Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 35 минута, VaSa110 рече

Stavljati znak jednakosti između matematike i realnog života zarad opravdanja svakojakih fantazija i maštanja je blago rečeno smešno.

Sta je pisac htjeo reci? Koje fantazije, o cemu...? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 40 минута, Zoran Đurović рече

Јер је исправан превод "мимо ње", а не "кроз", што булазни Милан водећи се погрешним преводом

Stanite malo za Boga miloga. Priznajte grešku radi ovih što vas obožavaju.

Taj prevod ,,mimo nje (suštine Božije)'' se zapravo odnosi na druge, ostale, suštine koje su stvorene. U tom prevodu koji vas je oduševio, zapravo stoji da su stvorene suštine nastale od Božije suštine, a to je još veći žalac za vas.

Ni ja se ne bih složio sa izrazom ,,od suštine'' jer je pravilnije reći ,,kroz suštinu'', zato što se tako može jasnije protumačiti. Pogledajte lepo i budite iskreni pred sobom makar ''bili'' u eshatonu! ''Zamolite'' samoga sebe da budete pošteniji.

,,Пошто постоји само једна беспочетна суштина — Божја, остале суштине су створене и настају кроз ову једину беспочетну суштину, једино способну да ствара друге суштине — исто тако, постоји само једна беспочетна промислитељска сила, и то Божја...''

,,Наиме, као што је једна беспочетна суштина, а то је суштина Божија, док суштине које су мимо ње јесу тварне природе, настале само од беспочетне и једине суштинотворне суштине, на исти начин је беспочетна само једна промислитељска сила, она Божија...''

A sada budite pošteni pa postavite tekst za koji kažete da je original. Ako ovako grešite kao do sada, onda je bolje da što pre razjasnimo dileme koje ste uneli.

Verujte mi Hrista radi, da znam o čemu govorim i da živim tim znanjem i da govorim ono što živim. Razumem i ja vas, da ste u velikoj meri ubeđeni u mogućnost da već postojite spašeni u eshatonu, ali vas, zaista, molim da budete blaži prema drugima i drugačijim mogućnostima, koje su takođe sa ciljem da budete spašeni u eshatonu.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Untitled.png

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Lajbnic i Njutn su nezavisno jedan od drugog dosli do integralnog računa. Sa integralnim računom se može izračunati bilo koja površina pa i ona s kojojm su se stari Grci bavili, krug, polukrug, polumjesec itd...Ako prenes neki ekvivalent sa matematike na ove teološke rasprave, i mentalni sklop mnogih ljudi...Bilo bi nešto ovako:

"Kažeš da su Njutn i Lajbnic došli do zaključka da je moguće tačno sračunati kvadraturu zakrivljene površine? Ali to je nemoguće, starim Grcima to nikako nije polazilo sa rukom, oni su govorili da je moguće jedino izračunati poligonalne oblike, a ove krive je nemoguće. Stari Grci su pokušavali tako što su recimo krug crtali ša šestarom i onda su pokušavali unositi poligone, upisivati uvećavanjem broj stranica poligne i približavali bi se površini kruga, ali nikad je nisu mogli izračunati tako je nemoguće "sveti matematički duh je govorio kroz njih" ko si ti da ih ispravljaš? Ali ja ti kažem i ne govorim ništa drugačije nego oni, da to isto su i stari Grci govorili unošenje poligona ali to ide do beskonačnosti i to ne moram da crtam šestarom, nego ima računica koja to kazuje...Ti kriviš svetu matematičku vjeru to nije vjera u sakralne simbole i oblike koje su naši oci Grci zavještali već nešto sasvim drugo!!!

Ja se sad pitam zar moramo baš u svemu da se složimo sa Ocima i da bar jedan korak u jednoj od mora tema odnosa čovjeka i Boga budemo za jedan korak ispred? Dakle ne može ništa od toga što je covjek postigao na polju nauke i apstraktnog mišljenja do danas da primjenimo na vjeru? Duh Sveti sve što je imao rekao je u 4 vijeku kroz Vasu velikanskog, Zlatoustog jovišu, Grišu nisinskog i ostale? A to što navodiš da je recimo Vasilije Veliki ispovjedao apoktastazu, to je ovim načitanima nepoznato, nepoznatno i im je da su Oci međusobno imali oprečna mišljenja, nepoznato im je da su napredovali u svom znaju, da su u početku imali jedno stajalište, kasnije tokom života bi ga nadogradili ili odbacili...nepoznato im je da ima Otaca čije su formulacije odbačene na saborima, pa nisu proglašeni jereticima, i zato kad nego izvlači citate otaca (metoda redukcije ili engleski cherry picking) kao što to stalno radi bokisd i slični da bi opravdali neka svoja gledišta to je vrlo pogrešno, nepodupire njihove stavove jer da bi im stajalište bilo validno morali bi poznavati kompletno životno djelo što je sasvim jasno da neposjeduju ukoliko se time nisu bavili iscrpno i dugotrajno. 

I na kraju šta reći nego se pozvati malo i na Pismo...Parafraziram "A ovo vam sad govorim jer ostalo ne bi ste mogli da nosite"...mislim na onaj Hristov citat apostolima gdje im govori da nije moguće da im sve prenese u vezi suštine svijeta, i ljudi...valjda nam je tako poručio da je ostalo malo i ostale generacije da daju svoju leptu...a možd postoje i imaju sigurno stvari koje nikad nećemo ni shvatiti osim ako se ne izgovore u simbolima, pa makar bilo riječi o najgrđoj kvantoj mehanici i preplitanju drugih dimenzija, i svijetova. 

Da li možeš da mi navedeš ijednog svetog Oca koji tvrdi da ljudska priroda preegzistira svetu u Hristu i da je Logos bio u telu pre postanja sveta?Jednog tražim.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Кратос рече

Da li možeš da mi navedeš ijednog svetog Oca koji tvrdi da ljudska priroda preegzistira svetu u Hristu i da je Logos bio u telu pre postanja sveta?Jednog tražim.

Наведи ми један стих из СЗ и НЗ где се вели да постоји Света Тројица.

Наведи ми једног јединог Оца до 325. који није заступао субординацијску теологију. 

Надам се да ниси толико глуп да не капираш шта те питам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Milan Nikolic рече

Stanite malo za Boga miloga. Priznajte grešku radi ovih što vas obožavaju.

Taj prevod ,,mimo nje (suštine Božije)'' se zapravo odnosi na druge, ostale, suštine koje su stvorene. U tom prevodu koji vas je oduševio, zapravo stoji da su stvorene suštine nastale od Božije suštine, a to je još veći žalac za vas.

Ni ja se ne bih složio sa izrazom ,,od suštine'' jer je pravilnije reći ,,kroz suštinu'', zato što se tako može jasnije protumačiti. Pogledajte lepo i budite iskreni pred sobom makar ''bili'' u eshatonu! ''Zamolite'' samoga sebe da budete pošteniji.

,,Пошто постоји само једна беспочетна суштина — Божја, остале суштине су створене и настају кроз ову једину беспочетну суштину, једино способну да ствара друге суштине — исто тако, постоји само једна беспочетна промислитељска сила, и то Божја...''

,,Наиме, као што је једна беспочетна суштина, а то је суштина Божија, док суштине које су мимо ње јесу тварне природе, настале само од беспочетне и једине суштинотворне суштине, на исти начин је беспочетна само једна промислитељска сила, она Божија...''

A sada budite pošteni pa postavite tekst za koji kažete da je original. Ako ovako grešite kao do sada, onda je bolje da što pre razjasnimo dileme koje ste uneli.

Verujte mi Hrista radi, da znam o čemu govorim i da živim tim znanjem i da govorim ono što živim. Razumem i ja vas, da ste u velikoj meri ubeđeni u mogućnost da već postojite spašeni u eshatonu, ali vas, zaista, molim da budete blaži prema drugima i drugačijim mogućnostima, koje su takođe sa ciljem da budete spašeni u eshatonu.

Mislim da se resenje krije u tekstu iznad ovog citata koji navodis, naime tamo stoji da: 

Цитат

 Другим речима, поседује ли она способност знања, предзнања (тј. предвиђања, прим.прев.), стварања, одржавања, промишљања, обожења, и свега сличног, или не поседује? Јер, ако не поседује, онда та суштина, која је једина безначална, и није Бог. А ако поседује, у случају да је те силе стекла некада касније, онда је она некада била несавршена, односно и није била Бог; а у случају да је те силе имала одувек, онда није безначална само суштина већ и свака од ових њених сила. 

iz cega proizilazi da sile-energije sustine stvaraju, odrzavaju, promisljaju....

Ја рекох: "Сваки дан окушам смрт", а он ће на то: "Бог је рекао да те љуби. Зато буди спокојан."

Св. Исак Сирин

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Milan Nikolic рече

Verujte mi Hrista radi, da znam o čemu govorim i da živim tim znanjem i da govorim ono što živim. Razumem i ja vas, da ste u velikoj meri ubeđeni u mogućnost da već postojite spašeni u eshatonu, ali vas, zaista, molim da budete blaži prema drugima i drugačijim mogućnostima, koje su takođe sa ciljem da budete spašeni u eshatonu.

Кад сам ја негирао да си ти дубоко психички болесна особа? Исто је Палама говорио Варлааму и Акиндину. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

Наведи ми један стих из СЗ и НЗ где се вели да постоји Света Тројица.

Наведи ми једног јединог Оца до 325. који није заступао субординацијску теологију. 

Надам се да ниси толико глуп да не капираш шта те питам.

 

Matej 28,19    Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga

Za ovo drugo nisam upoznat,al je u jevađelju još Toma reko Gospod moj i Bog moj.za Svetoga Duha isto tako stoji da je Bog.El vi hoćete da kažete da su sv.Oci do 325.godine bili jeretici?

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Кратос рече

Untitled.png

Da nesto sto je stvoreno moze biti bespocetno i beskrajno govori nam i sv.Maksim:

Цитат

 

Св. Максим Исповедник, Схолија 4 на Одговор 59. Таласију, превод вл.Атанасије Ј.

„Вели: да логос (=узрок, принцип) бића (τοῦ εἶναι) доноси Бога као природни почетак; и логос добробића (τοῦ εὖ εἶναι) (доноси) Бога као крај (=циљ), ка којему хита познајно сваки који стремљење (τήν ἔφεσιν) ка Богу вајајући обликује; којих (=почетка и краја) јединство јесте – Логос добробића (=Христос) по благодати дошавши, Који и Бога доноси, Који је виши од сваког почетка и краја, и Који оне који по природи имају почетак и крај (као створени), чини да су по благодати беспочетни и бескрајни (ἀνάρχους κατά χάριν καὶ ἀτελευτήτους)

 

 

Ја рекох: "Сваки дан окушам смрт", а он ће на то: "Бог је рекао да те љуби. Зато буди спокојан."

Св. Исак Сирин

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zlatan рече

Da nesto sto je stvoreno moze biti bespocetno i beskrajno govori nam i sv.Maksim:

 

To je drugo nešto lepo piše Logos  po blagodati došavši donosi, dobijaju to učešće u večnosti a ne da ga imaju pre postanja sveta.Uostalom tražim samo jednog svetog Oca koji tvrdi da ljudska priroda preegzistira svetu u Hristu i da je Bog ovaploćen pre postanja sveta.Jednog tražim koji tako nešto tvrdi.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zlatan рече

Da nesto sto je stvoreno moze biti bespocetno i beskrajno govori nam i sv.Maksim:

Св. Максим Исповедник, Схолија 4 на Одговор 59. Таласију, превод вл.Атанасије Ј.

„Вели: да логос (=узрок, принцип) бића (τοῦ εἶναι) доноси Бога као природни почетак; и логос добробића (τοῦ εὖ εἶναι) (доноси) Бога као крај (=циљ), ка којему хита познајно сваки који стремљење (τήν ἔφεσιν) ка Богу вајајући обликује; којих (=почетка и краја) јединство јесте – Логос добробића (=Христос) по благодати дошавши, Који и Бога доноси, Који је виши од сваког почетка и краја, и Који оне који по природи имају почетак и крај (као створени), чини да су по благодати беспочетни и бескрајни (ἀνάρχους κατά χάριν καὶ ἀτελευτήτους)

Још нисам проглашен за свеца, али једнако говорим са Максимом...:))

Искупио си се за оног Милана... Видео си како је доживео декомпензацију и почео да варничи по саставима... То је болно гледати. Ја сам мислио да га полако навучем, иако сам имао великих сумњи да је то могуће. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Zlatan рече

Mislim da se resenje krije u tekstu iznad ovog citata koji navodis, naime tamo stoji da: 

Pa hajde reci, da li suština Božija poseduje, između ostalog, i sposobnost stvaranja?

Ja o tome govorim svo vreme, ali Đurović neće da čuje. Đurović je jako nekorektan.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Кратос рече

El vi hoćete da kažete da su sv.Oci do 325.godine bili jeretici?

Не, само да си ти незналица. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Milan Nikolic рече

Pa hajde reci, da li suština Božija poseduje, između ostalog, i sposobnost stvaranja?

Ja o tome govorim svo vreme, ali Đurović neće da čuje. Đurović je jako nekorektan.

Не, него си ти бузга која не разликује рађање и стварање. То су сви Оци разликовали и рађање припада усији, а стварање енергији. Зато немој да се осераваш више... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...