Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 19 часа, mirko1929 рече

Хтео си рећи ...?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

@Hadzi Vladimir Petrovic A koji je onda status tog nabačaja na biće? Jedan nabačaj se razlikuje od drugog, je l' tako? Po čemu se onda oni razlikuju, po nekoj ,,podsuštini" koja se odnosi samo na njih, a ne i na biće, ili šta? Ne znam da l' sam jasno pitao...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic A koji je onda status tog nabačaja na biće? Jedan nabačaj se razlikuje od drugog, je l' tako? Po čemu se onda oni razlikuju, po nekoj ,,podsuštini" koja se odnosi samo na njih, a ne i na biće, ili šta? Ne znam da l' sam jasno pitao...

Za početak valja ga razlikovati od stvorenog, ako kažemo desno je drvo, desno i drvo postoje drugačije, to je valjda svima jasno, postoji planeta zemlja, postoje i paralale i merdijani, ali oni su nabačeni na kuglu, mogli smo je izbaždariti i u šestouglima ili troglovima, kao što mjerimo vrjeme rotacijom zemlje oko sebe, pa kažemo slon kaki jednom dnevno, mogli smo jednako reći kad slon kaki okrenula se zemlja oko sebe, jer sve su to samo načini kako mi uređujemo svoj odnos sa prirodom. 

Razlikuju se kao što se razlikuju inči i milimetri, a svode se na isto, ili kao što se razlikuju ideologije - a svode se na isto, ne znam...čovjek u svom odnosu sa prirodom je izgradio načine, nekad je uzimao sa prirode a onda je to opet nabacivao na prirodu, nekad je bilo i neko otkrivenje i mic po nastajali su sistemi, sirova priroda i moj nabačaj na nju daju neki svijet, nije svijet niti gola priroda niti goli nabačaj, znanje, nego neki splet.

Naravno ni u svome vlastitom opažanju ne možemo da sasvim razlučimo šta je priroda a šta naš nabačaj na nju, ali možemo slobodno da mjenjamo "mrežu" koju nabacujemo na biće. Ne da uništimo prirodu, nego da preispitujemo znanja. 

Nabačiji su naši uređeni načini i sistemi odnošenja sa prirodom, nisu oni priroda. 

Ako na primjer izbaždariš neko polje eksperimenta u metrima i urediš ga da mjeriš brzinu nekog tijela, pa oprobaš, naravno da će i rezultat biti u metrima i dekadnom sistemu brojeva itd, jer ima hiljadu stvari koje si podrazuumjevao i koji su nabačaj, i onda ćeš mrtav ladan misliti da se eksperiment odigrao u stvarnosti i da si ti objektivan posmatrač, ni luk jeo ni luk mirisao, samo evidentiraš:0222_shocked:. I onda će to sve biti neko objektivno znanje o prirodi ili njen logos , i zbog toga je nemoguće iskljućiti čovjeka iz eksperimenta, što se tiče prirode same ona nikad nije sprovela nijedan eksperiment ona se samo događa, a ni to bez čovjeka, koliko god čudno zvučalo.

Prirodu treba usvojiti kao tvar, kao nešto od Boga stvoreno, darovano, kao svoje tijelo Hristovo, i onda neće biti potrebe za ekologijom, jer ko kida svoje tijelo i svetinju, da li se tako kapitalistička nauka odnosi prema prirodi ili je njen pristp destruktivan, a kako nebi ni bio, kad je nečovječan, bezblagodatan i bezbožan.

Prava istna prirode, prava fizika je otkrivena ocima to je nestvorena blagodat koja sve stvoreno drži u postajanju, neka mjera i modus poznanja istine prirode postoji u svakom istraživanju, ali puna je otkrivenje.

Dakle nabačaj je naš način odnosa prema srvorenom, nije Bogom dat, kao drvo npr.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако то поједноставимо, онда можемо рећи да све што постоји, материја, време, простор, било шта од створеног, јесу остварења воље Божије, а то се односи на логосе твари.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Milan Nikolic рече

Ако поједноставимо, онда можемо рећи да све што постоји, материја, време, простор, било шта од створеног, јесу остварења воље Божије, а то се односи на логосе твари.

Ne možemo, jer nije Bog stvorio naš odnos prema tvari, niti bilo kakav prostor, Njegova volja je da svi budu jedno Njegovo tijelo, a ne da postoje distance udaljene milionimasvjetlosnih godina, pa pakao je bliže od toga mogu da ga napravim za 5 minuta. Što se tičeblagodatnih logosa za koje držiš da imaš iskustvo, njih sigurno nisi sagledavao unutar prostora nego unutar punoće, ako nisi u prelesti. Na dalje da je tako mi bi već bili u Carstvu gdje sve Njegova volja, ovaj svijet dakako kreira i naša volja, naše zablude i prelesti, kad se njih oslobodimo i nađemo se u onome što je stvorio Bog i što je njegova volja...

A nije ni vrijeme stvorenje, stvorena su samo pojedinačna sušta.

 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Milan Nikolic рече

Ако то поједноставимо, онда можемо рећи да све што постоји, материја, време, простор, било шта од створеног, јесу остварења воље Божије, а то се односи на логосе твари.

Da, vec smo nesto malo o tome pricali, i mi Milance treba da se sto vise saobrazavamo toj volji Bozijoj, tj. onome kako nas Bog zeli videti po logosima stvari koji su postojali o nama u Bogu i pre vremena i pre nego sto smo i stvoreni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ne možemo, jer nije Bog stvorio naš odnos prema tvari, niti bilo kakav prostor, Njegova volja je da svi budu jedno Njegovo tijelo, a ne da postoje distance udaljene milionimasvjetlosnih godina, pa pakao je bliže od toga mogu da ga napravim za 5 minuta. Što se tičeblagodatnih logosa za koje držiš da imaš iskustvo, njih sigurno nisi sagledavao unutar prostora nego unutar punoće, ako nisi u prelesti. Na dalje da je tako mi bi već bili u Carstvu gdje sve Njegova volja, ovaj svijet dakako kreira i naša volja, naše zablude i prelesti, kad se njih oslobodimo i nađemo se u onome što je stvorio Bog i što je njegova volja...

A nije ni vrijeme stvorenje, stvorena su samo pojedinačna sušta.

 

Само полако молим те. Нећу ништа да те исправљам, само полако.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Milan Nikolic рече

Само полако молим те. Нећу ништа да те исправљам, само полако.

Не контам, да ли ти то нешто набацујеш на мене:pop:

Разастрти су аргументи, размишљања, идеје па види да ли негде нешто шркипи, ако си у стању да пратиш, ако ниси , нема фрке за твој ум, сагледавај логосе у својој глави12:smeha:.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.12.2021. at 10:16, mirko1929 рече

Е мој „паметњаковићу“ који не умеш да размишљаш даље од нулте итерације, или да видиш даље од свог носа, ако простор нема биће, па самим тим нема ни закривљености простора, како онда ниси пао за Земље и одлепршао у космос?

Пошто се разумијеш у те интерације за које први пут чујем, можеш ли да ми одговориш да ли лопта (земљина кугла)  у закривљеном простору остаје лопта или се деформише, ако се деформише како је све могуће да се деформише и које све облике може да поприми?  Бар шта је кугла у  2д, закривљеном 3д, 4д, нд простору, који од тих простора створи Бог и којега дана?

Оно што тврдим је да се простор и вријеме у било којем модусу- референтном систему јављају тек између 2, 3, 4 и више тијела-(тачака), да нема времена ни простора ако имамо само једно тијело (Тијело), да је вријеме (као и простор) однос између два и више тијела.  Да је Црква једно Тијело ако гледамо из вјечности, а да је у свијету, односно сачињена из множине тијела...да је свјетовност моножина у којој се простор и вријеме јављају међ множином и да су њоме услвљени у неки модус а не обрнуто, нису они затворени у простор (3д кавез), него су отворили неки простор међ собом, који ће нестати кад се саберу.

Дакле вријеме тече између тијела и између тијела (тачака) се јавља простор (Еуклид). Немогуђе га је и конструисати без тих тачака, са замишљеним тачкама се прави и замишљени простор, који се онда набацује. (Што се мене тиче те тачке/принципи су апсолут, твар, ништа, и човјек, без свега тога нема конструкције свијета, ниједног модела, али моје мишљење се да занемарити)

Анштајнова физика није Њутнова физика на квадрат па да се сваком центру масе дода по један кординатни систем са н оса, па да се добије мултиверзум, постмодерни универзум. Напротив све релације су међу суштима, и није простор константа, нити је то брзина свјетлости, гравитација.... нити било шта друго, константно је само једно-сушто, већ када имамо два тијела ту су релације у свим својим могућностима (гдје се двоје сабере у једно све је могуће и ту је већ трећи) Даљим додавањем никакав квалитет не добивамо, без обзира колико префикса и суфикса потрошили.  Владета: Индивидација и обожење, један је увјек пред Богом и никад није да у времену, за вријеме је потребан други.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има добар филм од Спилберга, зове се Вештачка интелигенција. На крају филма, када ванземаљци пронађу дете робота, које је једино ''преживело'' на планети Земљи, из његове меморије сазнају све што се дешавало, и тада васкрсну жену која је била мајка, тј. жену која је усвојила дете робота и која је била нероткиња. Пошто је дете робот емотивно везано за ту жену, роботи су је клонирали, али та жена је могла да живи само кратко време после чега је било немогуће да се понови клонирање. Поента је у разговору ванземаљца са дететом-роботом, када ванземаљац признаје да ни они сами не знају како функционише просторвреме, али знају да је цело просторвреме место где се чува сва меморија и памћење људи који могу бити клонирани - васкрснути. То је баш била фасцинантна прича.

Али још фасцинантнија је прича из стварне науке. Реч је о експерименту који је предложио Џон Бел чија идеја је названа ,,највећим научним достигнућем'', а то је касније названо Ален-Аспектов експеримент по овим физичарима који су то остварили. Људи, ја не знам да ли сте ви свесни да квантне информације могу да путују са краја на крај космоса тренутно, као да нема простора нити времена. Зато су мени чудни они теолози који још увек подлежу причи да су простор и време по себи место смрти и деобе. Наравно да је сада у палом стању све место смрти и деобе, али творевина по себи није актуелизована смртност. За смрт је одговорно нешто друго, а то сви који следе Библију треба да знају.

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Mikorist рече

Sve to u deliću sekunde dok niste stigli ni da progutate pljuvačku

А да нема те пљувачке, ништа од свега овога не би било:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Mikorist рече

Šta mislite što je toliki univerzum i što je toliko prostora ? Pa da bi sva svest i svo pamćenje moglo da stane u Njega.

:dobro:

 

"I nase ce se misli ogledati u delima nasim. No, pre toga nase misli ogledaju se u jednom velikom ogledalu, u kome se ogledaju svi i najtananiji, pokreti duse nase, u kom se ogleda cela priroda. Jedan galeb leti nad okeanom i svaki pokret njegovih krila pokazuje se na ogledalu vodenom, Kudikamo jasnije se pokazuje pokret naseg duha na ogledalu duha Bozijega, u kome se ogleda ceo svet. Pazimo na pokrete svoje duse, jer svaki pokret duse ostaje za navek otisnut u duhu vasionskom".

Школованој девојци: О пет рана Исусових – Св. владика Николај српски |  Православна Митрополија црногорско-приморска (Званични сајт)

Из беседе: О мислима у огледалу

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Ćiriličar рече

:dobro:

 

"I nase ce se misli ogledati u delima nasim. No, pre toga nase misli ogledaju se u jednom velikom ogledalu, u kome se ogledaju svi i najtananiji, pokreti duse nase, u kom se ogleda cela priroda. Jedan galeb leti nad okeanom i svaki pokret njegovih krila pokazuje se na ogledalu vodenom, Kudikamo jasnije se pokazuje pokret naseg duha na ogledalu duha Bozijega, u kome se ogleda ceo svet. Pazimo na pokrete svoje duse, jer svaki pokret duse ostaje za navek otisnut u duhu vasionskom".

Школованој девојци: О пет рана Исусових – Св. владика Николај српски |  Православна Митрополија црногорско-приморска (Званични сајт)

Из беседе: О мислима у огледалу

Мени изгледа да и твар памти,  не само причешће као првина нове твари у којем су сви и сва времена и сви предјели заједно, него овај сад наш историјски тренутак, било која ствар која се повргне анализи показује трагове , не само умјетност и наука, него и природа која се преображава молитвом, а тек свети, колико данас ради и мијења св Николај, васиона то је један иконостас по мјери и достојанству човјека, она је Црква има облик Тијела Христовог и налази се у једној Чаши.

Када се свакој твари врати достојанство она ће бити као причешће једна, посебна, створена, али садржаваће све остало на свој начин. Макрокосмос у миркокосмосу и обрнуто, није једна мрва причешћа мања од киле или од васионе Тијела Христовог. Сваки човјек садржаваће све остале, као већ данас што се моли наш Патријарх,Господе помилуј ме, али у ме смо сви ми, нисмо неко други за њјега.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Ајде, ван контеста је, а можда и није...данас бејах у раму, нажалост нисам се причестио, нешто сам раслабљен...пре пар дана некако уснух поподне (не волим дању спавати, лоше се осећам, некако ми је неприродно) и иако скоро никад не сањам...у неком полу-кошмару, некако индиректно уснух владику Атанасија...онако, "невиђено"...немам појма шта је...

Данас, знаш каква је Литургија без да се причестиш, ем си лош, ем празан...реко макар да свеће упалим....и поред онх "редовних" упалим најпре владики Атанасију...првом...сад палим свећу па у дилеми сам овече јал да се млим за њега или да се молим њему за заступништво...то су секунде, милисекунде...и кренуше толе сузе....ево, исповед, моћда је патетично и сад ми сузе иду....

Ео...хтео сам то теби рећи...а и 'вако јавно, ко прочита....мислим да се владика моли Богу за нас!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...