Jump to content

Зоран Ђуровић: Нека нота на наше свеце, Јустина и Николаја, а поводом англиканаца

Оцени ову тему


Препоручена порука

Tango za @Zoran Đurović

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 756
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 37 минута, Бранко Авдагић рече

Оца Зорана би ваљало мало дисциплиновати пред италијанским судом. Прогуглаћу мало његова писанија тј. вређања људи по интернету, контактирати жртве и покушати их наговорити да затраже одштету за понижења, клевете, увреде, душевне боли. Даћемо то адвокату, па нека га мало суд опали по новчанику!

Друже глупандеру! Да ме и ти ставиш на оптужницу!:)) Па ја сам на Фјумићину провалио у авион, дошли пандури, узели податке да би се писала тужба, капетан лета потписао да ја и један старији брачни пар нисмо терористи и пустио нас да летимо! - После 2 године необновљеног пермеса (боравишне дозволе), успео сам да целу породицу ставим у легалу. А вама, артемитским кретеноидима, ћу уредно причињавати душевну бол!:))12:smeha:12:smeha: Као што вас уредно малтретирам на Гоцином фејсу. Доживели сте психичку декомпензацију, па сте се и овде јавили. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Бранко Авдагић рече

A Hrist i Hristos, može i jedno i drugo. Hrist je srpskije

Nope

Sad bi te Bigović odmah ispravio, kao mene na prijemnom (tada sam naučio)

A i Tasa objašnjava "Pomazanik"

 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Бранко Авдагић рече

Ја сам се потакнут причицама оца Зорана и сличних ишао код румокатолика, исповедао и причестио, па сам видео да је Римокатоличка црква позориште и ништа више!

Извињавам се што уопште одговарам озбиљно ако си имао неозбиљну намеру, али због других који читају: о. Зоран никад и нигде није саветовао причешћивање у црквама са којима ИПЦ није у општењу.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Бранко Авдагић рече

Koji nivo, da čovek ne poveruje. Šojić je gospodin za pastire i ovčice na ovom forumu. "Blago čovjeku koji ne ide po savjet bezbožnički, na putu grešničkom ne stoji i na sijelu kvarnih ljudi ne sjedi!" Tako ću i ja pa ću se sam maknuti sa ovog sijela kvarnih (pogubnih) ljudi!

Rom 4:5 A onome koji ne radi, a veruje Onog koji pravda bezbožnika, prima se vera njegova u pravdu.

Matt 9:10 I kad jedjaše u kući, gle, mnogi carinici i grešnici dodjoše i jedjahu s Isusom i s učenicima Njegovim.

Matt 9:11 I videvši to fariseji govorahu učenicima Njegovim: Zašto s carinicima i grešnicima učitelj vaš jede i pije?

Matt 11:19 Dodje Sin čovečiji, koji i jede i pije, a oni kažu: Gle čoveka izjelice i pijanice, druga carinicima i grešnicima. I opravdaše premudrost deca njena.

Matt 21:31 Koji je od ove dvojice ispunio volju očevu? Rekoše Mu: Prvi. Reče im Isus: Zaista vam kažem da će carinici i kurve pre vas ući u carstvo Božje.

 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vec duze vreme primecujem da je mala rzlika izmedju onih koje je Artemije ucio i otisli su sa njime i onih koji su ostali. Tako sam npr. cuo da se u jednom manastiru, u kojek je vecinu zamonasio bivsi Artemije, vodila ziva diskusija i rasprava tako bitna za spasenje celog hriscanstva: da li treba da se priikom osenjivanja krsnim znakom dotakne pod ili ne. To pitanju dodato je i pitanje koliku bradui kosu smeju da nose mirjani i td i td. Jedan od ucenika Artmijevih koji nije otisao sa njime propoveda kako su jedini cilj seksa u braku deca i ukoliko nece decu bracni drugovi trebaju da prekinu opstenje i td i td. Pokusavam da izanaliziram tu blest i da probam da je definisem ali mi za sada ne ide!

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Trifke рече

propoveda kako su jedini cilj seksa u braku deca i ukoliko nece decu bracni drugovi trebaju da prekinu opstenje

Kvintesencija hrišćanstva :sunce:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Trifke рече

da li treba da se priikom osenjivanja krsnim znakom dotakne pod ili ne.

Treba, ali ne nedeljom :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Милан Ракић рече

"Финале" ове "приче" би могло да буде, а у складу са већинским ставом наше јавности о улози Круне и њеним односима са негдашњом Југославијом и Србијом, да су Боже м` прости свеци, ава Јустин и владика Николај били британски шпијуни :)))

Наравно да су били, шта је ту спорно?

Да ли им то умањује светост?

А и Лохи и Таца су ЦИА шпијуни, како рече Ђука.

Што би рекли Надреалисти: "Чијег блеји, оног и пасе"

 

А сад мало озбиљније:

Претерано је рећи да су били шпијуни, мада је то омиљени термин у Србаља, што и не чуди обзиром колико имамо шпијуна по метру квадратном Србије.

Ипак да су били под јаким утицајем Англосаксонаца у времену када је Русија била безбожничка и када се то правдало политичким разлозима и домостројем, то није спорно. Оба су имали јаке везе са Енглезима и оба су радили у кооперацији са Британским службама.

Николај је нарочито одиграо значајну улогу у обарању конкордата по налогу Британаца. Мада, конкордат у тој форми не би уопште био на штету Срба нити СПЦ у Југославији. С друге стране то обарање конкордата нам је искомпликовало и онако компликоване односе са Хрватима а даља последице су Усташе.

Наравно да Енглезе брига за усташе, али ми смо требали бити паметнији.

Кажем опет то не умањује светост ове двојице јер и свеци су људи па греше.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Жељко рече

Кажем опет то не умањује светост ове двојице јер и свеци су људи па греше.

Мудро збориш! - То морам да нагласим, јер иако си светац, понекад грешиш!:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Бранко Авдагић рече

Mora se jedno priznati rimokatoličkim sveštenicima, da su kulturniji od nekih naših! Ne znaju avini rimoprijatelji zbog neznanja jezika o kako se kulturnom svešteniku radi. Avo budi samo umetnik, pa izvodi performanse kakve hoćeš, daj se raščiniti - ne unižavaj drevni čin!

То ми рече и негдашњи ваш сабрат, о. Сава Јањић: Пређи већ једном код католика, пусти нас да дишемо!:))12:smeha::)) 

Сви овде знају да се ја здушно трудим да ме рашчине, али ми некако не иде од руке! Можда кажу: Пустимо га на миру, крви се напи оним сумашедшим артемитима, а можда добијемо и новог свештеномученика ако га се ови дохвате, тако да ће наш екуменизам бити Богом запечаћен и благословен:sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad kad bi se rusi i papa dogovorili o ujedinjenju Crkve odmah bi izbio 3 svetski rat nesagledivih razmera, kakve crne teoloske prepreke sve je to gola vlast i spasavanje golog zivota.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Sad kad bi se rusi i papa dogovorili o ujedinjenju Crkve odmah bi izbio 3 svetski rat nesagledivih razmera, kakve crne teoloske prepreke sve je to gola vlast i spasavanje golog zivota.

таман тако! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Млади Ј је био екумениста, матори није.

Чим сам видео ову тему, одмах сам нешто слично хтео да напишем.

Шта мислите, драги авво, зашто је Јустин касније тако драстично променио став и написао оно чудо од књиге "Православна Црква и екуменизам"? Разочараност, ипак је сазрео и видео да су то ћорава посла, утицај околине (ученика?), његово сопствено интелектуално колебање (попут многих његових теолошких колебања)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све зависи како се поставимо према екуменизму.

Неко ће слушати приче артемијеваца и осталих, а неко ће слушати унијате, модернисте итд...

Што се тиче овог дела Православље и Екуменизам од св. Јустина, то су допунили Атанасије и Иринеј Буловић, који су некада били против екуменизма (сад су мало блажи) . У књизи се виде различити стилови писања.

Много је и препрека за обичан дијалог. Најпре да их ми спомињемо у молитвама и да их не вређамо, као и они нас. Не могу они ићи кривим путем, а ми правим, при том да им не укажемо на тај крив пут.

Као што рече митрополит Зизјулас, ми православни треба да им указујемо на грешке, а остали да прихватају то. И та дефиниција је најближа оно правом, православном екуменизму.

И да додам... Доста Светих Отаца је упозоравало на лукавство екуменизма. Мноштво светитеља је и указивало на лукавство унијата...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...