Jump to content

Зоран Ђуровић: Игуманија манастира Ћелије Гликерија на сахрани рашчињеног епископа Артемија

Оцени ову тему


Препоручена порука

 

Зоран Ђуровић: ГЛИКЕРИЈА НА АРТЕМИЈЕВОЈ САХРАНИ

Мој интересантан осврт на Гликеријин излет!

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 347
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Лепо речено у најкраћим цртама.

Ко се сећа, чак ни Патријарх Павле није био довољно правоверан, већ су и њега лепили етикетом - екумениста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

VIDOVDAN.ORG

Црква Божија је заснована на темељу смирења на темељу послушности. Послушност није ништа друго него гажење себе. Гажење своје воље, испуњавање воље Божије, која нам се...

Овакве нормалне и паметне ретко ко слуша.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лепо им је св. Ава поручио да "све своје проблеме решавају саборно". Изгледа да Гликерија није ни свесна шта је изговорила. Ко има уши да чује ...

... и сав живот свој Христу Богу предајмо

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих да улазим у детљну анализу Артемијевог случаја – већ је доста писано/говорено о томе...а и Padre је потрошио силно време на све то....како ствари стоје лакше је некога из мртвијех дозвати него Артемијецима нешто објаснити, ти људи на очиглед негирају истину....

Само бих хтео неколико детаља да кажем/напишем.....

....људи који нису имали посла/контакта са Артемијевим следбеницима немају појма шта је то, о чему се ту ради... можда ће непримерено бити кад кажем, али буквално тим људима је испран/депрограмиран мозак/ум, (по овом питању се може повући паралела са суботарима...)...... и те људе не 100% него 1 000 000% контролишу ти кукавци (некад Артемије/Марко а сад Максим, Николај и други, како се већ зову.....)....дословно ови било шта да им кажу, следбеници Аретемија су спремни да то ураде.....ако човек покуша да разговара са њима о томе шта је Црква, итд. .... како би се то модерно рекло данас, ту нема простора за констурктивни разговор...једноставно само, све они шта кажу то је тачно... и то је то....

....лично познајем неке од Артемијеваца, доста сам разговарао са некима од њих објашањвајући зашто не требају да прилазе Артемију, да се упуштају у све то... значи на све могуће начине сам покушао, пажљиво, рационално и емоционално и арругментовано на нивоу тих људи....а пре свега имао сам искрен и отворен приступ у разговору према тим људима.... и џаба, не иде....незнам, те људе само Господ неба и земље може вратити, или неким чудом да неко од те 4ворице да се врати у Цркву са народом....

Као што је овај раскол почео од врха (Артемија) тако исто вероватно може и да се превазиђе на тај начин....тј. та 3 или 4 човека што воде ту групу тренутно, ако буду разумни колико толико барем неки од њих и да се врате у СПЦ...чак и да се сва 4ица тих хороепскопа (како себе називају).... да се врате у Цркву.... један број народа сигурно неће пристати на то.... какогод боље је да се барем неки врате него нико....

... један од тих људи ми је доста помогао... не могу сад да причам о детљима....ја се никад не одричем људи који су ми  помогли какви год да су....звао ме је неколико пута на те њихове скупове ја сам му објаснио сваки пут детаљно зашто,  тј. да ја не могу да идем тамо и да будем присутан ту на том збору/скупу – какогод човек да то назове.... и даље су чујемо понекад једном или два пута годишње.... ти људи су направили избор....и то је то....жао ми је због свега... не кажем да је немогуће али тешко ће бити да се сви ти људи врате у окриље Цркве....

Нажалост има и свешеника у СПЦ који тајно/прикривено симпатишу Аретемијаве следбенике....

Сабори и Патријарх су већ покушали разговарати са тад Артемијем (сад упокојеним Марком) и није ишло..... нисам паметан шта даље урадити... тренутно на неки начин имамо нову ситауцију...бивши епископ Артемије сад Марко се упокојио....Надам се да ће Сабор СПЦ-ве имати неку нову стратегију/план по овом питању.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Давно сам писао, и даље то тврдим, бивши епископ Артемије је постао све оно што је приписивао Папи у Риму.

Кажу да те задеси увек оно што највише осуђујеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović  Да Господ помогне твој рад Аво, добар канал. 

Цитат

"Смртни грех православног хришћанина, који није излечен правилним покајањем, излаже грешника вечним мукама ... Смртни греси за хришћанина су следећи: јерес, раскол, богохуљење, отпадништво ... сваки од њих умртвљује душу и чини је неспособном за вечно блаженство, све док се не очисти покајањем."

Свети Игњатије Брјанчанинов

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.11.2020. at 22:53, uomo del Ve.Te. рече

Нажалост има и свешеника у СПЦ који тајно/прикривено симпатишу Аретемијаве следбенике....

Сабори и Патријарх су већ покушали разговарати са тад Артемијем (сад упокојеним Марком) и није ишло..... нисам паметан шта даље урадити... тренутно на неки начин имамо нову ситауцију...бивши епископ Артемије сад Марко се упокојио....Надам се да ће Сабор СПЦ-ве имати неку нову стратегију/план по овом питању.....

Први део нисам цитирао, све је тачно 100%. Толико су испрограмирани да је то туга. Закључани су у неке мантре о папистима и екуменистима, издајама и њиховом светом мисијом одбране Православља да ту само Бог може да помогне. Нисам знао колике су размере прелести, пошто се 10-ак година нисам сретао са људима који су отишли у ту секту. Огромна количина мржње, осуђивања и гордости су им плодови, само је споља лажна смиреност, ако мало загребеш, куку леле.

Нажалост, изгледа да Игуманија Гликерија није једина у СПЦ која охрабрује ове људе на духовно самоубиство и подмеће клипове лечењу раскола. Да је дошла као стара познаница Марку (Артермију) на сахрану, могао бих да разумем, али она га назива светим владиком, каже како се Јустин радује и сл. 

Питање је колико има у СПЦ људи са духовничким звањем, који охрабрују слуђени народ на овај авантуризам, тј. лудост? Наша Црква има много проблема, али и ово је важно питање и не може се запоставити. Не може се седети на две столице - бити у СПЦ, а на другој страни не поштовати одлуке те исте Цркве и охрабривати народ на самоубиство. То је посебно лицемерство.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović рад на ову тему је преко потребан. 

Дуго се ћутало, али треба отворити разговор и рећи јасно да људи срљају у самоубиство.

Нека 100 њих скочи и запени, а да се само 1 освести труд ће бити благословен.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Вукашин рече

Питање је колико има у СПЦ људи са духовничким звањем, који охрабрују слуђени народ на овај авантуризам, тј. лудост? Наша Црква има много проблема, али и ово је важно питање и не може се запоставити. Не може се седети на две столице - бити у СПЦ, а на другој страни не поштовати одлуке те исте Цркве и охрабривати народ на самоубиство. То је посебно лицемерство.

Знам да је то радио и почивши Андреј из Сланаца, давао благослов духовној деци да иду код артемита.

То би требало, ради оздрављења, да буде први задатак сваког владике - да сазна КО у његовој епархији...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као почетника у вери, брине ме раскол, али ме брине и екуменизам. Артемије је спровео прекид помињања тек након што је избачен (ако нисам погрешно обавештен), те се поставља питање да ли је управо прогон био разлог за то, а не ревновање, а Иринеј се са друге стране изјаснио као екумениста. Нека им Господ грехе опрости, а нама укаже на исправан пут.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Владимир Бошковић рече

Као почетника у вери, брине ме раскол, али ме брине и екуменизам. Артемије је спровео прекид помињања тек након што је избачен (ако нисам погрешно обавештен), те се поставља питање да ли је управо прогон био разлог за то, а не ревновање, а Иринеј се са друге стране изјаснио као екумениста. Нека им Господ грехе опрости, а нама укаже на исправан пут.

Артемије се прво сложио са Сабором да се пензионише у Шишатовац, потписао(!!!), па накнадно повукао потпис и кренуо са "буном"(?).

Владика који један дан потпише одлуку "ми и Дух Свети", а другог напише супротно уз "ја и Дух Свети" - нити је прозорљив (јер онда ни први пут не би потписао), нити је послушан Цркви. Показало се да је одлука о рашчињењу, нажалост, потпуно исправна. Канонски преступ прављења своје "епархије" на територијама туђих га је и потпуно еклисиолошки удаљио од СПЦ и ПЦ уопште (нико га није признао у православљу). Да је направио Рашко-Призренску у егзилу САМО НА ТЕРИТОРИЈИ ИСТЕ то би још и било могуће и познато у историји ПЦ. Ово - потпуни фијаско, ко га је наговорио тај поред канона и Сабора (васељенских и помесних) није ни прошао...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Владимир Бошковић рече

Као почетника у вери, брине ме раскол, али ме брине и екуменизам. Артемије је спровео прекид помињања тек након што је избачен (ако нисам погрешно обавештен), те се поставља питање да ли је управо прогон био разлог за то, а не ревновање, а Иринеј се са друге стране изјаснио као екумениста. Нека им Господ грехе опрости, а нама укаже на исправан пут.

Не постоји разлог за бригу, бар не неки рационалан разлог.

У данашње време има много литературе, како штампане тако и електронске, читај, учи, ради на себи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...