Jump to content

B92: Ruski protojerej uvredio milione: Žene u vanbračnoj zajednici su besplatne prostitutke

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Ronald рече

Tasa je jednom Milojkova zveknuo grudvom u glavu, mislim to je smijesno i Milojkovu, ali zamisli da ga je pogodio u oko itd., povrijedio.

Ма ајде де како Таса да неког повреди? Ма шта то причаш? Како то свет човек а да некога повреди?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма добро је рекао баћушка и чим је дошло до Захарове значи да је погодио у мету јер ипак што оно кажу да од рибе глава смрди тј.од власти.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Milica Bajic рече

А то што је Ната подигла прашину .... :) ...то је само Ната, било би стварно досадно, ја не бих ни обратила пажњу да она није зачинила тему :laugh1:

И ја сам помислио да је нека досадна тема али кад уђох има шта и да видим, Ћирко тренира строгоћу, коментари побрисани али зна се ко је шта писао ? није лако тамо са Русима па овде отвара вентиле али нека наши смо:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, АлександраВ рече

Молим те..... Не желим да улазим у те приче да не испадне на крају како подржавам злостављање.

Па и ти овом реченицом говориш да треба мењати (јачати) жене да би се променили мушкарци, у том контексту. Какав систем, какви бакрачи. Значи, жено, не бој се, не пристај, не ћути, не прикривај, не толериши, не подржавај да будеш играчка, курва, џак за вежбање, жртва. Имаш на то право, шта год да ти мушкарац који је будала каже и/или уради. Ето.

Da ne ulazim u rasprave sve je dostupno na netu na ruskom, pogledaj samo zakon koji je dekriminalizovan i ne znam kako zene da se odupru tome, ne pristaju ili sta vec. A u Rusiji zlostavljanje je na nivou razvoda. Uostalom pogledaj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Просечан србенда рече

Ма ајде де како Таса да неког повреди? Ма шта то причаш? Како то свет човек а да некога повреди?

On nije svet covjek, mitomanizovanje svetiteljstva zivih ljudi nema mjesta u hriscanstvu. Njegova pseudojurodivost takodje nema mjesta. Bio je izvrstan teolog ali i tu ima mjesta za kritiku, i ava Zoran i Milojkov koji se ne slazu oko mnoho pitanja se u vezi kritike njegovih pisanja i teologije slazu. I mnogi drugi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Просечан србенда рече

Ћирко тренира строгоћу

Нека само, више него добро је то да нам  мало размрда вијуге и у том смеру, другачије се не можемо дозвати :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Ronald рече

On nije svet covjek, mitomanizovanje svetiteljstva zivih ljudi nema mjesta u hriscanstvu. Njegova pseudojurodivost takodje nema mjesta. Bio je izvrstan teolog ali i tu ima mjesta za kritiku, i ava Zoran i Milojkov koji se ne slazu oko mnoho pitanja se u vezi kritike njegovih pisanja i teologije slazu. I mnogi drugi.

Ма био сам ироничан, слажем се са тобом :mahmah:

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је он био онако супер занимљив када су га неке женске питале како то свештеници па ово па оно па аутомобили   па станови...А он каже па..шта? Па саблажњују баћушка знате. А он ће њој: Па што се ти даш саблазнити! :) Теби криво, па као моралишеш. :) Тако да ми је његов став био занимљив...не знам колико симпатичан, али ето не знам човека...само тих пар ствари да је неубичајен.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Natasa. рече

Jedina iritantnija stvar od blesavih Rusa, su rusofili :0212_rolleyes:

:skidamkapu:

Пре ће бити англофили. 

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Србољуб+ рече

Пре ће бити англофили. 

Generalno, ...fili...ako nisi rusofil, ne znači ni da si anglofil. Zvučite kao da ste ispali iz filma "Tri karte za Holivud". 

  • Радостан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, sanja84 рече

Теби криво, па као моралишеш. :)

I njemu krivo što nema vezu bez obaveza, pa morališe :smeh1:.

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Просечан србенда рече

Ма био сам ироничан, слажем се са тобом :mahmah:

Ok sve u redu, haha,:-))Mozda sam i ja bio prestrog, ali naporan je malo taj drndavi karakter ala ovaj protojerej, Tasa, otac Joil itd. Treba nam vise ljudi kao starac Tadej, sto kaze moj drug koji je provodio vrijeme kod njega, uzivanje je gledati takvog covjeka kako slusa druge ljude satima,  odmah vidis da je to nesto drugacije, nesto zasta su mnogi starci na Svetoj Gori rekli da se ne srece cesto, odud su ga toliko cijenili i ruske i grcke askete.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, obi-wan рече

1)

"У нас женщины сами не понимают, что такое брак. Неохота сказать, что "я бесплатная проститутка", поэтому говорят: у меня гражданский брак. Здрасьте! Да нет, ты просто бесплатно оказываешь услуги - и всё, а так тебя никто за жену не считает", - сказал глава патриаршей комиссии по делам семьи протоиерей Димитрий Смирнов на встрече с участниками православного сообщества "OrthodoxBRO".

v
v
v

Kod nas zene ne razumeju sta je to brak. Ne zele da kazu "ja sam besplatna prostitutka" (tom-i-tom coveku), nego kazu: u gradjanskom sam braku. Zdravo (u smislu pozivanja na logiku)! Nije (to) tacno, ti prosto besplatno pruzas usluge - i sve, a tebe niko (u tom braku) ne smatra za zenu", - kazao je nacelnik patrijarsijske komisije za pitanja porodice protojerej Dimitrije Smirnov na susretu sa ucesnicima pravoslavnog skupa `OrthodoxBRO`".

2)

"Священник при этом отметил, что в России замужних женщин на миллионы больше, чем женатых мужчин. "Как так может быть? Да очень просто: те мужчины, про которых говорят, что они женаты гражданским браком, они не считают их за жен, это просто временная утеха. Потому что если бы он относился к ней как к жене - ну что, трудно зарегистрироваться, что ли? Да нет, никакого труда", - считает представитель церкви."

v
v
v

"Svestenik je pri tome primetio, da u Rusiji udatih zena (gradjanskim brakom) ima na milione vise (zabelezenih) nego muzeva ozenjenih na isti nacin. "Kako je to moguce? Vrlo prosto: ti muzevi, o kojima govorimo, koji su ozenjeni u tom gradjanskom braku, te zene i ne smatraju za zene, nego tek za (pri)vremenu utehu. Jer ako bi se prema njima odnosili kao prema (pravim) zenama/suprugama - sta dakle, bilo bi im tesko da se vencaju/registruju? Naravno da ne bi, to nije nikakav trud" - smatra predstavnik Crkve."

Čini mi se da se ovo sve loše prevodi i da ono što prevodite kao "građanski brak" može da bude samo "vanbračna zajednica". Za građanski brak je potrebno da oba supružnika odu kod nadležne vlasti (najčešće posebnog organa - matičara) i da se registruju, te je nemoguće da bude na milione više registrovanih žena nego muževa. Građanski brak je ono što najčešće i nazivamo brakom i stavlja se građanski ispred da se razlikuje od crkvenog, u situacijama kada je neko u građanskom braku ali nije u crkvenom.

Kako je moguće da bude na milione više žena zabeleženih u vanbračnoj zajednici nego muževa? Pa veoma lako... budući da se sveštenik najverovatnije poziva na rezultate popisa (ne znam na šta bi drugo i mogao), tu uvek određeni "društveno prihvatljivi" odgovori imaju veći procenat... pa kada je društveno manje poželjno da budeš neoženjen/neudat ako si žena nego ako si muškarac, sasvim je logično da će više žena odgovoriti da su u vanbračnoj zajednici... pogotovo što je u Rusiji na popisu to formulisano kao "neregistrovani brak" pa prosto odgovaraju da nisu neudate, nisu "usedelice", "matore devojke" i slično... nego su u braku... samo neregistrovanom...

Iz istog razloga, u Srbiji po popisu ima daleko više vernika nego što ih zapravo ima.

Što se prvog dela izjave tiče, onog koji je sa razlogom izazvao gnev mnogih, dovoljno je znati matematiku (i logiku koja je sa njom povezana), tj. znati da:

ako je  -A = -B, onda je +A = +B

pa prokljuviti ako je -A neregistrovana supružnica, -B neplaćena prostituka i +A registrovana supružnica, šta je onda +B ... tj. šta je ovaj čovek zapravo rekao i kakav je njegov odnos prema ženama (bar sudeći po toj izjavi jer naravno da ne možemo da znamo i da li se samo katastrofalno loše izrazio).

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Avocado 

Ne znam, sve je moguce. U samom tekstu stoji na ruskom "gradjanski brak", zato sam i preveo tako.

Ako je ovako kako ti kazes, tj. da misli na vanbracnu zajednicu (tj. i u opstini neregistrovanu zajednicu - a sasvim izgleda tako), onda je jos jasnije o cemu se tu u stvari radi. To bi znacilo da on prosto kritikuje bas to tek-nekakvo zdruzivanje, koje nema cak ni opstinsko/pravno pokrice. U tom svetlu onda bas stoji ono sto sam i ja rekao, tj. da on u stvari malo izokola ali vrlo ostro kritikuje muske, ukazujuci (tim) zenama na besmilenost njihovog ponasanja - a.k.a. "zasto uopste pristajete da zivite u zajednici u kojoj vas taj-i-taj covek uopste i ne smatra za zenu (ti njihovi podaci), i vec sutra moze, kao nekakvu laku zensku (koja `pruza usluge`), da vas otkaci bez pardona?"

Onda je cela ova prica jos bolje zaokruzena.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Avocado рече

ako je  -A = -B, onda je +A = +B

pa prokljuviti ako je -A neregistrovana supružnica, -B neplaćena prostituka i +A registrovana supružnica, šta je onda +B ... tj. šta je ovaj čovek zapravo rekao i kakav je njegov odnos prema ženama (bar sudeći po toj izjavi jer naravno da ne možemo da znamo i da li se samo katastrofalno loše izrazio).

pa, +A registrovana supruznica i +B je isto registrovana sluzbenica,....jer kod -,.... nemamo registraciju koja ima neka pravila tj. zaduzenja i obaveze i onda su oboje neregistrovani supruznici ....i onda kod + registracija imaju neke obaveze jedni prema drugima bar zakonski (ako ne moralno i po savesti i razumu),.... i to je ono sto je covek i potencirao,...... (da ne pricamo da ako jos sklope crkveni brak, moralne i savesne obaveze jednih prema drugima su jos obaveznije i jace),.... da ne pricamo da je covek svu krivicu prebacio na muskarce i da ruske zene treba da drze do sebe i onda bi trebale da traze od svoje jace polovine da se obavezu gradjanskim brakom,....(crkveni brak bi ih jos vise obavezao)....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...