Jump to content

Зоран Ђуровић: Кад Иван Инквизитор Марковић ископава јеретике

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 4 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Што се тиче Јагњета закланог од почетка свјета, ту можемо примјетити временост - од почетка времена, дакле не прије почетка у "чистом" есхатону.

Кад је светом Јовану Богослову на Патмосу спала копрена Матрикса и видео где се налази, видео је Ајон, односно Есхатон. Видео је престо и Некога како седи на престолу и тај Неко је попут јасписа и сарда, и видео је око њега животиње( херувиме), старешине (престоли, трећи ангелски ред прве групе) и тада види Јагње као заклано и затим мноштво анђела свих редова и безбројно много светаца на стакленом мору у белим хаљинама. И тад креће историја, падом аждаје која је својим репом повукла трећину звезда. Затим иде цела историја, максимално сажето и у сликама, ратови, економске невоље, пандемије да би се све окончало краткотрајном владавином звери која излази из мора ( море је слика усталасаног економског и политичког живота развијеног друштва), и коју (звер) Христос убија мачем из уста својих. Потом креће огњена језеро(транспарентност Божије благодати) у коме ће "благовати" ђаво, анђели његови и сви који нису уписани у Књигу Живота ( Божије помињање и сећање). Уједно се у својој целокупности открива Есхатон у виду небеског Јерусалима, а просторвреме се губи гужвањем неба и осталим описаним појавама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 178
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Zanimljivo zapazanje sv.Grigorija Palame :

12.    ....Он Сам, Који је засијао том Светлошћу, показао је да је она нестворена називајући је „Царством Божијим“ – јер Царство Божије није потчињено и створено, него је једино које није подвлашћено господарима, које је неосвојиво и налази се са оне стране (изван граница) сваког времена и века.

„Царство Божије“, каже неко, „не настаје и није везано за неке векове или времена“. Верујемо да је такво и наслеђе оних који се спасавају.....

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Zoran Đurović рече

Нисмо ми те среће да останеш без помисли

:dobro:

Оне, помисли, и јесу показатељ у чијем смо царству!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Metropolita Hilarion ponovo jaše

STANJESTVARI.COM

Митрополит Иларион није, нити ће бити глас наше Цркве, и не...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

18 hours ago, Ivan Marković said:

Не. Чак ни Евагрије Понтијски то тако не би схватио. Можда Плотин. Реч о троделној или четвороделној подели душе у аскетској традицији пустињских отаца, ако се не варам. Ум је по томе највиши део душе, који је као каква "антена" конструисан да хвата Енергије Божје. Али он то не може ако га разум заспе сликама и помислима као последицама пада разума у фантазију. То се зову помисли. Нпр. машташ да караш неку добру цицу или како би ти радио да си амерички прецедник или филозофираш о Суштини Божјој. 

Тачно.

Нема то везе са метафизиком. Ствар није тако једноставна. Имаш ту три правца. Један је неоплатонистички чији је, чини ми се, директан наследник суфизам. Ум се сасвим празни од свих концепата и слика, не само по-мисли него и мисли, а онда се просто стапа са богом, губећи индивидуалност. У суфизму се ради то, али уз понављање неке речи обично "зикр" или некаквих сура. Други правац је хришћански неоплатонизам (Евагрије и оригенисти петог столећа) где се ум такође празни од свих помисли, али не долази до стапања са Богом, већ до чистог интелектуалног гледања Бога. Трећи је православни исихазам који подразумева такође чишћење ума од помисли али и "спуштање" истог у срце. Разум се кроти тако што се спречи да у ум убацује помисли, затим се понавља Исусова молитва прво тихо, затим без речи (при чему се молитва може усклађивати са откуцајима срца, али није неопходно. Када се стигне до фазе ( то је некакав трећи ступањ) да нам молитва сама истиче из срца без да ишта морамо да се силимо да је понављамо, то је већ умносрдачна молитва и то би требало да се сам Свети Дух моли у нама "Авва, Оче". Тада је никако не би требало прекидати. На четвртом, петом , шестом и седмом ступњу иду просветљење, па обожење. Благодат може доћи на неколико секунди али може трајати и данима. Иако се не може сасвим описати то стање, неки симтоми су потпуно одсуство бриге или било каквих интересовања за овоземаљско, понекад осећај лебдења, некад груну сузе због јаке навале радости а најчешће блага струја или пламен који проструји кроз тело. Иако су неке "технике" блиске неоплатонизму и будизму, суштински се разликује по следећем:

1) Циљ неоплатонистичке и будистичке мистике је поништење ипостаси и стапање са богом (једним) у случају неоплатонизма, односно утапање у нешто што се зове нибана (будизам)

2) Циљ евагријанске мистике прочишћења ума је интелектуална контемплација Бога (суштине?)

3) Циљ православне мистике је максимално ојачање ипостаси, све до достизања стања Бога али без стапања са Њим.

Веома је важно напоменути да:

1) Исихазам не сме да се практикује без што чешћег причешћивања, односно редовног литургијског живота.

2) Благодат може доћи сасвим изненада, чак и кад се не молимо.

3) Благодат никад није резултат нашег напора, већ је дар Божји, али је наш напор ипак потребан да бисмо показали да нам је стало.

4) До нас је да покушамо да се очистимо од неприродних страсти (природне су жеља за сном, глад, жеђ, умор) и фантазије. Ако Бог види наше покушаје , даће нам то што желимо. 

5) Идеал је непрекидна молитва, без икаквих помисли, емотивних излива и слично, као и редовна Евхаристија.

Лепо написано. Само бих додао да не треба при молитви тражити духовне дарове већ се треба молити са покајањем а биће како Бог да. О томе је писао Свети Игнатије Брјанчанинов.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аксиос!!!

Овако би урадио православни ромејски монарх. Да га Бог још дуго поживи!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Ivan Marković рече

Metropolita Hilarion ponovo jaše

STANJESTVARI.COM

Митрополит Иларион није, нити ће бити глас наше Цркве, и не...

 

Овај Максимов је за нечитање. Пре 2-3 године сам писао против њега, и оног новомученика Сисојева кога убише мухаџедини (тако их зове моја ташта). Максимов као да није читао или слушао ништа што је причао Кирил, а он и Алфејев су у складу и воде заједничку политику. Када се прочита шта је написао и каква су му образложења и спинови види се да је секташког менталитета. Наравно да је сатана Лазић (Стање ствари), једва чекао да објави ово смеће од текста

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Ivan Marković рече

Поп Ђуровић liked this12:smeha:

Духовито... :smeh1:

Проблем је што овај манијак провоцира све живо и чуди ме да се није присајединио Артемију, али је разлог томе што се не зна ко је већи духовни горостас од њих двојице, па је зато паметно да сваки од њих има своју секту. 

Питам се, ко је слагао овог опрелешћеног човека да он може да има духовна чада? Он их може имати само у свом манастиру, међ својом братијом, никако да руководи лаицима. Првом теби би лупио епитимију због секса у току поста. И добро је да је казна од 450 еу "минимална". Мене би та казна укопала за годину дана, одузела би ми дах. Ово што ради тај лик, никако не могу одобрити, али поздрављам ове потезе:

WWW.DNEVNIK.BA

Mostarsko-duvanjski biskup msgr. Ratko Perić naložio je otvaranje svih crkava i održavanje svetih misa uz nazočnost...

 

WWW.TELEGRAF.RS

Pokazali su da je vera u Boga i Hristovo vaskrsenje jača od bilo kakvog virusa

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

16 minutes ago, Zoran Đurović said:

Овај Максимов је за нечитање. Пре 2-3 године сам писао против њега, и оног новомученика Сисојева кога убише мухаџедини (тако их зове моја ташта). Максимов као да није читао или слушао ништа што је причао Кирил, а он и Алфејев су у складу и воде заједничку политику. Када се прочита шта је написао и каква су му образложења и спинови види се да је секташког менталитета. Наравно да је сатана Лазић (Стање ствари), једва чекао да објави ово смеће од текста

Нисам ни отворио текст. Проблем је што код нас форсирају Максимова и екипу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Жика рече

Нисам ни отворио текст. Проблем је што код нас форсирају Максимова и екипу.

"Не отворих текст и душу спасих!"...:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Zoran Đurović рече

Овај Максимов је за нечитање. Пре 2-3 године сам писао против њега, и оног новомученика Сисојева кога убише мухаџедини (тако их зове моја ташта). Максимов као да није читао или слушао ништа што је причао Кирил, а он и Алфејев су у складу и воде заједничку политику. Када се прочита шта је написао и каква су му образложења и спинови види се да је секташког менталитета. Наравно да је сатана Лазић (Стање ствари), једва чекао да објави ово смеће од текста

Tačno tako. Maksimov ima učenja koja nisu Pravoslavna. Na primer da su na Veliku subotu oslobođeni samo Starozavetni pravednici a ne svi ljudi. Ili bizarna izjava da pravoslavcima čiji roditelji nisu vernici ostaje samo gorak ukus u ustima, odnoso da mogu da se mole za njih u kućnim molitvama i to ne na nadu za izbavljenje od ada već samo olakšanje muka kao kada se bolesniku nose lekovi i zavoji. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
On 16.4.2020. at 20:12, Zoran Đurović рече

Иван се позвао на Авине рефлексије око преегзистентног Исуса, односно онога који је у аевуму. Ј

Само да се ово не схвати у неком аполинаристичком смислу, онако како су то, ако се не варам, приказали двојица Григорија. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Ivan Marković рече

Само да се ово не схвати у неком аполинаристичком смислу, онако како су то, ако се не варам, приказали двојица Григорија. 

Ту и ја правим ограде. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...