актуелним проблемима српске мисије у дијаспори - поводом постављања о. Ненада Илића за старешину храма у Амстердаму

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Лапис Лазули рече

Izdejstvujte autokefalnost Americke PC pa se igrajte sami ;)

Money money money

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Trifke рече

Da o dijaspori. Mozda me ne razumes. Bez obzira sto su razlicite Patrijarsije nemoze da postoji  vise od 1 episkop za tu teritoriju. 

Za teritoriju Italije i Malte postoji pet episkopa. Jel to mnogo? Ja prvu SPC imam u Trstu 500 km od mene, pa idem u Austriju na Liturgiju. Imam i Rusku na 120 km ali se veoma retko sluzi u njoj. 

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Таша рече

Za teritoriju Italije i Malte postoji pet episkopa. Jel to mnogo? Ja prvu SPC imam u Trstu 500 km od mene, pa idem u Austriju na Liturgiju. Imam i Rusku na 120 km ali se veoma retko sluzi u njoj. 

Sve sto je vise od jednog to je mnogo. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Toma рече

Својевремено сам питао о. Воју Билбију, како су Срби реаговали на то
да су поједине молитве на Литургији изговаране на холандском језику.

Одговорио је да су појединци гунђали ("Ово је наша Црква а не њихова!") али их је он
на Агапама, одевео у страну и објаснио им "грех старијег брата" у параболи о Блудном сину.

Каже "И умирише се Срби".

О. Воја чудотворац... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Вилер Текс рече

Треба избећи сваку врсту националног "клубашења" али треба избеђи и сваку врсту брисања идентитета народа у Цркви. Чудно је то кад један град има пет епископа. 

Нисам за насилно стапање и нисам за национално одвајање. Или да остане овако како је а да се максимално ради на томе да се народу објасни да Црква није завичајни клуб, који свакако Црква треба да помогне али не и да се изгуби од њега, или да постане једна Православна Црква нпр. Немачке али да се води рачуна о свим народима који су ту, као и о домаћем становништву. 

Ни мало лако.

 

Ovo sto si napisao mi dodje kao SF za resavanje. Ipak mi je na maternjem jeziku bliskije da ucestvujem u Liturgiji nego sa Rusima ( ruski jezik poznajem) ili Grcima, sto sam probala. 

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Таша рече

Ujedinjavanje nacionalnih pravoslavnih crkvi u jednu je besmisleno i nemoguce.  Zar bi Grci, Bugari, Rusi ...  sluzili Litugiju na Svetog Savu ili Stefana Decanskog proslavljali nase Svetitelje, pa krsna slava ....  Ili da zaboravimo sve to?

Не ради се ту о "уједињавању", него о новом народу и територији. Шта су радили св. Ћирило и Методије?

На западу би улогу св. Саве имао, на пример, св. Патрик.

Осим тога, као што је поменуто пар пута - ситуација где имаш више епископа на истој територији је противна канонима цркве, прекршај наших правила.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се са Гризлијем.

Што се тиче језика, могло би се и на српском језику служити у дијаспори, пошто би и било свештеника из емиграције. Тј. нпр. да постоји јединствена Православна Црква у Немачкој, неки свештеници би били и срби, па би они могли служити на српском језику у црквама где су већином долазе срби. Али епархија би била немачка, као и патријаршија.

Дељење цркава по националном кључу је погрешно. Није улога цркве да сачува српство, него да проповеда хришћанство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Таша рече

Ovo sto si napisao mi dodje kao SF za resavanje.

Где чељад нису бесна ни кућа није тесна.

Тешко јесте, и ја сад причам причу "кад би био селектор" и то на куб, али хипотетички имаш парохију у Окланду где живе Срби, Бугари, Румуни, Грци, Руси и Американци. Направи се договор да  се сваке недеље Литругија служи на енглеском и на једном од језика којим говоре парохијани. И тако у круг...

Ал онда кад сви седну за трпезу љубави био би прави празник, ал за то треба пуно љубави, смирења, расуђивања. Или што каже Рамбо, снаге,памети и живаца. И наравно благослов Божији. Научна фантастинка није али ужасно тешко јесте.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Grizzly Adams рече

О. Воја чудотворац... :)

.... А зна и карате ... и остале Кунг-фуове!

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Toma рече

.... А зна и карате ... и остале Кунг-фуове!

I dopravlja zube

Link to comment
Подели на овим сајтовима

цркве у дијаспори могу остати национално разнолике само би требало да се уједине под окриљем једног епископа самосталне цркве за одређену територију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не можемо ни ми Срби између себе да се договоримо, а камоли са другима. А проблем је и у календару по коме би се служило.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Grizzly Adams рече

Кад сам у ЊЈ идем у грчку цркву, тамо ми некако више одговара. Оставио сам вас... :)

Ма ОК је то, али и даље смо подељени. Није ред да има десет православних цркава...

Lako je to da nas ostavis, svako moze da okrene ledja.... sloboda izbora, ali nase spasonosno Pravoslavlje poziva na prevazilazenje krajnosti koju nudi ovaj svet. Pa valjda smo iznedrili makar mali pomak od recimo decenijskog raskola sto nas je smlatio u Dijaspori!? Ako pratis rad ACOBA nasi pastiri aktivno ucestvuju u njegovom radu, a bogme ima ih I koji se zalazu za ispravnu eklisiolosku svest, sto ne ide preko noci zar ne.

Svi znamo da je nepravilno imati nekoliko razlicitih jurisdikcija u jednom gradu, ali za sada je jos uvek tako. Obraceni Pravoslavci manje gledaju na administrativne nepravilnosti, oni su prepoznali vertikalnu dimenziju Crkve koja je vaznija za njihovo spasenje. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...