Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 17 минута, Родољуб Лазић рече

Муфтија би на основу честитке без проблема могао рећи: "Аферим, патријарше, право збориш. У то име позивам те као брата санаследника Аврамовог да ми учиниш част и прославиш Бајрам са мном и са мојима."

А онда би ваљда следио одговор - нисам ја то баш тако мислио, то је само била стилска фигура.

:))

А можда би рек'о да неће да чека сабах са шејтаном  :))

 

Бјееееежи Ћирко, сад ће цела архива њњњ.светосавље.цом да се истресе овде, од Агаре до одбегле попадије у Лондон, од Кападоијаца до Никодима Богосављевића...кад Рођо и Боки у тандему крену :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Evo da zasolim malo Cirilku  :stadaradim::

„Braći muslimanima čestitam veliki islamski praznik Kurban bajram, kojim proslavljaju žrtvu praoca Avrama (Ibrahima) koji je zarad ljubavi i odanosti Bogu bio spreman na najveću i najtežu žrtvu“, poručio je patrijarh na svom Instagram nalogu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd Pa sta s tim Bokac?

Koliko znam muslimani kurban-bajramom (Kurban Bajramom) salve Avrama, i slave, pored sto je otac Ismailu, Avramovu veru, toliku da je sina Isaka hteo da zrvuje. Eto oni su (Arapi) od Ishmaia kojeg je Avram radi Sare oerao, a opet slave tog Avrama koji drugog sina, radi kojeg je Ishmail oteran, hteo da zrtvuje. Pa lepo je to od njih...neka slave, sretno im bilo. Nisu "ljuti" na svog "dIdu", nego ga slave, iako nij ebio bas dobar ka njiovom babi Ismailu. Bas lepo i plemenito od njih.

Tada nije bilo ni hriscantva ni islama, te Avram jeste...

пре 22 минута, Bokisd рече

zarad ljubavi i odanosti Bogu bio spreman na najveću i najtežu žrtvu

Sta je problem sa tim? Znas ti valda kao teolog da je neophodno uzeti istorijski kontest, a on je koliko, oko 4000 godina pre ove patrijrhove čestitke.

I sta sad, da neko citira Andjela koji je sreo Agaru i onda da kayemo: pa nema smisla, mi treba da stalno ratujemo, to je napisano i u Pismu. Pliz...mnogo se, bre vicete (letite) po onostranom. Metafizika i ontologija vam je u glavama i kad drva režete za zimu...spustite malo loptu. Cestitka ko cestitka, malo protkana necim sto nam je zajednicko i to je to. Nasi muslimani su nasa braca, i oni primili veru od Turaka koji su primili veru od Arapa, a mi primili veru od Grka koji su primili veru od Jevreja...ni mi ni oni nismo čak ni krvni naslednici Avrama. Tu smo braca i komsije a toliko podeljeni da moramo ici 4000 godina nazad da nadjemo nesto yajednicko...tragedija, tuga, cemer, jad...i do juce semo se, po ko zna koji put, klali.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић , @Bokisd...ви сте паметни људи...али стварно...мис'им, понекад звучите к'о неки Злазановић (=ја као историчар) са насловима:

"Вучић са Порфиријем и Дританом спремио удар на СПЦ" - ни мањ ни више патријарх спрема удар на Цркву којој је на челу.

Или: "Ниси ти синко за то"! - тамо неки леват процењује способност Светог Духа и Сабора епископа да бирају ко је за шта.

Сад, ајде, да човек и западне у неку скепсу из бриге да патријарх уради нешто велико, али да честтку муслиманима провлачи кроз цитате Св. Павла, теологише, ајде де. Патријарха су од устоличења проглашавали свим и свачим, па чак и великом незналицом.

Проблем код Срба је та гордост стршана. Нећеш наћи народ да више ружи своје владаре, сада и своје патријархе и владике него Срби. Руси су гори, али код њих је то периодично, кад им подвале неку идеологији или их неки велики зао дух запљусне, то су историјски периоди, код Срба је то константа.

Вас двојица то лепо, "културно" радите, фол питате се из бриге...а ваш образовни ниво није к'о у "историчара" Златановћа, него ј емного виши, арсенал "аргумената" је огроман, сва на интернету доступна отачка литература коју лако проналазите јер сте довољно теолошки начитани да знате где и шта се налази, где ићи на извор, па би требали знати да тумачите мало шире контексте, па и политилке, и геополитичке. Није свако одело прикладно за сваку прилику. Није свака беседа прикладна за сваки аудиторијум. Није свака честитка прикладна за сваког човека, народе. Патријар се не може обраћати истим црквеним језиком и хришћанима и муслиманима. Јер да то чини, то је као да покршава оне који то неће - потпуно исто! Него се обраћа муслиманима, не сервилно, него тако да покузаује потовање ка њиховој вери, ма каква она била.

Није ли Павле рекао ПАГАНИМА, многобошцима: Видим да сте побожни људи, и да се молите непознатом богу, е баш ТОГ Бога вам ја проповедам, ја сам га "видео", јавио ми се, ајде да вам испричам о Њему! Шта би ви рекли Павлу?

Кад спомињете Св. Павла - а, није ли Павле дошао после Аостолског сабора поново у Јерусалим, и нису ли Јаков, Јован и Петар, упркос дотадашњем договору о обрезању и приносу жртва замолили Павла да приесе жртве у Храму? Није ли то црквена политика? И шта се десило? Павле умало не изгуби главу! И није ли Павле био грађанин Рима - окуапаторско грађансво имао, јер Јерусалим је био протекторат. Као кад би рецимо Теодосије био грађанин КосовЕ! Колико ту имамо "екуменистичких" заврзлама. Питање ј екако би сте се вас двојица ту понашали и колико би "ревновали". Павле није био ни за обрезање, ни за жртве а отишао је да принесе жртве и умало изгубио главу...Петар, Јован и Јаков су га замолили да би снисходили задртим Јеврејима, иако се сами нису слагали са тим - дакле сервилност на неки начин, и неосорна црквена политика.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Ćiriličar рече

Патријарх је управо говорио са биолошке равни коју преводи на социолошку јер живимо заједно

Ствар је томе што ап. Павле и Свети Оци не познају биолошку раван у исказу "деца Аврамова" и "наследници Аврамови". Каже Павле да Аврамова деца нису они који су по телу, него они који су по вери, у Христу. И да синови робиње не могу бити наследници Аврамови.Педесет први пут понављам, али кад неко неће да види и схвати, ту нема помоћи. А у праву си да то, са биолошког аспекта, није ни тачно, јер би са биолошко-генетског аспекта децом или наследницима Аврамовим могли бити названи само Арапи, односно Исмаилови потомци. А то наши муслимани нису. 

пре 8 часа, Ćiriličar рече

Ма да, Рођо, цедити речи црквених великодостојника, саопштења Сабора и сл., то је култура виоког ранга? 

Шта је "цеђење речи"?  Да ли је и све остало што су теолошке нијансе такође цеђење речи? Нпр. омоусиос и омиусиос, пресуштаствљење или претварање Дарова, безгрешно зачеће Богородичино од Јоакима и Ане, квасни или бесквасни хлеб у Евхаристији и колико год хоћеш других ствари око којих су се водиле полемике у теологији...Не знам о којим саопштењима Сабора говориш, мораш бити прецизнији ако ми већ нешто пребацујеш, не тек тако. 

А што се тиче цеђења речи патријарха и Сабора и културе коју мени пребацујеш, да ли си то и још једном господину овде, који је сто пута више цедио речи (и измишљао контексте, намере...) и Амфилохију и инима и држао дрске лекције Сабору, да ли си то и њему говорио, или си се лагано укључио у његов дискурс? Тако да, опусти мало и погледај се у огледало. Па ако нађеш да си у томе чист, причај мени нешто.

пре 8 часа, Ćiriličar рече

"Тупити", жаргонски је кад је човек упоран у нечему што нема смисла.

Морам признати да и ти понављаш у порукама ту причу о тој биолошкој равни, коју је патријарх наводно имао на уму, а која стварно нема смисла, тако да...

пре 9 часа, Ćiriličar рече

А "секта"....то ниј ени вулгарно, ни увреда на изглед и неизглед, него паралела како неке ствари тумачиш без ширег поимања

То није паралела за тумачење ствари без ширег поимања, то има јасну конотацију у разговору међу хришћанима и свакако је увреда. А да би чак било и то што ти хоћеш да представиш, морао би  то јасно да покажеш. А све се своди на то да је патријарх те речи изговорио честитајући празник и тиме се покрива све. То је то "шире поимање". 

пре 9 часа, Ćiriličar рече

Наравно да се обраћа као патријарх али на оној равни н акојој је једино могуће - биолошкој и социолошкој.

За коју сам белодано показао да није тачна. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Родољуб Лазић рече
пре 9 часа, Ćiriličar рече

Наравно да се обраћа као патријарх али на оној равни н акојој је једино могуће - биолошкој и социолошкој.

За коју сам белодано показао да није тачна. 

Види, овде си ме "у'ватио" у контрадикторности. Не "извлачим се", појашњавам - глупо је рећи да је "биолошка и социолошка раван" кад, а рекао сам и то, наши муслимани везе немају, вероатно, генерално, са исмаиловом лозом - нису Арапи, него су ко и ми (мада око тога се крвимо, они неће да су ми :)) , палим се, а трагично је). И ми везе немамо, вероватно, билошки, генерално, са Исаком - тако да ни ми ни они, кад генерално, грубо, не бројећи крвна зрнца, немамо ту биолошку везу са Аврамом. То су Арапи по Исмаилу, и Јевреји по Исаку. Нагрубо.

Ту сам се "излетео" у смислу да патријарх, наравно, није користио "наслеђе Аврамово" у отачком и Павловом поимању "наслеђа"! Па, бре Рођо, да је навећа незналица и ма ко, камоли патријарх и проф. Новог Завета (партијарх бира речи, мало "трза" и често звучи као "незналица", али то је наше несмирење (сад ја ту реч користим), волимо течно, громопуцно, а он то није, осим понекад) па, бре, подразумева се да не "диже" причу на раван и проблематику Цартва Небеског, спасења, ко ће се спасти а ко неће. Дакле спушта све на земаљску раван - суживот, и сва је порука усмерена на суживот сада и овде. Позив на веру Аврамову је у контесту суживота овде. Није као кад позива нас да имамо ту веру ради Царства Небеског.

Дакле моје "биолошки и социолошки" је та земаљска раван, и да су Арами и Јевреји браћа по Авраму, а ми смо примивиши различите вере од њих, ето наследници Аврамови...аман!

 

Секта - бре, ти и Боки сте задњи на планети у мојим очима као неки "секташи". То говорим, истина мало дрско, али знаш ти да те ја волем, ниси глуп, а моја љубав пробија ти кроз екран :)  - то ти кажем јер некад стварно цепаш нешто потпуно уско. Али то је валда адвокатска мана - у вас је све по законима :). Знаш сам да право и правда нису исто, тако и твоји "аргументи" имају често уски формат. Какав ти и секта, бре. Још Боки...кад поије 2 лозе сви секташи би се разбежали од њега, да им мозак не полупа.

"Тупити"....гледај то као жаргонско, другарско комуницирање и ништа више.

ПС.

У сваком другом посту, кад мало раширим причу напишем "и да не тупим даље"...сам себи...толико о томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Ćiriličar рече

Секта - бре, ти и Боки сте задњи на планети у мојим очима као неки "секташи". То говорим, истина мало дрско, али знаш ти да те ја волем, ниси глуп, а моја љубав пробија ти кроз екран :)  - то ти кажем јер некад стварно цепаш нешто потпуно уско. Али то је валда адвокатска мана - у вас је све по законима :). Знаш сам да право и правда нису исто, тако и твоји "аргументи" имају често уски формат. Какав ти и секта, бре. Још Боки...кад поије 2 лозе сви секташи би се разбежали од њега, да им мозак не полупа.

"Тупити"....гледај то као жаргонско, другарско комуницирање и ништа више.

Не знам ја колико ме волиш, једно је то рећи, а друго показати. Љубав се изражава и кроз поштовање саговорника. Секташки је дефинитивно увредљиво за хришћанина, а у увредама нема љубави.

"Тупити" је можда негде другарско комуницирање, али увек је и омаловажавајуће конотирано. А ти и ја се не познајемо да бисмо били другари. А и да се познајемо и да јесмо другари, ово је јавно место и због тога се такви изрази овде избегавају, иако би их приватно "без проблема" изговорио. Као што ни муж жени ни жена мужу у јавности не говоре оне слободне изразе које иначе користе у четири зида. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Родољуб Лазић рече

Не знам ја колико ме волиш, једно је то рећи, а друго показати. Љубав се изражава и кроз поштовање саговорника. Секташки је дефинитивно увредљиво за хришћанина, а у увредама нема љубави.

"Тупити" је можда негде другарско комуницирање, али увек је и омаловажавајуће конотирано. А ти и ја се не познајемо да бисмо били другари. А чак и да се познајемо и да јесмо другари, ово је јавно место и због тога се такви изрази  избегавају, иако би их приватно "без проблема" изговорио. Као што ни муж жени ни жена мужу у јавности не говори оне слободне изразе које иначе користе у четири зида.

Ма и ту су у праву - али право нема везе са правдом! Правда је Милост...тако да мани бонтон и др. Ти држи себе на том високом, 'ладном, нивоу, али ја нећу, ја ћу те гледати како ја хоћу, мени на суд, осуду, част и "некултуру"....

А кад помињеш горе "једног другог", оца Зорана....ма ја сам се њему "печио" грубље него он што је знао...Рођо, ја сам овакав из револта, а може ми се, нисам патријарх ни водтељ РТСа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Ствар је томе што ап. Павле и Свети Оци не познају биолошку раван у исказу "деца Аврамова" и "наследници Аврамови"

Зато што се у том контексту није ни говорило.

Овде се говори у баш у том контексту. Да имамо нешто заједничко, а то не значи да ћемо сад мало да клањамо а мало да идемо на Литургију. 

Размишљај о томе како су Чечени сада одани Русима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Родољуб Лазић рече

јер син робињин неће наслиједити са сином слободне

Јер је написано да Авраам два сина имаде, једнога од робиње а једнога од слободне. Али онај од робиње, по тијелу се роди: а овај од слободне, по обећању. А то је речено са другим значењем: јер су оне два завјета, један од горе Синаја, који рађа за робовање, а то је Агара. Јер Агара је гора Синај у Арабији, и одговара садашњем Јерусалиму, а он робује са дјецом својом;  А горњи Јерусалим слободан је, и мати је свима нама. Јер је написано: Развесели се, нероткињо која не рађаш, кликни и узвикни, ти која немаш муке порођаја; јер остављена има много више дјеце, него она која има мужа. А ми смо, браћо, по Исаку дјеца обећања. Но као што тада онај по тијелу рођени гоњаше рођеног по духу, тако и сада. Али шта Писмо говори? Истјерај робињу и сина њезина; јер син робињин неће наслиједити са сином слободне. Тако, браћо, нисмо дјеца робиње него слободне (Галатима 4, 22-31).

О чему Св. Павле говори овде? О Сину Божијем, о усиновљењу, о Цркви и о Царству Божијем! Подразумева се да православни патријарх, говорећи о суживоту Исмаиљћана и Исакљана на земљи, на једном простору, неће да се позива на проповед Апостла о Царству Божијем, о Христу, јер би то била дрскост, иако је то Истина, вера, убеђење и начин и смисао живота тог истог патријрха!

Он, обраћајући се муслиманима, "спушта" све на ону раван где и шта је задничко муслиманима и хришћанима. То је иста методологија, исто наступање као што је тај исти Св. Павле, наступио ка МНОГОбошцима на Аеропагу: Људи, ви верујете у тог неког непознатог Бога, приносте му жртве, ви сте добри, побожни, мени је вас жао што не знате за Правог, Јединог Бога, ето управо Њега вам ја проповедам.

Дакле, патријарх се понаша као Павле, али на нижој равни, и према људима који су БЛИЖЕ хришћанима него Аеропђани, јер они су веровали у више богова, међу којима је био и "непознати", док муслимани верују у Једнога Бога, Аврамовог Бога! Аврамов Бог је и Јевресјки Бог. Аврамов Бог је и хрићански Бог. Исамаил је врамов син, билошки, као и Исак. Али друга је ствар како се од Аврама даље домострој спасења развијао.

Драма око Исмаила и Исака, када би човек мерио са хришчанске стране, са хришчанских мораних норми - Аврам је поступи неморално, изазвао је, по наговору жене, сукобе међу браћом и касније крвопролиће. Међутим, то је наш уски, људски, поглед на историју и целокупно спасење. Ми НЕ можемо да сагледавамо домострој спасења никако сем уско, недовољно, неистинито. Зато треба ту драму Исмаил-Исак да сагледавамо само као Божији план спасења у целокпној историји од Адама до есхатона. Тај план ми нити знамо нити можемо знати. Можемо навести неке примере - као рецимо драму са Св. Павлом, који је против жртва обрезања, а иде и приноси жртву и умало губи главу. Али та драма са њим, то јаковљево, Петрово, Јованово одступање од договореног и провереног кроз Духа, ради снисхођење раздраженим Јеврејима, неспособним да сгледају Истину - та дрма је учинила да Павле рашири јеванђење до Рима! Дакле по оној "свако зло је за неко добро"!

Ми НЕ можемо знати зашто је Исмаил протеран, нити можемо знати, рецимо, зашто је из прељубе рођени Соломон дигао први Храм Богу! То не потпада под нашу логику, па ни теологију. Можда је Св. Јован Богосло, Јован Златоусти или неко дотицао се тога у беседама. Ма колико то неко Отац објаснио, то је, ипак, ван "домашаја" обичних људи. Дакле имамо примере "нехришчанске" који су темељи будућег хришћанства, и имамо примере "неканонске, несаборне" (канона није ни било, тек предање и пар записа са Апостолског сабора) где се договори, одлуке првог Сабора не поштују од учесника у Сабору...где умало Павле губи главу!

И сад, на шта се ми позивамо?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Вилер Текс рече

Овде се говори у баш у том контексту. Да имамо нешто заједничко, а то не значи да ћемо сад мало да клањамо а мало да идемо на Литургију. 

Па да...Боки и Рођо у честитци о суживоту два завађена брата - потпуно је исто међу Јврејима и Арапима, и међу Србима и муслиманима, као са Исамилом и Исаком - они одмах потежу есхатологију. Неписано је правило да се хришћанин не меша како ће ко своју кућу уређивати, камоли да другога врбује као секташ у веру - или, замисли, честитати некоме друге вере празник и дрско, лицмерно му проповедати своју веру - па то је тек жестока увреда.

По логици Рође и Бокија, или би хришћани морали направити кинески зид са другим верама, или бити у непрестаном рату. Јер они не поседују Истину, и сад да цитирамо Св. Павла по њиховом: Не упрежите се у исти јарам са незнабошцима, јер шта има светлост и тама заједничко?

Дакле, шта ћемо? За каме да се покољемо или да једни друге протерамо? Па неће баш бити.

То Павлово нема баге везе са суживотом са другом вером. Није то контест. Као што Павлово Аврамово наслеђе ниј еисто као Порфиријево. 2 контеста, Павлов је есхатолошки, сотериолошки, а Прфиријев овоземаљски. Ма колико Аврам погрешио што је лагао са Агаром ипак је човек од силне вере, добар човек, верник, праведник! То је поента и на то наслежђе позива Порфирије и то "циља". Не проповеда Павлову есхатологију ни сотериологију муслиманима на њихов празник.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ćiriličar рече

Па да...Боки и Рођо у честитци о суживоту два завађена брата - потпуно је исто међу Јврејима и Арапима, и међу Србима и муслиманима, као са Исамилом и Исаком - они одмах потежу есхатологију. Неписано је правило да се хришћанин не меша како ће ко своју кућу уређивати, камоли да другога врбује као секташ у веру - или, замисли, честитати некоме друге вере празник и дрско, лицмерно му проповедати своју веру - па то је тек жестока увреда.

По логици Рође и Бокија, или би хришћани морали направити кинески зид са другим верама, или бити у непрестаном рату. Јер они не поседују Истину, и сад да цитирамо Св. Павла по њиховом: Не упрежите се у исти јарам са незнабошцима, јер шта има светлост и тама заједничко?

Дакле, шта ћемо? За каме да се покољемо или да једни друге протерамо? Па неће баш бити.

То Павлово нема баге везе са суживотом са другом вером. Није то контест. Као што Павлово Аврамово наслеђе ниј еисто као Порфиријево. 2 контеста, Павлов је есхатолошки, сотериолошки, а Прфиријев овоземаљски. Ма колико Аврам погрешио што је лагао са Агаром ипак је човек од силне вере, добар човек, верник, праведник! То је поента и на то наслежђе позива Порфирије и то "циља". Не проповеда Павлову есхатологију ни сотериологију муслиманима на њихов празник.

Често је причати с тобом врло заморно. Измишљаш моје ставове који уопште не произилазе из онога што сам рекао и онда их оспораваш и побијаш. Не говорим о есхатологији, говорим о томе шта је заједница народа Божјег - они који су по телу од Аврама или они који су по вери од њега. У чему је спасење? У авраамовској вери, не у телесном припадништву.

Е сад, ако су нам муслимани санаследници, има ли разлога да нам Јевреји не буду санаследници? А последично, и муслимани и Јевреји су санаследници Аврамови једни другима, зар не? Јесте ли  некад чули да неки Јеврејин муслимане назива санаследницима или обрнуто - муслиман Јевреје? Иако су, по тој крвној логици, много ближи једни другима. Ствар је толико једноставна да боде очи. Јевреји и муслимани су Стари завет, хришћани су Нови завет. Причати о хришћанима као наследницима Аврамовим са муслиманима (и Јеврејима) значи сводити их на Стари завет, враћати их у Стари завет. Хришћани су наследници Аврамови по вери, која је добила испуњење у Христу.

Никакве везе нема оно што сам ја причао са твојим измаштаним кинеским зидовима, клању и протеривању. Такви закључци немају ама баш никакве везе са оним о чему сам ја причао. Потреба за верским дистанцирањем од било кога - муслимана, римокатолика, сика, будиста, протестаната...не подразумева непријатељство, мржњу или било шта слично у односу према њима на нивоу живота и сарадње у овосветском контексту. 

А нешто ми се чини да сам толико пута рекао оно што је моје мишљење да више и нема неког смисла стално понављати, без икаквог резултата и поимања са ваше стране.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

Не говорим о есхатологији, говорим о томе шта је заједница народа Божјег - они који су по телу од Аврама или они који су по вери од њега. У чему је спасење? У авраамовској вери, не у телесном припадништву.

Чекај, Рођо, зар спасење нема везе са есхатологијом? Ако би, условно, делио та два појма/појаве онда би морао рећи. смисао есхатологије јесте спасење! Није есхатологија неки чин који ће се десити ради дешавања, него је све ради спсења и вечног живота.

Е сад "не говориш о есхатологији", али говориш о "заједници народа Божијег"? Где заједници? У кафани, у селу као комшије, на литургији и на клањању? Ко је овде контрадикторан?

Мислим стварно....то ја и поентирам стално да се манете есхатологије, јер онда задирете управо у оно што патријарх није желео - да честитком отвара расправе ко, како и зашто ће се спасити.

Осим тога, ако би као ви анализирали (=цедили комарца) ову честтку, онда би ту могли наћи много "дискутабинијих" ствари. Но добро...него, свако гледа оним духом којим је надахнут.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Ćiriličar рече

@Bokisd Pa sta s tim Bokac?

Koliko znam muslimani kurban-bajramom (Kurban Bajramom) salve Avrama, i slave, pored sto je otac Ismailu, Avramovu veru, toliku da je sina Isaka hteo da zrvuje. Eto oni su (Arapi) od Ishmaia kojeg je Avram radi Sare oerao, a opet slave tog Avrama koji drugog sina, radi kojeg je Ishmail oteran, hteo da zrtvuje. Pa lepo je to od njih...neka slave, sretno im bilo. Nisu "ljuti" na svog "dIdu", nego ga slave, iako nij ebio bas dobar ka njiovom babi Ismailu. Bas lepo i plemenito od njih.

Tada nije bilo ni hriscantva ni islama, te Avram jeste...

Problem je u tome sto je u doba Avrama i kroz njegovu licnost i dela i zivot postojalo hriscanstvo i hriscanska vera u Isusu Hrista i sv.Trojicu i samim time automatski je nemoguce da postoji paralelno sa hriscanskom verom kroz Avrama i bilo koja druga vera, bilo Jevrejska bilo Muslimanska.

To je poenta Avrama i njegove zrtve i pitanja ko su ti njegovi naslednici i deca. Lepo je to sto Muslimani slave Avrama, lep obicaj i slavlje i to je stvar njihove vere i predanja, ali to nema nikakve veze sa nama i sa time ko su zaista pravi i istiniti naslednici Avrama i njegovo seme i narod koji ce biti blagosloven od Boga, i to smo mi taj narod hriscanski Cirilko.

Tako stoje stvari, sad kako to sve uklopiti u patrijarhovu cestitku, pa meni je tesko, jednostavno tesko moze da se uklopi da muslimani slave zrtvu Avrama koji je (Avram)zarad ljubavi i vere prema Bogu bio i spreman na tu veliki zrtvu, jeste, ali ta vera Avramova je ovo sto kaze Isus o samom Sebi :

Авраам, отац ваш, био је рад да види дан мој; и виде, и обрадова се.

Iz vere prema Hristu je Avram bio spreman na tako veliku zrtvu, to je tako i tesko moze da se povezuje zrtvovanje Avrama i njegova vera u Boga sa muslimanima i njihovom verom u Boga, neka veruju kako misle da treba i neka to povezuju sa Avramom, ali eto ipak postoje razlika u tome u koga je tacno Boga verovao Avram kada je prinosio svoju najvecu zrtvu i koji su onda to pravi naslednici i potomci Avrama i po telu i po veri.

пре 14 часа, Ćiriličar рече

Sta je problem sa tim? Znas ti valda kao teolog da je neophodno uzeti istorijski kontest, a on je koliko, oko 4000 godina pre ove patrijrhove čestitke.

I sta sad, da neko citira Andjela koji je sreo Agaru i onda da kayemo: pa nema smisla, mi treba da stalno ratujemo, to je napisano i u Pismu. Pliz...mnogo se, bre vicete (letite) po onostranom. Metafizika i ontologija vam je u glavama i kad drva režete za zimu...spustite malo loptu. Cestitka ko cestitka, malo protkana necim sto nam je zajednicko i to je to. Nasi muslimani su nasa braca, i oni primili veru od Turaka koji su primili veru od Arapa, a mi primili veru od Grka koji su primili veru od Jevreja...ni mi ni oni nismo čak ni krvni naslednici Avrama. Tu smo braca i komsije a toliko podeljeni da moramo ici 4000 godina nazad da nadjemo nesto yajednicko...tragedija, tuga, cemer, jad...i do juce semo se, po ko zna koji put, klali.

Napisao sam gore sta je problem.

Naravno da trebamo da trazimo smisao i kontekst, i videli smo koji je kontekst ove price oko Avrama i onda ostaje da sve to nekako uklopimo sa patrijarhovom cestitkom muslimanima.

Slazem se da je drugi deo cestitke dobar i treba da zivimo u zajednickom mirnom i prosperitetnom zivotu i sreci, pada mi na pamet Cecenija koja je deo Ruske drzave i uspostavili su bas dobre i prijateljske i bratske odnose, evo Ceceni skoro najbolji vojnici koji se bore za Rusiju u Ukrajini.

Ali, prvi deo cestitke meni je eto problematican u odredjenom aspektu. Da dodam, kao i ono sto je patrijarh izjavio u vezu mitarstava, on kaze da licno ne veruje u mitarstva, ja licno verujem da postoji, i sta je problem da se kaze ako se sa necim ne slazemo, to i to mi se licno ne svidja kod nekih izjava patrijarha koje se ticu odredjenih aspekata vere, nije to isledjivanje ko inkvizicija i necemo da optuzujemo za sve i svasta i sto jeste i sto nije, ali ako smo vec godinama na forumu pretresli skoro svaku licnost koja je u crkvi, zasto onda ne bi mogli i sadasnjeg patrijarha.

Naravno po mogucstvu u nekom mirnom i argumentovanom tonu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...