Jump to content

Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 5 минута, obi-wan рече

ako se neko ovde nije slagao npr. sa avvom (Djurovicem) - ja sam taj,

Али си се после уверио да Ава не прича бесмислице. Неко може да се слаже или не са мном, али да износи рационалне аргументе за то. Овај Еразмо нема тог штофа. Лик нема појма да смо ја и Здравко другари. Пено је супер лик, квалитетан, радан, паметан, побожан... И ја сам му приватно отписао давно на овај текст. Иако се у неким стварима не слажемо, то никако није утицало на наш однос. Можемо да са уживањем пијемо вина и седимо за истим столом. 

То пак није случај са овом неуком примадоном која се вређа на сваку реч. И са тобом сам имао полемике, малтретирао те како Господ заповеда, али и данас можемо да причамо. Мислим да овим новојављеним "теолозима" фали смирење као хришћанска врлина.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Iulianus рече

Na jednom američkom rimokatoličkom forumu, na kojem sam takođe aktivan, postoji skoro identičan odgovor na slično pitanje koje sam postavio i ovde tebi. Međutim oni kažu, prvo su "otpali" tzv. halkedonci, pa onda istočni hrišćani (asirci i drugi), zatim Jermeni, Tomini hrišćani itd., možda ne baš tim redom i ne sa imenima koje sam im ja dao, ali se nadam da ćeš razumeti šta sam hteo da kažem. I na kraju velika šizma 1054. godine kad otpadoše pravoslavni od jedine, svete i univerzalne crkve božije koju je sam Isus osnovao. 

Nesumnjivo je da su ta dva principa o kojima govoriš veoma važna ("bar u spoljašnjem rasuđivanju", kako ti veliš), ali, kao ni oni ni ti sam tim niste bliži istini (ti ćeš kao i oni, ustalom, da tvrdiš suprotno). Istina je jedna. Ili ako nije, onda nije istina već neistina i ona u sebi ne može sadržati "opštepoznate razlike". Sunce izlazi na istoku i za mene i za rimokatolika i za tebe. To je opštepoznata istina. Ako se dogovorimo da zapad nazovemo istokom, i obrnuto, onda će ta opštepoznata istina opstati i dalje, bez obzira  na ime oko kojeg se dogovorimo. Mi kažemo Bog, oni tamo God, oni treći Gott i to su opštepoznate razlike. Opštepoznata istina ne sledi iz toga.

Pa, ovo sa odpadanjem raznih inoslavnih grupacija od istinite crkve prvog milenijuma, je ono u cemu se slazemo. I, oko protestantizma se slazemo, jer su oni odbacili skroz predanje crkve, bez koga i nema prave vere.

E, sad, sto se tice nasih samih odnosa, da kazem prostim jezikom, postoje razlike izmedju nas u verskom i dogmatskom smislu. Zna se  dobro koje su razlike. Da ne ulazimo u siru pricu, trebalo bi nam ko zna koliko vremena. Eno, koliko  samo meseci i na koliko mnogo tema i na koliko stotina stranica smo raspravljali,  samo o tajni krstenja kod nas i rimokatolika. Siroka je tema.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Zoran Đurović рече

малтретирао те како Господ заповеда

Al` ni ja tebi nisam ostao duzan... :ladan: :smeh1:

I nisam ni rek`o nigde da ti pricas besmislice, nego da pogresno zakljucujes u tom-i-tom. I dan-danas to isto mislim za neka pitanja, i sta s tim? Nista. Tu smo da pricamo ako cemo da pricamo, zato ovo i jeste forum.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, ana čarnojević рече

znači od sada pa nadalje kultura je nešto citirati i staviti smajli. koji se obično stavlja za trolanje. razumela sam. sve okej.

To cu da odlucim kad postanem mod. :ladan:

Obicno. :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

Al` ni ja tebi nisam ostao duzan... :ladan: :smeh1:

Cak si se i sa mnom par puta slozio; da ne popusta ta sablja, dzedaje? :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ana čarnojević рече

da. taj smajli se stavlja za trolanje. 

u kulturnim diskusijama u kojima sam često učestvovala se ne koristi ni pod razno, pogotovo ne kao jedini sadržaj napisanog. ali ti si plava i teolog i ja sam nekulturna. u redu. priznajem.

Odluci se vec jednom: retko ili ni pod rqzno? Jeste, i guzonjin sam sin. ;) End of.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Zoran Đurović рече

Пено је супер лик, квалитетан, радан, паметан, побожан... И ја сам му приватно отписао давно на овај текст.

Морамо да ти хакујемо пошту, Аво. Све за добру модерацију:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, ana čarnojević рече

znaš kako, ovakva vrsta diskvalifikacije kojoj pribegavaš nije baš nešto naročito zanimljiva. da smo na nekom drugom mest dobio/la bi svoje ali ovde se ponašam. sve najbolje.

Za razliku od predjasnje psivne agresije ovo vec postujem! :skidamkapu:

Takodje, svako dobro.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, александар живаљев рече

Морамо да ти хакујемо пошту, Аво. Све за добру модерацију:)

Стара пошта ми је уништена, она у којој сам издао СПЦ и продао је ЦИЈИ и Ватикану и Тачију!:))

А у новој немам ништа интересантно. Овог попа Ивана, митр. Амфилохија, Пт. Иринеја, Папу Бергоља, Путина... Ништа што би завређивало пажњу:))) Е, да, има и преписка са Пеном. То је компромитујући материјал. Позивамо се да дођемо са породицама једни другима у посету на неки одмор! Какав скандал! - А исто ћу урадити са тобом, односно писаћу твојој госпи, тако да нећеш моћи да ми изврдаш! Има да пливате у овом прљавом Тиренском мору!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre nekoliko godina kada je na fakultetu trebalo upisati izborne predmete, ja sam greskom rangirala svoje zelje obrnutim redosledom. Omiljenim predmetima sam davala 10, a najdosadnijim 1. Kompjuter me je tako rasporedio da sam upala na predmet evolucije coveka. Morala sam da idem na vezbe, da slusam razna predavanja, da posecujem seminare i pravim prezentacije ... Polozila sam i dobila 10.  Sva ta naucna istrazivanja samo delimicno objasnjavaju neke pojmove, nastanak nekih bolesti, razne verovatnoce i ucestalosti. 

Sada sa neke vremenske distance mogu samo da se pitam odakle teolozima tolika hrabrost da se bave nekom temom koja im je nepoznata u velikj meri?

Ne znam.

reading.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Princess Bella рече

Sada sa neke vremenske distance mogu samo da se pitam odakle teolozima tolika hrabrost da se bave nekom temom koja im je nepoznata u velikj meri?

Oprosti, odakle ti ova informacija? Koji tacno teolozi? Posto znam dosta ljudi - potpisnika apela - kojima TE uopste nije nepoznata, a kamo li u velikoj meri nepoznata.

Unapred zahvalna na odgovoru. 

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, ana čarnojević рече

pa dobro, ostasmo bez teološkog dijaloga.

da li bar mogu smerno da zamolim nekog da mi objasni šta da kažem detetu koje vodim u crkvu...da li su ovi kentauri i sirene deo Božijeg promisla ili nisu.

mene realno ne zanima, ali decu sve zanima.

 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Princess Bella рече

Pre nekoliko godina kada je na fakultetu trebalo upisati izborne predmete, ja sam greskom rangirala svoje zelje obrnutim redosledom. Omiljenim predmetima sam davala 10, a najdosadnijim 1. Kompjuter me je tako rasporedio da sam upala na predmet evolucije coveka. Morala sam da idem na vezbe, da slusam razna predavanja, da posecujem seminare i pravim prezentacije ... Polozila sam i dobila 10.  Sva ta naucna istrazivanja samo delimicno objasnjavaju neke pojmove, nastanak nekih bolesti, razne verovatnoce i ucestalosti. 

Sada sa neke vremenske distance mogu samo da se pitam odakle teolozima tolika hrabrost da se bave nekom temom koja im je nepoznata u velikj meri?

Ne znam.

U redu.

Koliko si vremena provela u "slušanju raznih (teoloških) predavanja, posećivanja seminara i pravljenja prezentacija"?

Da li bi za uloženi trud slušanja kurseva na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu isto tako dobila 10, nadasve, takođe-dobila objašnjenja za neke pojmove, nastanke bolesti, verovatnoće i učestalosti i na koncu, isto ovako-oblaporno postavila pitanje teolozima-"odakle im tolika hrabrost da se bave temom koja im je nepoznata u velikoj meri"?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Џуманџи рече

Oprosti, odakle ti ova informacija? Koji tacno teolozi? Posto znam dosta ljudi - potpisnika apela - kojima TE uopste nije nepoznata, a kamo li u velikoj meri nepoznata.

Unapred zahvalna na odgovoru. 

Svi koji se bave tom temom. Ne znam ih poimenice. 

reading.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...