Jump to content

Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Avocado рече

Pa da jeste ne bih od tebe tražio explanation... i tebi ne bi bio problem da ga daš... :)

Ok.

Ajde po analogiji (verovatno previše pojednostavljujem): ako je energija kao fizička veličina (čija je jedinica džul) sposobnost tela da vrši rad, onda bi mu duševna energija došla kao sposobnost duše da vrši pokret ("rad duše"). 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Есхатон23 рече

А шта мислите о чињеници да су људи у у прво време након настанка света заиста живели по 200 година и били високи више од два метра?! 

When giants walked the earth...

512lMdm+GZL._SX332_BO1,204,203,200_.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Есхатон23 рече

А шта мислите о чињеници да су људи у у прво време након настанка света заиста живели по 200 година и били високи више од два метра?! 

:dobro:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Есхатон23 рече

А шта мислите о чињеници да су људи у у прво време након настанка света заиста живели по 200 година и били високи више од два метра?! 

Pa kako bi drugačije jahali dinosauruse?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Avocado рече

Elem, problematično je to što vi ne umete da definišete šta vam znači "vrsta"... pa kad napišete "unutar jedne vrste" to nema nikakvog smisla ili značenja osim kao trenutna poštapalica...

:ok:

Засигурно исто што је и за Св. Максима значило (то "врста"), пошто је живео пре око 1350 година. :ani_biggrin:

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Џуманџи рече

:ok:

Засигурно исто што је и за Св. Максима значило (то "врста"), пошто је живео пре око 1350 година. :ani_biggrin:

Pa dobro tu je razlika u garderobi samo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Аурор рече

Ok.

Ajde po analogiji (verovatno previše pojednostavljujem): ako je energija kao fizička veličina (čija je jedinica džul) sposobnost tela da vrši rad, onda bi mu duševna energija došla kao sposobnost duše da vrši pokret ("rad duše"). 

Pre svega, energija nije baš sposobnost tela da vrši rad već nešto materijalno što telo mora da dobije da bi se pokrenulo ili zagrejalo... ne pokušavam da cepidlačim, na to si verovatno i mislio, ali samo da razjasnimo da nije feature nekog tela, nego nešto drugo.

Međutim, duša ne vrši rad niti pokret niti odaje toplotu... nematerijalna je... niti ima bilo kakvog smisla da nešto moraš da joj daš da bi nešto radila... jer ne radi ništa... nematerijalna je...

A naročito je besmisleno kad ovo značenje koje si sad dao učitamo u onaj tekst koji sam komentarisao... pogledaj i sam:

Проблеми настају када људи почињу да преусмеравају природну способност душе других бића да врши покрет или способност своје душе да врши покрет. Поред опасности конструкције митолошких сирена и кентаура и различитих генетски модификованих организама (ГМО), посебна и заправо највећа опасност јесте погрешно усмеравање способности људских душа да врше покрет. Најкобније пошасти нашег времена, хомосексуализам и чедоморство, управо су последица неприродног усмеравања способности људских душа да врши покрет (хомосексуализам) и прекида те способности душе да врши покрет, која је уствари прекид живота новог бића (абортус). Због тога треба имати на уму учење светог Максима о томе да наспри­род­ни за­ко­ни по­у­ча­ва­ју ко­јој вр­сти при­па­да сва­ко од би­ћа, с ци­љем да „чо­век на­у­чи да не ме­ња при­род­ни са не­ким дру­гим – не­при­род­ним за­ко­ном“.[8]

Тво­ре­ви­на ло­го­си­ма према којима се управља об­ја­вљу­је сво­га Твор­ца, а при­род­ним за­ко­ни­ма, ко­ји про­жи­ма­ју сва­ко би­ће, усмерава чо­ве­ка у вр­ли­ни. Ис­пу­ње­њем за­ко­на при­ро­де, ко­ји се от­кри­ва­ју у исто­вет­но­сти при­род­не способности душе сва­ке вр­сте да врши покрет, чо­век се вас­пи­та­ва за вр­ли­не. Сва­ка при­ро­да мо­же има­ти са­мо јед­ну при­род­ну способност душе да врши покрет, те се не мо­же до­зво­ли­ти по­де­ље­ност у де­ло­ва­њу при­ро­де.[9] Деј­ство у су­прот­ном прав­цу од при­род­ног пред­ста­вља грех, јер је по­сре­ди за­о­крет од бо­го­у­ста­но­вље­ног на­чи­на упо­тре­бе способности душе да врши покрет. По­гре­шно усмер­ење при­род­не способности душе да врши покрет или ње­на зло­у­по­тре­ба је­су раз­ло­зи за­што вр­ли­не, иако при­па­да­ју при­ро­ди сло­ве­сних би­ћа, ни­су јед­на­ко при­сут­не и делатне код свих љу­ди.

Sad zvuči još besmislenije nego što je zvučao pre tvog "razjašnjenja" pojma energije.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa dobro tu je razlika u garderobi samo.

Ма, наравно. :) Још се чуде што су неки Аристотелову *поделу превазишли, све у инат њима, "да им помешају језике"- (Пост 11) :D:D

Измењено од Џуманџи
П

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Есхатон23 рече

А шта мислите о чињеници да су људи у у прво време након настанка света заиста живели по 200 година и били високи више од два метра?! 

Pa i danas su neki ljudi visoki više od dva metra... uglavnom se bave košarkom... ;)

A ako misliš na ljude više od 3 metra ili tzv. džinove... to je nemoguće po fizici i biologiji... teoretski je mogla da postoji neka vrsta humanoida koja bi imala biološke adaptacije koje omogućavaju toliku visinu i težinu (daleko jače srce, pluća, kosti, elastičnu kožu, itd.) ali to ne bi bili ljudi, već neka druga vrsta... problem je što nemamo ama baš nikakve arheološke nalaze koji bi potvrdili postojanje takve vrste. Svi ljudi visoki preko 2,40m imaju ogromne medicinske probleme jer naš organizam biološki nije sposoban da to izdrži.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Avocado рече

Pa i danas su neki ljudi visoki više od dva metra... uglavnom se bave košarkom... ;)

A ako misliš na ljude više od 3 metra ili tzv. džinove... to je nemoguće po fizici i biologiji... teoretski je mogla da postoji neka vrsta humanoida koja bi imala biološke adaptacije koje omogućavaju toliku visinu i težinu (daleko jače srce, pluća, kosti, elastičnu kožu, itd.) ali to ne bi bili ljudi, već neka druga vrsta... problem je što nemamo ama baš nikakve arheološke nalaze koji bi potvrdili postojanje takve vrste. Svi ljudi visoki preko 2,40m imaju ogromne medicinske probleme jer naš organizam biološki nije sposoban da to izdrži.

 

 За данашње време то што си рекао је сасвим разумљиво и прихватљиво. А шта мислиш о томе да је клима у то доба била сасвим  другачија од данашње? Па и у Старом Завету се наводи да је животно доба било веома дугорочно. 

giant-human-skeletons-California-Indians-history-484x600.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Avocado рече

Pre svega, energija nije baš sposobnost tela da vrši rad već nešto materijalno što telo mora da dobije da bi se pokrenulo ili zagrejalo... ne pokušavam da cepidlačim, na to si verovatno i mislio, ali samo da razjasnimo da nije feature nekog tela, nego nešto drugo.

Tako se definiše, davno si to učio u školi ;)

Ja sam relativno nedavno... Ne odnosi se na feature, jasno, malo rogobatno deluje.

пре 5 минута, Avocado рече

Međutim, duša ne vrši rad niti pokret niti odaje toplotu... nematerijalna je...

Pa nije ovo fizička veličina... But it doesn't mean it's not real.

Isto kao što i duša nije fizički objekat, samim tim i njene energije nisu kao energije njih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Есхатон23 рече

 За данашње време то што си рекао је сасвим разумљиво и прихватљиво. А шта мислиш о томе да је клима у то доба била сасвим  другачија од данашње? Па и у Старом Завету се наводи да је животно доба било веома дугорочно. 

giant-human-skeletons-California-Indians-history-484x600.jpg

Ove slike dzinova su falsifikati. Nije nikad pronadjen skeleton covjeka visok 3, 4 metra koliko kreacionisti zamisljaju da je bilo sa takvozvanim "drugacijim svijetom" prije potopa. 

Ovo je jedan od mnogih urnebesnih tvrdnji kreacionista nicim potkrepljene. Ono kao prije potopa bila je drugacije klima, zbog...navodno vode iznad svoda koja je davala veci pritisak, a veci atmosferski pritisak navodno pogoduje rastu biljaka i zivotinja, pa onda temperatura je svuda na planti bila ujednacena, i nije bilo kise, a para je natapala zemlju....i kakav to handrak ima ikakve veze sa rastom zivotinja i biljaka, osim sto se svodi na ono "mozda"?

Da budem slikovit, po kreacionistima ako je neko tijelo izlozeno vecem atmosferskom pritisku ono ce navodno biti vise. Evo kako to izgleda u praksi:

547531_521033917955616_1970799288_n.jpg?

Na slici moja malenkost ovaj u bijeloj majici, neko kome su preci zivjeli na glamockoj visoravni na nadmorskoj visini od 950m odakle su dosli vjerovatno iz jos visocijih predjela, gdje su zime cesto vrlo jake i hladne, vazduh rijedak i atmosferski pritisak nizak. Ovi pigmejci oko mene:)) su Bengalci, ljudi ciji preci zive u delti Ganga i Bramaputre jednoj od najvecih nizina na svijetu gdje je nadmorska visina 300 - 400 kilometara od obale od 5-20 m nad morem. Topla klima sa puno vlage sa visokim atmosferskim pritiskom (bas kako bijese u knjizi postanja) pa eto ostadose nekako kratki spram nas gorstaka. 12:smeha: A valjda bi po krecionistickoj kvazinauci predpotopnog svijeta i njegovih zakona nekako trebalo da je obrnuta situacija na ovoj slici. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...