Jump to content

Novi argumenti protiv novog kalendara

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 часа, Justin Waters рече

ЈБГ ниси био овдје када се дискутовало о неким врло врућим и тврдим темама. Христос је временски васкрсао у недјељу, али ванвременски (Бог није везан само за вријеме) "ај га знај". 

Жао ми је само што нећу доживети да видим реакције на померање Божића на 8. јануар...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 66
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 14 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

1. Vidim, dakle ne mogu se astronomske stvarnosti kao što su dan i revolucija konvertovati jedno u drugo, pa da zato što nemaš savrsen račun izmislisiš 14 rotacija - dana, jer se te rotacije nisu odrigrale, zato je pravoslavni kalendar tačniji. 

365 dana nije godina, nego je godina revolicija a dan rotacija oko svoje ose bez obzira na "duzinu trajanja", nacin racunanja i medjusobni odnos.

Drugo je što se u revolicijama nabralo sekundi- računanja, ali ne moze se 24 sata revolucionarnog leta pretvoriti u dnevnu rotaciju i ako ona traje 24 sata.

2. Ništa loše biti uskladjen sa prirodnim ciklusima, naprotiv, ali crkveni kalendar govori i o duhovnim zbivanjima, odnosno praznicima, odnosno bilježi posebnu vrstu vremena, vezanu za ove nestvorene kretnje koje su u osnovi stvorenog, pa ni njih ne treba zanemarivati, a kamoli davati prednost računanju, (a svako računanje je kalendar), nad astronomijom i duhovnom stvarnošću, što i sam nehotice činiš govoreći da astronomske kretnje nisu savrsene, savrsene su, a ljusdsko računanje je niža stvarnost, zato rekoh:

Sujetno je po svome satu navijati planete i antifone izmjene u angeoskim horovima.

3. Crkva može da oblikuje stvorene stvarnosti na svoj način, mišljenje pa imamo bogoslovlje, prostor pa imamo arhitekturu, vrijeme pa imamo kalendar i liturgiju.

Treba prije svega razmotriti šta je to vrijeme, da li ga i kako pad Adamov oblikuje, jer kaže vladika Ignjatije, vrjeme je zlo sve će nas pobiti, odnosno sve nas vodi u smrt, ili na koji način se kretanje podviga i duhovno uzdizanje mjeri, jer i to su kretnje 

Odnosno nije mjerenje sekundama jedino vazno za  Crkveni Kalendar, ni istorija nije hronologija, zato astronomska stvarnost ne može biti najvaznija, ali ni zanemarana, upravo nedostatak astronomskih rotacija  zemlje oko sebe je argument protiv novog kalendara, sa intencijom da to ima duhovne posljedice i poremećaje.

Nedelja koliko znam nema astronomsko utemeljenje?

Мешаш ствари.

Нетачно да се те ротације у новом календару "нису догодиле" већ се врши "конверзија" рачуна СВИХ ТИХ ДАНА ИЗ ЈЕДНОГ У ДРУГИ КАЛЕНДАР уназад до Христа, да би се ТАЧНИЈЕ рачунало ОД ОВОГ МОМЕНТА.

Дакле, сви дани су се већ догодили и нигде се не губе.

Међа између два календара, тј усклађивање, се врши прослављањем оних светих из дана који "привидно нестају" померањем њиховог прослављања на неки ближи датум САМО ТЕ ГОДИНЕ (ово је позната пракса нпр у првој седмици Великог поста. Понављам, сви они су били ту, али је у њима временом акумулирана грешка у редоследу прослављања).

Дакле, није фора у нестајању дана, како ти мислиш, већ у прерасподели дана уназад по тачнијем календару да би се од сада прецизније рачунали празници попут Божића.

Недеља нема, али и Пасха (дакле покретнии) и Божић (непокретни празник) имају.

Понављам, неће нас Бог карати због временске нетачности, већ начина прослављања.

Мало шале није наодмет:

 

 

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Justin Waters рече

Писали смо о овоме и раније, али џаба писати изгледа, али ајд да покушам тезама ради прегледности:

-Ово подебљано није тачно, јер би и јулијански ако би користио изворни прорачун исто радио то. 

- Јулијански календар су користили Римљани прије ВС и његова математика нема везе са избјегавањем јеврејске пасхе. Тај календар је покушај као и сваког другог да успостави систем праћења времена бројевима тако да они што вјерније прате природне појаве. Тај календар прави грешку од 1 дан на отприлике свваких 130г. 

- На 1 В.Сабору није утврђена никаква поставка да се Васкрс мора славити послије Песаха. Док се није састао 1В.Сабор, хришћани од Иберије до Леванта су имали проблема у општем хаосу како да славе Васкрс јер није било унифицираног календара и правила те су неки славили овако неки онако,  а неки су ишли најлакшаим путем придружујући се Јеврејима што су Оци осудили (апостолска правила). Неки су  били предмет подсмјеха јер су се сваке године код Јевреја  који  су имали установљен систем вијековима, распитивали када је Песах да би се могли оријентисати када је Васкрс. Оци су одлучили да о томе свему стану у крај на 1 Васељенском сабору. 

- Поставке 1 В.Сабора су да Васкрс пада у недјељу послије првог пуног мјесеца накона прољетне равнводневнице и то је то нема никаквог позивања на Песах јер би то значило и даље срамотну зависност од групе која је осудила и одбацила Господа. (Сачувана је окружа посланица Цара Константина у коме сеексплицитно помиње да су одлукама ВС хришћани разрешени зависности утврђивања Васкрса у односу на Песах). Послије 1 В.Сабора за хришћане не постоји никакав Песах (зашто би уопште?). Оци су лијепо дали астрономски задатак научној александрији да  сваке године осматрају небо и окружним писмом обавјештавају све Патријархе о датуму равнодневнице према којој би се даље утврдио тачан датум васкрса. И то је то слава Богу на небесима, међу људима мир и дора воља на земљи. 

- Због историјски околности, опадања науке у александрији касније и других друштвених  турбуленција, престанком  праксе осматрања неба сваке године и одређивања датума равнодневнице, направљене су оне чувене таблице које су током времена  акумулирале грешку тако да у већини случајева Васкрс пада послије Песаха, а и у ријетким случајевима када би било да је Песах касније, простим помјерањем васкрса усљедећу недјељу се избјегава наводно тај страшан чин. 

Е сад што се тиче те духовне компоненте @Hadzi Vladimir Petrovic овдје сад долазимо и до ње. Занемарује се да је рецимо Христос са апостолима на велики четвртак прославио првив Васкршњи празник и одржао прву Литургију, јер ако није онда је само симболички разломио хљеб (који није постао тијело) и дао им да пију вино (које није постала крв) и изговроио чувене ријечи које су касније постале дио литургије. Е дај да видим ко ће тврдити да је то била само симболика, а не стварно "ломљење Христовог тијела". Дакле васкрс се ванвременки и мистично, или да употребим тебе кретањем енергија и кретањем Св.Тројице, догодио прије јеврејске пасхе, а у времену и астрономски послије. И сад пуј пике ово духовно, и пуј пике астрономију код штимања календара, али зато се измишљено правило да Васкрс мора послије Песаха уздигао на духовност изнад духовности и ту је сад астрономија (временски слијед одређениих догађаја од догматске важности). 

 

Сад си овде доста тога измиксовао.

Види, нема укидања, већ испуњавања.

Теолошки си фулао са Васкрсом у четвртак.

Суштински, Христос је славио Пасху која је те године падала у суботу (почетак празновања саме Пасхе која је трајала 7 дана). Дакле, по јеврејском обичају а рачунато у римском систему, почињала је у ПЕТАК УВЕЧЕ.

Са друге стране, изгледа да ниси упознат са традицијом прослављања првенаца дан уочи Пасхе, тога дана су славили синови који су први "отворили материцу" своје мајке, тј прворођени.

ЗАТО је Христос могао имати готову трпезу у ЧЕТВРТАК УВЕЧЕ, јер је домаћин код кога су били био такође првенац.

Дакле, тада је приготовљена прва Литургија, а самим Васкрсењем је возглављена у временском поретку.

Тачно је да за Бога време ништа не значи. И рај се отвара васкрсењем, АЛИ је разбојник у петак ("данас ћеш...") већ био тамо. Но неке ствари не треба толико натезати, попут Великог Четвртка.

Христос ЈЕСТЕ прославио Пасху ПО СВИМ правилима свог времена, а Васкрсењем им дао нови смисао.

Нова Пасха.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Јанко рече

Мешаш ствари.

Нетачно да се те ротације у новом календару "нису догодиле" већ се врши "конверзија" рачуна СВИХ ТИХ ДАНА ИЗ ЈЕДНОГ У ДРУГИ КАЛЕНДАР уназад до Христа, да би се ТАЧНИЈЕ рачунало ОД ОВОГ МОМЕНТА.

Дакле, сви дани су се већ догодили и нигде се не губе.

Међа између два календара, тј усклађивање, се врши прослављањем оних светих из дана који "привидно нестају" померањем њиховог прослављања на неки ближи датум САМО ТЕ ГОДИНЕ (ово је позната пракса нпр у првој седмици Великог поста. Понављам, сви они су били ту, али је у њима временом акумулирана грешка у редоследу прослављања).

Дакле, није фора у нестајању дана, како ти мислиш, већ у прерасподели дана уназад по тачнијем календару да би се од сада прецизније рачунали празници попут Божића.

Недеља нема, али и Пасха (дакле покретнии) и Божић (непокретни празник) имају.

Понављам, неће нас Бог карати због временске нетачности, већ начина прослављања.

Мало шале није наодмет:

 

 

Ne kontam, razmisliću na tenane, ali mi se čini da ti kontaš, jer podrazumjevas vrjemen i guras dogadjaje u tablice (kalendar) pa u sve tablice svi dogadjaji se rasporede, odnosno ne nedostaju dogadjaji u kalendarima to mi predpostavljam hoćeš reći. Svaki kalendar u tom smislu je tačan.

Ono što ti ja govorim je drugo, da vremena nema, nego postoje samo kretanja (dva i više tijela), rotacije i revolucije, te se rotacije ne mogu pretvarati u revolucije, odnosno babe i zabe.

Ako nije dodato 14 dana( rotacija) kada su oni svanuli i omrknuli de mi reci, odnosno kad mi pravoslavni to prespavasmo, mora da smo se kraljevićem Markom dobro vina nakitili.

Muči vas pojam vremena, jer računica ide ovako, kada se podjeli broj revolicija sa brojem rotacija ne dobije se cjeli broj, pa kao budale ginemo za ideale.

Računanjem (a svako racunanje podrazumjeva neke tablice, kalendar) vrjeme revolocije pretvorimo u sekunde, i vrjeme rotacije pretvorimo u sekunde, i kada imamo sekunde računamo tačnost poredeći ih. 

Ali to ne može, jer to podrazumjeva idealno vrjeme, a u stvari smo kretanje oko sunca koje se odigralo konvertovali u kretanje oko sebe, koje se nije odigralo! 

To je tačno kao da ja koji sam bio neki dan i Zagrebu konvertujem to u to da si ti bio u Zagrebu.

ili kao da prodam kruške za sto dinara i kupim jabuke, a onda tvrdim i dokazujem da je Bog stvorio kruske kao jabuke.

odnosno da se godine sastoje od dana, a ne sastoje se. to su paralelni procesi, odnosno dvije različite rotacije. Jasno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Јанко рече

Тачно је да за Бога време ништа не значи

Ne znam što je onda dolazio u njega, Bog jeste transcendentan, ali i imanentan, a kalendar je jedna od formi njegove imanentnosti, kao i Pismo, možda ne istoga ranga, ali ne mari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ne kontam, razmisli ću na tenane, ali mi se čini da ti kontaš, jer podrazumjevas vrjemen i guras dogadjaje u tablice (kalendar) pa se u sve tablice svi dogadjaji se rasporede, odnosno ne nedostaju dogadjaji u kalendarima to mi predpostavljam hoćeš reći. Svaki kalendar u tom smislu je tačan.

Ono što ti ja govorim je drugo, da vremena nema, nego postoje samo kretanja (dva i više tijela), roracije i revolucije, te se rotacije ne mogu pretvarati u revolucije, odnosno babe i zabe.

Ako nije dodato 14 dana( rotacija) kada su oni svanuli i omrknuli de mi reci, odnosno kad mi pravoslavni to prespavasmo, mora da smo se kraljevićem Markom dobro vina nakitili.

Jebe vas pojam vremena, jer računica ide ovako, kada se podjeli broj revolicija sa brojem rotacija ne dobije se cjeli broj, pa kao budale ginemo za ideale.

Računanjem (a svako racunanje podrazumjeva neke tablice, kalendar) vrjeme revelocije pretvorimo u sekunde, i vrjeme rotacije pretvorimo u sekunde, i kada imamo sekunde računamo tačnost poredeći ih. 

Ali to ne može, jer to podrazumjeva idealno vrjeme, a u stvari smo kretanje oko sunca koje se odigralo konvertovali u kretanje oko sebe, koje se nije odigralo! 

To je tačno kao da ja koji sam bio neki dan i Zagrebu konvertujem to u to da si ti bio u Zagrebu.

ili kao da prodam kruške za sto dinara i kupim jabuke, a onda tvrdim i dokazujem da je Bog stvorio kruske kao jabuke.

Да додам, математичарима и техничким лицима је то врло лако разумљиво.

Као конверзија нпр броја двадесет три из декадног у октални систем. Ако се ти налазиш у двадесет другом дану и схватиш да је сутра ТРЕЋИ ДАН ТРЕЋЕ ДЕКАДЕ али ти је из разлога прецизности праћења неких појава БОЉЕ да рачунаш у ОКТАЛНОМ систему, теби ће сутра бити СЕДМИ ДАН ТРЕЋЕ ОКТАВЕ. 

Ниједан дан се није изгубио, само мења име из система у систем. Е сад, ако си у том систему рачунања данима додао још нешто тј празнике, изгледа ти као да ти се У ТРЕЋЕМ ПЕРИОДУ губе 4 дана. Не, не губе се, већ су периоди другачији па их од сада треба другачије прерасподелити. 

Наравно, овде сам банализивао са кратким циклусима осам-десет дана, овде се ради о разлици у једном дану на век ипо...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ne znam što je onda dolazio u njega, Bog jeste transcendentan, ali i imanentan, a kalendar je jedna od formi njegove imanentnosti, kao i Pismo, možda ne istoga ranga, ali ne mari.

Из љубави према човеку који ЈЕСТЕ У ВРЕМЕНУ и који се ДО ДРУГОГ ДОЛАСКА МОРА ИСТИМ ВОДИТИ.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Јанко рече

Да додам, математичарима и техничким лицима је то врло лако разумљиво.

Као конверзија нпр броја двадесет три из декадног у октални систем. Ако се ти налазиш у двадесет другом дану и схватиш да је сутра ТРЕЋИ ДАН ТРЕЋЕ ДЕКАДЕ али ти је из разлога прецизности праћења неких појава БОЉЕ да рачунаш у ОКТАЛНОМ систему, теби ће сутра бити СЕДМИ ДАН ТРЕЋЕ ОКТАВЕ. 

Ниједан дан се није изгубио, само мења име из система у систем. Е сад, ако си у том систему рачунања данима додао још нешто тј празнике, изгледа ти као да ти се У ТРЕЋЕМ ПЕРИОДУ губе 4 дана. Не, не губе се, већ су периоди другачији па их од сада треба другачије прерасподелити. 

Наравно, овде сам банализивао са кратким циклусима исам-десет дана, овде се ради о разлици у једном дану на век ипо...

Možeš da uvedeš i binarne tablice preko kojih komuniciramo ali to je bacanje prašine u oči i nove koverzije, prosto odgovori:

Svanuše li tih 14 dana ili ne svanuše, odnosno da li se odigrao 14 dogadjaja rotacije oko sebe?

пре 6 минута, Јанко рече

Из љубави према човеку који ЈЕСТЕ У ВРЕМЕНУ и који се ДО ДРУГОГ ДОЛАСКА МОРА ИСТИМ ВОДИТИ.

A Bog nije u vremenu? Nastupilo vrjeme bez Boga? Temporalni ateizam, po kom kalendaru? i kad?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Možeš da uvedeš i bibarne tablice preko kojih komuniciramo ali to je bacanje prašine u oči i nove koverzije, prosto odgovori:

Svanuše li tih 14 dana ili ne svanuše, odnosno da li se odigrao dogadjaj rotacije oko sebe?

A Bog nije u vremenu?

Јесу, али си их У ПРОШЛОСТИ другачије ИМЕНОВАО.

АКО желиш да их преименујеш УБУДУЋЕ имаш проблем само са ПРОПРАТНИМ стварима, тј празницима који су ПРИДОДАТИ том именовању дана.

Дакле НЕЋЕ се изгубити ништа У ПРОШЛОСТИ, већ ћеш БРЖЕ закорачити У БУДУЋНОСТ, а тај ИСКОРАК (тј СВЕТИТЕЉЕ ИЗ ДАНА У ТОМ ИСКОРАКУ) ћеш расподелити по другим данима КОЈИ ЋЕ БИТИ. Понављам, та традиција померања празника је сасвим позната Цркви, и Богојављење је било на други Божић па померено, св Сава је померен 2 дана од упокојења због прослављања Богојављења, итд исл.

Јасније?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Јанко рече

Јесу, али си их У ПРОШЛОСТИ другачије ИМЕНОВАО.

АКО желиш да их преименујеш УБУДУЋЕ имаш проблем само са ПРОПРАТНИМ стварима, тј празницима који су ПРИДОДАТИ том именовању дана.

Дакле НЕЋЕ се изгубити ништа У ПРОШЛОСТИ, већ ћеш БРЖЕ закорачити У БУДУЋНОСТ, а тај ИСКОРАК (тј СВЕТИТЕЉЕ ИЗ ДАНА У ТОМ ИСКОРАКУ) ћеш расподелити по другим данима КОЈИ ЋЕ БИТИ. Понављам, та традиција померања празника је сасвим позната Цркви, и Богојављење је било на други Божић па померено, св Сава је померен 2 дана од упокојења због прослављања Богојављења, итд исл.

Јасније?

Mislim da mjenjas temu, jedno je pomjeriti praznik, a drugo konverovati revolicijije u rotacije.

Nije mi jasnije, postavicu ti pitanje ovako:

Da li je po pravslavnom i katoličkom kalendaru od Rodjenja Hristovog do dana danasenjeg prosao isti broj:

1. sekundi 

2. rotacija - dana

3. revolicija - godina

Molim te da mi odgovoriš po na osob bez konvertavanjs jednog u drugo, usput ti napominjem da je sekunda konstrkut da smo to mi izmislili a da su rotacija i revolucija astronomske stvarnosti da ih mi nismo izmislili, dakle različit ontološki status.

Dakle ostao si duzan odgovor da li je Bog vremen i imanentan, osim što je vječan i transcendentan.

To što Crkva pomjera praznik valjda daje Papi za pravo da izmisli 14 astronomskih dogadjaja, koji nisu praznici, to je kao da ja dekretom iznislim još dva sunca, kojih nigdje nema, ali ja sam jedno od njih.:sunce:

Ima Crkva na drugačiji način pravo da zaustavi sunce kao sveti Ilija ili da zakrivi vrjeme kao starac Porfirije, uostalom na svakoj se liturgiji desava nesto slično, preobličava se i proslost i sadašnjost i budućnost.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Јанко рече

 

Дакле НЕЋЕ се изгубити ништа У ПРОШЛОСТИ, већ ћеш БРЖЕ закорачити У БУДУЋНОСТ, а тај ИСКОРАК (тј СВЕТИТЕЉЕ ИЗ ДАНА У ТОМ ИСКОРАКУ) ћеш расподелити по другим данима КОЈИ ЋЕ БИТИ. 

Pa to rasporedjivanje sekundi generasinih revolucijom po danima nije legalno.

Meni ne smeta da moj dan bude 1000 godina, a ni da 1000 godina bude 1 dan, samo ne muljaj iz jednog u drugo.

Jer to se bez Boga provlači kroz ljudski mozak, odnosno teren gdje se podnebesne ideje susreću sa stvarnošću.

To je mezafizičko, naučno vrjeme, na nevažećim kartezijanskim postulatima, gdje spada i Milanković, Anstajn je to sahranio.

Crkveno vrjeme je vrjeme praznika, vrjeme sa Bogom, izvorno "vrjeme" odnosno upliv vječnog života Svete Trojice, nestvorenog koji i mi živimo.

Nestvoreni život koji živimo je "vrijeme" , kretanje izvornije od astronomskih kretanja, ali ni astronomske kretnje ne damo, hoćemo da svaki dan svane i omrkne kako i dolikuje.

ne dam 1 smrkavanje ni svanjivanje za 1000 revolicija, jer je to varka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Pa to rasporedjivanje sekundi generasinih revolucijom po danima nije legalno.

Meni ne smeta da moj dan bude 1000 godina, a ni da 1000 godina bude 1 dan, samo ne muljaj iz jednog u drugo.

Jer to se bez Boga provlači kroz ljudski mozak, odnosno teren gdje se podnebesne ideje susreću sa stvarnošću.

To je mezafizičko, naučno vrjeme, na nevažećim kartezijanskim postulatima, gdje spada i Milanković, Anstajn je to sahranio.

Crkveno vrjeme je vrjeme praznika, vrjeme sa Bogom, izvorno "vrjeme" odnosno upliv vječnog života Svete Trojice, nestvorenog koji i mi živimo.

Nestvoreni život koji živimo je "vrijeme" , kretanje izvornije od astronomskih kretanja, ali ni astronomske kretnje ne damo, hoćemo da svaki dan svane i omrkne kako i dolikuje.

ne dam 1 smrkavanje ni svanjivanje za 1000 revolicija, jer je to varka.

😂

Па јулијански је управо то урадио претходним календарима.

Да, прошао је исти број ротација и револуција само ти НЕ ЖЕЛИШ ДА ПРИЗНАШ СЕБИ да се у јулијанском очигледно примећује да он НЕ прати добро те циклусе начином бројања (именовања) дана у месецима.

Толико очигледно да боли...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Јанко рече

😂

Па јулијански је управо то урадио претходним календарима.

Да, прошао је исти број ротација и револуција само ти НЕ ЖЕЛИШ ДА ПРИЗНАШ СЕБИ да се у јулијанском очигледно примећује да он НЕ прати добро те циклусе начином бројања (именовања) дана у месецима.

Толико очигледно да боли...

Ok nemam problem da priznam si glup,:)) ali kako je onda sada 2022 i 2023 to mi izgleda različit broj revolucija, po jednom Božić još nije došao a po drugom je prosao, pa mi izgleda različit broj dana rotacija, ako smo krenuli iz iste tačke.

Mislim po tvojoj izjavi nema 14 dana razlike u brojanju?

Kako je prosao isti broj kod oba kalendara kad julijanski ne prati dobro?

U čemu je razlika: U revolucijama, u rotacijama ili u sekundama (mjerenju)?

Ne može biti isto a ima razlika 14 dana.

Ja npr mislim da su katolici u pravu sto se tiče revolicija, a da grješe u rotacijama, a sekunde ne postoje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bićemo na mrtvoj tačci  dok ne bude jasno da se za ovo razmatranje mora zanemariti  "vladajući" pojam vremena, jer već je to konstrukt, kalendar i tablica, koja kad se ubaci u računicu iskače na svakom ćošku, kao npr operacija sabiranja medj brojeve. Dakle bez obzira na istoriju pojima vrijeme: od Aristotela do Hajdegera, npr.Hoking ga vezuje za gravitaciju moramo ga zanemariti i gledati samo nebeske kretnje koje su relevantne: u prvom planu rotacije i revolucije, bez podrazumjevanih koncepcija. 

Dakle nema vremena, poredimo rotacije i revolicije njihov odnos će dati vrijeme, kalendar,koncept.

Zemlja je u revolucionarnom letu tamo gdje kazu katolicu, ali broj rotacija je na strani pravoslavnih, ako sam dobro razumio?

A godišnja doba su treće nevezano kretanje nagiba ose, pa se za taj nagib daje npr ravnodnevnice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Bićemo na mrtvoj tačci  dok ne bude jasno da se za ovo razmatranje mora zanemariti  "vladajući" pojam vremena, jer već je to konstrukt, kalendar i tablica, koja kad se ubaci u računicu iskače na svakom ćošku, kao npr operacija sabiranja medj brojeve. Dakle bez obzira na istoriju pojima vrijeme: od Aristotela do Hajdegera, npr.Hoking ga vezuje za gravitaciju moramo ga zanemariti i gledati samo nebeske kretnje koje su relevantne: u prvom planu rotacije i revolucije, bez podrazumjevanih koncepcija. 

Dakle nema vremena, poredimo rotacije i revolicije njihov odnos će dati vrijeme, kalendar,koncept.

Zemlja je u revolucionarnom letu tamo gdje kazu katolicu, ali broj rotacija je na strani pravoslavnih, ako sam dobro razumio?

A godišnja doba su treće nevezano kretanje nagiba ose, pa se za taj nagib daje npr ravnodnevnice.

Ју, колико неразумевања са твоје стране.

Исти број и ротација и револуција и секунди у оба, само различит НАЗИВ ДАНА.

Да банализујем до крајности.

150-ак година од Христа јулијански је рекао да после 28.2. долази 29.2. а требало је да буде 1.3 РАДИ ПРЕЦИЗНИЈЕГ РАЧУНАЊА. Дакле, да НЕ буде преступна. И тако 13 пута до данас, сваки пут се другачије ИМЕНОВАО дан датумом.

Не знам шта не можеш да схватиш...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...