Jump to content

Crkva protiv sveštenika koji podržava LGBT zajednicu

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 10 минута, Rip Kirby рече

Zato toliko i penim jer znam šta je u Crkvi, i znam koliki su licemeri...

Ali, Crkvu ne odslikavaju bilo koji licemeri ili neki drugi vernici koji se lose i neprilicno ponasaju ( u crkvi ).

U Crkvi postoje i pozitivni  primeri ljudi koji ( na najbolji moguci nacin ) reprezentuju veru.

Nazalost, obe strane sapostoje u Crkvi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Mиљан Л. рече

@Ronald 

Ти заправо хоћеш мене да убедиш да си решио питање хомосексуализма у друштву тако што си ми дао наслове различитих аутора који немају исти став, примере или приступ...

Статистика високе стопе самоубистава, клиничке депресије... код хомосексуалаца... није измерена у Турској, Кини, Индији, Русији, Пољској, Србији... Већ баш код оних лгбт. либералнијих културно-европских нација у што спада и С.А.Д. Зато је мени надпросечно висока стопа самоубистава и клиничка депресија довољна за признавање проблематике. Потребан је институт.

Проблем је заправо много већи кад погледамо. Ти кажеш 1-2% светске популације је хомосексуалног опредељења. Али врсте хипнозе (које се користе у психологији) могу од хетеросексуалца да направе хомосексуалца, то је питање процента сугестибилности популације... Тако да би број хомосексуалаца могао да достигне више десетина процената популације, психолошка наука о сугестибилности људи кроз друге примере, наслућује могуће резултате.

Па онда имамо примере истраживања која показују да хомосексуализам може да се појави (некада само привремено) код соксуално-биолошки формираних људи, ожењених или удатих хетеросексуалаца, пензионера... Тада неки људи извреше самоубиство јер у суштини не прихватају те нагоне, што нема везе са околином јер су неки од њих до тада без проблема имали друштвено неприхватљиве навике, ставове, једини су навијали за погрешан политички, фудбалски клуб и добијали батине увек... Просто се деси да неки деда или баба у неко село, пролупа и крене да спопада људе или децу, мушку или женску. Имамо тих случајева и силовања, то може да се решава и треба да се решава на начин да се тражи узрок и омогући превенција или лечење онима који хоће или по закону морају да се лече због опште сигурности већине.

Има упоредну повезаност, само кроз анализу научне литературе о наркотицима у 19-ом и 20-ом веку се види различити став, и то да је научна литература из 19-ог века довела до епидемије наркоманије у 20-ом веку, што је довело до великих жртава, високе стопе разбијања породица, неодрживо високих здраствених трошкова...

Такав став може само да шири неосновану дезорентацију, потребан је институт да би људи у информационом добу у ком живимо добили усмерења и одговоре са не-фабрикованим доказима. Све оне лепе зграде у Београду су углавном имале сличну сврху, поред лепе спољашности тамо су људи решавали здравствене, пољопривредне, инжењерске... проблеме. Ја сам става да морају обучени људи да решавају проблеме, не шире народне масе које могу само да гласају.

Sta ti sve nepovezano napises ovo je nevjerovatno. Pa stopa depresije u generalnoj populacije je drasticno skocila od 80 godina godina i to ne samo medju homosexualcima, ako uporedis medju njima je relativno manje nego prije. Ali nemam vise volje da se prepisujem, ako zelis da citas, ti ces citati ako ne tvoja stvar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Rip Kirby рече

Sva bratija u manastiru u kom sam ja bio su bili gay. neki su pre mog dolaska opštili, o tome smo pričali, neki su mene ganjali da imamo odnose......takođe sam bio pozvan u drugi manastir u Šumadiji gde je sva bratija i potencijalni iskušenici bili gay. Međusobno su slali slike, što pristojne što nepristojne kako bi videli da će super frajeri biti u zajednici...zapravo, sve monahe i iskušenike koje sam ja upoznao u životu su gay... moj sadašnji duhovni otac, inače profesor na jednoj od bogoslovija je isto gay...

 

пре 44 минута, Rip Kirby рече

I da, jedan od monaha koji je puno vremena provodio u našem manastiru zbog poslušanja je imao dečka mirjanina...i svi smo ga upoznali i znali za njihovu vezu...

Ја ти лично ништа не верујем. Када си имао петљу да изнесеш овакве ствари, а немаш петљу да изнесеш имена  понаособ, значи да ипак немаш петљу. Ја твоју пљувачину ( не могу другачије да назовем )доживљавам као најобичнију клевету, ничим поткрепљену...из којих разлога радиш то што радиш, ти сам знаш.      

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vladan ::: рече

Није библијски контекст да је баш грех као сваки други... Рецимо за инцестуозне везе и прељубе се углавном каже срамота, а за хомосексуалне да је то "гад" односно јеврејски термин који се користио рецимо и за квалификацију жрвотвавања деце Молоху... за односе са животињама још горе. Иако је смртна казна за све, ипак се види градација у опису.

Мало се бавила и инцестом, зоофилијом и убиством рецимо јер су заповести јасне и није било ни потребе. Тако и за хомосексуалност.

Не можеш да стрпаш у исти кош каноне, појединачне изјаве светитеља и теологумене и нешто сасвим јасно забрањено и у С.З. и у Н.З. (и потврђено кроз касније списе).

То наравно не значи да Црква не треба да има посебног и пажљивијег опхођења према одређеним људима уз помоћ сазнања из савремене науке и медицине, али не значи ни да се релативизује нешто што је јасно квалификовано у Писму.

Nisam ja nista relatizovao, jednostavno je tadasnji termin " gad" koji se koristio u tom vremenu iz danasnje perspektive saznanja o homosexualnosti totalni promasaj. Jer zrtvovanje djece i odnosi sa zivotinjama su totalno pogresna poredjenja iz danasnje perspektive saznanja i razumijevanja biologije sexualnosti i homosexualnosti. 

Ne trpam ja u isti kos, nego su kanoni cesto neprimjenjivi u kontekstu danasnjeg vremena a izjave svetitelja o mnogim pitanjima pogresne narocito o fenomenima iz domena nauke.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Rip Kirby рече

I da, ne kažem da nije greh...ali čekaj, jel je to jedino što sam ja? Jer tebe tvoj greh određuje? A pazi, meni je ovo dato rođenjem...misliš da ja biram svoju seksualnost? Jesi ti birala boju svojih očiju? Genetika i jedno i drugo koliko nauka do sada kaže...Šta sad, ne mogu da budem bara bar sa tobom? Moj greh teži od tvog? Loš sam čovek pa mi treba roza traka oko ruke da se zna koliki sam grešnik zapravo?

Ja licno grozim se pausalne osude i opsteg mjesta o grijehu kad je u pitanju ovaj poremecaj ili slabost ne znam kako bih nazvala. Sklona sam misljenju svojom glavom i saosjecanju sa patnicima, slabijima i ugrozenima. Ne bih olako sudila ljudskom bicu konkretnom koje se nalazi preda mnom. Ako si cestito ljudsko bice, koje ne siluje naokolo, ne zloupotrebljava djecu i klince do 20 godina oba pola, nemam kritiku za tebe. Nemam nista protiv da sjedis u drustvu u kom sam ja, samo da izbjegnes zescu pricu sa sve gadnim i socnim detaljima :). Prepustam tebi i tvom duhovniku da rjesavate tvoje duhovne potrebe i nedoumice. 

Smatram da ti je tesko cim govoris ovako zucno i zestoko. 

ali čekaj, jel je to jedino što sam ja? Ne, nikako to nije jedino sto si ti. Tvoja ukupna vrijednost kao ljudskog bica je spoj svega onoga sto jesi, cinis, bivas, hoces, kao i svih nas. Ovo i jeste poenta. Ni vi sami ne treba da gradite svoj identitet previse akcentovano na tome, narocito ne na kompenzatornom 'ponosu'. 

Crkva novog doba ima tezak zadatak da sto mekse uvije svoje tvrdo ucenje i pokaze samilost za slabost, naravno ne za cinizam, razvrat i zlodjela, obe orijentacije.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Rip Kirby Nema potrebe da odlaziš, ovde ima raznih ljudi... mnogi te sa velikom pažnjom čitaju i razumeju.

Svakako, čovek treba da se bori sa svojim strastima i prema s.s.ma i prema d.p..tima...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ronald рече

Nisam ja nista relatizovao, jednostavno je tadasnji termin " gad" koji se koristio u tom vremenu iz danasnje perspektive saznanja o homosexualnosti totalni promasaj. Jer zrtvovanje djece i odnosi sa zivotinjama su totalno pogresna poredjenja iz danasnje perspektive saznanja i razumijevanja biologije sexualnosti i homosexualnosti. 

Ne trpam ja u isti kos, nego su kanoni cesto neprimjenjivi u kontekstu danasnjeg vremena a izjave svetitelja o mnogim pitanjima pogresne narocito o fenomenima iz domena nauke.

 

Postoje jevandjelske vrednosti koje su iznad vremena I prostora. Koliko god bismo mi subjektivno zeleli da interpretiramo Pismo, bilo da se radi o ranohriscanskim vremenima kada je nivo naucnih dostignuca bio drugaciji nego danas, ono nas poziva da sustinski razumevamo I rasudjujemo uz pomoc Duha Svetoga, tako bi barem vernik trebao da "gleda" . Crkva Boga zivoga nije duzna da pomera granice shodno danasnjim saznanjima I promenljivim empirijskim dostignucima, jer smo ograniceni privremenoscu I propadljivosti. 

Tacno je da su svesteni kanoni "cesto neprimenljivi u kontekstu danasnjeg vremena", ali I oko toga se pita zajednica, tj recepcija bilo kakvih promena dolazi od Crkve a ne od pojedinca. Sto se tice svetitelja, ne mozes tek tako pausalno da izjavis da grese o "mnogim pitanjima iz domena nauke", bez da konkretno ukazes na cinjenice. Da ne govorimo koliko svetitelja je bilo bas iz naucnih krugova, znanih I neznanih. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ponekad se pitam koliko su homoseksualci danas iskušenje Hrišćanima kao test milosrđa i razumevanja...koliko je meni moj krst nekada težak, toliko vi vaš lakši ne nosite dostojno...

I opet ponavljam, moja burna reakcija je izazvana temom na početku ove diskusije...

Nije mi želja da klevetam, već ukazujem da nije sve onako kako većina vidi...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ronald рече

Sta ti sve nepovezano napises ovo je nevjerovatno.

Ја сам некако убеђен и даље да сам доследно повезао нека општа сазнања друштва кроз тему о којој расправљамо.

Ал се деси да оманем и ја, јел ми можеш (кад будеш имао времена) указат на недоследности, неповезаност са темом...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I opet sam i ja pisao najviše iz perspektive seksa...Lepo je već rečeno da su među gay ljudima jake emotivne veze, ljubav kao i svaka druga...

Nismo ko zečevi...zapravo i ne pridajem veliki značaj seksu..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Rip Kirby 

Разумем те, брате. Добро нам дошао и дуго се читали и гледали.

 

Тема као и свака друга. Искрено сматрам да кексуално опредељење није болест. Синоћ на теми прочитах да гејева има више него осталих болесника заједно. Зајрон је то лупио и остао жив.

... од којих прва ја носим хендикеп са првим дахом живота. Лепо ме човек увредио. Знаш ли што? Заједничко болеснима и гејевима је стигматизација.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чланове молим да буду обазриви кад пишу. Сетите се да имамо одговорност.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Ronald рече

Medjutim guranje homosexualnosti u bolest kako se ne bi raspravljalo o odnosu prema njima i njihovim vezama i ljubavi koja medju njima postoji od strane Crkve je nista drug do nenaucni put, odnosno odbijanja da se prihvate otkrica savremene nauke i u tom smislu razmislja.

SPC je prosle godine izasla sa onim obavjestenjem posle Sabora u kojem brani kako su ga nazvali zdravi kreacionizam i prisilila Vladiku Maksima i ostale koji su branili evolucionu biologiju da se izvinu. Vladika Maksim je tu pokazao da nije ni M od najslavnijeg Maksima medju hriscanima.Tu smo vidjeli totalni promasaj i neznanje medju vecinom  episkopima, jer umjesto da ostanu neutralni i kritikuju ostale sto su izasli bez blagoslova Crkve ipak su naopako istakli privrzenost kreacionizmu i istakli neznanje i glupost, nedostatak mudrosti, umjesto da su bili cutali ako o necemu ne znaju. Zbog toga su neke iz te grupe i nazalost kaznili. Time su vjerovatno odredjen broj ljudi iz nauke udaljili ili ce potencijalno udaljiti iz Crkve.

Pazi I ovo sto si napisao je neosnovana tvrdnja.

Nikada u javnost nije dospelo to sto su desetina profesora na kraju poslali Saboru, a sto se predstavlja kao njihovo "povlacenje" ili "ustupanje". Jedino sto postoji je "saopstenje sabora" posle zasedanja, koje, kao sto (ne)znamo, episkopi ni ne citaju a verovatno ni ne ostaju d ga potpisu, nego ga sastavi potparol sabora I objavi kad stigne. U tom saborskom saopstenju povoodom "ispovedanja vere", stoji samo ovo: "Potpisnici toga teksta su se obratili Saboru sa ispovedanjem autenticne hriscanske vere u Boga Tvorca (zdravi I pravi kreacionizam). Sabor je to prihvatio". Kako saznajemo, ispovedanje "autenticne hriscanske vere u Boga Tvorca" je bilo neophodno (I dovoljno) zbog toga sto je Patrijarhu I vladikama podmetano da 11 profesora ne ispovedaju veru u Boga Tvorca nego tvrde da je svet proizvod slucaja. (sic!); 

Da bi otklonili takvu nesuvislu kritiku, profesori su poslali jedan tekst koji mi medjutim nemamo u rukama pa ne mozemo ni da tvrdimo da su se profesori "izvinili". Takodje, kako mozemo znati da su profesori ispovedili "protestantski kreacionizam"? U tom saopstenju je rec "kreacionizam" data u zagradi kao komentar autora saopstenja, tj potparola za koga se zna da nije imao povoljan stav prema doticnim profesorima. Prema tome, tih 11 profesora nije odstupilo od svoga javnog obracanja u kome su jasno I glasno rekli: Stav nije bio odbrana teorije evolucije. Stav nije bio odbrana ateizma. Stav nije bio odbrana fasisticke ideologije. Stav je odbrana Pravoslavne vere od americkog protestantizma. Stav je odbrana veronauke u skolama. Stav je odbrana polozaja teologije na Univerzitetu.

Kako kaze nas stari Vladika: pametnom dosta!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Драгана Милошевић

Da, to je tako...ja se ovde nešto bubecam jer bi mnogi drugačije rezonovali kada bi im sopstveno dete reklo da je gay, ili najbolji prijatelj ili kum ili brat...

Kada sam se ja outovao mojim roditeljima, mama me je jednom pitala "A jesi razmišljao o Bogu? Jel se bojiš?", tada sam imao 19 godina...i odgovorio sam "Pa valjda me voli, ovakvog me je napravio..."

U međuvremenu sam ja Boga jako zavoleo, i mislim da imamo super odnos.

Ljudi se mnogo drže forme, i ona jeste bitna, ali jako često zaborave na suštinu.

Ja sam suštinu prepoznao kada je Isus pričao o tome da milost traži, da ko je nahranio gladnog - Gospoda je nahranio...

A da me ništa sem Božije žrtve na krstu i milosti ne može spasiti, to znam...da se trudim-trudim se.

I da, da nisam u životu bio stigmatizovan, možda nikada tu suštinu ne bih prepoznao...zato hvala Bogu i na tome.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...