Jump to content

Руска Црква ДЕЗИНФИКУЈЕ КАШИЧИЦУ после сваког причесника?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Bokisd рече

, mozda je trebao i ruku uzeti ako je bilo potrebe, i slicno.

Pa što bi to radio kad pomaže kod pričešćivanja...i da se onda razmazuje po dlanu ili kaplje dok on radi. :smeh1: Jedino u čemu vidim caku je, "bolje pričešće u želudcu nego u maramici", ili pošto je đakon tu neki "centralni usisivač", on ponjopa ostatak nakon pričešćivanja, pa u tom slučaju samo on ima pravo da takne pričešće naknadno...itd..a možda ima i to da je ponukan primjerom .sv.Jovana Šangajskog i da mu je to palo prvo napamet šta da uradi..ne znam meni su to sve čudne forme ponašanja. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Па знаш ли ти гдје те то води? Тврдиш да врачара у власти демона може чинити било шта са Васкрслим Тјелом?  Све да би сачувао своје "објективно" разумјевање дарова, за тебе је и Артемије епископ јер је Духом Светим освећен и Равноземљаш свештеник, и ако су истргнути из Цркве, тако ни ти Дарови нису ништа, јесу бивши Дарови али само ради осуде врачаре.

Видиш  чему те боди та објективизација, до лудила у којем мислиш да се Христос као безвољни објекат препушта било чијем вољи и чињењу.

Такође они који Дарове истргавају из литургијског контекста у научни, политички, филозофски раде сличну ствар као и врачара.

Дарови, Службе, Утвари и свети су свети само од Јединога светог, а не објективно по себи. Теоретски Светог Василија Острошког сад Црква може да одлучи и био би нико и ништа. Нико и ништа није објективно свето, него из благодатног и тјелесног односа са Христом.

Pa, ona fizicki moze ciniti sa tim Telom sta hoce, ali duhovno ne moze nista, cak joj je i na stetu,..... ili, drugacije, sta ima recimo ona od toga sto mozda veruje da je to neko Telo Boga i sad misli da moze da vraca nad njime, pa i to joj na stetu.

Ili, sta ako recimo neki vernik ode kod vracare i sad od nje ukrade to Telo, da li je onda i dalje to obican hleb ili Telo Hristovo ? Da li ako vracara u isto vreme kada ukrade pricesce, uzme i osvestanu ikonu koja je takodje svetinja. Da li onda ikona manje ostaje svetinja i da li je manje ikona nekog svetitelja ili Isusa Hrista, samim time sto je u rukama vracare, pa naravno da nije, ali je problem u vracari kako se postavi i koristi ikonu i pricesce, nama je na koristi, njoj je na stetu.

I, kako je Hristos bezvoljni objekat kada je na korist ili stetu onoga koji pricesce gleda iz svoje perspektive i vere. 

Ili, kako ne dajemo darove svima koji bi recimo hteli da se priceste iz nekog pukog interesovanja i nemaju vere, pa da li bi im to bilo na korist ili stetu, takvo jedno iskusavanje Boga,..... zar nije to ap.Pavle osudio kao vrlo opasno da cinimo i nama samima hriscanima.

Mislim Vlado, kada je hleb i vino oscecen i postaje svetinja, kada to prestaje da bude,.... ne razumem tvoju poentu.

Ovu neprekidnu blagodat svestenstva iako su van crkve, koliko sam upoznat praktikuju u RK za svoje ljude.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta bi sa vracarom na kraju, jel pretekla? ?

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Zoran Đurović рече

Ја сам постао апокалиптичар:

ENDTIMEHEADLINES.ORG

OPINION (ETH) - Recently we reported on how there has been an increase in activity in regards to the push for what many are...

 

 Од нас зависи. Одрекнемо ли се евхаристије, нема никаквих препрека да дође антихрист. Будући да не желим да доживим то, даћу све од себе (а што је до мене) да Евхаристија тече непрекидно. 

PS. Баба Јага је објавила да је негативна на вирус и испузала из своје рупе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода

28. Март 2020 - 13:47

Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика).

Позивамо све вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.

Понављамо: ризик није свето Причешће (напротив, њега примамо, поред осталог и ,,на исцељење душе и тела”) већ реално присутна опасност од вируса, независно од светог Причешћа, због његове експанзије на сваком кораку у последње време, а предстојећи период и кинески и домаћи стручњаци оцењују као најкритичнији и виде што већу изолацију као једини начин да се његово ширење заустави и да се избегне трагично искуство Италије и неких других земаља.

Нашим верницима очински, пастирски одговорно и са љубављу благосиљамо да света богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому. Остала чинодејства, нарочито свету Тајну крштења, треба одложити до нормализације стања, а када је оно ипак хитно потребно, саобразити га мерама ванредног стања. Сахране треба вршити са што мањим бројем присутних.

Посебно напомињемо да није добро да се одлазак у цркву користи као изговор пред својом савешћу и пред ближњима за непоштовање мере самоизолације. Зато још једном позивамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да се у свему придржавају прописа које је донела држава  и упутстава о црквеном животу које је прописао Свети Архијерејски Синод.

Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lončar o pričešćivanju: Vernik sam, ali ćemo slušati struku

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je povodom saopštenja SPC da će nastaviti sa liturgijama, da će se i u tom slučaju slušati struka.

IZVOR: B92 SUBOTA, 28.03.2020. | 15:36 

On je odgovarajući na pitanja novinara u Palati Srbija kazao da će stav struke biti najvažniji po tom pitanju.

"Izuzetno poštujem sve, vernik sam i idem u crkvu, ali sprovodi se ono što kaže struka da bi se zaštitili ljudski životi. Ne idemo ni manje ni više od onoga što oni kažu", rekao je Lončar.

Podsetimo, Srpska pravoslavna crkva saopštila je danas da će nastaviti sa pričešćivanjem.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=28&nav_category=12&nav_id=1670546

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Bokisd рече

Znas i da sam ja u toj grupi .... super truper vernika 0512_music (mora malo sala i na sopstveni racun :D),.... a, sta da radim tako sam ustrojen svih ovih godina u crkvi i veri, imam takvu savest i pouzdanje u Boga i to je to,.... sad, drugo je da mozda treba i ikonomija odlucivanja u ovim teskim trenucima i pronaci nacina za pricescivanje svih koji to zele u doba ove epidemije.

To je tvoja vjera...samo postoji i drugi način iskazivanja, a vidjeli smo u ovo diskusiji zaraza protiv ne zaraze, da jedna strana zaskočila drugu kako su malovjerni, kako ovo kako ono...

To su dva arhetipska ponašanja čovjeka, ništa novo uvijek je bilo onih koji sude drugima...nikako da nauče lekcije iz Pisma...Pavle lijepo kaže, vi koji jedete meso ne osuđujte one koji nejedu meso i obratno..i to ne važi samo za meso, već za sve unutar Crkve forme ponašanja...Tamo gdje je jednobraznost je samo onda kada se brani sama vjera u Boga. Za takve onda važi ono "Vi koji sablaznite jednog od ovih malih koji vjeruju u Mene", teško vama, tj kad pokušaš da odvratiš ljude da uopšte vjeruju u Boga, da budu Hrišćani, nego ih ubjeđuješ u sprotne stvari da im sputaš vjeru. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala sinodu na ovim preporukama u cetvrtoj nedelji epidemije ali sta je uradjeno uradjeno je, iako je vec dosta kasno, sta je tu je!

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Justin Waters рече

Pa što bi to radio kad pomaže kod pričešćivanja...i da se onda razmazuje po dlanu ili kaplje dok on radi. :smeh1: Jedino u čemu vidim caku je, "bolje pričešće u želudcu nego u maramici", ili pošto je đakon tu neki "centralni usisivač", on ponjopa ostatak nakon pričešćivanja, pa u tom slučaju samo on ima pravo da takne pričešće naknadno...itd..a možda ima i to da je ponukan primjerom .sv.Jovana Šangajskog i da mu je to palo prvo napamet šta da uradi..ne znam meni su to sve čudne forme ponašanja. 

 

Sve je moguce,.... iako, po nekoj,.... majne intuizione :idea: ....mozda je imao covek dobru nameru,.... ali, eto, malo se uplasio sta i kako i odradio kako je mogao,.... Just_Cuz_19

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Justin Waters рече

To je tvoja vjera...samo postoji i drugi način iskazivanja, a vidjeli smo u ovo diskusiji zaraza protiv ne zaraze, da jedna strana zaskočila drugu kako su malovjerni, kako ovo kako ono...

To su dva arhetipska ponašanja čovjeka, ništa novo uvijek je bilo onih koji sude drugima...nikako da nauče lekcije iz Pisma...Pavle lijepo kaže, vi koji jedete meso ne osuđujte one koji nejedu meso i obratno..i to ne važi samo za meso, već za sve unutar Crkve forme ponašanja...Tamo gdje je jednobraznost je samo onda kada se brani sama vjera u Boga. Za takve onda važi ono "Vi koji sablaznite jednog od ovih malih koji vjeruju u Mene", teško vama, tj kad pokušaš da odvratiš ljude da uopšte vjeruju u Boga, da budu Hrišćani, nego ih ubjeđuješ u sprotne stvari da im sputaš vjeru. 

Ok, slazem se.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Sve je moguce,.... iako, po nekoj,.... majne intuizione :idea: ....mozda je imao covek dobru nameru,.... ali, eto, malo se uplasio sta i kako i odradio kako je mogao,.... Just_Cuz_19

Nije imao lošu namjeru, daleko od toga...To kako se ponio je forma. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ово мислим да би био ред да објасниш.

Шта ту има да се објашњава... 

  • Свиђа ми се 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Тражитељ рече

Добро размисли, да ли оно што ти делује као храброст заиста јесте храброст. Од короне се у више од 98% случајева не умире, али у 100% случајева ћеш је пренети на довољан број људи да неко од њих умре.

 

Eee, ajde bre ne lupajetaj.

Ako nemas vere u Boga kako SMES DA POMISLIS DA PRIDJES PRICESCU, pa samsa cinjenica da mislis da ces se zaraziti kroz pricisce navodi an cinjenicu da ti ne verujes u Boga. I jos da sumnjas da ces se zaraziti, ja stvarno ne kontam sta je sa vama ljudima?

Pa bre puna setalista, grad ulice, ljudi sede na klupama u parkovima piju pivo sakupljaju se jedni kod drugih u stanovima i ti mi pricas o zarazi preko pricesca?

Slazem se da svi trebamo da budemo predustrozni,ako imamo simptome da ne prilazimo pricescu ili ne idemo u crkvu znaci ako imamo simptome a idemo namerno medju ljude mi ne postujemo Boziju zapoves ljubi bliznjeg svoga kao sebe samog.

Znaci ja kao neko ko sebe naziva Hriscaninom, ne bi dozvolio da uradim tako nesto ako znam da imam simptome a verujem da nikom NORMALNOM TO NE BI PALO NAPAMET.

 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, draganzzz рече

,

 

Ako bude neki vec potvrdjeno zarazeni svestenik sluzio kojim slucajem Liturgiju na Sajmu gde ce takodje biti svi zarazeni, da li bi ti ili vladika Irinej Bulovic otisli tamo da se pricestite, buduci da se "za dve hiljade godina nikad niko nije zarazio od pricesca"? Hvala.

Ne kontam baki sta si hteo reci? 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...