Jump to content

Епископ западноамерички др Максим (Васиљевић): Чуђење као почетак вере и мудрости (Дивљење, поглед и кинеско хришћанство)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 минута, Bokisd рече

Ma, bre Vukasine nije e.Maksim pisao nekim andjelskim jezikom pa da se ne moze ukopcati sustina i kontekst i poruka koja postoji u njegovom tekstu, nego sto da ne kazemo da je nesto okey ako bilo koji covek napise nesto dobro i lepo o bilo cemu, bez obzira da li se slazemo sa njim oko nekih stvari,....  znamo za tu neslavnu epizodu koju je imao e.Maksim sa fanarom i nismo zaboravili i pazicemo sta pise i radi na tom polju ali on je episkop nase crkve i treba da imamo odredjeno postovanje i uvazavanje prema njemu narocito ako pise i zalaze se za hriscansku i pravoslavnu veru, to je ljudski i normalno. Meni se svidja tekst e.Maksima ali smatram, po meni, nije to sad to nesto sto je najizvrsnije sto postoji na ovu temu i kao da smatram da sad to moze da bude neki etalon za neko uzviseno razmisljanje .... (al sam rekao... :cheesy3:)

Sv.Teofil Aleksandrijski je proterao silom  monahe origeniste iz pustinja i bio ostar protivnik Origenizma, ali je rekao za Origena,.... Origenova djela nalikuju livadi na kojoj raste svakojako cvijeće. Ako na njoj nađem neki lijepi cvijet, ubrat ću ga; ali ako mi se čini da je nešto puno trnja, izbjegavat ću to kao što bih izbjegavao žalac....

Znaci, trebamo postovati i druge i njihova misljenja ukoliko su po veri i ako imaju dobar kontekst i poruku, a hriscanstvo i njegova propoved medju kinezima je prica u ovom tekstu e.Maksima i sto je po meni okey ispricao neku svoju pricu u vezi toga.

Procitaj ponovo i nemoj ucitavati nesto sto nema veze. 

Ne interesuju me ranije Maksimove epizode, kad ovo komentarisem. Kazem da se ne radi o nekim 'bogoslovskim dubinama', niti tekst daje konkretne odgovore na pitanja kojima se bavi.

Vise je lagano stivo koje kod nekoga moze da ostavi osecaj prijatnosti, kao vec pominjane Stamatisove ikone. 

Ovaj tekst cu tesko procitati po 2. put, a ne verujem da cu ga se secati za koji dan. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 188
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 9 минута, Вукашин рече

Procitaj ponovo i nemoj ucitavati nesto sto nema veze. 

Ne interesuju me ranije Maksimove epizode, kad ovo komentarisem. Kazem da se ne radi o nekim 'bogoslovskim dubinama', niti tekst daje konkretne odgovore na pitanja kojima se bavi.

Vise je lagano stivo koje kod nekoga moze da ostavi osecaj prijatnosti, kao vec pominjane Stamatisove ikone. 

Ovaj tekst cu tesko procitati po 2. put, a ne verujem da cu ga se secati za koji dan. 

 

Dobro, izvinjavam se oko ucitavanja i dobro je ako ne postoji.

Ali, reagovao sam na pitanje oko ukopcavanja i razumevanja teksta, deluje kao tvoja preterana ocena.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Bokisd рече

Dobro, izvinjavam se oko ucitavanja i dobro je ako ne postoji.

Ali, reagovao sam na pitanje oko ukopcavanja i razumevanja teksta, deluje kao tvoja preterana ocena.

OK. Mozda ti tako deluje. Sve to sam uglavnom vec negde procitao...nista originalno....

пре 20 минута, Lulaby рече

Možda je i potrebno dva puta da Vam se otkrije.....ne znam...prethodni tekst  je jači ali lepo je rekao Panaret ova tri teksta su celina i tako ih treba posmatrati. Svako dobro i laku noć!

Tesko, ako prvi put ne zakacim nista sto me zaintetesuje, ne verujem da cu se vratiti.

Ava je veceras pomenuo ep. Davida. Citam veceras - Prilozi za duhovnu enciklopediju Dobrotoljublje: ovde i sada. Sjajno stivo, originalne i jasne misli. Vracam se na isti tekst po 3-4 put. 

Laku noc. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 23.6.2019. at 20:40, Логос рече

Мали екскурс: недавно су се на југоистоку Кине нашли свештеници и лаици из различитих помесних православних Цркава. Пошто у Кини нема активних православних храмова, богослужење су вршили у приватном амбијенту. Да ли су саслуживали, нека ћутање о томе, као argumentum ex silentio, буде одговор...

”Ко о чему, баба о уштипцима!”, то би у најкраћем била суштина овог текста, в. Максима! Чак и у ”дневнику из Кине” он не може а да се не дотакне ”саслуживања” свештеника из ”различитих помесних православних Цркава”, и да притом остане помало тајновит и недоречен (=ћутолог), као да је то шта се дешавало у Кини за време његовог боравка у истој важно не знам коме, и не знам колико. Без овог малог екскурса (=одступања, дигресије), намерно уметнутог, текст би и могао да прође као питко штиво, и ништа више од тога. Овако, поново на делу видимо једног епископа који се у свакој прилици ”тобоже” брине за то да постоји ”јединство у саслуживању”, а да притом све време жмури на оба ока и (још увек) брани онога који се, својим личним и сулудим амбицијама да буде изнад свих у Православљу, својски труди да исто то ”јединство у саслуживању” затре у корену. Када напишем брани, мислим на то да и даље (након САСабора) нема ниједног текста в. Максима на и даље актуелно-болну тему ”украјинског раскола” у којем се он ограђује од своје раније апологије Васељенског Патријарха и осталих верних му сатрапа (=архијереја и иних у В. Патријаршији који га подржавају), чиме (ћутањем о томе) ex silentio даје јасан одговор - шта и даље мисли о улози Васељенске Патријаршије у замршеној геополитичкој игри између НАТО пакта и Русије. И, на концу, на чијој је страни у тој игри, наш драги в. Максим!

Ни хиљаду овако питких текстова в. Максима не могу да сперу сву прљавштину коју је он својим фанарофилизмом кад му време није увео у јавни дискурс. И што је најцрње, тај свој фанарофилизам хоће да наметне као систем вредности. Додуше, не провидно и фанатично, већ завијено у обланде благословених богословско-филосовских висина.

Поређење в. Максима са Авом Јустином Ћелијским је, најблаже речено - непримерено. Довољно је само да се човек запита: како би се данас, да је којим случајем жив, понашао Ава Јустин према свом колеги богослову - епископу Максиму?! Да ли би му тетошио (=снисходио), или би му громко одговорио да припази шта прича и шта чини?! Нека се свако од нас запита: да су којим случајем живи Ава Јустин и Св. владика Николај, на чијој би страни били у сукобу између Другог и Трећег Рима? Да ли би Ава Јустин и в. Николај попут в. Максима у увијеној форми писали о ”крсту Васељенског Патријарха који је тешко разумети” или би, напротив, громко, гласно и богословски утемељено, тачку по тачку, разбијали у парампарчад непримерени, дрски и сулуди упад Васељенског Патријарха на канонску територију једне помесне православне Цркве!? Одговор на ова питања уједно је и одговор свим апологетама в. Максима - заљубљеним у сваку његову мисао, сваку његову реч и свако његово дело - да ли се треба одушевљавати оваквим небитним текстовима в. Максима без да се критички осврнемо на његове и те како битне (и још увек не јасно и гласно ревидиране) ставове по питању Украјине, српске аутокефалије, фанарофилизма... 

Не заборавите: став о црквеном питању у Украјини је вододелница за сваког од нас! По томе какав нам је став о ”украјинском расколу” знаће се ко смо, шта смо и какви смо! А  писање о томе шта нам говори физиономија кинеских лица, очију и обрва је млаћење празне сламе, кад јој време није...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Lulaby рече

Znate kad čitate neko štivo letite...a na nekim se mučite dok čitate (otuda beg sa teme o preegzistenciji)..a ja volim da letim dok čitam i da se radujem.

Е, хвала ти на комплименту! Забринуо бих се за себе кад би неко видео сличности моје и Максине теологије. :slikanje: Ја се бавим озбиљним теолошким проблемима, нисам бозаџија. Ове слободне љубави у заједници ме уопште не интересују. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Талични Том рече

Чак и у ”дневнику из Кине” он не може а да се не дотакне ”саслуживања” свештеника из ”различитих помесних православних Цркава”

Издоминирао си! 

пре 4 часа, Талични Том рече

и даље (након САСабора) нема ниједног текста в. Максима на и даље актуелно-болну тему ”украјинског раскола” у којем се он ограђује од своје раније апологије Васељенског Патријарха и осталих верних му сатрапа

Нећемо у овоме веку дочекати такав текст!:))

пре 4 часа, Талични Том рече

Поређење в. Максима са Авом Јустином Ћелијским је, најблаже речено - непримерено.

Ава Римски би казао: То је противприродни блуд!:))

пре 4 часа, Талични Том рече

како би се данас, да је којим случајем жив, понашао Ава Јустин према свом колеги богослову - епископу Максиму?! Да ли би му тетошио (=снисходио), или би му громко одговорио да припази шта прича и шта чини?! 

Загрмео је Ава Јустин кроз Аву Римског!

пре 4 часа, Талични Том рече

Не заборавите: став о црквеном питању у Украјини је вододелница за сваког од нас! По томе какав нам је став о ”украјинском расколу” знаће се ко смо, шта смо и какви смо!

Амен!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Духовни покровитељ епископа Максима, митрополит Амфилохије, се угледао на ТеологијаЊет где се свако мало нешто исправља! Ладно је ко-ауторско дело издао поново, али је сада из аутора избацио владику Данила! 

65187378_358222941547213_582175342870711 65291610_2515774988456649_58072643006994

Иначе, саветујем читаоцима теологијањет да скринују текстове кад се објаве, јер их после преправљају. Тако је Максим прво лупио Конгар, а после неки дан исправише у де Либак.:))

64881555_2321819774699034_15699552999707 65222296_547835779084324_847905380502601  

Прво је ориђинал, друго исправљен текст. 

Само, ко слага да је Зизи највећи? Крајње демагошка изјава. Де Либак му највећи, а ладно га побрка са Конгаром!:))12:smeha::)) Тако то бива кад се демагошки кује по мјесецу...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Zoran Đurović рече

Издоминирао си! 

Нећемо у овоме веку дочекати такав текст!:))

Ава Римски би казао: То је противприродни блуд!:))

Загрмео је Ава Јустин кроз Аву Римског!

Амен!

Драги о. Зоране, заиста немам пуно времена да се оглашавам, али ово нисам могао да прећутим. Просто је смешно да се једном скромном тексту посвећује оволика пажња. Некако ми се чини да љубитељи в. Максима заиста имају једну чудну потребу да им се отвори треће око, јер са ова два не могу да примете оно што је суштина дискусије, суштина реченог, написаног, насликаног... Ко зна, можда у неком наредном ”дневнику са Тибета” доживе и то чудо везано за треће око? До тада, тамбуре у руке па правац Требиње. Тамо отварају треће око најбезболније. Само нек се јаве Психули. Она/они је/су мајстор/и за ту врсту ”духовне медицине”. Тачније речено, они (тамбураши из Требиња) су српска верзија Молдера и Скали.

ПС: ако се, којим случајем, Лулаби и Панарет, запитају одакле ми ово за ”треће око” и Психулу (Молдера и Скали), само нек се врате на чувену темо о в. Максиму и све ће им бити јасно. Јер, само се ”трећим оком” могло закључити да сам ја Владан, Пера, Мика, Лаза... Никако другачије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Аристарх рече

Исихазам спада у врсту медитације:ok:.

Не спада. Исихазам је молитва Богу Живом а медитација је самообмана.

То је слично само ономе ко не зна за Господа Исуса Христа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Талични Том рече

Јер, само се ”трећим оком” могло закључити да сам ја Владан, Пера, Мика, Лаза... Никако другачије.

Владан је Гудфадер!12:smeha: Узе дечко да направи видео у Бг, окачи га на Поуке, али ни то није убедило стручњака за светост, Рођу Лазића! Иначе, тибетанци су почели да тврде како имам неколико профила!:)) Која је то пројекција, брате!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Талични Том рече

Лаза

Па што не кажеш да си то ти? @Лазар Нешић:)) Сигурно си писао захтев да те Максим запопи, па не смеш отворено да пишеш против њега!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Lulaby рече

Nemojte Vi da upadate ovde i kvarite ovako lepu temu molim Vas. Imate Vaše teme pa pišite.

Text je u rangu srednjoskolskog pismenog rada iz Srpskog. Limunadica. Laki putopis - za drugove i drugarice. Malo zacinjeno sa drevnim kineskim misliocima, malo grcka filosofija - cisto analogije radi, nekoliko citata - mora se, par prideva - da se ukrasi - sve to uz nekoliko neizbeznih faulova i naravno - kao sto rece Talicni - da sasluzujemo svi.

Sve u svemu - ...kao Maxim po diviziji!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Lulaby рече

Ne znam iz kakve rupe se Vi javljate ali očigledno ste u problemu. Koliko je meni poznata situacija vladika Maksim je dao svoju izjavu na Saboru po pitanju Ukrajine a Vi ćete verovatno još narednih nekoliko godina čučati na rupi i čekati na svaki njegov korak. Ako Vas i dalje boli ta tema uzmite pa Vi pišite o tome ali ne pod pseudonimom kao ovde, već transparentno pod svojim imenom i prezimenom. Moje slobodno pisanje i iznošenje mojih ličnih misli Vam smeta. Pa ja tako vidim, osećam, živim. I baš mi se svidja što je vladika Maksim počeo slobodno da piše svoja zapažanja, putopisne dnevnike i lakša i dublja štiva jer nama  je to i potrebno.Nisam zaljubljena u misao i delo nego jednostavno nešto Vam se svidi više nešto manje a ja sam ovde napisala nekoliko svojih zapažanja i Vama je to zasmetalo...Pa možda bih više i sama pisala, da postoji više novih lepih osvešavajućih i nadahnutih tekstova.  Razumete mi ištemo mir i ljubav i pravu veru.  Mislim da ne treba ponovo bilo šta da piše o Ukrajini....

U pravu ste za Oca Justina I vladiku Nikolaja...da se svi zapitamo...imamo njih kao smernice...pa da izvolimo...Lično bih se prva radovala da  čujem i vidim na delu sveštena lica nalik Nikolaju i Justinu...I vidim ih.. a bilo bi lepše i više da ih ima....Kad stanemo ispred ikona neka nam ona budu ogledala pa ako nam odraz nije jasan znači treba nam pokajanje...i Gospod čini čuda ako se pokajemo...ruka spasa stiže ali ako mi ne vidimo da nam je odraz u ikoni nejasan i guramo po svome kako će Gospod delati na nama. Mi moramo dati znak, korak da želimo da budemo kao likovi svetitelja....A o Maksimu i Ukrajini..Pustite to....Ta tema je završena. Radujte se životu ...izadjite iz rupe i gledajte ka Gospodu i likovima svetih, od srca Vam to želim. Svako dobro! 

Заиста немам времена да се прегањам са Вама, па ћу Вам одговорити најкраће могуће. 

Као прво: ништа в. Максим по питању Украјине није дао на Сабору. Писао је покајно писмо (представку) гледе његових претходно изречених ставова о српској аутокефалији. Шта нам то говори? Да в. Максим и даље у украјинском расколу држи страну Васељенском Патријарху. Да ја износим неистине, у ових неколико недеља након САСабора, прочитао бих нешто од в. Максима на ту тему да је он написао и ревидирао своје ставове. Не, он је и даље (додуше прикривено) на страни Васељенског Патријарха, то јест сврстао се на страну НАТО пакта. Чак се и у свом дневнику из Кине морао да осврне на то, као и увек подмукло. И то само духовно слеп и карактерно подао човек не може а да не види. Све остало је замајавање.

Као друго: Ви мислите да не треба да поново било шта пише о Украјини. Ја мислим супротно. А овим што сте написали, и Ви се офирате по питању Украјине. До страдања наше православне браће у Украјини стало Вам је к’о до лањског снега. Више Вам је стало да читате ”богословске бозе” Вашег миљеника, па макар се оне односиле и на сасвим небитну причу о Кинезима. Поновићу: питање Украјине и наш став по том горућем питању је (за сваког од нас понаособ) вододелница, иза које се види ”ко је вјера, а ко невјера”

Као треће: Ваш миљеник се према о. Зорану понео нечасно, што је о. Зоран лепо објаснио више пута и изнео читав случај на увид јавности. И не само он, него и остали чланови Комисије који су крајње нехајно и лепршаво прогурали једног кандидата, спрдајући се том приликом са о. Зораном (да не дуљим о томе). Само то је довољно да дискредитује сваки даљи богословски (писани, мисаони, усмени и ини) учинак Вашег врлог и милог в. Максима. Све и да свима Вама својим писањем отвори не само треће око, него и четврту димензију, то што се у једном тренутку понео нечасно (=подло) говори о њему више него сви његови текстови. А није смео то себи да дозволи!

Као четврто: И, да, заиста Господ чини чуда ако се покајемо. А да се в. Максим покајао за то што је био неправедан према о. Зорану, да му је искрено и братски рекао: ”Опрости, оче и брате!”, могли бисмо и надаље да критички полемишемо о вредностима богословских текстова в. Максима. Овако, још једном, све пада у воду. Што би рекао чувени Марко Миљанов: ”Радије сам погинути главом, но образом”

Као пето: након ових речи М. Миљанова, сами закључите ко у читавој причи има а ко нема образ, ко се радује животу а ко у животу чини лоша дела! И које су теме завршене, а које су још увек недовршене... А Ви и даље останите у тој Вашој рупи, у којој би да сместите све остале који не мисле као Ви.

Толико од мене. Во вјеки вјеков!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Lulaby рече

Vama sve smeta kad ste zatrovani pa ne vidite srcem čisto! Baš mi je žao. Čitajte malo lepša štiva...pitkija....a ne samo da se trujete i bljujete vatru. Ne ide.

Ne radi se ovde o tome da li neko vidi cisto srcem ili ne, vec o realnom sagledavanju subverzivnog delovanja doticnog....skinite ruzicaste naocare - mozda pogled nece biti toliko lep i uzvisen, ali ce bar biti posten i istinit.

Onima koji veruju u laz, istina je otrovna...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Lulaby рече

Oprostite kume, koja je Vaša istina? Moj stav je moj i meni je istinit i nikad zaista nikad ne bih napisala nešto što ne mislim. I molim Vas da se ne bavimo toliko mojim mislima o tekstu jednog vladika. Niti sam ja toliko bitna niti on. Ili Vama jeste?

ISTINA JE SAMO JEDNA - VLADIKA ARTRMIJE , ups ? pardon MAXIM ?

( morao sam se nasaliti, necete mi zameriti, iskreno se nadam )

Nije mi bas razumljivo sta ste hteli reci - ali nije ni vazno, a dok stvari ne postanu jasnije - NEKA TAO BUDE SA VAMA ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...