Jump to content

Истраживање космоса и васионски летови - општа тема

Оцени ову тему


obi-wan

Препоручена порука

On 29.9.2021. at 23:30, slovoA рече

Шта човјек уопште мисли да може наћи у свемиру? Још неки елемент, за периодни систем? Или нешто још неразумљивије од квантне теорије? Или пак нека бића која немају никакве везе са самом природом коју човјек како-тако познаје, већ су производ неке непознате природе свемира, иако је сама та синтагма, природа свемира, обичан плеоназам. Свемир = природа (створена).

Читава та авантура са свемиром само јасно изражава човјеково неразумијевање природе.

Ја немам проблем с тим да траже тамо по свемиру неке нове планете ко зна да ли је Господ у свом неизмерном стваралаштву начинио још прелепих бисера попут планете Земље. Можда и није ко зна, није ни битно толико. Проблем је што човечанство не уме да очува ову једну планету коју има. Направићемо од ње простор ненастањив за људе, изменићемо је својом алавошћу, грамзивошћу и на крају крајева жељом за моћи. Какво то и такво човечанство завређује да открије нове планете? Шта да урадимо, да исто направимо с њима, да их изједамо и нагризамо у тркама за прибављање што више ресурса који ће да потхрањују незадржив раст економије? Са којом наменом, јел има то икакав смисао и циљ или је циљ по себи? Овај прогрес који живимо, нас гура прогресивно ка сопственом крају и друге планете под овим условима су само одлагање неумитног.

Чобечанству треба тотални преображај, јер Господ гледајућу нас све теже и теже налази разлоге да одгађа коначне догађаје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, sampaganini92 рече

Ја немам проблем с тим да траже тамо по свемиру неке нове планете ко зна да ли је Господ у свом неизмерном стваралаштву начинио још прелепих бисера попут планете Земље. Можда и није ко зна, није ни битно толико. Проблем је што човечанство не уме да очува ову једну планету коју има. Направићемо од ње простор ненастањив за људе, изменићемо је својом алавошћу, грамзивошћу и на крају крајева жељом за моћи. Какво то и такво човечанство завређује да открије нове планете? Шта да урадимо, да исто направимо с њима, да их изједамо и нагризамо у тркама за прибављање што више ресурса који ће да потхрањују незадржив раст економије? Са којом наменом, јел има то икакав смисао и циљ или је циљ по себи? Овај прогрес који живимо, нас гура прогресивно ка сопственом крају и друге планете под овим условима су само одлагање неумитног.

Чобечанству треба тотални преображај, јер Господ гледајућу нас све теже и теже налази разлоге да одгађа коначне догађаје.

Зашто се све мора посматрати из те мувинске перспективе, зар не може на нешто да се мало гледа из пчелиње? Зар не може човек да истражује из пуке радозналости и радости сазнања? Повећање знања, и смањење мрака су сами себи награда.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, mirko1929 рече

Зашто се све мора посматрати из те мувинске перспективе, зар не може на нешто да се мало гледа из пчелиње? Зар не може човек да истражује из пуке радозналости и радости сазнања? Повећање знања, и смањење мрака су сами себи награда.

Па и може и треба да истражује из љубави према Божијој товревини јер и свемир је Господ наденуо. Свакако. Али повећање знања не води нужно смањењу мрака. Мрак смањује светлост васкрсења Христовог. А ми га све мање имамо и овде а камоли да га понесемо са собом пођемо ли у свемир.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7.10.2021. at 13:17, sampaganini92 рече

Ја немам проблем с тим да траже тамо по свемиру неке нове планете ко зна да ли је Господ у свом неизмерном стваралаштву начинио још прелепих бисера попут планете Земље.

Немам ни ја тај проблем, али то је све једна иста створена природа, па у мјери у којој је познајемо (разумијемо) на Земљи, познаћемо је и било гдје у космосу. А ствар је у томе што та прича потенцира наводну могућност да нам се та створена природа, негдје у космосу, може открити и као потпуно непозната, кроз нека "нова" бића која, ваљда, немају ништа с нашим бићем. Али како, ако је то једна иста створена природа?

Одговор је једноставан. Та авантура са космосом и "непознатим бићем" човјеку ни не служи да тражи "нешто ново" у створеној природи и бићу које познаје, већ да потврди самога себе, као бога по природи. Тој некој непознатој, коју тако и тражи изван бића и живота које познаје, као да уопште није створен већ постоји сам по себи, у тој истој природи коју би да обоготвори.

Иза тог "освајања" космоса (природе) се ништа не крије, осим Адамовог (човјековог) гријеха и жеље за самообоготворењем, да постане бог по природи.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, slovoA рече

Немам ни ја тај проблем, али то је све једна иста створена природа, па у мјери у којој је познајемо (разумијемо) на Земљи, познаћемо је и било гдје у космосу. А ствар је у томе што та прича потенцира наводну могућност да нам се та створена природа, негдје у космосу, може открити и као потпуно непозната, кроз нека "нова" бића која, ваљда, немају ништа с нашим бићем. Али како, ако је то једна иста створена природа?

Одговор је једноставан. Та авантура са космосом и "непознатим бићем" човјеку ни не служи да тражи "нешто ново" у створеној природи и бићу које познаје, већ да потврди самога себе, као бога по природи. Тој некој непознатој, коју тако и тражи изван бића и живота које познаје, као да уопште није створен већ постоји сам по себи, у тој истој природи коју би да обоготвори.

Иза тог "освајања" космоса (природе) се ништа не крије, осим Адамовог (човјековог) гријеха и жеље за самообоготворењем, да постане бог по природи.

Ma да. Најбоље би било да човек никада није ни крочио ван пећине! Какви планински врхови, окeнске дубине, и нови континенти, човек никада није требао ни проклети точак да открије!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, mirko1929 рече

Најбоље би било да човек никада није ни крочио ван пећине

Не знам, можда би за тебе то и било најбоље. Али ја не причам о томе, него о једној истој природи творевине, и у тим праисторијским пећинама, и с краја, до на крај свемира. То што је створено, створено је, и није никакво биће само по себи, да испузи из тих пећина ниоткуд, већ је то творевина Божија и природа коју је Бог и увео у постојање (биће).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, slovoA рече

Не знам, можда би за тебе то и било најбоље. Али ја не причам о томе, него о једној истој природи творевине, и у тим праисторијским пећинама, и с краја, до на крај свемира. То што је створено, створено је, и није никакво биће само по себи, да испузи из тих пећина ниоткуд, већ је то творевина Божија и природа коју је Бог и увео у постојање (биће).

Па не бих рекао, ти се залажеш за те примитивистичке варијанте. Па? Значи ако си видео зидове своје куће све си видео што постоји?  Неће бити да је тако.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, mirko1929 рече

ти се залажеш за те примитивистичке варијанте.

Ако Божије стварање видиш као "примитивистичко", онда и за Бога мислиш да је неко примитивно биће. А ти си, ваљда, неко напредно биће?

Шта мислиш, шта је савремени човјек? Да ли је више полумајмун, или получовјек?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, slovoA рече

Ако Божије стварање видиш као "примитивистичко", онда и за Бога мислиш да је неко примитивно биће. А ти си, ваљда, неко напредно биће?

Шта мислиш, шта је савремени човјек? Да ли је више полумајмун, или получовјек?

Мало високо летиш ако себе идентификујеш с Богом, не? То што су зидови створени, као и спејс шатл, не значи да су зидови и спејс шатл исто. Зидови захтевају да послажеш камење једно на друго. Спејс шатл захева хиљаде година и генерације сакупљеног знања и вештине.

Што савремени? Ти имаш неку искривљену слику онда о историјском човеку, ако мислиш да је он био бољи. Није био бољи, био је много, много гори. Али, и то је врло битно али, имао је исправне вредности, због чега је све ишло на боље. Данашњи човек има бољу почетну позицију, међутим изврнуте вредности, па иде на горе, и тиме ћерда све оно што је вековима, да не кажем миленијумима скупљано. Данашњи човек не бежи од дивљаштва, већ, узимајући цивилизацију здраво за готово креће се унатраг, у дивљаштво.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, mirko1929 рече

Мало високо летиш ако себе идентификујеш с Богом, не?

Гдје си то прочитао? А гдје ово:

пре 4 часа, mirko1929 рече

Ти имаш неку искривљену слику онда о историјском човеку, ако мислиш да је он био бољи.

То је баш ниско, таква подметања у разговору. И шта би сад ја требало, да прихватим те твоје измишљотине као своје?

И тако редом све, нпр. кад кажем да је то једна иста створена природа, то не значи да су "зидови и спејс шатл исто". И шта ми онда објашњаваш?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, slovoA рече

Гдје си то прочитао?

Па ти си рекао да би за мене било најбоље да нисам изашао из пећине. А ја сам онда рекао да ти волиш те примитивистичке ствари (што није увреда, примитивизам је естетски правац). Па си ти онда нешто умислио да се то односи на Бога.

 

пре 2 часа, slovoA рече

То је баш ниско, таква подметања у разговору. И шта би сад ја требало, да прихватим те твоје измишљотине као своје?

И тако редом све, нпр. кад кажем да је то једна иста створена природа, то не значи да су "зидови и спејс шатл исто". И шта ми онда објашњаваш?

Па написао сам ако мислиш, нисам написао да (нужно) мислиш.

Делује да казујеш да ако знамо за зид, то је довољно, знамо све што треба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, mirko1929 рече

Делује да казујеш да ако знамо за зид, то је довољно, знамо све што треба.

Не кажем то, већ да уопште није битан тај напредак, од зида, до спејс шатла, ту се само бавимо једном те истом природом, у разним формама. А сам проблем су те претпоставке које се одавно намећу, да у природи можемо наћи нешто више од тог створеног, да нам послужи као сурогат за богопознање. У ствари, већ служи. Шта значе нпр. све оне приче о некаквом космичком духу?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Glumac Vilijam Šetner postao najstariji astronaut na svetu

...

 https://www.sk.rs/clanak/2665/glumac-vilijam-setner-postao-najstariji-astronaut-na-svetu

Juče, u 16:50 po našem vremenu kompanija Blue Origin izvela je svoje, drugo po redu lansiranje civila u svemir. Ono po čemu će putovanje ostati upamćeno je sastav posade, preciznije jedan njen član – Kapetan Kirk lično, tj. Bil Šetner. Ne samo da je tako jedan od najpoznatijih fiktivnih putnika u svemir uspeo da ga zaista iskusi, već je, pošto mu je 90 godina, na taj način postao i najstariji astronaut na svetu.

Lansiranje je prvobitno bilo zakazano za 12. oktobarali je zbog vremenskih prilika (vetra) odloženo za juče. Put do „Karmanove linije” i natrag ponovo je trajao desetak minutaa kapsula se bezbedno prizemljila na tlo teksaške pustinje. Raketa New Shepard u međuvremenu je uspela u jednom komadu da samostalno sleti na predviđenu pistu, kako bi ponovo bila iskorišćena tokom nekog od narednih poletanja. Šetner se po izlasku iz kapsule zahvalio svom domaćinu Džefu Bezosu i dodao: „Nadam se da se od ovoga nikada neću oporaviti”. Prigodan epilog marketinš... pardon, tehnološkog poduhvata.

...

...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...