Jump to content

Абортус - одузимање дара живота и могућности постанка нове непоновљиве личности


Препоручена порука

Presuda nije skandalozna. Jednostavno, plod, u bilo kom stadijumu razvoja, nema status fizickog lica a samim tim ni prava koja se vezuju za taj status. Tako da je ovde greska tuzioca koji je odlucio da podigne optuznicu za krivicno delo za koje je jasno da nije ucinjeno. Dakle, presuda nikako nije skandalozna niti neocekivana. Ona je u skladu sa shvatanjem koje je zastupljeno u celoj Evropi, a to je da fetus nema prqvo na zivot. Ako nesto moze da bude skandalozno onda je to pravni sistem koji fetusu ne priznaje pravo na zivot, dok sudija tu jednostavno mora da primeni zakon.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li nerodjeno ljudsko bice mora da ima pravni status fizickog lica da bi zena na porodjaju bila tretirana kao ljudsko bice? I da bi joj se dete koja je ona iznela do kraja rodilo zivo i zdravo? 

Sasvim je dovoljno u ovom i ovakvim slucajevima zahtevati pravdu za porodilje bez ulaska u promenu pravne definicije fizickog lica.

Drugo, uvek mi je malo cudna formulacija 'udisanje plodove vode'. Cim pluca pocnu da se formiraju, pokret disanja se vezba udisanjem i izdisanjem plodove vode. Plodova voda se izbacuje iz pluca dok se beba istiskuje kroz porodjajni kanal.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na žalost je pravo na strani tog doktora, ginelokoga. Doktor ne može biti odgovoran za "smrt lica, osobe, čovjeka" koji još zvanično nije ni počeo da živi, tj, koje još nije ni zvanično rodjeno, u tom smislu je svakako nevin. Što se tiče tog eventualnog nesavjesnog liječenja i vodjenja trudnoće pacijentkinje i po toj tački koja bi tačnije odgovorala opisu toga za šta je odgovoran ne odgovara iz administrativnih razloga, zastarjelost krivičnog djela. Izgleda da je tu najodgovorniji sud koji je omogućio toliko otezanje do zastarjelosti, da stvar sama "ishlapi", izšumi ko šampanjac. No, tako se to svuda radi, i u Češkoj, ruka ruku mije.

http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/z-domova/lekar-osvobozen-nemohl-za-smrt-ani-za-smutne-nasledky-458552

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako nesto moze da bude skandalozno onda je to pravni sistem koji fetusu ne priznaje pravo na zivot,

Шта се  може учинити да се ово промијени? Не звучи ни логично, ни праведно, то су два основна принципа права као науке и друштвене праксе чини ми се.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта се  може учинити да се ово промијени? Не звучи ни логично, ни праведно, то су два основна принципа права као науке и друштвене праксе чини ми се.  

 

Ovdje kod nas čak sve tvrde obrnuto, generalno uzevši ne ulazeći u konkretne slučajeve. Da su tim pravim i najčešćim žrtvama parničenja pacijenata sa zdravstvenim osobljom po sudovima ustvari zdravstveni radnici koji i kad su i oslobodjeni niko im ne vrati upropaštenu čast i ugled, zruinoivanu karijeru niti dobiju kakvo obeštećenje za pretrpljenu štetu na tom uništenom ugledu i karijeri. Ali slažu se u tom da su od svih najrizikoviji zdravstveni radnici ljekari i ljekarke porodnici, porodnice i porodne sestre.

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/217564-kdyz-se-cesti-pacienti-soudi-se-svymi-lekari.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зајроне, није ријеч о упропаштеном угледу љекара итд. - то је сразмјерно мала цијена праву људи на обештећење, а овдје код  нас пак  имамо другу крајност да се дешавају раззни немари и полукриминалне радње с цијеном људских и дјечјих живота, а због којих нико не одговара. Ја сам говорила о праву фетуса на живот, и може ли се та садашња правна дефиниција промијенити, и како.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na žalost je pravo na strani tog doktora, ginelokoga. Doktor ne može biti odgovoran za "smrt lica, osobe, čovjeka" koji još zvanično nije ni počeo da živi, tj, koje još nije ni zvanično rodjeno, u tom smislu je svakako nevin. Što se tiče tog eventualnog nesavjesnog liječenja i vodjenja trudnoće pacijentkinje i po toj tački koja bi tačnije odgovorala opisu toga za šta je odgovoran ne odgovara iz administrativnih razloga, zastarjelost krivičnog djela. Izgleda da je tu najodgovorniji sud koji je omogućio toliko otezanje do zastarjelosti, da stvar sama "ishlapi", izšumi ko šampanjac. No, tako se to svuda radi, i u Češkoj, ruka ruku mije.

http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/z-domova/lekar-osvobozen-nemohl-za-smrt-ani-za-smutne-nasledky-458552

"Najodgovorniji sud"strpa pare u dzep, tako i javni tuzioc, pokrene tuzbu za ono sto se nije desilo, razvlaceci sudske rasprave, sve dok ne zastari prava krivica i svi lopovi siti i nagojeni.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, Зајроне, шта ће им част, кад направе грешке да их Дунав не мож' опрат?

 

И сама сам жртва лекарске грешке и пропуста. Мислиш да се тај доктор икад запитао на шта ми личи живот?

Није одговарао за пропуст, већ је стекао пензију као гинеколог.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зајроне, није ријеч о упропаштеном угледу љекара итд. - то је сразмјерно мала цијена праву људи на обештећење, а овдје код  нас пак  имамо другу крајност да се дешавају раззни немари и полукриминалне радње с цијеном људских и дјечјих живота, а због којих нико не одговара. Ја сам говорила о праву фетуса на живот, и може ли се та садашња правна дефиниција промијенити, и како.   

 

Teško s istorijskog antropološkog, civilizacijskog i kulturološkog aspekta da će se tu nešto značajno promjeniti. Ljudstvo je oduvijek priznavalo i poznavalo exkluzivitet nekih posebnih prava zajednice koja su otvoreno bila protiv prava na život pojedinca: u robovlasništvu je roba mogao ubiti bilo ko i sasvim svejedno zašto i kiakvog, da li mladog, starog, tek rodjenog itd. Robovi su bili stvari, ne ljudi. Ili teški kriminalci i poliitčki protivnici često su bili ostajali bez prava na život. U fudalizmu se to moglo svejedno i dalje, ubit kmeta s nekakvim manjim ili simboličnim novčanim obeštećenjem i malo više papirovanja, maltretiranja po sudovima i pravnih komplikacije je s tim bilo. Slično na tome su danas ta djeca u prenatalnom stadiju razvoja koja nisu dosegla oficijalnog rodjenja. U tom smislu se vode svuda po svijetu rasprave o liberalizaciju i legalizaciji eutanazije pa čak i eugenike, djelomično ili čak u punom opsegu. Samo u slučaju da se ljudima priznaju osobna, lična prava momentom začeća onda bi to pravno bilo moguće, medjutim današnje pravo je pravo praktičnog kompromisa, prva tri mjeseca trudnoće su uprednostnjena prava trudnice pa i na interrupciju a u ostalih šest mjeseco ili do kraja trudnoće prava ploda tj. djeteta na život.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажеш да се након 3. мјесеца трудноће предност даје праву фетуса; то значи након момента откад је у већини друштава забрањен абортус. Тиме му је имплицитно признато право на живот.  Ту је мјесто за проширење права у смислу експлицитности права на живот. 

Мислим да није толико изводљиво изборити тоталну забрану абортуса, можда се треба залагати за помјерање границе дозвољености доста уназад, од 3-6 недеља најкасније, а касније само изузетно уколико је угрожен живот мајке или у другим посебно дефинисаним околностима.  Са помјерањем те границе и освјешћивањем у смислу да је то у етичком смислу заиста гнусно убиство а не 'право располагања сопственим тијелом' или грозоморна флоскула 'чишћење' (ваљда нежељене посљедице сопственог  полног понашања) и превенцијом (укључујући контрацепцију) би се знатно смањио број тих гнусних убистава. 

Такође би било мјеста промјени правног статуса фетуса у смислу признавања његовог права на живот. Повезане теме

Osmišljavanje zabrane abortusa 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nemojte očekivati da će fetus imati pravo na život u državi gde se desi da ljudi umru od gladi.

Kao onaj deda pre neku godinu, umro od gladi a svi računi mu plaćeni. Država mora da zna da je i on disao pre nego je umro.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажеш да се након 3. мјесеца трудноће предност даје праву фетуса; то значи након момента откад је у већини друштава забрањен абортус. Тиме му је имплицитно признато право на живот.  Ту је мјесто за проширење права у смислу експлицитности права на живот. 

 

Da, sve je to lijepo napisano teoretski a u praksi je to tako da i oni koji su nedvosmisleno i bez ikakve sumnje već rodjeni imaju problem da dokažu kako su konkretnom ljekarskom intervencijom bili oštećeni na zdravlju pa i na životu, šta onda očekivati za one koji ni rodnog lista praktično nemaju. Za sud i pravo nikada nisu postojali. Pa dao sam vam ovaj češki slučaj, ljekar iz Bruntala, tu nekih 25 km od mene, hirurg probušio tanko crijevo laparoskopom i to na dva mjesta usljed čega se poojavila infekcija čijom posljedicom je pacijentka ostala doživotno invalidna. Drugoj pacijentki je isti taj ljekar probo, oštetio jetru a ona umrla zbog unutrašnjeg krvarenja. Sud tražio tri vještačenja i od njih si izabrao ta koja su govorila u prilog ljekara a ta koja su ga teretila proglasio neodbornim i nekompetentnim. Doveli vještaka koji je proglasio tu mudrost da bi svaki pacijent trebao znati da su laparoskopije "rizične hirurške intervencije i takve rizike je nemoguće isključiti, s njima se treba računati jer su one s njima normalno spojene, za očekivat je da će ih biti, nikakva tragedija ili katastrofa". Sudija na to smeo sve optužnice sa stola kao neosnovane i tim tako ismijao optužbu. Pročitajte samo te podnaslove, razumjećete barem to i bez nekog velikog prevodjenja.

http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/z-domova/lekar-osvobozen-nemohl-za-smrt-ani-za-smutne-nasledky-458552

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свако ко је погледао филм Срби- народ који нестаје, зна о каквом злочину се ради. Медије баш брига да прикажу тај филм. Битно је да има Фарми, ВБ и осталих наказа од програма. Скрећем са теме, али се питам, да нема публике, да ли би се ти садржаји пласирали? Тачка.

Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се за се. Доста је сваком дану зла свога.

(Мт.6, 34)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Velika tragedija je i kad se djeca sasvim normalno i potpuno zdrava rode ali ih niko neće, njihovi mama i tata ih neće, no, prosto ušli na pogrešna vrata. Predsjednik Češke Republike je nedavno za Dan Republike 28.10.2015. odlikovao izmedju ostalih poznatog češkog fudbalskog reprezentativca Nedvěda (Pavel Nedvjed) i osnivača baby-boxova u Češkoj gosapodina Ludvika Hessa. Tako svaka žena koja svejedno iz kakvih i kojih razloga to svoje dijete ne može ili neće ga može bez rizika po sebe i po samo to dijete predat onima koji će se o njega pobrinuti bolje nego ona tj. oni, biološki roditelji znači adoptivnim roditeljima. Često su to narkomanke, prostitutke, strane državljanke, zatvorenice recidivistke, vrlo tirane žene i slično socijalno patoloiški opterećene osobe sa anamnezom toxikomanskom, kriminalnom, prostitutskom itd. A njihova djeca za to svakako nisu kriva. Prije su te često očajne, izbezumljene a vjerovatno i ne sasvim uračunljive žene (narkomanke) tu svoju tek rodjenu djecu odlagale zimi po kontejnerima za smeće ili čak ubijale.

http://zpravy.idnes.cz/zeman-vyznamena-nedveda-a-zrejme-i-zakladatele-babyboxu-hesse-pum-/domaci.aspx?c=A151025_120804_domaci_kop

https://video.aktualne.cz/dvtv/dvtv-30-10-2015-cochemska-praxe-a-deti-vyznamenany-hess/r~ed9b30227f0e11e5bd0a002590604f2e/r~d418fa127f0e11e5b605002590604f2e/

http://www.krjplzen.cz/aktuality/zakladatel-babyboxu-dostal-v-plzni-skautske-vyznamenani

https://www.facebook.com/ProjektBabyBox

http://www.metro.cz/do-babyboxu-v-hloubetine-nekdo-odlozil-nekolikadenniho-chlapce-pvs-/co-se-deje.aspx?c=A150829_175518_co-se-deje_jsk

http://zpravy.idnes.cz/hess-babyboxy-a-blizici-se-ste-miminko-dxm-/domaci.aspx?c=A130920_095455_domaci_ael

http://www.babybox.cz/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сматрам да је једини оправдан разлог за абортус је ако је мајка угрожена том трудноћом.

У осталим ситуацијама, сматрам да је абортус велики грех. 

https://youtu.be/I-S8Gbb0LwE

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...