Jump to content

Епископ Сергије: Вирус „Корона“ – између вјере и маловјерја

Оцени ову тему


Препоручена порука

Пре сат времена, Ivan Marković рече

Не обраћати пажњу на римског опсенара! Ја сам се причестио јутрос и још целивао икону...из ината секуларистичким екстремистима. 

Ти верујеш оштећеном Бокситу? Нигде нисам написао да се забрани причешће. Имаш сада на насловној мој текст. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Ivan Marković рече

На лупетања псеудоправославних секулариста и циркузирање римског папе и англиканаца не треба обраћати нимало пажње. 

Благодати изван Православне вере нема. Преподобни Јован Дамаскин је о Светом Причешћу рекао следеће: "Јер као што је Бог све што је створио саздао дејством Светога Духа, тако и сада дејством Светога Духа чини оно што надмашује природу и што се може схватити само вером. Дух Свети силази и чини оно што је изнад речи и разумевања". Свето Причешће је истинско Тело и истинска Крв Христова, а како Бог то чини од хлеба и вина то је Тајна велика. Немогуће је да се ми људи заразимо преко кашичице којом нам свештеник даје Свето Причешће. Све бактерије, сви вируси, ако сам болестан па сам то пренео на кашичицу, све је то у трену спаљено Телом и Крвљу Христовом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

FB_IMG_1584273086544.jpg

Gde postoje ovakvi uputi, treba ih se pridrzavati.

I da nemamo straha od zaraze, treba se pridrazavati ovoga da se ne sablazni drugi. Naravno, da se ispostuje poredak.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ivan Marković рече

Не обраћати пажњу на римског опсенара! Ја сам се причестио јутрос и још целивао икону...из ината секуларистичким екстремистима. 

Imam nesto za Zokija i company...

k.thumb.png.fbb66e744073e5a0280e320a1e7fb163.png

:smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Мора се нагласити да је ово процедура причешћивања оних за које се зна да су оболели од какве заразне болести или да од ње умиру. Ова процедуре са примењује по икономији и да би се умирио страх оних који се боје да се и сами не заразе. Не може се оправдати примена овакве процедуре из простог страха да не дође до заразе од неког ко би могао бити и сам заражен.

U principu je vrlo jednostavna situacion, ko smatra i misli i ima problem sa time da mozda moze nekako da se zarazi, neka i ne prilazi pricescu ili neka pronadje neku crkvu ili manastir u kojem mogu da obezbede odredjene uslove za safe :stidljiv:pricescivanje.

Ostali talibani :ljut:, Ivan i Boksit i drugi, neka celivaju ikone i neka se pricescuju na svakoj liturgiji,... ako treba,... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

U principu je vrlo jednostavna situacion, ko smatra i misli i ima problem sa time da mozda moze nekako da se zarazi, neka i ne prilazi pricescu ili neka pronadje neku crkvu ili manastir u kojem mogu da obezbede odredjene uslove za safe :stidljiv:pricescivanje.

Ostali talibani :ljut:, Ivan i Boksit i drugi, neka celivaju ikone i neka se pricescuju na svakoj liturgiji,... ako treba,... :D

Niko ne govori o zabrani pricescivanja, bar ja nisam procitao nigde.

Ne radi se o tome da ti treba da smatras ovo, ili ono, vec ako ti je nadlezni episkop savetovao da ne celivas ikone i ne ljubis ruku svesteniku, poslusaj ga i imaces Boziji blagoslov na sebi, makar imao i najjacu veru da ti se nista nece desiti.

Ako ides protiv blagoslova nadleznog episkopa, neces imati ni Boziji blagoslov, pa da ljubis sve ikone u crkvi i svestenikovu ruku. Tako se unosi besporedak.

Druga stvar je sto nisam siguran da u svim eparhijama imaju jasne smernice po ovom pitanju, a negde su mozda i u suprotnosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Zoran Đurović рече

Ти верујеш оштећеном Бокситу? Нигде нисам написао да се забрани причешће. Имаш сада на насловној мој текст. 

Super za tebe ....cemu onda sirenje tolike price oko virusa i pricesca, dodje ti covek hoce da se pricesti i pricestis ga i to je to, onaj ko nece i ima strah, pa, ne mora ili mozda da se nadje neko resenje i za takve ljude.

 (inace, moram malo sta da radim,...... bas bih voleo da ti vidim veru ako ti neko tamo u Rimu pridje i kaze da je malko zarazen sa koroncicem,....i hoce da se pricesti..... :D....)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вукашин рече

Niko ne govori o zabrani pricescivanja, bar ja nisam procitao nigde.

Ne radi se o tome da ti treba da smatras ovo, ili ono, vec ako ti je nadlezni episkop savetovao da ne celivas ikone i ne ljubis ruku svesteniku, poslusaj ga i imaces Boziji blagoslov na sebi, makar imao i najjacu veru da ti se nista nece desiti.

Ako ides protiv blagoslova nadleznog episkopa, neces imati ni Boziji blagoslov, pa da ljubis sve ikone u crkvi i svestenikovu ruku. Tako se unosi besporedak.

Druga stvar je sto nisam siguran da u svim eparhijama imaju jasne smernice po ovom pitanju, a negde su mozda i u suprotnosti.

Pa, ne bih rekao da je to blagoslov, vise kao neki savet ili preporuka i smernice, jer negde je ovako, negde onako,.... to je stvar licne vere i savesti, ne moze niko nikome bas da zabrani celivanje ikona.

Kazem, ako se slazemo da nema suspenzije pricescivanja, onda je stvar jasna, svako neka se pricescuje ili ne, po svojoj licnoj veri i savesti, ako ima neku sumnju neka se ne pricescuje - neka se sprema kada bude 'normal' situacion ili mozda nadje neki manastir ili crkvu gde ce moci to nekako da organizuju za one koji imaju strah od korone.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Pa, ne bih rekao da je to blagoslov, vise kao neki savet ili preporuka i smernice, jer negde je ovako, negde onako,.... to je stvar licne vere i savesti, ne moze niko nikome bas da zabrani celivanje ikona.

Kazem, ako se slazemo da nema suspenzije pricescivanja, onda je stvar jasna, svako neka se pricescuje ili ne, po svojoj licnoj veri i savesti, ako ima neku sumnju neka se ne pricescuje - neka se sprema kada bude 'normal' situacion ili mozda nadje neki manastir ili crkvu gde ce moci to nekako da organizuju za one koji imaju strah od korone.

Onako je kako ti kaze nadlezni episkop.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Bokisd рече

U principu je vrlo jednostavna situacion, ko smatra i misli i ima problem sa time da mozda moze nekako da se zarazi, neka i ne prilazi pricescu ili neka pronadje neku crkvu ili manastir u kojem mogu da obezbede odredjene uslove za safe :stidljiv:pricescivanje.

Ostali talibani :ljut:, Ivan i Boksit i drugi, neka celivaju ikone i neka se pricescuju na svakoj liturgiji,... ako treba,... :D

Боки, океј ми је став око причешћа твој, скроз, како сам и на писао на почетку, али само ми реци на основу чега изједначаваш примање причешћа и целивање икона и руке свештеника? Постоје аргументи зашто је причешће безбедно, али која је логика рећи да је подједнако безбедно целивати икону? 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Срђан Шијакињић рече

Боки, океј ми је став око причешћа твој, скроз, како сам и на писао на почетку, али само ми реци на основу чега изједначаваш примање причешћа и целивање икона и руке свештеника? Постоје аргументи зашто је причешће безбедно, али која је логика рећи да је подједнако безбедно целивати икону? 

Dobro, najbitnije je po meni da se slazemo ili bar razumemo oko pricesca.

Dok ovo za celivanje, to je valjda bas stvar licne vere, bar meni tako deluje .... ako neki svestenik nema problema sa time, celivam i uzimam blagoslov, tako i za ikone, tamo gde dozvoljavaju, celivam,... i to je to.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ok, postovati,....... samo kazem, ako je negde onako ili ovako, nije to bas sad neki blagoslov da mi za to zavisi i Boziji blagoslov (kako si naveo u poruci).

Ma, ne lupam glavu uopste. Kako moj episkop blagoslovi, tako cu se i ponasati.

Za sada je sve malo konfuzno, ali verovatno ce biti donete smernice na nivou cele SPC. Toga se pridrzavati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Вукашин рече

Vlada je donela odluku da je max broj ljudi u zatvorenom prostoru 50. To ce vaziti i za crkve.

Bice nezgodno za Vaskrs, ako potraje zabrana.

Da to će biti naredba. Zašto već danas  meni nije jasno.

Po nekima sveto pričešće može da sprži i više virusnih ali se zbog ikonomije zadržavamo na 50.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...