Jump to content

Зоран Ђуровић: Нека нота на наше свеце, Јустина и Николаја, а поводом англиканаца

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Жичанин рече

Скоро сви велики светитељи разних епоха су били до сржи екуменисти. 

Нисмо се разумели. :)

И ја то мислим, погледај мој први пост на ову тему. Говорили су о лукавству данашњег екуменизма. Поред тога има и још проблема.

пре 2 минута, Жичанин рече

Екуменизам је заповест и мисија Цркве.

Амин. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 756
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 4 часа, Zoran Đurović рече

Мудро збориш! - То морам да нагласим, јер иако си светац, понекад грешиш!:))

Ја да сам светац аво ти би морао до сада бити у седмом кругу пакла.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Sad kad bi se rusi i papa dogovorili o ujedinjenju Crkve odmah bi izbio 3 svetski rat nesagledivih razmera, kakve crne teoloske prepreke sve je to gola vlast i spasavanje golog zivota.

Već su se jednom dogovorili svi al Srbin reko istorijsko njet.:ani_biggrin:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево да завршим черечење артемита и њихових фанова са св. Николајем. Прочитаћемо један његов „матори“ фрагмент (послератне године) и једно писмо његовом пријатељу и брату, англиканском бискупу Белу. Текстови се налазе у: Др Мјуриел Хепел, Џорџ Бел и Николај Велимировић - прича о једном пријатељству, Светигора, Цетиње 2003. Тамо на стр. 37 пише:23737822_1694658853911908_84132783123142

Рандал је за маторог свеца „блаженопочивши надбискуп и дивни хришћански мудрац“. Није пас или свиња како би рекли артемити. И тај „јеретик“ је формирао дух свеца коме се ми данас клањамо! Артемија је пак формирао папа Гргур Хилдебранд!:)))

Сада да се јави из преисподње Марко Пејковић па да нам каже како ово Николај није написао!

Још сулудије екуменизовање од св. Николаја читамо у другом писму (стр. 112-114) бискупу Белу:

23826232_1694659237245203_77526767620174

Издајник срБског рода и православља, безбожни Николај, признаје епископски чин „јеретику“ Белу, а још га  сматра и пријатељем, а ми знамо да: „Човека јеретика по првом и другом саветовању клони се“ (Тит. 3, 10) „Ове речи Светог Писма се без скрупуле газе, свакодневно, не од неупућених, већ од оних који су завршили високе теолошке школе и носе највише црквене титуле. На овај начин они не сведоче веру, већ сведоче да су мутирали, од православца су еволуирали (или девалвирали) у екуменисту“.[1] Николај, пошто је био високообразован, гази Павлове заповести, како веле артемити! Што је још луђе, вели да благодат Божија буде на овом владици! Како може да благодат сиђе на јеретика? Објасните ми, о, артемити и Иване Инквизиторе Марковићу!

23754676_1694659923911801_17413125129656

Бискупа Дана и остале „јеретике“ Николај назива браћом, а „јеретичко збориште“ у коме се налази „светим домом“! Лорда Халифакса назива слугом Божијим! Како јеретик може да буде слуга Божији?! И како то Бог благосиља и држи Енглеску на овим праведницима у парламенту? Јер је Николај стално писао да су старозаветници губили краљевство због посрнућа њихових главешина. Сада се Британци држе захваљујући Божијем благослову?!   

23674775_1694660430578417_30265843226893

Николај: “Хвала Богу да је екуменска комисија формирана!“. Моли се Богу да  екуменска конференција успе, као и за Бела, „ма где били и што год чинили“. Николај, као и ја за моје, зна да се Бел моли за њега. И та молитва је братска и узајамна, тако да му вели „са братском љубављу у нашем Господу“. Питам помрачене талибанчине: како некоме брат може бити неко коме мајка није Црква? Како Господ може бити заједнички, сину светлости и сину таме? Шта има Велијар са Богом? Светлост са тамом? Где је Пејковић да негира аутентичност писма? Где је Марковић да каже како Николај зеза Бела? Да му каже како га зове братом ако се он одрекне своје гнусне јереси?

Овакви текстови нам јасно демонстрирају да артемити немају никакве додирне тачке са нашим свецима, Николајем и Јустином, него да њихове текстове користе на сопствену пропаст.    

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

brate (теби могу да кажем брате јер си у СПЦ, док ниједног од артемита не ословљавам такон, него са друже или пријатељу), што се тиче датације верба и геста Н-Ј, а поготово Ј, морам да приметим 2 ствари: 1) Ти ниси као суманути Марко Пејковић па да негираш чињенично (мада понекад склизнеш у тај грех), тако да си добро приметио да је Ј у току живота био за екуменизам и говорио о црквама; 2) Млади Ј је био екумениста, матори није. И ту се слажемо. 

Oče, meni je samo trebalo da to kažeš, pa se ne bi preganjali nepotrebno. Dakle, tu se slažemo, a važno je da neinformisani početnici koji nisu pročitali ni jedno Justinovo delo znaju za ovu njegovu evoluciju. Naravno da nikada neću negirati činjenice, ali ću tvrdoglavo insistirati na njihovom kontekstu e da bi se one pravilno interpretirale. Jer dovoljno je da prođe nekoliko decenija pa da se formiraju vrlo različite interpretacije oko veoma dobro dokumentovanih događaja (primer:komunjarska i gibaničarska verzija istorije). Što se tiče Justinovog ekumenizma iz mladosti, on bi tek trebao da bude proučen i da se za onaj tvoj prošireni citat, ali i neke druge koji bi se eventualno pojavili daju kredibilne reference (ukoliko ta dokumenta nisu digitalizovana, potrebno je da daš knjigu i/ili  arhivske dokumente, sa svim propratnim aparatom i slično). Naravno, ne moraš to sad i odmah, i nije ovo zbog mog nepoverenja, već čisto da bih sam (kad budem imao vremena i volje mogao da proučim to pitanje) ili da bi to učinio neko drugi, ko bi bio zainteresovan za to pitanje.

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

Мада поводом овога имамо проблем. Јер ти мислиш да је младо мишљење погрешно, док је касније исправно.

Ne mislim nužno. Ne znam odakle ti to? Ima mladih staraca i starih mladića. Kada sam bio u Kovilju 1998 u leto (mesčini avgust), tada je tamo bio iguman sadašnji vladika Porfirije. Pošto mi je Bog dao dubok glas ko iz bureta, kad god bih otvorio usta, monasi i iskušenici su me ućutkivali i govorili "Tiše, starac spava". Ja reko mora da je starac Fočo od stotinu ljeta...ili neki prorok Isaija sa dugom sedom bratom. Kad ono izađe mlad čojk od jedva 35,6 godina. I tad sam svhatio da starac znači starešina, i da je on star jer se stara o drugima. Uopšte ne gledam starost u kategorijama uzrasta, nego funkcije i odgovornosti. Kao i priziva.

 

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

Тако ценим младелачко дело Н у коме говори о томе да по смрти одмах васкрсавамо у телима, док је после забашурио тај став и причао популарну тезу о блејању душа на небу.

Ili je možda promenio mišljenje? No kako god. Uvek je važno kada se pozivaš na nekog sveca u potkrepu svojih mišljenja da navedeš da li su oni takvo mišljenje držali celog svog (delatnog) života a ako nisu od kad do kad jesu. Sam vladika Nikolaj jeste tokom svog života dosta menjao mišljenja po pitanju raznih stvari, dok Justin ne toliko, bar da ja znam.

пре 9 часа, Zoran Đurović рече

Лохи (тако од милоште зовем Амфилохија Радовића) је публиковао, а он није екумениста, иако артемити блеје супротно.

Naravno da Đed nije ekumenista. Kao ni Tasa, kao ni Bulović. Artemitske klevete su neosnovane i delom (verujem) zasnovane na njihovom nerazumevanju crkvene diplomatije i uljudnog izražavanja kada te primi papa. Ni ja Franji ne bih rekao "Ej ti jeretiče, mondijalisto, krstitelju vanzemaljaca i tako dalje..." (iako sve ovo mislim), nego bih mu se obratio u skladu sa protokolom, koji nalaže domaćin koji prima. Čoveka ništa ne košta da bude ljubazan,  a postoje i neki davno ustanovljeni tradicionalni protokoli.

пре 10 часа, Zoran Đurović рече

а идеолошки су сврстани

Ovo mi samo pojasni. Nisam razumeo o kakvim se ideologijama radi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Жичанин рече

Не. Писали су против екуменизма новији старци и неки светитељи, понајвише квазидуховници.

Скоро сви велики светитељи разних епоха су били до сржи екуменисти. 

Екуменизам је заповест и мисија Цркве.

Definiši ekumenizam da bi znali o čemu pričamo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ivan Marković рече

Ne mislim nužno. Ne znam odakle ti to? Ima mladih staraca i starih mladića. Kada sam bio u Kovilju 1998 u leto (mesčini avgust), tada je tamo bio iguman sadašnji vladika Porfirije. Naravno da Đed nije ekumenista. Kao ni Tasa, kao ni Bulović. Artemitske klevete su neosnovane i delom (verujem) zasnovane na njihovom nerazumevanju crkvene diplomatije i uljudnog izražavanja kada te primi papa. Ni ja Franji ne bih rekao "Ej ti jeretiče, mondijalisto, krstitelju vanzemaljaca i tako dalje..." (iako sve ovo mislim), nego bih mu se obratio u skladu sa protokolom, koji nalaže domaćin koji prima. Čoveka ništa ne košta da bude ljubazan,  a postoje i neki davno ustanovljeni tradicionalni protokoli.

Све си лепо рекао. Мало сам силовао нешто да би ствар била јаснија, али сам већ тада знао да ћеш разумети. Чиста реторика.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Жељко рече

и оба су радили у кооперацији са Британским службама.

Možeš li ovo da dokažeš?

U obzir dolaze samo kredibilni naučni radovi i/ili ozbiljni i provereni istorijski izvori prvog ili drugog reda. Pa dela...

пре 7 часа, Жељко рече

Николај је нарочито одиграо значајну улогу у обарању конкордата по налогу Британаца.

Auuu...za ovo priznajem samo istorijske izvore prvog reda ili kredibilnu literaturu...izvoli...

пре 7 часа, Жељко рече

Мада, конкордат у тој форми не би уопште био на штету Срба нити СПЦ у Југославији.

Ne bi ni dogovor sa Dioklecijanom bio na štetu Rimljana niti Crkve u to vreme...samo prikolješ živinče boginji Romi ili Konkordiji, i sve ok...

пре 7 часа, Жељко рече

С друге стране то обарање конкордата нам је искомпликовало и онако компликоване односе са Хрватима а даља последице су Усташе.

Sigurno...da smo prihvatili konkordat, Pavelić i ekipa bi umesto Jasenovca organizovali besplatni banjski turizam...toliki je utjecaj pape Pija biJo na Hitlera i Musolinija...

пре 7 часа, Жељко рече

Наравно да Енглезе брига за усташе, али ми смо требали бити паметнији.

Al ne na način kako ti predlažeš. Ništa nas nije sprečavalo da 34 kupimo dovoljan broj aviona i preventivno bombardujemo Nemačku i da kažemo društvu naroda da to radimo jer nacisti ugnjetavaju Jevreje ili zato što krše prava gej populacije u SA:ani_biggrin: i da potom amputiramo Kroejšu:ani_biggrin:...al u građanskom društvu sve pare idu buržujima i njihovom opresivno-ideološkom aparatu...a posle kukamo da smo mali. Mala je i Severna Koreja...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Жичанин рече

Берђајев, обраћајући се талибанима вели: 

Heh, baš si našo koga ćeš da izabereš...gnostički manijak Berđajev...dobro nisi citirao Kroulija.:ani_biggrin: Sad još dodaš sofijanca Solovjova, pa seksi genijalca Rozanova, pa završiš sa Tolstojem i Saletom Blokom...sve su to bili jako fini i dobro ljudi, a ne ko ovi "talibani".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Trifke рече

Vec duze vreme primecujem da je mala rzlika izmedju onih koje je Artemije ucio i otisli su sa njime i onih koji su ostali. Tako sam npr. cuo da se u jednom manastiru, u kojek je vecinu zamonasio bivsi Artemije, vodila ziva diskusija i rasprava tako bitna za spasenje celog hriscanstva: da li treba da se priikom osenjivanja krsnim znakom dotakne pod ili ne. To pitanju dodato je i pitanje koliku bradui kosu smeju da nose mirjani i td i td. Jedan od ucenika Artmijevih koji nije otisao sa njime propoveda kako su jedini cilj seksa u braku deca i ukoliko nece decu bracni drugovi trebaju da prekinu opstenje i td i td. Pokusavam da izanaliziram tu blest i da probam da je definisem ali mi za sada ne ide!

Daj link. Što bi ti verovali na reč...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Жичанин рече

Ако је некада тај Екуменизам Женевског типа био свејерес, онда је свакако данашњи антиекуменизам свејерес на квадрат.

И јесте.... антиекуменизам = талибанство 

Ma šta mi napriča...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ivan Marković Нећеш веровати, али се јави онај Пејковић да ме  пита за оригинал Николајевог писма!:))12:smeha::)) Каже, ми екумењаре и остала багра измишљамо документе! Да ли ти је јасно са каквим болидима имам посла? То ти као са оним Драчом равноземљашем за кога си помогао, али лека није било! Човек је упорно тврдио да сам те измислио!:))12:smeha::))

Ти би био пеницилин за овог Пејковића, али не знам како бих могао да вас повежем. Апсолутно немам идеју... 

Одох да се пружим вечерас и одгледам један филм. Имадох напорне дане... Буди ми добар.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Zoran Đurović рече

@Ivan Marković Нећеш веровати, али се јави онај Пејковић да ме  пита за оригинал Николајевог писма!:))12:smeha::)) Каже, ми екумењаре и остала багра измишљамо документе! Да ли ти је јасно са каквим болидима имам посла? То ти као са оним Драчом равноземљашем за кога си помогао, али лека није било! Човек је упорно тврдио да сам те измислио!:))12:smeha::))

Ти би био пеницилин за овог Пејковића, али не знам како бих могао да вас повежем. Апсолутно немам идеју... 

Одох да се пружим вечерас и одгледам један филм. Имадох напорне дане... Буди ми добар.  

Možda možemo da se dogovorimo oko toga. Ali bi opet bilo potrebno da se obavežeš oko nekih stvari i da ne prekidaš dogovor kada ti se prohte, a da me prethodno ne obavestiš u razumnom roku...no neću moći odmah. Čekaju me selidba, promena posla a i rad na jednom projektu iz primenjene ontologije. Tako da postoji mogućnost za to, ali verovatno ne u narednih dva tri meseca. Ako posle budem bio u mogućnosti, javiću. Ako ne, nikom ništa.

PS. 

Ukoliko dođe do mog duela sa njim, neće biti nekih velikih tehničkih problema. Tražiću mu prijateljstvo, i učiniću vidljivim svoje komentare za tebe, tako da možeš da se umešaš kada meni zapne (recimo ne znam svaki kanon napamet ili slično).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не хотећи да прекидам ваше прегањање, јербо има забавну вреднос, :))) хтедох да питам следеће.

Који су извори за тврдњу да се Николај причешћивао код англиканаца? 

 

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...