Jump to content

Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Trifke рече

Sve bi to bilo u redu sto si kazao da nema onog clanka vladike Maxima u teologija.net. 

Да видимо шта је спорно у том чланку? Па да евентуално одговорим...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 212
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Управо сада, Александар Милојков рече

Да видимо шта је спорно у том чланку? Па да евентуално одговорим...

Eno ti na mojoj temi Raskol se zahuktava. U tom clanku je prakticno najavljeno ono sto je sledilo u saopstenju i u odgovoru. Samo da ti kazem, da ne mislis da sam ja protiv vladike Maksima. Ja njega licno poznajem za raziku od Irineja koga poznajem samo sa predavanja

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, farisejski.bukvojed рече

Mladost je prolazna. Nesto drugo je vecno...

Зато сам то и поменуо, више као да му је једино ту предност. 

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Александар Милојков рече

Што се тиче "Порошенквих Украјинаца" у САД, ствари стоје овако...

Ради се о неканонским парохијама које тзв. "аутокефална ПЦУ" настоји да наговори да се подведу под Васљенску патријаршију. Међутим, њих нико од православних не признаје (па их тако ни наш владика Максим није подразумево под онима са којима се традиционално саслужује, када је говорио о саслуживању СПЦ у САД са осталим ПЦ), будући да ни до сада нису били под канонским окриљем. Сходно томе, у еклисијалном смислу, они попут Дедеића у ЦГ, не постоје ни за кога од православних у САД (па ни за владику Максима). Мислим да није у реду учитавати му ове расколнике у оно што је написао у свом првом саопштењу (о традиционалном саслуживању наше ПЦ у САД са осталим ПЦ).

 

Од свега реченог, тачно је да Епифаније покушава да их (поменуте расколнике) наговори да приђу Цариграду.

Молим те да се не замајавамо. Контекст речи в. Максима је да их "у Америци (буквално) нема" и да "као туристи долазе у посету". Дакле, он тврди да они не живе тамо, физички их нема, биолошки, осим у пролазу. Међутим, владика је очигледно у криву, и сам кажеш да Епимафије покушава да их приволи Барту. Дакле има их и нису никакви туристи, имају сајт, храмове, канцеларије, "свештенство", имаш на главној теми о расколу и фотку Денисенка и Епимафија са њима...

А наравно да њих као Цркве за СПЦ нема, не постоје, неканонски су, непризнати, расколници, али то не значи да их нема никако и да немају лажни тј. "црквени" ентитет, који се тамо представља као Црква, и да неко не може, ако је довољно луд, да "саслужује" тамо са њима.

И нико није в. Макисму учитао расколнике него су се сви питали да ли их или не он подразумева. Сада, коначно, након ваздан писанија, знамо да их, хвала Богу, не подразумева, с тим, што је то било подразумевано, али, ето, некако, то није тако схваћено, и настаде ово велико дописивање, не знам зашто...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Леон Професионалац рече

Зато сам то и поменуо, више као да му је једино ту предност. 

Ах тај ad hominem... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vladan :::. рече

Молим те да се не замајавамо. Контекст речи в. Максима је да их "у Америци (буквално) нема" и да "као туристи долазе у посету". Дакле, он тврди да они не живе тамо, физички их нема, биолошки, осим у пролазу. Међутим, владика је очигледно у криву, и сам кажеш да Епимафије покушава да их приволи Барту. Дакле има их и нису никакви туристи, имају сајт, храмове, канцеларије, "свештенство", имаш на главној теми о расколу и фотку Денисенка и Епимафија са њима...

А наравно да њих као Цркве за СПЦ нема, не постоје, неканонски су, непризнати, расколници, али то не значи да их нема никако и да немају лажни тј. "црквени" ентитет, који се тамо представља као Црква, и да неко не може, ако је довољно луд, да "саслужује" тамо са њима.

И нико није в. Макисму учитао расколнике него су се сви питали да ли их или не он подразумева. Сада, коначно, након ваздан писанија, знамо да их, хвала Богу, не подразумева, с тим, што је то било подразумевано, али, ето, некако, то није тако схваћено, и настаде ово велико дописивање, не знам зашто...

 

Контекст владике Максиме је да их У ЕКЛИСИОЛОШКОМ СМИСЛУ нема. Забога!? Па о чему ми овде говоримо, о невладиним организацијама, удружењима грађана или о Цркви Божјој!? То што неко навлачи мантију, направи сајт на којем налепи себи име "црква", то не значи да је тај стварно Црква. И код нас се ови несрећни артемити називајо црквом, па онај несрећни Акакије и његови чак "Истинитом Српском Православном Црквом", па никоме не пада на памет да се они подразумевају када неко, на пример, каже да ће саслуживати са свим осталим помесним Црлвама (епархијама) на територији Србије.

Ако један епископ, уз то и врсни теолог, каже да ће саслуживати са осталим помесним Црквама, па још уз то дода "са којима се до сада саслуживало", онда би заиста, макар теолозима, ако већ не и некој неукој а побожној баба Јелици, требало да буде јасно да се ту може мислити само на оно што еклисијално постоји. Зар је могуће и помислити да би један православни епископ и теолог и помислио да у појам "друге помесне Цркве" увлачи нешто што у еклисијалном смислу јесте непостојеће? Дакле, једно је чињеница да постоје људи, расколници који себе називају црквом, а нешто је сасвим друго еклисијална стварност - која једино извире и као појединачна постоји у тајни евхаристијског општења, у којем (општењу) и бива постојећа, као она која је у својој конкретности од других потврђена. Да заиста, Црква је икона Живе и Свесвете Тројице на земљи.

Како рекох на почетку ове теме - не тражите свађу у овој полемици, већ тражите богословље. Потрудих се да вам га предочим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, Александар Милојков рече

Ах тај ad hominem... :)

Нема везе што Ви овим спочитавањем такође користите ad hominem. Mожда несвесно? :skidamkapu:

Такође, то и даље не умањује чињеницу да је Еп. Иринеј нокаутирао Еп. Максима. 0507_music

,,Формалисти, завршићете у формалину!"
                                             Блажени Леон Нови Професионалац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Александар Милојков рече

Контекст владике Максиме је да их У ЕКЛИСИОЛОШКОМ СМИСЛУ нема. Забога!? Па о чему ми овде говоримо, о невладиним организацијама, удружењима грађана или о Цркви Божјој!? То што неко навлачи мантију, направи сајт на којем налепи себи име "црква", то не значи да је тај стварно Црква. И код нас се ови несрећни артемити називајо црквом, па онај несрећни Акакије и његови чак "Истинитом Српском Православном Црквом", па никоме не пада на памет да се они подразумевају када неко, на пример, каже да ће саслуживати са свим осталим помесним Црлвама (епархијама) на територији Србије.

Ако један епископ, уз то и врсни теолог, каже да ће саслуживати са осталим помесним Црквама, па још уз то дода "са којима се до сада саслуживало", онда би заиста, макар теолозима, ако већ не и некој неукој а побожној баба Јелици, требало да буде јасно да се ту може мислити само на оно што еклисијално постоји. Зар је могуће и помислити да би један православни епископ и теолог и помислио да у појам "друге помесне Цркве" увлачи нешто што у еклисијалном смислу јесте непостојеће? Дакле, једно је чињеница да постоје људи, расколници који себе називају црквом, а нешто је сасвим друго еклисијална стварност - која једино извире и као појединачна постоји у тајни евхаристијског општења, у којем (општењу) и бива постојећа, као она која је у својој конкретности од других потврђена. Да заиста, Црква је икона Живе и Свесвете Тројице на земљи.

Како рекох на почетку ове теме - не тражите свађу у овој полемици, већ тражите богословље. Потрудих се да вам га предочим.

Baba Jelici  vladiki Irineju i jos po nekome izgleda da nije bilo tako jasno a narocito u kontekstu teksta Znacu da nije ljubav 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Александар Милојков рече

Трудим се да овде на говорим логиком ad hominem, нити да наступам тако што једног волим а другог, тобоже не волим

До сада си тако наступао. Надамо се да нећеш и надаље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, farisejski.bukvojed рече

Mozda "neuka baba Jelica" vidi slona u sobi kojeg advokati gg. Maksima ne vide, koji se zove "rad na privoljavanju ukronacistickobanderasko-raskolnickih parohija u USA da predju pod omofor CP saglasno Tomosu".

 

Uostalom, odgovorio je Irinej Backi za nas "neuke baba Jelice", pa bujrum, pobijte mu i jednu tacku, ili zapetu.

Нисам ничији адвокат, али `ајде, наметнули сте ad hominem аргументацију на овој теми као кључни аргумент. Али како год, то никако не може бити аргумент. Колико год пута га поновили, ad hominem остаје једно - логичка грешка и то крајње неукусна, да не кажем непоштена.

Дакле, нисам ничији адвокат. Покушавам да расуђујем ИСКЉУЧИВО на основу озворних текстова наших архијереја, који чине ову њихову полемику. Са Ваше стране, нажалост, не видим неку логичко-егзегетску анализу истих већ само инсинуације - можда владика Максим ради "na privoljavanju ukronacistickobanderasko-raskolnickih parohija u USA da predju pod omofor CP saglasno Tomosu". То "можда" се заиста не види из онога што је написао, а ја се трудим да искључиво на основу тога дискутујем. А Ви му можете спочитавати свашта - можда је под оним "саслуживањем са свим православнима у САД" мислио и на артемијевце, јер гле, и они ПОСТОЈЕ у Америци и кажу за себе да су Црква.

 

Како год, ја не желим, нити ћете ме на то навести, да нашу двојицу архијереје сведем на двојицу пијанаца, а њихово полемику на кафанску тучу и да оваквим судом судим:

"

"Такође, то и даље не умањује чињеницу да је Еп. Иринеј нокаутирао Еп. Максима. "0507_music

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Александар Милојков рече

Сходно томе, у еклисијалном смислу, они попут Дедеића у ЦГ, не постоје ни за кога од православних у САД (па ни за владику Максима).

Брате, криво седи, право беседи. 

Са Дедеићем је саслуживао анатемисани Денисенко. 

Друго, могуће је да Денисенко испод жита каже овима да не пређу под Цг, као што је остала лудачка ситуација да им се не зна црквени статус у Украјини и ко је тамо шеф. 

Из Иринеја видимо познати закон спојених судова, а из Америке имамо двојицу који су припремили пут за давање аутокефалије. И где је нестала Украјинска Црква МП? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Леон Професионалац рече

 

1 hour ago, Nebojš.a рече

До сада си тако наступао. Надамо се да нећеш и надаље.

Изволите, покажите ми где сам "тако" наступао? Цитирајте ме.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Trifke рече

Baba Jelici  vladiki Irineju i jos po nekome izgleda da nije bilo tako jasno a narocito u kontekstu teksta Znacu da nije ljubav 

Изволите, дајте нам наводе из тог текста па да дискутујемо. Паушалне оцене, без уласка у анализу, јесу легитимнe (то што се вама нешто свиђа или не), али не значе ништа у дискусији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Александар Милојков рече

Контекст владике Максиме је да их У ЕКЛИСИОЛОШКОМ СМИСЛУ нема. Забога!? Па о чему ми овде говоримо, о невладиним организацијама, удружењима грађана или о Цркви Божјој!? То што неко навлачи мантију, направи сајт на којем налепи себи име "црква", то не значи да је тај стварно Црква. И код нас се ови несрећни артемити називајо црквом, па онај несрећни Акакије и његови чак "Истинитом Српском Православном Црквом", па никоме не пада на памет да се они подразумевају када неко, на пример, каже да ће саслуживати са свим осталим помесним Црлвама (епархијама) на територији Србије.

Да ли је теби јасно да су те украјинске цркве у САД, које називаш невладиним организацијама, у општењу са Денисенком? Или ти нешто овде не капираш, или сам ја у заблуди када мислим да та структура није у заједници са Денисенком. Такође, какву је то дијаспору добио Цг ако не ову?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...