Jump to content

Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Овде се не ради о религиозним правилима понашања које су фарисеји умногоме наметали људима. Ради се, заправо, о модерној космологији повезаној са квантном физиком.

Тако нешто стварно није за свакога, још увек је то прејака ствар за већину људи. Чак су и неки физичари сишли с ума од претераног бављења квантном физиком.

Потребно је лагано упознавати неке чињенице из квантне физике. Иначе све то ћемо одбацити услед саблазни, што није далеко од онога кад сиђеш с ума.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Milan Nikolic рече

Овде се не ради о религиозним правилима понашања које су фарисеји умногоме наметали људима. Ради се, заправо, о модерној космологији повезаној са квантном физиком.

Тако нешто стварно није за свакога, још увек је то прејака ствар за већину људи. Чак су и неки физичари сишли с ума од претераног бављења квантном физиком.

Потребно је лагано упознавати неке чињенице из квантне физике. Иначе све то ћемо одбацити услед саблазни.

Dobro, oprosti onda. Nisam znao da se i na pravoslavnom forumu govori o "zakonu privlačenja" (sort of). (Za pet godina koliko sam čitao forum to nisam mogao da vidim)

Oprosti i na ironiji takođe,  "smejem se al` plakao bih".

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, ana čarnojević рече

što bi bio dokaz da naš um jednostavno nije stvoren da razume istinu.

Isus se ne bi složio.Baš naprotiv mi smo stvoreni za Istinu i poznanje te istine jeste istinska sloboda ljudskog duha.Od jvantne fizike mož da polude samo ateistirani umovi,religiozni mogu samo da se dive Božijim moćima.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Milan Nikolic рече

То се односи на оне који сматрају да су Адам и Ева еволуирали од антропоморфних мајмуна и осталих облика, или просто да конкретне личности Адама и Еве нису постојале или да се то односи на многе парове еволутивних људи. Такви сматрају да је из тог разлога еволуција коју наука објашњава нешто сјајно, савршено, тј. да је то начин првобитног стварања Божијег.

Међутим, еволуција коју наука објашњава заиста јесте начин на који су еволуирали људи, али то не мора да спада у начин стварања Адама и Еве. Сада знамо за могућност из модерне космологије да је првобитна творевина била пре класичног Великог праска, тако да су Адам и Ева могли бити створени по законима и на начин како дословно казује Књига постања.

Кључно је то да ми сада не можемо потврђивати ове чињенице у које можемо само веровати. Библијско казивање о стварању Адама и Ева тако је ослобођено од савремених недоумица и заблуда, а наметање научне еволуције за Адама и Еву можемо одбацити као својевремено геоцентризам.

 

Kad pročitam sve ovo čini mi se da ti prihvataš skoro sve dok god su konkretni Adam i Eva u igri. Mene muči jedna stvar, ali sad ozbiljno: Zašto je ovo uopšte važno? Mislim to oko Adama, Eve, velikog praska, pre velikog praska itd. tj. šta motiviše ljude da ovako ostrašćeno sa online smirenošću ulaze u dijalog koji se tiče neke relativno nebitne oblasti, barem u kontekstu pravoslavnog bogoslovlja. Da pojednostavim, zašto je bitno za moj život u Hristu da li su postojali Adam i Eva kao istorijske ličnosti i da li je to bilo pre ili posle velikog praska? Koji kvalitet bi tačna informacija dodala duhovnom životu vernika? (pričamo iz ugla relativno normalnog pravoslavca)

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, w.a.mozart рече

Kad pročitam sve ovo čini mi se da ti prihvataš skoro sve dok god su konkretni Adam i Eva u igri. Mene muči jedna stvar, ali sad ozbiljno: Zašto je ovo uopšte važno? Mislim to oko Adama, Eve, velikog praska, pre velikog praska itd. tj. šta motiviše ljude da ovako ostrašćeno sa online smirenošću ulaze u dijalog koji se tiče neke relativno nebitne oblasti, barem u kontekstu pravoslavnog bogoslovla. Da pojednostavim, zašto je bitno za moj život u Hristu da li su postojali Adam i Eva kao istorijske ličnosti i da li je to bilo pre ili posle velikog praska? Koji kvalitet bi tačna informacija dodala duhovnom životu vernika? (pričamo iz ugla relativno noralnog pravoslavca)

Мени је битно, и сматрам да је за теологију од кључне важности да онтологија буде преспрекорна, а то се односи и на конкретне личности Адама и Еве. Укратко, било би погубно да релативизујемо постојање конкретних личности Адама и Еве што се кроз еволуционизам може догодити.

Друга ствар, исто важна, јесте када видиш фосил стар 40 милиона година који личи на нешто попут лемура и веверице. А то је највероватније наш предак од кога смо еволуирали. То изгледа као чињеница која потреса и буди извесна осећања. Сажаљења за све и због свега.

Међутим, стварање прародитеља Адама и Еве не треба спадати у ту еволуциону причу. То је моје мишљење. Не бих се толико побунио против тога да није повређена онтологија, а то је опет сложенија прича, већ смо потакли негде на форуму о томе.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čudno da neko podcenjuje pravoslavni forum pa to više ni MENSA ne radi.

Kad sam prošli put uradio veliki mensin test zadao sam im 128 i oni omanu na 124, doduše imali su samo 26 minuta minut dva gore dole.

Ali sam 100% siguran da su uspeli da reše većinu zadataka dobro.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da rezimiram.

Bog stvara Adama i Evu u "predvelikoprasnom univerzumu" zatim ih zbog greške (njihove, ne njegove) goni iz njega. Na planeti Zemlji, koja je kasnije, u odnosu na vreme  ali ne i na prostor(-vreme), stvorena on smešta izgnanike, međutim tamo je već pokrenuo drugi eksperiment ("fiat evolutio..!"). Dakle, pošto su prispeli ("pali") na zemlju  (Nefili?) mešaju se sa divljim homonekakvim i linearna historija (koja ima sve šanse da se pretvori u histeriju) startuje od toga trenutka. Pošto se sećaju sunčanih i lepih dana svoga kvantnog prasvemira ustanovljujiu razne rituale i običaje kojima mole boga da ih vrati nazad u "carstvo kvanta". Bog blagonaklono gleda na sve to i obećaje im pomoć pod određenim strogim uslovima koje oni, hteli-ne hteli, moraju da prihvate... etc. 

(Ovo nije religija, ovo je nešto što bi moglo prerasti u dobar SF scenario. I, da nije tužno, bilo bi smešno)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Milan Nikolic рече

Мени је битно

e, ovo je legitimno :)

 

izvini što sam 2x baš tebi replicirao, nije bila namera nego me tema povukla - ništa lično. Osim tvog doživljaja (za koji bih rekao da je više emotivni nego što je utemeljen na bar nekim faktima) ne vidim drugi razlog zbog koga bi nam bavljenje praroditeljima bilo bitno. Brine me ta okrenutost prošlosti u našoj crkvi :) "Nazad, ka ocima" vs. "Nazad! Ne, ne... još dalje, malo ispred praska" :)

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, w.a.mozart said:

 (pričamo iz ugla relativno normalnog pravoslavca)

Još da si ti normalan pravoslavac...  :tongue:

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, w.a.mozart рече

izvini što sam 2x baš tebi replicirao, nije bila namera nego me tema povukla - ništa lično. Osim tvog doživljaja (za koji bih rekao da je više emotivni nego što je utemeljen na bar nekim faktima) ne vidim drugi razlog zbog koga bi nam bavljenje praroditeljima bilo bitno. Brine me ta okrenutost prošlosti u našoj crkvi :) "Nazad, ka ocima" vs. "Nazad! Ne, ne... još dalje, malo ispred praska" :)

До праоца. :)

Мислим да не треба занемарити Адама. Пратим довољно ове приче и видим да је Адам скоро доведен до небитности као конкретна личност.

Ако то дозволимо, мислим да ће сва прича о личности и онтологији бити обесмишљена. Ако ниси заборавио, онтологија је полазиште и стециште свега у шта верујемо.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Milan Nikolic рече

До праоца. :)

Мислим да не треба занемарити Адама. Пратим довољно ове приче и видим да је Адам скоро доведен до небитности као конкретна личност.

Ако то дозволимо, мислим да ће сва прича о личности и онтологији бити обесмишљена. Ако ниси заборавио, онтологија је полазиште и стециште свега у шта верујемо.

За шта год се ухватио стари Адам осушило се аман.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Iulianus рече

Da rezimiram.

Bog stvara Adama i Evu u "predvelikoprasnom univerzumu" zatim ih zbog greške (njihove, ne njegove) goni iz njega. Na planeti Zemlji, koja je kasnije, u odnosu na vreme  ali ne i na prostor(-vreme), stvorena on smešta izgnanike, međutim tamo je već pokrenuo drugi eksperiment ("fiat evolutio..!"). Dakle, pošto su prispeli ("pali") na zemlju  (Nefili?) mešaju se sa divljim homonekakvim i linearna historija (koja ima sve šanse da se pretvori u histeriju) startuje od toga trenutka. Pošto se sećaju sunčanih i lepih dana svoga kvantnog prasvemira ustanovljujiu razne rituale i običaje kojima mole boga da ih vrati nazad u "carstvo kvanta". Bog blagonaklono gleda na sve to i obećaje im pomoć pod određenim strogim uslovima koje oni, hteli-ne hteli, moraju da prihvate... etc. 

(Ovo nije religija, ovo je nešto što bi moglo prerasti u dobar SF scenario. I, da nije tužno, bilo bi smešno)

А што да буде тужно као добар сценарио? :)

Шта је поремећено од твоје вере услед таквог становишта?

Ти кад би читао шта мисле и шта претпостављају меродавни физичари данас, помислио би да су у другом универзуму. :)

Дакле, говоримо о претпоставкама и како оне могу да утичу на наше догматско веровање. Мене баш занима шта је теби спорно од онога што говорим у односу на твоју веру?

Ја сам баш због свог веровања у све што казује Свето Писмо дошао до поменутог закључка о Адаму и Еви и последицама њиховог пада. Мени је то помогло да останем доследан традиционалном веровању.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Стари Адам нема добрих дела, за шта год се дохватио осушило се, каква бре рајска прича као да је рај дело старог адама.

Ово је свет старог адама а не рајска прича.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Milan Nikolic рече

Пратим довољно ове приче и видим да је Адам скоро доведен до небитности као конкретна личност.

Ако то дозволимо, мислим да ће сва прича о личности и онтологији бити обесмишљена. Ако ниси заборавио, онтологија је полазиште и стециште свега у шта верујемо.

Kako tacno? Meni je problematicnije da verujem da je covek stvoren kao musko i zensko, znaci, od samoga starta postoji nekakva podela. I to u raju,veoma diskutabilno (posto se "niti zene, niti udaju..."). Neko ce reci da je to razlicitost, ali za mene je odeljenost koja treba da bude prevazidjena. 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...