Jump to content

Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Iulianus рече

To mi je naravno potpuno jasno. Ali, nije mi jasno na kom "fliperu" treba da igram (ja kao teolog, kuglica), tj. koji je pravi? Da li pravoslavni, rimokatolički ili pak  protestantski, da pomenem samom mejdžor lig. Jer ne mogu svi biti podjednako dobri, tj. istiniti (među njima samima postoje makar male razlike koje sprečavaju ujedinjenje u "veliki fliper"). Matematičar može pripadati bilo kojoj ekipi iz mejdžor lige, ali on neće imenovati svoje formule imenom svog "tima". Njegove formule su univerzalne, istinite takođe za bilo koga iz druga dva tima, to je i onima drugima jasno. 

Dakle, ko polaže pravo na istinu? Istina je jedna, ili ipak nije? (Sad ja kao glumim Pilata)

Sasvim logicko pitanje.

Mislim, da je stvar jednostavna, ( bar po spoljasnjem rasudjivanju ). Prvo i osnovno je, da pogledamo u proslost, i da vidimo, sta je to nesto zajednicko sto nas je spajalo u prvih hiljadu godina,...... o kojim stvarima smo govorili slicno.         

Drugo je, takodje da se vratimo u proslost i da pogledamo, sta zajednicki sveti oci kazu o nekom odredjenom dogmatskom pitanju. Pa, tako, cak i danas, mi i rimokatolici imamo isto verovanje u ovaplocenje Hrista, Vaskrsenje, Drugi dolazak i Sud i buduce carstvo, istu veru u sv. Trojicu i jos mnogo toga.

Na osnovu ova dva principa, mozemo doci do istine. Razlike su opste poznate.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Desiderius Erasmus рече

Pa, prijatelju, i sam si video ko je započeo. I onda ovo: 

"Твоја ме је лењост на употребу разума много пута одушевила! 

Да ли си толико безуман... Ухвати се за руку са јеховама. 

Пренеражен сам твојим презиром мозга."

ostaviš, a moj odgovor na to obrišeš. I šta ja sad da mislim? Lako mu je tako diskutovati kada ga štitite kao belog medveda. Da si obrisao odmah njegove uvrede, ja mu ne bih ni odgovarao...

Види овако.

Нећемо се надгорњавати.

Нема потребе.

Твоја мишљења и стваови су твоји.

На твоје разлоге (ставове и мишљења), до сада је (у претходном периоду), најмање пет теолога одговорило на супротан начин.

Даолазили они из консеравтивних кругова попут џедајског генерала или нпр. Јанка, односно, "долазили" од стране оца Ђуровића, којег можемо (условно) "сместити" у неки либерални (по неким стварима) спектар.

Према томе, брани свој став, ако можеш (видех данас да генерала Џедаја ниси удостојио ни најобичнијих премиса), али поредити једног свештеника Православне цркве са неккавим новнџијским гмазом-овде неће моћо да прође.

Толико

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Милан Ракић рече

Види овако.

Нећемо се надгорњавати.

Нема потребе.

Твоја мишљења и стваови су твоји.

На твоје разлоге (ставове и мишљења), до сада је (у претходном периоду), најмање пет теолога одговорило на супротан начин.

Даолазили они из консеравтивних кругова попут џедајског генерала или нпр. Јанка, односно, "долазили" од стране оца Ђуровића, којег можемо (условно) "сместити" у неки либерални (по неким стварима) спектар.

Према томе, брани свој став, ако можеш (видех данас да генерала Џедаја ниси удостојио ни најобичнијих премиса), али поредити једног свештеника Православне цркве са неккавим новнџијским гмазом-овде неће моћо да прође.

Толико

Lako je tako, sa pozicije sile, nastupati.

Koliko se ja sećam, samo su mi Đurović i obi-wan odgovorili na suprotan način. Obiju nisam uvažio zahtev da mu vadim rečenice iz teksta.

A moći će da prođu uvrede koje taj sveštenik upućuje meni? Kako očekuješ da diskutujem ako sagovorniku dopuštaš da me vređa, a meni ne dopuštaš da na to odgovorim?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

Lako je tako, sa pozicije sile, nastupati.

Koliko se ja sećam, samo su mi Đurović i obi-wan odgovorili na suprotan način. Obiju nisam uvažio zahtev da mu vadim rečenice iz teksta.

A moći će da prođu uvrede koje taj sveštenih upućuje meni? 

НИје то сила.

То је просто акција и реакција.

Мсм, не може да прође да ти овде држиш предавања теолозима. Просто и једноставно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Милан Ракић рече

НИје то сила.

То је просто акција и реакција.

Мсм, не може да прође да ти овде држиш предавања теолозима. Просто и једноставно

Čoveče, ko im drži predavanja?! Zar ne smem da se složim sa Penovim tekstom? Pa ja nisam ni započinjao nikakvu diskusiju ni sa jednim teologom.

A gde je reakcija kada Đurović meni upućuje uvrede?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A zašto vi g.Erasmus ne napišete svoj stav o tekstu g.Pena i u tom tekstu izrazite teološku pohvalu i tako ostavite svoj teološki doprinos?

Ovakvo vađenje iz konteksta stvara jako velike glavobolje i ničemu ne služi jer ovo nije tema o kreacionizmu ili o evoluciji itd..

Dakle molim vas izrazite svoj stav g.Penu sa jasnim teološkim pogledom u onome u čemu ga podržavate.

Mislim da niko tada ne bi imao pravo da vam replicira i naziva vas imenima koja vam očigledno ne prijaju, jer im ne razumete smisao.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, ana čarnojević рече

 

Neka se i oni brate g.Penu kao što sam se ja obratio i nek se potpišu punim imenom i prezimenom.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, ana čarnojević рече

molim vas oprostite glupoj ženi

Trifke i Živaljev su ga podržali. Znači imamo kompetente ljude sa različitim stavovima ali niko ne želi da razgovara.

Ma ovde je problem što ako ne prihvataš evoluciju, prema tebi je sve dozvoljeno. Umišljeni jurodivac je iz čista mira počeo da me vređa, a kad sam mu odgovorio na to, oni mi to obrisali, a njegove uvrede ostavili. I još me nabeđuju da ja nekome hoću da držim predavanja...

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, ana čarnojević рече

molim vas oprostite glupoj ženi

Trifke i Živaljev su ga podržali. Znači imamo kompetente ljude sa različitim stavovima ali niko ne želi da razgovara.

 

пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

Čoveče, ko im srži predavanja?! Zar ne smem da se složim sa Penovim tekstom? Pa ja nisam ni započinjao nikakvu diskusiju ni sa jednim teologom.

A gde je reakcija kada Đurović meni upućuje uvrede?

Може да се разговара наравно.

Али ова тема, тј. разлози за оавакав "набој" између Ротердамског и Римског, датирају одраније и нема заиста потребе да се ти рестлови "вуку" и даље.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ana čarnojević рече

molim vas oprostite glupoj ženi

Trifke i Živaljev su ga podržali. znači imamo kompetente ljude sa različitim stavovima ali niko ne želi da razgovara.

Pa , i ja ga podrzavam u stavovima.....ocu' i ja da budem kompetentan, molicu.......:ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Милан Ракић рече

 

Може да се разговара наравно.

Али ова тема, тј. разлози за оавакав "набој" између Ротердамског и Римског, датирају одраније и нема заиста потребе да се ти рестлови "вуку" и даље.

 

Pa sami kreirate te restlove, jer ste mu i onda i sad dopuštali da me vređa do mile volje, a moje odgovore na to brisali. I šta onda čovek da misli?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Desiderius Erasmus рече

Pa sami kreirate te restlove, jer ste mu i onda i sad dopuštali da me vređa do mile volje, a moje odgovore na to brisali. I šta onda čovek da misli?

Da naravno tako brani i g.Pena jer je on u tekstu baziran na argument sv.Maksima Ispovednika a vi ste potegli argument Mojsijev.

Dakle očigledno niste u temi g.Erasmuse.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Sasvim logicko pitanje.

Mislim, da je stvar jednostavna, ( bar po spoljasnjem rasudjivanju ). Prvo i osnovno je, da pogledamo u proslost, i da vidimo, sta je to nesto zajednicko sto nas je spajalo u prvih hiljadu godina,...... o kojim stvarima smo govorili slicno.         

Drugo je, takodje da se vratimo u proslost i da pogledamo, sta zajednicki sveti oci kazu o nekom odredjenom dogmatskom pitanju. Pa, tako, cak i danas, mi i rimokatolici imamo isto verovanje u ovaplocenje Hrista, Vaskrsenje, Drugi dolazak i Sud i buduce carstvo, istu veru u sv. Trojicu i jos mnogo toga.

Na osnovu ova dva principa, mozemo doci do istine. Razlike su opste poznate.

Na jednom američkom rimokatoličkom forumu, na kojem sam takođe aktivan, postoji skoro identičan odgovor na slično pitanje koje sam postavio i ovde tebi. Međutim oni kažu, prvo su "otpali" tzv. halkedonci, pa onda istočni hrišćani (asirci i drugi), zatim Jermeni, Tomini hrišćani itd., možda ne baš tim redom i ne sa imenima koje sam im ja dao, ali se nadam da ćeš razumeti šta sam hteo da kažem. I na kraju velika šizma 1054. godine kad otpadoše pravoslavni od jedine, svete i univerzalne crkve božije koju je sam Isus osnovao. 

Nesumnjivo je da su ta dva principa o kojima govoriš veoma važna ("bar u spoljašnjem rasuđivanju", kako ti veliš), ali, kao ni oni ni ti sam tim niste bliži istini (ti ćeš kao i oni, ustalom, da tvrdiš suprotno). Istina je jedna. Ili ako nije, onda nije istina već neistina i ona u sebi ne može sadržati "opštepoznate razlike". Sunce izlazi na istoku i za mene i za rimokatolika i za tebe. To je opštepoznata istina. Ako se dogovorimo da zapad nazovemo istokom, i obrnuto, onda će ta opštepoznata istina opstati i dalje, bez obzira  na ime oko kojeg se dogovorimo. Mi kažemo Bog, oni tamo God, oni treći Gott i to su opštepoznate razlike. Opštepoznata istina ne sledi iz toga.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Desiderius Erasmus рече

Pa sami kreirate te restlove, jer ste mu i onda i sad dopuštali da me vređa do mile volje, a moje odgovore na to brisali. I šta onda čovek da misli?

Нема шта да мислиш.

Ситуација је проста да простија не може бити.

То што ти сматраш вређањем, ајд` да кажем, не би ни мени било право.

АЛИ~ Ако мени један доктор теологије, упорно и упорно ЦРТА, дакле ЦРТА и указује где грешим; допуштам да нисмо сви исти, те не реагујемо очекивано на сваки инпут споља, али ево ја-замислио бих се.

Приде, што сам и саам теолог, па ево по сећању, ЗНАМ сигурно да најмање два потписника "Рончевићевве декларације" (а чије сам курсеве имао задовољство да слушам), оно из "потписаног" нису предавали студентима.

Даље, видесмо из свих сочињенија досадањих, да "то" за наше спасење не представља "услов без којег се не може".

Исто тако даље, тренутан однсо снага на овом Форуму је такав, да је (заинтересована) већина, против онога-да тако кажем, што је поменуто у "декларацији".

Такође, даље, нико ти не брани да износиш свој став, али (да не улазим у данашњу полемику са џедајским генералом коју си имао)-просто, схвати да је овде став такав, да су превагнули теолози који не "читају" Свето Писмо на начин на који то чине рецимо дестци и тма протестанстских деноминација.

Ако на твој већ тма пута поновљенио став, један доктор теологије одговори тако да: "Твоја ме је лењост на употребу разума много пута одушевила!", онда то тако негде и прихвати, барем док си овде, а не да једног свештеника поредиш са једним новинџијским гмазом.

Да не идем даље. Мене што се тиче, нема потребе.

Наставите по плану

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Милан Ракић рече

Нема шта да мислиш.

Ситуација је проста да простија не може бити.

То што ти сматраш вређањем, ајд` да кажем, не би ни мени било право.

АЛИ~ Ако мени један доктор теологије, упорно и упорно ЦРТА, дакле ЦРТА и указује где грешим; допуштам да нисмо сви исти, те не реагујемо очекивано на сваки инпут споља, али ево ја-замислио бих се.

Приде, што сам и саам теолог, па ево по сећању, ЗНАМ сигурно да најмање два потписника "Рончевићевве декларације" (а чије сам курсеве имао задовољство да слушам), оно из "потписаног" нису предавали студентима.

Даље, видесмо из свих сочињенија досадањих, да "то" за наше спасење не представља "услов без којег се не може".

Исто тако даље, тренутан однсо снага на овом Форуму је такав, да је (заинтересована) већина, против онога-да тако кажем, што је поменуто у "декларацији".

Такође, даље, нико ти не брани да износиш свој став, али (да не улазим у данашњу полемику са џедајским генералом коју си имао)-просто, схвати да је овде став такав, да су превагнули теолози који не "читају" Свето Писмо на начин на који то чине рецимо дестци и тма протестанстских деноминација.

Ако на твој већ тма пута поновљенио став, један доктор теологије одговори тако да: "Твоја ме је лењост на употребу разума много пута одушевила!", онда то тако негде и прихвати, барем док си овде, а не да једног свештеника поредиш са једним новинџијским гмазом.

Да не идем даље. Мене што се тиче, нема потребе.

Наставите по плану

Ama, prijatelju, kakve veze ima odnos snaga? Znači, onaj ko je u manjini mora da se povinuje većini? 

Može on da bude deset puta dr, ali ne sme da vređa! Ne crta on ništa, nego vređa!

Pa zar sam ja rekao da to predstavlja uslov za spasenje?

I šta mene briga za Rončevića i protestantske denominacije, ja sam samo rekao da se slažem sa ovim Penovim tekstom.

I, da li sam ja to dobro shvatio da, dok sam ovde, moram da prihvatam uvrede vašeg popa? Da li ti "čuješ" sebe šta govoriš? Da li možeš da budeš bar malo objektivan? Ti možeš da se slažeš sa svakom Đurovićevom uvredom upućenom meni, ali moraš da ih brišeš isto kao što brišeš i svačije druge! Pa koliko si samo mojih poruka obrisao u poslednjih 15 minuta, a nisu bile ni upola uvredljive kao ove Đurovićeve koje si ostavio?

Kakve veze ima koji su teolozi prevagnuli, zar ne smem da se složim sa tekstom ovog teologa čiji je tekst postavljen?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...