Jump to content

О актуелним проблемима српске мисије у дијаспори - поводом постављања о. Ненада Илића за старешину храма у Амстердаму

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Juanito рече

Има једна млада и лепа (није ни девојчица ни тета) Грко-Американка Евангелија, рођена у Сан Дијегу. Гоовори грчки течно, свира бузуки с ћалетом, преци јој протерани из Смирне, деда чуувени ребетико композитор (чувен нама који то слушамо и свирамо). Поставила она једном слику с крштења неког њеног друга Амера и испод написала: “Честитам, постао си Грк!”

:-) za sve je kriv film big fat greek wedding :smeh1:

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Неки тамо рече

Ако цркви нису важни Срби, зашто би Србима била важна црква?

Ниси то ддобро схватио. Цркви су важни и Срби и Руси и Грузијци и сваки човек на овом свету. Сви су позвани да буду Христови.

Поента је у томе да Православна Црква није грчки, руски, украјински, румински или било чији национални клуб.

Чини ми се да је Антиохијска Црква најбоља на том пољу.

Снимак се не бави овим о чему причамо, али је добар пример како разни народи могу да функционишу у једној Цркви.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, "Tamo daleko" рече

bogosluzenja su ili na oba jezika (srpski I engleski), a ponegde imamo I dve odvojene Sluzbe

Да, негде има и по две литургије на домаћинском и енглеском језику.

Али најсмешније ми кад свештеник држи две проповеди па покушава да понови на енглеском све што је реко на матерњем језику, а оно не може да испадне исто... :smeh1:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Неки тамо рече

Ако цркви нису важни Срби, зашто би Србима била важна црква?

Србима је важна Црква зато што је Христос оставио Цркву као брод спасења, зато што је Христос извор живота... А не зато што црква чува национални идентитет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Да, негде има и по две литургије на домаћинском и енглеском језику.

Али најсмешније ми кад свештеник држи две проповеди па покушава да понови на енглеском све што је реко на матерњем језику, а оно не може да испадне исто... :smeh1:

... ali priznaj mu trud! Vecina svestenika kada vide da imaju I americkih vernika u hramu, barem prozbore besedu na oba jezika. Ne mora da bude identicno, ali se cuje ziva rec koja ce dotaci necije srce, pa makar receno I sa akcentom ;-)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Вилер Текс рече

Чини ми се да је Антиохијска Црква најбоља на том пољу.

О да! Они разбијају баш. Ишао сам мало овде: http://stnicholascedarburg.org/

Исто обраћеници, почев од свештеника. Какви верници и хришћани. Ватра.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Grizzly Adams рече

Да, негде има и по две литургије на домаћинском и енглеском језику.

Али најсмешније ми кад свештеник држи две проповеди па покушава да понови на енглеском све што је реко на матерњем језику, а оно не може да испадне исто... :smeh1:

Био сам у Милану на Литругији где су се Апостол и Јеванђеље читали на руском и молдавском. Можда чак и на италијанском, не сећам се. Али је свештеник био Православни Италијан.

Мало је потрајало, истина. :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Вилер Текс рече

 

Ово погледати!

Мислим да је ту главна била екипа из св. Владимира - Шмеман, Хопко & компани. Једна светла тачка која је дала леп плод. Нажалост, не знам има ли још неки такав пример.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Неки тамо рече

Добрим делом јесте управо то, национални клуб. Ја бих чак рекао да јој је то један од стубова на којима стоји и када би се одрекла тога пуцала би у ногу и себи и Србима. Да ли то треба тако да буде или не, са каквим манама и предностима то долази, то је нека друга дебата.

Ма слажемо се да се Црква, не могу бољу реч да се сетим, "сједињује" са народом где се налази и да то јесте веома битно. Нећемо да будемо нека безлична творевина, него баш да се сјединимо са народом и културом.

Што онда значи кад доћемо у Америку или Немачку треба да се сјединимо са њиховим народом и културом, а не да терамо неке своје керефеке... Па шта би било да су апостоли ишли около и покушавали да направе "јеврејске цркве"?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неко рече на теми, више националних Цркви  под једним епископом....идеално решење. Па што ко воли нек изволи.  Никако брисање националних разлика. 

Литургија је више ствар срца и сензибилитета него разумевања ( мислим на оне који ипак нешто знају о богослужењима ) .

 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Неки тамо рече

Добрим делом јесте управо то, национални клуб. Ја бих чак рекао да јој је то један од стубова на којима стоји и када би се одрекла тога пуцала би у ногу и себи и Србима. Да ли то треба тако да буде или не, са каквим манама и предностима то долази, то је нека друга дебата.

Због тога имамо и кризу цркве. Ако Христос није центар Цркве, онда смо сви ми велики лицемери. Црква не може да има ни један стуб сем Христа, иначе се руши и пропада, као и све овоземаљске институције, организације, клубови и друштва.

Могу да се сложим да многи доживљавају цркву као национални клуб, и многима у јерархији то годи. Ал то је негативна појава, која је можда један од разлога зашто су се срби тако лако одрекли цркве у време комунизма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Ђорђе Р рече

и многима у јерархији то годи

Еее... Што рече брат Трифке, ђењги.

Ови који су "ненационални" морају да се бију за вернике. Тежак је то посо у белом свету. Ако удариш по нацији знаш да имаш обезбеђену клијентелу, без обзира на квалитет. Тј. још боље.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Ђорђе Р рече

Могу да се сложим да многи доживљавају цркву као национални клуб, и многима у јерархији то годи. Ал то је негативна појава, која је можда један од разлога зашто су се срби тако лако одрекли цркве у време комунизма.

Занимљива и тужна споредна појава тога је да смо изгубили наше муслимане који су се доста у 19. и почетком 20. века изјашњавали као Срби. СПЦ их је дословно отерала из нације.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Неки тамо рече

Добрим делом јесте управо то, национални клуб. Ја бих чак рекао да јој је то један од стубова на којима стоји и када би се одрекла тога пуцала би у ногу и себи и Србима. Да ли то треба тако да буде или не, са каквим манама и предностима то долази, то је нека друга дебата.

Црква је стуб на коме планета стоји. Без буквалистичког тумачења, молим.

Не може бити национални клуб, већ она преображава сваког човека, самим тим и народ и културу. 

@Grizzly Adams Мислим да се овде треба прецизно изражавати, Црква се не сједињује са локалном културом (локалним човеком), већ је преображава, прочишћује, уздиже. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Grizzly Adams рече

Па шта би било да су апостоли ишли около и покушавали да направе "јеврејске цркве"?

Па била је расправа око обрезања, где је Свети Апостол Павле учио да је то апсолутно непотребно.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...