Jump to content

О актуелним проблемима српске мисије у дијаспори - поводом постављања о. Ненада Илића за старешину храма у Амстердаму

Оцени ову тему


Препоручена порука

OK je šarolikost jezika. Proporcionalno poseti, na većinskom jeziku određene države, na jezicima imigranata koji su tu u kraju, pa redom po službama, zavisno i od popa... tolerancija i otvorenost.

Ja volim liturgiju na grčkom mnogo i inače liturgiju u GPC, totalno mi prija sve po redu, ali mi je opet bilo drago što su u jednom turističkom mestu gde dosta Srba dolazi  toku leta slali na more srpske popove da saslužuju i na srpskom, pa je bilo mešovito... lepo je sve to. :) 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ujedinjavanje nacionalnih pravoslavnih crkvi u jednu je besmisleno i nemoguce.  Zar bi Grci, Bugari, Rusi ...  sluzili Litugiju na Svetog Savu ili Stefana Decanskog proslavljali nase Svetitelje, pa krsna slava ....  Ili da zaboravimo sve to?

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Таша рече

Ujedinjavanje nacionalnih pravoslavnih crkvi u jednu je besmisleno i nemoguce.  Zar bi Grci, Bugari, Rusi ...  sluzili Litugiju na Svetog Savu ili Stefana Decanskog proslavljali nase Svetitelje, pa krsna slava ....  Ili da zaboravimo sve to?

Ma nema problema za to. Imas puno primera gde ti Rusi, Grci i ostali rezu kolac za nasu slavu a i slavljenje svetaca nije porblem. Tu ima samo jedan problem a to je money money money! ;) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, александар живаљев рече

Сада се поставља, пред Цркву, проблеми у неким епархијама то јасно говоре, задатак да има управо онакве пастире у иностранству какав је био Свети Мардарије, спремне на личну жртву, дубоко молитвене, али и високообразоване, способне за контакт са највећим интелектуалцима (Свети Мардарије Ускоковић одржавао је блиску везу са Михајлом Пупином Идворским, Николом Теслом и др Пајом Радосављевићем). Осим тога они треба отворено да буду наши лобисти, без икаквог женирања због те улоге. Морамо да будемо свесни и да су личности које никада нећемо стићи по историјском значају, као свети патријарси, владике, игумани и те како молили (дословно: просили) за свој народ.

Potpuno tacno! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Grizzly Adams рече

Стварно је доста било више. Овде у САД је неподношљиво. Представљамо се као нека затуцана племена..

Nemoj tako, nije bas sve tako crno kao sto dozivljavas. Kojoj Eparhiji ti pripadas?

U poslednjih 10tak godina dosta stvari se promenilo na bolje! Mislim da nas vise ostale jurisdikcije ne posmatraju tako kao sto opisujes. Ako se nastavi ova tema, sutra mozemo vise o svemu tome I naravno ako te interesuje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, "Tamo daleko" рече

Nemoj tako, nije bas sve tako crno kao sto dozivljavas. Kojoj Eparhiji ti pripadas?

Кад сам у ЊЈ идем у грчку цркву, тамо ми некако више одговара. Оставио сам вас... :)

пре 4 минута, "Tamo daleko" рече

U poslednjih 10tak godina dosta stvari se promenilo na bolje! Mislim da nas vise ostale jurisdikcije ne posmatraju tako kao sto opisujes. Ako se nastavi ova tema, sutra mozemo vise o svemu tome I naravno ako te interesuje.

Ма ОК је то, али и даље смо подељени. Није ред да има десет православних цркава...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Trifke рече

Ma nema problema za to. Imas puno primera gde ti Rusi, Grci i ostali rezu kolac za nasu slavu a i slavljenje svetaca nije porblem. Tu ima samo jedan problem a to je money money money! ;) 

Nije to bas tako u praksi, moralo bi jako puno stvari da se promeni nije samo do novca. A iskreno ne nalazim ni jedan valjan razlog zasto bi trebalo.  

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Таша рече

Ujedinjavanje nacionalnih pravoslavnih crkvi u jednu je besmisleno i nemoguce.  Zar bi Grci, Bugari, Rusi ...  sluzili Litugiju na Svetog Savu ili Stefana Decanskog proslavljali nase Svetitelje, pa krsna slava ....  Ili da zaboravimo sve to?

А зашто не би? Неке светитељи који су "локални" су у календарима других Цркава. Конкретно Свет Краљ Стефан Дечански је у календару Украјинске Православне Цркве (Московска Патријаршија).

Нађе се лако договор за то, ако се хоће...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Таша рече

Nije to bas tako u praksi, moralo bi jako puno stvari da se promeni nije samo do novca. A iskreno ne nalazim ni jedan valjan razlog zasto bi trebalo.  

Problem je sto nemoze jedan grad ili kraj da ima 7 episkopa na istoj teritoriji. Iako ne izgleda na prvi pogled to jeste ozbiljan eklesioloski i kanonski prestup. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Вилер Текс рече

А зашто не би? Неке светитељи који су "локални" су у календарима других Цркава. Конкретно Свет Краљ Стефан Дечански је у календару Украјинске Православне Цркве (Московска Патријаршија).

Нађе се лако договор за то, ако се хоће...

A zasto bi se to radilo? Ne vidim svrhu toga. 

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Својевремено сам питао о. Воју Билбију, како су Срби реаговали на то
да су поједине молитве на Литургији изговаране на холандском језику.

Одговорио је да су појединци гунђали ("Ово је наша Црква а не њихова!") али их је он
на Агапама, одевео у страну и објаснио им "грех старијег брата" у параболи о Блудном сину.

Каже "И умирише се Срби".
 

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Таша рече

Jel govoris o dijaspori?

Da o dijaspori. Mozda me ne razumes. Bez obzira sto su razlicite Patrijarsije nemoze da postoji  vise od 1 episkop za tu teritoriju. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Таша рече

A zasto bi se to radilo? Ne vidim svrhu toga. 

Треба избећи сваку врсту националног "клубашења" али треба избеђи и сваку врсту брисања идентитета народа у Цркви. Чудно је то кад један град има пет епископа. 

Нисам за насилно стапање и нисам за национално одвајање. Или да остане овако како је а да се максимално ради на томе да се народу објасни да Црква није завичајни клуб, који свакако Црква треба да помогне али не и да се изгуби од њега, или да постане једна Православна Црква нпр. Немачке али да се води рачуна о свим народима који су ту, као и о домаћем становништву. 

Ни мало лако.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...