Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Ćiriličar рече

@Bilbija Ма ок, слажемо се ми у томе 300%, ја сам само дао једу другу перспективу...и да клелне, и заплаче, и затражи опроштај мало то шта мења ситуацију...то је неки минимум. То се подразумева.

Нешто размишљах, Порфирије је сад Патријарх а и вероватно администтрира у Загребу...како ће сад тамо, јер промениле су се околности. Може ли само тек тако да одлази тамо?

 Verovatno moze bez drzavnog doceka, policijske pratnje, TV prenosa, iznajmljenog stadiona i tome slicno... Sedne u kola, na voz, avion i odleti kao privatno lice... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Код папе има један апсурд, а то је - због чега је папи битније да посети православну Србију са великом државничком помпом и да га дочекују и председник Републике и патријарх српски, него да посети 200.000 католичких верника у Србији?

Србија има пар бискупија, две надбискупије ако се не варам, а 200.000 римокатоличких верника у Србији је већи број него што неке државе имају становника. Али никад, нигде, ни у којој прилици нисмо видели да папа жели да посети Суботицу, а да успут сврати и до Хочевара у Београд на кафу. За посету својим верницима, не треба му ни допуштење СПЦ, ни неки званичан позив Србије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

https://vijesti.hrt.hr/svijet/patrijarh-porfirije-za-hrt-1146855?jwsource=cl

Од 6: 05 говори о Јасеновцу и, између осталог, на 6: 45 каже да они који су вршили злочине у Јасеновцу и где год да су вршили злочине те врсте, исписали су се из сваког народа, ти људи не припадају ниједном народу.

Који је смисао реченог? Да ли, пошто су се исписали из Хрвата, то  значи да не припадају хрватском народу? То је логична последица реченог. А онда то значи да Хрватска нема никакву историјску везу ни одговорност за учињене злочине. А потом ни Срби и Србија немају никакву потребу ни право да од Хрвата и Хрватске траже било какво кајање или одговорност због геноцида над Србима у 2. светском рату. Јер то нису радили Хрвати, то су радили људи који не припадају ниједном народу.

Да је рекао да су ти људи престали да буду људи,  да су се исписали из људског рода, ту врсту фигуративног изражавања бих могао разумети, и то се обично и каже - такви злочинци су нељуди...Али "не припадају ниједном народу" не разумем. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Родољуб Лазић рече

исписали су се из сваког народа,

"Идите и крштавајте све народе", отприлике тако гласи заповијест Христова апостолима. А Хрвати нису крштени као хрватски народ, нити је уопште постојао иједан други народ осим српског на овим просторима, у вријеме крштавања народа. Па су се тако и ти хрватски злочинци, крштени као дио српског корпуса, одрекли не само тог корпуса у којем су крштени као народ, већ и "исписали" из самог крштења. Умјесто одрицања од Сатане, прихватили су његова дјела, а њихови злочини су потпуно јасно свједочанство тога.

"По плодовима ћете их познати." То наравно не значи да сви Хрвати прихватају Сатану, него да су се одрекли свог крштења, као народа, да би постали припадници некакве ГМ(О) нације (иберменши= данашњи просјечан западњак). Али, исто тако, то не значи ни да су само Срби народ Божји! Заповијест Христова је била, идите и крштавајте све народе.

У читавој тој причи на овим просторима, подједнако нам је сужена свијест, и нама Србима (жртвама), и свим тим нацијама (џелатима) отпалим од крштења: Христос је ту посљедња рупа на свирали. Нити се ми жртвујемо за другог (Њега), нити нас тај други види као жртву (Њега). И то је та заслијепљеност народа самим крштењем, у којем не видимо Христа већ само себе, као већ спасеног.

Протестанти, то смо ми хришћани данас, по свом менталном склопу. Имају можда још један или двојица који то нису.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Родољуб Лазић рече

https://vijesti.hrt.hr/svijet/patrijarh-porfirije-za-hrt-1146855?jwsource=cl

Од 6: 05 говори о Јасеновцу и, између осталог, на 6: 45 каже да они који су вршили злочине у Јасеновцу и где год да су вршили злочине те врсте, исписали су се из сваког народа, ти људи не припадају ниједном народу.

Који је смисао реченог? Да ли, пошто су се исписали из Хрвата, то  значи да не припадају хрватском народу? То је логична последица реченог. А онда то значи да Хрватска нема никакву историјску везу ни одговорност за учињене злочине. А потом ни Срби и Србија немају никакву потребу ни право да од Хрвата и Хрватске траже било какво кајање или одговорност због геноцида над Србима у 2. светском рату. Јер то нису радили Хрвати, то су радили људи који не припадају ниједном народу.

Да је рекао да су ти људи престали да буду људи,  да су се исписали из људског рода, ту врсту фигуративног изражавања бих могао разумети, и то се обично и каже - такви злочинци су нељуди...Али "не припадају ниједном народу" не разумем. 

Смисао реченог је у томе да Хрвати не треба сами себе да идентификују са злочинцима. Али исто тако да ни ми не стављамо знак једнакости по сваку цену, исто као што не поистовећујемо безусловно Немце и нацисте и не инсистирамо на томе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, logdanov рече

Смисао реченог је у томе да Хрвати не треба сами себе да идентификују са злочинцима. Али исто тако да ни ми не стављамо знак једнакости по сваку цену, исто као што не поистовећујемо безусловно Немце и нацисте и не инсистирамо на томе. 

То што си ти рекао може бити тачно. Но зашто то не рећи управо на тај начин како си ти рекао (јер су то афурмативни искази, којима Хрватска јавност не би имала шта замерити, да су били управо тако изнети) уместо што се користи исказ који је недовољно јасног смисла и пре се може схватити на начин да се Хрватска не треба сматрати одговорном за оно што су ти Хрвати учинили? 

При чему, уопште није ни морао то да помиње на такав споран начин, постојало је много других могућности да се изнесе став који не би био "прст у око" хрватској јавност. Ако се то хтело, одн. ако је то позиција коју патријарх заузима према прошлости и садашњости српско-хрватских односа. За разлику од цркве у Хрвата која врло јасно и недвосмислено све време заузима проусташку позицију и не мисли је уопште мењати. Уопште не разумем потребу да се бесконачно снисходи, лавира, "хода по јајима",  у ситуацији када црква у Хрвата без икаквих проблема и устручавања износе свој став који је јасно и отворено антисрпски. 

  • Не свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 22.2.2021. at 20:49, sanja84 рече

Pa makar se hiljadu puta poklonio u jasenovcu, nadam se da nas to neće koštati glave i prikritog unijacenja... 

Увек ме живо занимало како би то унијаћењемизгледало из угла оних који сматрају да је то данас могуће спровести.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Дејан рече

Увек ме живо занимало како би то унијаћењемизгледало из угла оних који сматрају да је то данас могуће спровести.

Живи били па видели. Хахаха шалим се... Рецимо. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...