Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

@slovoA @Јанко @Bokisd

Покушаћу да објасним једним примером који нам данас може помоћи у разумевању улоге ,,логоса" у постојању творевине. Као што у информатици постоје битови од којих су сачињени програми, тако постоје ,,логоси" који сачињавају ,,творевину". Бајт нечега било би суштина твари.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 161
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 7 минута, Milan Nikolic рече

@slovoA @Јанко @Bokisd

Покушаћу да објасним једним примером који нам данас може помоћи у разумевању улоге ,,логоса" у постојању творевине. Као што у информатици постоје битови од којих су сачињени програми, тако постоје ,,логоси" који сачињавају ,,творевину". Бајт нечега било би суштина твари.

Ако хоћеш отвори другу тему, да се овде више не спамује...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Родољуб Лазић рече

Можда су то Зизиуласове теолошке спекулације, али званични Фанар своје  папске претензије заснива на ( погрешном) тумачењу канона и одлука Васељенских сабора.  То Вартоломеј помиње и у тексту на почетку ове теме:

"...Мучи нас када се доводе у питање права и привилегије цариградског патријарха, цариградског престола, јер су нам их дали васељенски сабори – нисмо их сами приграбили“, рекао је патријарх Вартоломеј и додао да би њихово довођење у питање  био знак незахвалности или незнања."

Не позивају се само на каноне него имају и своју теологију о односу Свете Тројице коју примењују на Цркву. Дакле није само Митрополит Зизијулас него цео Фанар и то се одавно ради.

Ево на пример следећи Васељенски кога спремају у Америци шта прича, и то одавно.

ORTHODOXYINDIALOGUE.COM

Earlier today Orthodoxy in Dialogue published Joseph Zheng's When Andrew Reigned Alone on the Earth: Ecclesial Implications of the Ukrainian Tomos. In it he draws our attention to the following...

Мрзи ме да преводим, али ево овде прозива Русе и њихов Синод у вези те њихове теологије.

In order to understand this innovations more clearly, let us look for a moment at what all this would mean if we related and applied them to the life of the Holy Trinity, the true source of all primacy (“Thus says God, the king of Israel, the God of Sabaoth who delivered him; I am the first” Is. 44:6).[8]

The Church has always and consistently understood the person of the Father as the first in the communion of persons of the Holy Trinity (“the monarchy of the Father”)[9]. If we were to follow the logic of the text of the Synod of Russia, we would also have to claim that God the Father is not Himself the anarchic cause of the divinity and fatherhood (“For this reason I bow my knees before the Father, after whom all paternity in heaven and on earth is named.” Eph. 3.14-15), but becomes a recipient of his own “primacy.” Whence? From the other Persons of the Holy Trinity? Yet how can we suppose this without invalidating the order of theology, as St. Gregory the Theologian writes, or, even worse, without overturning – perhaps we should say “confusing” – the relations of the Persons of the Holy Trinity? Is it possible for the Son or the Holy Spirit to “precede” the Father?

Оно што је инресантно да исто то прича Вл. Игњатија ђакон и прозива Русе за исту ствар што није чудо јер је Вл. Игњатије ученик Митрополита Зизијуласа. Значи и код нас су радили на томе, цео наш факултет је у ствари преплављен утицајем са Фанара, зато су укинули и догматику Св. Јустина као обавезан предмет. То се сада исправља, али штета је направљена.

Примат у Цркви — званични став Руске Православне Цркве и наставак православно-католичког дијалога

- Матић, Златко

 

 

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Onufrije рече

Овако наводи свој ,,став'' ђакон Златко:

,,Уместо одговора, за ову прилику ће бити, сматрамо, довољно подсетити се истине да се првенство, као и сва остала еклисиолошка питања у православљу, могу третирати или на основу тријадолошког (есхатолошког, онтолошког) приступа тајни Цркве или на постулатима историје, социологије или политике. Аутор ове студије изражава свој „став“: Равенски документ је ближи првом, а Став РПЦ, чини нам се, нажалост, другом приступу трновитом питању примата у Цркви.''

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Milan Nikolic рече

Овако наводи свој ,,став'' ђакон Златко:

,,Уместо одговора, за ову прилику ће бити, сматрамо, довољно подсетити се истине да се првенство, као и сва остала еклисиолошка питања у православљу, могу третирати или на основу тријадолошког (есхатолошког, онтолошког) приступа тајни Цркве или на постулатима историје, социологије или политике. Аутор ове студије изражава свој „став“: Равенски документ је ближи првом, а Став РПЦ, чини нам се, нажалост, другом приступу трновитом питању примата у Цркви.''

хе хе па то је Владика Игнатије рекао, као ђакона ће да питају Руси и да се поведе расправа. Али после катастрофе и бруке у Украјини ово је ад акта.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Такав став, да се питање првенства на васељенском нивоу треба решавати тријадологијом, изнео је и Александар Милојков у својој одбрани докторске дисертације, што овде у следећих десет минута можете чути.

Наравно, Милојков је то условио ,,комуникацијом'' коју сви треба да имају са ,,првим''. Тако данас имамо многе који прихватају такву ,,комуникацију''.

Са друге стране, имамо блаженопочившег м.Амфилохија који такав приступ назива ,,катастрофалним'': ,,Митрополит Зизјулас је оптерећен местом првога, Цариградом. То се види у његовим написима, чак и у његовом теолошком приступу првога које је утемељено на Светој Тројици. Пориче историју, наводно не може се на основу историје дати права слика устројства Цркве, него морамо да се вратимо на теологију, на Свету Тројицу. Катастрофално.''

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Milan Nikolic рече

Такав став, да се питање првенства на васељенском нивоу треба решавати тријадологијом, изнео је и Александар Милојков у својој одбрани докторске дисертације, што овде у следећих десет минута можете чути.

Наравно, Милојков је то условио ,,комуникацијом'' коју сви треба да имају са ,,првим''. Тако данас имамо многе који прихватају такву ,,комуникацију''.

Са друге стране, имамо блаженопочившег м.Амфилохија који такав приступ назива ,,катастрофалним'': ,,Митрополит Зазјулас је оптерећен местом првога, Цариградом. То се види у његовим написима, чак и у његовом теолошком приступу првога које је утемељено на Светој Тројици. Пориче историју, наводно не може се на основу историје дати права слика устројства Цркве, него морамо да се вратимо на теологију, на Свету Тројицу. Катастрофално.''

Цитат

2. Ако је, браћо, Свесвета Тројица била и јесте и свагда ће бити нераздељива – Она Која је све привела из небића – ко је показао и ко је у Њој смислио мере и степене, прво и друго, веће и мање? Ко је то објавио у вези са оним што је невидљиво и непознато и у потпуности неистумачиво и непојамно?

Ово каже Свети Симеон Нови Богослов

Качио сам већ:

БОГОСЛОВСКЕ БЕСЕДЕ
 
ПРВА БОГОСЛОВСКА БЕСЕДА
И ПРОТИВ ОНИХ КОЈИ ПРВЕНСТВО ДАЈУ ОЦУ

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Milan Nikolic рече

Равенски документ је ближи првом, а Став РПЦ, чини нам се, нажалост, другом приступу трновитом питању примата у Цркви.''

Јако "објективно", нема шта...

@Вукашин Исто што говори Св. Симеон Нови Богослов у уводу беседе, говори митрополит Амафилохије на ПБФ-у, када је говорио о припремама "светог и великог сабора"...потпуно исто то...

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Onufrije рече

Не позивају се само на каноне него имају и своју теологију о односу Свете Тројице коју примењују на Цркву. Дакле није само Митрополит Зизијулас него цео Фанар и то се одавно ради.

 

 

И требало је да прође 16 векова да се та великолепна истина о првенству не по части, него првенству на основу тријадолошких аргумената, требало је 16 векова да она постане "истина" Цркве. Пошто ту "истину" нико никад у Православљу, па ни сам Фанар, није заступао у историјском ходу Цркве. Све били неки дилетанти и недоучке док није дошао Зизиулас и Елпидофор и компанија. 

Чак ни фанарски теолози прве половине 20. века у својој "арггументацији" источног папизма нису потезали тријадиолошке аргументе, него канонске. Професор Тројицки се расправљао са њима кроз бар двадесетак чланака у том периоду, и има на српском, у преводу моје малекости, неких дванаест-тринаест чланака који чекају да се нађе издавач и објави као књига. Тренутно се на нету може наћи четири или пет тих чланака професора Тројицког.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уопште цела та теологија  да је личност немерљиво изнад суштине и енергија није ни светоотачка, ту код светих отаца постоји баланс и не пролази.  Нису смели баш Св. Паламу да прозову око тога јер је он исистирао на енергијама које су везане за суштину, па су се крили иза Светог Маскима кога су присвојили као ауторитет.

Има код Владике Иринеја доста на ту тему у докторском раду о Св Евгенику.

  • Свиђа ми се 1

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Вукашин рече
Цитат

2. Ако је, браћо, Свесвета Тројица била и јесте и свагда ће бити нераздељива – Она Која је све привела из небића – ко је показао и ко је у Њој смислио мере и степене, прво и друго, веће и мање? Ко је то објавио у вези са оним што је невидљиво и непознато и у потпуности неистумачиво и непојамно?

Ово каже Свети Симеон Нови Богослов

Качио сам већ:

БОГОСЛОВСКЕ БЕСЕДЕ
 
ПРВА БОГОСЛОВСКА БЕСЕДА
И ПРОТИВ ОНИХ КОЈИ ПРВЕНСТВО ДАЈУ ОЦУ

Moram malo i sebe da promovisem .... Just_Cuz_19.... :)))

On 13.12.2021. at 14:31, Bokisd рече

....I kada vidimo kako tu stoje stvari, onda stvarno ne razumem kako to Fanar moze teoloski da iskoristi i da opravda svoje prvenstvo.

Pa ne moze ni monarhijom Oca u Trojici, prvo to je prevremenska vecna i beskonacna monarhija , nije da nije bilo nekad Sina i sv.Duha, pa onda Otac kao radja Sina i ishodi sv.Duha, NE, nego je to monarhija vecna i nije bilo vremena kada Otac nije bio sa Sinom i sv.Duhom, tako da je svim Licnostima u sv.Trojici vecno bitisanje,  drugo,  nije to ni monarhija vladanja, nego medjusobne zajednicke i iste volje u sv.Trojici i zajednicke ljubavi, i zajednickog delovanje prema svetu i coveku, i apsolutne jednakosti izmedju Ipostasi (Licnosti) u sv.Trojici, tako ako Fanar misli da se poistoveti sa monarhojom Oca, onda mora da prihvati da su sve Licnosti u sv.Trojici vecne i jednake i po Vlasi, Casti, Sili, Premudrosti, i tako onda treba da bude slicno ustrojstvo i u Crkvi.

 

(mozes Vukasine i retroaktivno da mi lajkujes poruku,..... :smeh1:)

Pa to je po meni vrlo jednostavno, nego je problem sto Fanar to agresivno namece vec ko zna koliko decenija, i bilo je pre mnogo decenija vrlo malo onih koji su to prepoznavali (iz raznoraznih razloga), ali eto sada ipak imamo kulminaciju cele te eklisiologije i kanonske i teoloske price od strane Fanara, ili ce to biti na kraju krajeva sa unijom sa Rimom na neteoloskim i ne kanonskim osnovama (mir, mir, mir, niko nije kriv.... :trtmilo:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Milan Nikolic рече

@Bokisd

Волео бих да нађеш грчки текст одакле је преведено.

Ово је од блаженопочившег Атанасија Јевтића, Патрологија, Београд, 1984.

20211217_091606-1.thumb.jpg.36b3264f052f75c8c64bcccde5f92f39.jpg

(ima naso sam,.... ali me mrzi ponovo da trazim,.... jednostavno je,.... Bozanska volja i sila stvara prirodu i njenu sustinu stvari,....stvara,...ne postaje volja deo te sustine.... to je kontekst tih reci Niskog,.... )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Вартоломеј примио многочлану делегацију тзв. Македонске православне цркве, на челу са тзв. епископом Партенијем:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

 

Вартоломеј примио многочлану делегацију тзв. Македонске православне цркве, на челу са тзв. епископом Партенијем:

 

 

катастрофа

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bokisd рече
пре 16 часа, Milan Nikolic рече

@Bokisd

Волео бих да нађеш грчки текст одакле је преведено.

Ово је од блаженопочившег Атанасија Јевтића, Патрологија, Београд, 1984.

20211217_091606-1.thumb.jpg.36b3264f052f75c8c64bcccde5f92f39.jpg

(ima naso sam,.... ali me mrzi ponovo da trazim,.... jednostavno je,.... Bozanska volja i sila stvara prirodu i njenu sustinu stvari,....stvara,...ne postaje volja deo te sustine.... to je kontekst tih reci Niskog,.... )

(samo jos ovo.... samo malo concetracion Milance.... vidi se da sam Niski kaze da nije sustinsko.....)

ggggggg.thumb.png.3a35256101d57a6b0b05649036e72e4b.png

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...