Jump to content

Жива Дела Утехе

Оцени ову тему


Препоручена порука

  On 16.7.2012. at 19:55, Иван Цветковић рече
Нека Живе Речи Утехе буду и Жива Дела Утехе
.....
Ми имамо велике фејсбук странице а имамо и јасне показатеље да су акције које смо подржали или организовали биле веома успешне.
Такође, сигуран сам да има много оних који су вољни да помажу.
....

Сви веома добро знамо како живимо и какве су прилике. Опет, не можемо свима помоћи. Нарочито не у новцу, јер новца углавном нема. Међутим, постоји нешто што можемо, свим срцем верујем да можемо, па по цену да ова тема до јутра потоне у заборав, не могу а да не покушам.

После свега што се догодило нашим драгим Рајковићима, почели су да се јављају људи који имају потребу да учине видљивом нечију тешку животну ситуацију. Ми то и иначе чинимо на овом форуму, најчешће (барем ја) када су здравствени проблеми у питању. Некада укуцам СМС, некада не, углавном више пута читам те текстове, памтим имена, те туге на лицима, тај вапај, и молитвом покушам да додирнем тугу тих људи. Толико могу. После разговора са Дејаном Рајковићем, када су се људи одазвали у великом броју и када су ствари почеле да стижу у једној невроватној количини, што сам се и лично уверила, то ме је, морам признати, у једном тренутку заиста дубоко дирнуло. Вишак односно неодговарајуће ствари пронашле су пут од Дејана до других људи који нису имали такву акутну причу али су такође људи којима треба помоћ и којима је помоћ стигла директно до срца. Ја не могу да вам кажем колика је била радост једне особе због само неколико одевних предмета које сам "предала" од Рајковића. Радост. Нада. Неостављеност.

И онда, након тога, као лавина, до мене стижу контакти, приче, линкови.... недељама читам све те речи. У једном тренутку сам била потпуно исцрпљена, иако веома свесна какве су прилике у нашој земљи и региону, када сво то сиромаштво и глад и несрећа добију име и године и сазнате њихове снове и надања и видите ту стрпљивост и захвалност у немаштини, то вас ошамути. А онда, једна мисао вам не да мира - како на једне 100 километара удаљене прозебле ноге навући ципеле које не носите и које стоје у вашем орману ко зна из ког разлога. Можда управо за те ноге. Али, та мисао оде, и дан се настави у неком петом правцу... а онда, изненада, те ноге се врате.

Знам да не можемо свима помоћи. Очекивати тако нешто од себе и других је потпуно неразумно, најблаже речено. Али, као у причи о девојчици која је враћала звезде у море, тој звезди коју успете да вратите у воду ваш покрет руком је све. А колико ми руку овде на форуму имамо... и колико ципела...

Имам само неку потпуно неразрађену идеју, четири кесе ствари, неке судове у најави, две особе са форума које су понудиле помоћ, једну девојку која има спремне топле ствари за дванаестогодишњу девојчицу, предивног Марка који је спреман да помогне на све начине а има пуно искуства и знања из ове области, и ето, овај форум и Црква.нет.

На овој теми бих волела да направимо својеврсну "помагаоницу", скромну, као што су и наше прилике. Није потребан велики новац, нити велике акције. Само мало добре воље, иницијативе, пар ципела, један џемпер, литар уља. Највеће у свим овим "малим" акцијама била би заправо наша порука људима који живе усамљено, гладни и сиромашни.

Имамо Дејана, који је диван и скроман, чија ћерка има топле ствари у Београду али их ја нисам "добацила" до Ниша, чекајући да направим "велику" акцију... и тако сам погрешила... да сам спаковала те ствари, макар само њих, тада око Божића, дете би се топло обукло.... а ја, желећи да урадим пуно, нисам урадила ни оно што сам могла, то мало што би њој толико значило, нисам урадила ништа.

Имамо породицу Љубинковић, породицу која живи са десет хиљада динара месечно, мајка и ћерка су оболеле од епилепсије, а Ђорђе, који жели да ради, не може да нађе посао. Људи су буквално гладни и смрзавају се.

http://crkva.net/post/32024_ове-људе-знам-помозите-ако-хоћете-http-www-telegraf-rs-vesti-2563277-na-bozic-ni.html

И имамо нашег Дарка...

Волела бих да ове две породице и Дарка обрадујемо пакетима хране.

Поред тога, породици Љубинковић бих волела некако, ако ико има идеју како, бар мало дрва да обезбедимо за грејање. Средства за хигијену.

Дарку, пакет средстава за хигијену и одећу.

Стефановићима у току следеће недеље, уз Маркову помоћ, шаљемо пакет са одећом. И ако неко може још нешто, све им је потребно.

Молим вас да се укључите, колико сте у могућности.

Као што је наш добри отац Иван Цветковић рекао пре скоро пет година, да будемо и Жива Дела Утехе.

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 91
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Беседа Светога Саве о правој вери (фрагмент)

 

И зато на овом темељу свете вере треба нам зидати злато и сребро и драго камење, то јест добра дела. Јер нити користи исправност живота без праве и просвећене вере у Бога, нити нас право исповедање [вере] без добрих дела може извести пред Господа, него треба имати обоје, да "савршен буде човек Божји", а не да због недостатка [једнога] храмље живот наш. Јер, као што рече Апостол: "Спасава вера, која кроз љубав дела".

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...
On 17.1.2017. at 4:12, АлександраВ рече

па по цену да ова тема до јутра потоне у заборав, не могу а да не покушам.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moramo ovu temu ozivljavati s vremena na vrijeme, i mogla bi Dzesica da je prikaci da bude vidljiva @JESSY. Ako se samo malo potrudimo mozemo uciniti nesto, sto je mozda malo truda ili izgubljenog vremena za nas, nas visak za nekog ce biti bukvalno spas. To izgubljeno vrijeme ce biti najvrednije potroseno vrijeme, ako vjerujemo u Hrista i njegove rijeci. Pa i ako ne vjerujemo, svi znamo kako covjeka ispunjava radoscu i ponosom kad utice, pozitivno utice na zivot drugih ljudi. To je najljepsa moc.

Hvala ti Aleksandra za tvoju energicnost, dobru volju i srce. I ja sam htjela da nesto ucinimo za Darka, ali sam nekako inertna i oslonila sam se na tebe.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Дијана. рече

Hvala ti Aleksandra za tvoju energicnost, dobru volju i srce.

Хвала Богу драга моја Дијана.

Имамо лепе вести, чини ми се да акција оживљава :sunce:

Вечерас или сутра ујутру пишем детаљније.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Браво за акцију! У гомили лого(дија)реје коју живимо у својим животима, као и на форуму, ова тема је одлична прилика да мало смањимо кењажу и будемо хришћани :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се организационог аспекта тиче, могу викендом да понудим бесплатан превоз (из Београда) да би се помоћ доставила тамо где је потребна. И да додам још по нешто за помоћ према могућностима.

Најбољи бизнис је отварање фабрике која производи позитивне мисли (авва Пајсије Светогорац)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Лазар Нешић рече

Браво за акцију! У гомили лого(дија)реје коју живимо у својим животима, као и на форуму, ова тема је одлична прилика да мало смањимо кењажу и будемо хришћани :)

:dobro: Ja bih nafilovala citav pasus prepodobnoumne logodijareje na tu temu, (Aleks citavu stranu) a ti si to sazeo, brutalno u srz! :D

 

пре 5 часа, Wu рече

Што се организационог аспекта тиче, могу викендом да понудим бесплатан превоз (из Београда) да би се помоћ доставила тамо где је потребна. И да додам још по нешто за помоћ према могућностима.

Svaka cast brate, javi se Aleksandri! :skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Wu рече

Што се организационог аспекта тиче, могу викендом да понудим бесплатан превоз (из Београда) да би се помоћ доставила тамо где је потребна. И да додам још по нешто за помоћ према могућностима.

:navijanje: Драги пријатељу, право у центар проблема. Дивно, хвала Ву!

Имамо и значајну донацију у храни, а биће још. Хвала пуно драгом (анонимном) форумашу.

Одлично.

Сада већ можемо да кажемо да је акција и заиста отворена, а не само виртуелно. Настављамо сутра :sunce:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, АлександраВ рече

:navijanje: Драги пријатељу, право у центар проблема. Дивно, хвала Ву!

:dobro: а чим се једном крене у акцију, јавиће се и више људи. Главно је почети и пробити баријеру инертности :)

Најбољи бизнис је отварање фабрике која производи позитивне мисли (авва Пајсије Светогорац)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Istina, prevoz mnogo znači, i uopšte organizacija i logistika jer svi imamo sigurno nešto odjeće, pa starih igračaka, pa knjiga, udžbenika, pa svega nečeg što bismo mogli dati potrebitima, ali je prevoz veliki problem. Da je organizovati i stalnu grupicu koja bi organizovala šta, kome, gdje, kako je potrebno... 

Pomoć je i u informacijama, npr. da postoji narodna kuhinja u okviru VDS, i da se po crkvama na 5 lokacija u Bg dijeli pomoć. I sve ostale slične informacije, trebali bismo sabirati npr. na ovoj temi, https://pouke.org/forum/topic/45433-kako-možemo-pružiti-pomoć-potrebitima/a na ovoj, Živa dela utehe, nek se dogovaraju ŽRU humanitarci 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево ме :)

Имала сам обавезе, па нисам стигла да се јавим. Сада сам ту и можемо да кренемо у акцију :)

Прво, поново морам да кажем Хвала! свима који су се јавили.

Тренутно имамо три породице  Е сада да конкретизујемо :)

 

Ја ћу наредних дана (сати) покушати да направим предлог за акцију прикупљања помоћи из Београда, с тим што морам још да видим где би се помоћ сливала централно у Бгд. Свака помоћ у том смислу је драгоцена. Не би то био простор по типу магацина (мада, зашто да не? :) ), ваћ нека прихватна локација за конкретне дане, више неки простор где бисмо у пар дана прикупили, сложили и спаковали помоћ а одатле би драги @Wu уз Божију помоћ допремио до наших пријатеља којима је помоћ намењена :) И да ли бисмо можда могли, када се буде кретало код неке од ове три породице, да повежемо још неки град успут, па да тамо неко организује помоћ која би се спојила тог дана са београдском? Идеја би била рецимо да се јаве људи који би могли да за свој град преузму организацију прикупљања, да направимо својеврсну мрежу.... @PredragVId Пеђа, ти си свуда :) да ли имаш неки предлог, да ли би неко могао да помогне неким простором? @александар живаљев Aлександре, да ли можда у Борчи негде има могућности за овај прихват. Ја бих могла да примим ствари у стан али мислим да је много боље да се заиста ово подигне на ниво квалитетније и озбиљније организације, очекујем да се и наш пријатељ Марко из Грађанске иницијативе ускоро укључи, његови пријатељи из удружења су проверени хуманитарци, Марко и ја смо већ причали о овој "Доброј мрежи" и они би се прикључили са свим својим ресурсима и знањем.

Укратко - простор у Београду и добровољци представници својих градова. За почетак.

Од помоћи би био и неко са колима из Бгд-а, мада је то Марко са својим пријатељима заиста пуно помогао када смо помагали Рајковићима. А и верујем да вам неће бити тешко да ствари донесете на локацију за коју ћемо се договорити.

Сви који желе да помогну у новцу, можемо и то да се организујемо, рецимо да се за новац (за који не знам како бисмо га прикупљали, хвала за предлоге ако неко има неки), који би се скупио купи нпр. храна, хигијена или оно што је потребно, и да се рачуни прикажу на теми. Или да се новац заједно са пакетима уручи породицама. Наравно, у сваком тренутку је свако ко жели самостално да помогне, у могућности да то уради, касније ћу поновити адресе и контакт телефоне породица којима припремамо помоћ.

Не знам да ли је преурањено да поушамо да организујемо прву туру рецимо следећег викенда?  :)))

И тако, то би било онако набацано, за почетак.

Толико за сада, поздрав :)

И свако добро свима од Бога нашег драгог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, АлександраВ рече

Aлександре, да ли можда у Борчи негде има могућности за овај прихват.

Нисам баш у току са темом. У Борчи има само једна мала вешерница коју су станари зграде уступили сестри која скупља помоћ у одећи за потребите.

Ако би се скупило више помоћи, треба контактирати оца Владу Марковића из ВДС-а, они имају магацин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, александар живаљев рече

треба контактирати оца Владу Марковића из ВДС-а, они имају магацин.

Хвала!!! :naklon:

@Дијана.  :sunce: може ли помоћ око ВДСа по овом питању?

пре 8 минута, александар живаљев рече

У Борчи има само једна мала вешерница коју су станари зграде уступили

Драги сви, има ли неко вешерницу у својој згради коју бисмо могли да користимо? :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заиста, и мени је прво на памет пало Верско добротворно старатељство. Они имају просторије за складиштење пристигле помоћи. Они су већ дуго у томе и често дистрибуирају помоћ угроженим лицима. Могао би да се направи један састанак са њима у вези сарадње?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...