Jump to content

Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 20 минута, Bokisd рече

Dok su mitarstva nesto drugo od ovoga sto stoji u ovom opisu,.... taj opis je ipak karikaturan (i bezveze :stadaradim:).

Šta su mitarstva? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 827
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 38 минута, Bokisd рече

Pa, ne znam bas da ima nekakvu pozitivnu stranu (mozda malo u smislu onoga sto je pricao sv.Marko da je slicno nasim molitvama za upokojene),..... to cistiliste deluje kao neki automatizam nezavisno od bilo cega drugog, eto, prociscujemo se od nekih grehova nezavisno od toga sto smo imali te grehove u ovom zivotu,....itd....

Dok su mitarstva nesto drugo od ovoga sto stoji u ovom opisu,.... taj opis je ipak karikaturan (i bezveze :stadaradim:).

Čistilište ima smisla jer samo mističari ili svete osobe koje su u životu prošla iskušenja i dokazala ljubav prema Bogu i bližnjemu i dostigla puninu tj umrla sebi itd. Ili je mučenik za Krista ili bližnjeg idu direktno i mi se molimo za njihov zagovor. A što onda sa nama koji smo polovični, mlaki itd. a većina su takvi....oni valjda ako ništa drugo trebaju spoznati sebi i izraziti duboko žaljenje i ti po meni ima smisla i to je onda čistilište.

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Justin Waters рече

Šta su mitarstva? 

mitarstva - specification (:D) .....  pa, ukratko, to su demonski duhovi u podnebesju koje dusa kada se upokoji treba da prodje na putu za nebo i raj...... sad nesto malo citam, ima dobro opisano u zitiju sv.Antonija Velikog sta su ti duhovi podnebesja, pa moze da se pogleda.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Bokisd рече

mitarstva - specification (:D) .....  pa, ukratko, to su demonski duhovi u podnebesju koje dusa kada se upokoji treba da prodje na putu za nebo i raj...... sad nesto malo citam, ima dobro opisano u zitiju

I šta je to drugačije od onoga što sam ja napisao? I naravno nezaobilazno moraš da tutneš link ka nekom tekstu. :D

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, поред богословских текстова имамо и житија светих која говере о борби са духовима поднебесја, а без житија нема православља. У ствари наша борба против греха и јесте борба против духова поднебесја.

А имамо наравно поред певнице и житија  и Јевађеље где се помиње пакао одмах након сахрана богаташа и Лазара (добро он није ни схарањен али није битно), а пре другог доласка Христа и свеопштег васкрсења некоме на пропаст а некоме на живот вечни.

Лука

22. А кад умрије сиромах, однесоше га анђели у наручје Авраамово; а умрије и богаташ, и сахранише га.
23. И у паклу, налазећи се у мукама, подиже очи своје и угледа издалека Авраама и Лазара у наручју његову.

Са друге стране неправославно веровање у митарства може одвести  у прелест ако заборављамо да на крају једино Господ суди на вечни живот и смрт, а не демони, такође да васкрсва и тело, а не само бесмртна душа итд.

 

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, kopitar рече

Čistilište ima smisla jer samo mističari ili svete osobe koje su u životu prošla iskušenja i dokazala ljubav prema Bogu i bližnjemu i dostigla puninu tj umrla sebi itd. Ili je mučenik za Krista ili bližnjeg idu direktno i mi se molimo za njihov zagovor. A što onda sa nama koji smo polovični, mlaki itd. a većina su takvi....oni valjda ako ništa drugo trebaju spoznati sebi i izraziti duboko žaljenje i ti po meni ima smisla i to je onda čistilište.

 

Pa, problem je u tome sto se ne spasavaju samo sveti i mucenici i pravednici, nego i mi laici hriscani, koji smo mlaki i polovicni u odnosu na njih (svetitelje i mucenike), ali i dovoljno duhovno dobri i cestiti i pravedni da mozemo da se spasavamo.

Dok se onaj koji se nazalost ne spasava i propada, takav je pravedno osudjen. Kao sto je onaj koji se spasava i koji je zadobio spasanje i on je takodje pravedno 'nagradjen' nebeskim carstvom.

I, zato i ne postoji nesto srednje i izmedju.... ali, postoje molitve Crkve za duse koje su osudjene koje mogu da pomognu nekim dusama da zadobiju milost i spasenje..... itd....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Justin Waters рече

I šta je to drugačije od onoga što sam ja napisao? I naravno nezaobilazno moraš da tutneš link ka nekom tekstu. :D

moram,..... kao neka profi deformacija.... :smeh1:

Pa, previse je karikaturalno, ne odslikava bas poentu mitarstva..... (nemoj da me pitas sad za poentu,.... :D ...... ima dosta o tome na onoj temi o mitarstvima sto je Rodja linkovao)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једино од Епископа СПЦ треба издвојити владику Иринеја Бачког, умировљеног вл. Атанасија, и митрополита Амфилохија – ови људи су од науке .....пре неког времена један Грк професор на једној теолошкој школи ми је рекао да докторати које су написали, вл. Иринеј, вл Атанасије и вл. Амфилохије су одлично урађени - то су изузетни научни радови... и још сам чуо то да у то време кад је тада јеромонах Иринеј Буловићи био у Грчкој на докторским студијама да је сасвим сигурно да нико од грка није тако добро знао старогрчки језик као он.... ова тројица епископа су од науке, а све остало у Сабору СПЦ што имамо мање више је буранија кад је у питању Теологија и бављене науком.... осим ове тројице које сам горе споменуо већина осталих у Сабору мање више су туристички ишли у Грчку или на другу старну...а не да се озбиљно баве Теологијом... да сад не елаборирам у детаље аргументовано....

 

е ово је толико глупо да је смешно. То што неки Владика  не пише радове не значи пуно него да верно служи и колико је посвећен Цркви. О томе је баш и говорио владика Иринеј на Велику Госпојину  када је Патријарх славио своје јубилеје.

 

 

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bokisd рече

Pa

Боксит, питање за тебе и Рођеног: Који је то васељенски или помесни сабор догматизовао митарства?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Такође, који је то догмат у кога верујемо а да није потврђен васељенским или помесним сабором од ауторитета?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико знам митарства нису потврђена на Саборима. Такође има ауторитета Цркве који верују у њих, светитеља. И хришћана данас има који верују у то и живе светим животом. Као и оних који не верују у митарства па опет живе светим животом.Е сад мислим да је најкорисније за хришћанина да буде најбољи што може и онда било не било митарстава ето њега у Христовом наручју, кад буде време за то.

Лично не знам шта бих рекао има ли их или не. Верујем да их нема али опет то своје мишљење ставим под знак питања.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Zoran Đurović рече

Боксит, питање за тебе и Рођеног: Који је то васељенски или помесни сабор догматизовао митарства?

Pa, to je vise pitanje onoga nepisanoga duhovnoga predanja koje takodje nije nekim saborom razmatrano, ali postoji u ckrvi od pocetka, i to nepisano predanje spominje sv.Vasilije Veliki u pravilima 91,92, ..... (Kanoni -Atanasije Jeftic, str.281):

https://pouke.org/forum/index.php?/files/file/1162-kanoni-atanasije-jevtic/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Вилер Текс рече

Колико знам митарства нису потврђена на Саборима. Такође има ауторитета Цркве који верују у њих, светитеља. И хришћана данас има који верују у то и живе светим животом. Као и оних који не верују у митарства па опет живе светим животом.Е сад мислим да је најкорисније за хришћанина да буде најбољи што може и онда било не било митарстава ето њега у Христовом наручју, кад буде време за то.

Лично не знам шта бих рекао има ли их или не. Верујем да их нема али опет то своје мишљење ставим под знак питања.

 

Pa, recimo neki zakljucak na nekoj temi o mitarstvima je bio takav da postoji to ucenje o mitarstvima u mnogim delima svetitelja, u zitijama svetih, u duhovnom i podviznickom predanju i bogosluzbenim i molitvenim knjigama crkve,..... ali, u crkvi ima onih koji to prihvataju i veruju, ali ima i onih koji u to ne veruju i ne bi trebalo da bude nekih problema, jer i jedni drugi ako zive pobozno i hriscanski, onda nema razlike izmedju njih bilo da ne veruju ili veruju u mitarstva.

I to je to' (biopro....:D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Bokisd рече

Pa, to je vise pitanje onoga nepisanoga duhovnoga predanja koje takodje nije nekim saborom razmatrano, ali postoji u ckrvi od pocetka, i to nepisano predanje spominje sv.Vasilije Veliki u pravilima 91,92, ..... (Kanoni -Atanasije Jeftic, str.281):

https://pouke.org/forum/index.php?/files/file/1162-kanoni-atanasije-jevtic/

Где Василије Велики помиње митарства?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bokisd рече

moram,..... kao neka profi deformacija.... :smeh1:

Pa, previse je karikaturalno, ne odslikava bas poentu mitarstva..... (nemoj da me pitas sad za poentu,.... :D ...... ima dosta o tome na onoj temi o mitarstvima sto je Rodja linkovao)

Nije.. Nego je onako kako jeste, a činjenica da ne umiješ da objasniš imaju li mitarstva ikakvu ulogu, govori u prilog tome. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...