Jump to content

Пред лондонским судом поднета тужба против СПЦ због случајева педофилије

Оцени ову тему


Препоручена порука

Zbog tvrdnji o seksualnom zlostavljanju od nekih sveštenika Srpske pravoslavne crkve, uskoro bi trebalo da počne suđenje u Londonu

Podnete tužbe protiv SPC zbog pedofilije

Britanski advokat Mladen Kesar, potvrdio je za Danas da je podneo tužbe protiv Srpske pravoslavne crkve (SPC) za šest klijenata zbog seksualnog zlostavljanja od strane sveštenika SPC.

Piše: J. Diković21. decembra 2018. 12.30 Izmenjeno: 12.30
    
0508foto-FoNet-SPC-678x381.jpg?x33771Foto: FoNet/ SPC

Kako nam je Kesar objasnio, tužbe su podnete Višem sudu u Londonu, i trenutno se zavode u registar, nakon čega će sud odlučiti kada će početi sudska parnica. Nijedan sveštenik neće biti tužen individualno, već celokupna SPC, s obzirom na to da kao verska zajednica ima odgovornost za postupke onih koji je predstavljaju. Zlostavljanje se desilo u Srbiji, Bosni i Hercegovini (BiH) i Hrvatskoj, ali je šest oštećenih – dva đakona, i dve žene, kao i porodica 19-godišnjeg polaznika semeništa koji je preminuo 1999, a za čiju smrt njegova majka krivi sada penzionisanog vladiku Vasilija Kačavendu, pravdu zatražilo u Londonu, jer smatraju da je ne bi bilo pred domaćim sudovima.

– Mi smatramo da je ovo u javnom interesu ne samo zato što je žrtvama onemogućena pravna zaštita u matičnim zemljama. Broj pedofila u SPC je nepoznat, ali sigurno nije mali. Oni su zaštićeni, a sveštenike često premeštaju iz jedne eparhije u drugu, uključujući i one u inostranstvu. Mislimo da nije isključeno da su sveštenici skloni takvom ponašanju već dobili premeštaj u zapadne zemlje ili da mogu biti prebačeni u budućnosti – ističe Kesar za Danas.

Sveštenik SPC, Bojan Jovanović, jedan od šest tužitelja, izašao je u javnost 2015. s navodima protiv Kačavende, tvrdeći da ga je seksualno uznemiravao i tražio da mu dovodi dečake. Kačavenda je tužio Jovanovića za klevetu i ovaj postupak je i dalje u toku. Jovanović je pre nekoliko meseci izjavio da je o tužbi protiv SPC obavestio i predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijerku Anu Brnabić i da im je dostavio svu prateću dokumentaciju.

Vasilije Kačavenda se penzionisao 2013. godine, i to nakon što se na internetu pojavio snimak koji ga prikazuje kako ljubi mladića. Majka studenta semeništa Milića Božinovića, koji je preminuo 1999. tvrdi da je njen sin ubijen nakon što je odbio Kačavendu. Prema službenom izveštaju policije on se ubio tako što je aktivirao bombu u manastiru u Šekovićima.

Tu je i slučaj vladike Eparhije vranjske Pahomija Gačića, koji je bio optužen za seksualno zlostavljanje četvoro tinejdžera tokom 1999. i 2000. godine. Pahomije je posle četiri godine suđenja proglašen nevinim, da bi Opštinski sud u Nišu potvrdio presudu. Vrhovni sud Srbije je 2007. proglasio ove dve sudske presude nezakonitim, ali nije mogao narediti ponovno suđenje zbog pravila da jednoj osobi ne može biti suđeno dva puta za isti zločin. Jedan 24-godišnjak je 2013. izjavio za „Vranjske novine“, podseća Balkanska istraživačka mreža BiH (BIRN) da ga je Pahomije seksualno zlostavljao tokom perioda od devet godina.

BIRN podseća i na slučaj sveštenika Ilariona, koji je 2001. godine uhapšen zbog sumnje da je seksualno zlostavljao maloletnike u manastiru Hopovo. NJega je SPC odmah smenila, da bi u oktobru 2006. bio osuđen na deset meseci zatvora. Kazna mu je kasnije povećana na jednu godinu. Tokom prošle godine Vrhovni sud Srbije je naredio ponovno suđenje, ali predmet nikada nije došao do suda zbog zastarevanja.

Bez odgovora SPC

List Danas je još pre nekoliko dana poslao pitanje portparolu SPC da li možemo da dobijemo komentar o ovim tužbama britanskog advokata, međutim, odgovor i dalje nismo dobili.

Извор: https://www.danas.rs/drustvo/podnete-tuzbe-protiv-spc-zbog-pedofilije/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, [email protected] рече

A kakva je nadležnost suda Londonskog tj Britanskog

Verovatno ista kao i Viseg savetnika vlade Republike Srbije, takodje Britanskog...:coolio: Mislim, Britanca

Zapravo ne znam, ali mi to negde onako ima smisla da se poveze...Britanac, savetnik Vlade "pruza strateske savete"  Vladi za komunikaciju i podrsku u odnosima sa javnoscu...kao i podršku za razvoj politike, upravljanje projektima i spoljnim poslovima...pa logicno mi onda negde dodje uklapanje i Britanskog suda... bilo bi mi cudno da je Francuski, ili Nemacki, ili neki drugi, a Britanski je bas onako, logican...

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Adelaida рече

Verovatno ista kao i Viseg savetnika vlade Republike Srbije, takodje Britanskog...:coolio: Mislim, Britanca

Zapravo ne znam, ali mi to negde onako ima smisla da se poveze...Britanac, savetnik Vlade "pruza strateske savete"  Vladi za komunikaciju i podrsku u odnosima sa javnoscu...kao i podršku za razvoj politike, upravljanje projektima i spoljnim poslovima...pa logicno mi onda negde dodje uklapanje i Britanskog suda... bilo bi mi cudno da je Francuski, ili Nemacki, ili neki drugi, a Britanski je bas onako, logican...

Ај да се спустим на твој ниво жење д анапднеш власт Србије, саветник је именован од валсти Србије. Суд Британије није, тако да седи један па када кренеш да демагогишеш употреби бар одгов арајјуће паралеле,Да је суд Правде у Стразбуру неби ни питао о надлежности

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, [email protected] рече

Ај да се спустим на твој ниво

Bolje nemoj, propasces. 

 

пре 3 минута, [email protected] рече

тако да седи један

Svaka ocena je za djaka...:) ali ja u obzir uzimam samo ocene onih ucitelja od kojih imam sta da naucim...;)

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, [email protected] рече

A kakva je nadležnost suda Londonskog tj Britanskog???????????????

Pa, ako je neki medjunarodni sud i ako smo mi potpisali neki papir kojim priznajemo nadleznost ovog suda onda ima nadleznost.

Verovatno se ne bi ni obracali njihovi advokati ovom sudu da nema neku nadleznost. Ali,meni licno nije jasno, kako ce taj sud u tom dalekom Londonu da pronadje bas objektivnu istinu u ovom slucaju,pa, to treba da traje ko zna koliko sudjenje sa svedocima,vestacima, doktorima i ko zna sta je jos sve je potrebno da bi se doslo do istine o ovim slucajevima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Pa, ako je neki medjunarodni sud i ako smo mi potpisali neki papir kojim priznajemo nadleznost ovog suda onda ima nadleznost.

Verovatno se ne bi ni obracali njihovi advokati ovom sudu da nema neku nadleznost. Ali,meni licno nije jasno, kako ce taj sud u tom dalekom Londonu da pronadje bas objektivnu istinu u ovom slucaju,pa, to treba da traje ko zna koliko sudjenje sa svedocima,vestacima, doktorima i ko zna sta je jos sve je potrebno da bi se doslo do istine o ovim slucajevima.

Овде је јасно написано Виши Лондонски суд,не међународни,ја не знам д апостоји неки међународни суд за људска права у лондону, Зато сам и питао  која и каква му је надлежност за ову тему и за нас,да каже неко ко зна

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, [email protected] рече

каква му је надлежност за ову тему и за нас,да каже неко ко зна

 

пре 1 сат, александар живаљев рече

Britanski advokat Mladen Kesar

 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, [email protected] рече

све то ок,али то што је он адвокат у Енглеској не даје надлежност над ситуацијом у Србији

Ne znam...znam da drzavljanin strane drzave, ili neko ko boravi u inostranstvu, moze da podnese tuzbu u inostranstvu protiv nekoga u Srbiji. Mozda neko od tih ostecenih boravi ili ima drzavljanstvo u Britaniji pa eto...

Mislim isto da su presude u stranim sudovima podjednako vazece kao i u nasim. Tipa u Nemackoj nekome sude zbog necega, osude ga na tvorza, on pobegne u Srbiju, ne sme preko granice nigde jer ce ga uhapsiti istog momenta...a desi se da ako ga uhapse u Srbiji moraju da ga isporuce nemcima..recimo opljackao je kucu nekog gastarbajtera i on ga tuzio ali ne sudu u Srbiji, nego sudu u Nemackoj...jer gastarbajter zivi u nemackoj. Nema veze sto je delo pocinjeno u Srbiji, ima pravo da ga tuzi ili u Srbiji, ili u Nemackoj...

Mozda je i ovde to slucaj...nisam pravnik ali toliko znam. 

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Adelaida рече

Ne znam...znam da drzavljanin strane drzave, ili neko ko boravi u inostranstvu, moze da podnese tuzbu u inostranstvu protiv nekoga u Srbiji. Mozda neko od tih ostecenih boravi ili ima drzavljanstvo u Britaniji pa eto...

Mislim isto da su presude u stranim sudovima podjednako vazece kao i u nasim. Tipa u Nemackoj nekome sude zbog necega, osude ga na tvorza, on pobegne u Srbiju, ne sme preko granice nigde jer ce ga uhapsiti istog momenta...a desi se da ako ga uhapse u Srbiji moraju da ga isporuce nemcima..recimo opljackao je kucu nekog gastarbajtera i on ga tuzio ali ne sudu u Srbiji, nego sudu u Nemackoj...jer gastarbajter zivi u nemackoj. Nema veze sto je delo pocinjeno u Srbiji, ima pravo da ga tuzi ili u Srbiji, ili u Nemackoj...

Mozda je i ovde to slucaj...nisam pravnik ali toliko znam. 

Navela si dela koja su počinjena na toj teritoriji,o tome je reč,ovde nije taj slučaj da je nešto poičinjeno na teritoriji Engleske.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, [email protected] рече

Navela si dela koja su počinjena na toj teritoriji,o tome je reč,ovde nije taj slučaj da je nešto poičinjeno na teritoriji Engleske.

Ne, nisi me razumeo. Recimo ja imam boravisnu dozvolu u Nemackoj, mene u Srbiji siluje neki lik, ja ga tuzim ali ne u Srbiji, vec u Nemackoj, jer imam ista prava kao i Nemci...sud donese presudu i ta presuda vazi i u Srbiji i u Nemackoj

Covek samo srcem dobro vidi, sustina se ocima ne moze sagledati.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...