Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Дејан рече

Raskol i treba da se resava na vaseljenskom nivou

Mislio sam na Carigradskog Patrijarha.

Ako cekamo Vaseljenski Sabor mi tesko da docekamo... 

Moramo iskoristiti geopoliticke okolnosti, borba za prvenstvo izmegu RPC i CP, i nacionalne interese koje imaju bugari pema nama. Naravno uz molitvu i Bozje blagovoljenje:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 6 часа, MKD13 рече

Pa nije problem priznati njega i njegovu malobrojnu pastvu, oni su i pre bili nasi, opet ce da budu, ako Bog da. Problem kod Jovana je to shto se on odelio od naseg narod i stao nasuprot. Ako hoce da bude on Arhipastir i Arhijrej nasem narodu, onda mora da ima Pavlovu pozertvovanu ljubav "da bude spreman da zatrazi od Hrista da bude on odlucen od carstva Bozijeg, da bi se spasio njegov Narod po ploti". Ili kao sto je Mojsie kad su jevreji napravili zlatno tele a Bog je hteo da ih pogubi, reko ili i njega da pogubi ili da postedi jevreja.

Kod Jovana imamo suprotno, on kaze, Ja imam Istunu, Ja se spasavam, a za narod bas me briga, ko oce oce. Cak sve kontra radi, zbog njega SPC je prestala da nas pricescuje, jos malo ce da zatrazi da nas anatemishete.

Змија остаје змија, то јест расколник одговара расколнички. На просто питање:

пре 6 часа, Талични Том рече

Значи, по икономији признајеш и архиеп. Јована (Вранишковског) за поглавара канонске ПЦ у Македонији?!

које изискује само једно ДА или НЕ, ти одговараш са осам (8) сложених и просто-проширених реченица. А све то да би избегао директан одговор. То јест, да би у увијеној форми одговорио да га не признајеш за поглавара канонске ПЦ у Македонији, и да твоја икономија важи само у оним случајевима који теби одговарају, који се уклапају у твоју агенду. Ево ти још једног простог питања: да ли признајеш да је Православна Охридска Архиепископија, на чијем је челу архиеп. Јован (Вранишковски), канонска (православна) Црква? Довољно је да одговориш са ДА или НЕ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

RUSSIAN-FAITH.COM

Patriarch Bartholomew was one of the attendees at the 2020 Davos World...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Талични Том рече

Змија остаје змија, то јест расколник одговара расколнички. На просто питање:

које изискује само једно ДА или НЕ, ти одговараш са осам (8) сложених и просто-проширених реченица. А све то да би избегао директан одговор. То јест, да би у увијеној форми одговорио да га не признајеш за поглавара канонске ПЦ у Македонији, и да твоја икономија важи само у оним случајевима који теби одговарају, који се уклапају у твоју агенду. Ево ти још једног простог питања: да ли признајеш да је Православна Охридска Архиепископија, на чијем је челу архиеп. Јован (Вранишковски), канонска (православна) Црква? Довољно је да одговориш са ДА или НЕ.

Jl krstenje Jovanovo bi s neba ili od ljudi? Jer treba da se daje danak Kesaru ili ne?

ILi kao ovaj brat shto me nastojcivo pitao za Onufrija. Prvo se izvinio shto po grsku mi  da srce, da bi u sledecu poruku izleo svoj gnjev na mene.

Ok. Odgovoricu al ako mi i ti odgovoris. Jel normalno i kanonski da postoji jedan Arhiepiskop i 4-5 vladika, koliko ih je vec, za shaka ljudi. Po jedan episkop na 25 njih?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Pontifex Emeritus рече

Брате, да ли си свестан да под окриљем Београдске патријаршије можете да уживате далеко већу самосталност него под окриљем Цариградске? Ми вам, као прво, не оспоравамо име, не оспоравамо вам ни канонску надлежност над вашим народом  у расејању, немамо никакву намеру да се мешамо у послове ваше помесне Цркве, не желимо да учествујемо у бирању ваших епископа и поглавара, не тражимо вам новац, а отварамо вам врата наше Цркве и наших школа и универзитета. Добијате све.

Osim autokefalije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Pontifex Emeritus рече

Па зар нисте аутокефални ако сами бирате поглавара своје Цркве, и нико вам се у то не меша?

Nismo, jer taj poglavar imace iznad sebe druga glava, Patrijarha SPC. Autokefalni ce da budemo onda kad budemo samostalni kao shto SPC je samostalna u odnosu na ostalih pomesnih crkava.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, MKD13 рече

Osim autokefalije.

Не мислиш да је ово што је Барт дао Укрима аутокефалија? - Морају да му дају ставропигије, дијаспору, да миро узимају од Фанара, да плаћају порез и да у свим важним питањима слушају оно што Фанар каже. И ти то називаш аутокефалијом? Дефакто је више аутокефална Онуфријева Црква него Денисенкова. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@MKD13  Једино ако није толико битан стварни црквени степен аутокефалије колико њен споредни политички ефекат?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bart sad protura svoje privilegije u novim Tomosima, mada u praksi i sam zna da zasad tesko ce da funkcionisu. NI makedonci nece da mu daju u stvarnosti rasejanje, jer to je ne prihvatljivo za njih. Mozemo da primimo to na papiru, sve dog se ne razresi na opshtem nivom takva pitanja.

Ako pravoslvni rese da daju Konstantinopolju dijasporu, onda i mi cemo da je damo. Mislim da nema nista lose u tome, kao i pravo na apelaciju, kad se neka nepravda desi, da ima ko da pomogne:)

Ne mora sve mi da ispunjavamo, moze se neke stvari i dalje koregirati u buducnosti, glavna nam je sad Autokefalija. Ona ce i da ostane...

PCU vec funkcionira kao Autokefalna, na svim sabranjima ona ce da ucestvuje kao ravnopravna drugim pomesnih crkava. U diptihe....

Svuda ce da figurira kao pomesna crkva. Dok UPC i Onufrije su samo jedna autonomna crkva u sklopu RPC.

Posle nekolko godina, a kad progu decenije, retko ko ce da cita shta sve pise u Tomosima i sht se sve doslovno ispunjava. Al autokefalija ostaje zauvjek, ako  se ne desu neki veci potresi koji bi primorale da se neki stvari redefinishu, kao shto je sad slucaj....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Pontifex Emeritus рече

На који начин бисте имали београдског Патријарха изнад себе? Тако што би он учествовао у устоличењу вашег поглавара? Па и ваш поглавар би учествовао у устоличењу нашег. Значи СПЦ не би била ништа самосталнија од МПЦ. Били бисмо равноправни. Али не бисте били равноправни са Цариградом, јер бисте му били подложни и послушни, и он би вам био врховни судија у свему.

Истото било договорено и ветено во 1958, ама знаеш кога било исполнето? Никогаш! Затоа се случи автокефалијата на МПЦ.
Гледаме што се случува и во Црна Гора, како се бранат не православните светињи, туку српските. Дури и овде има тема како се шара Црна Гора со српски тробојки. Затоа СПЦ се доживува како Црква, која проповеда дека Србството=Православието, односно класичен етнофилетизам иако другите ги обвинува за истото.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Orthophill Ајде бре браћо Македонци, баталите сеир. Зашто морате да причате сумануте ствари? Српске светиње су православне, а не будистичке. То је јасно и ту не морамо да ти се извињавамо. Иако је у твојој глави СПЦ моћна организација, она није организовала четничке одреде да оду и покоре Црну Гору. Цртају људи своју заставу на својим зидовима у својим градовима јер бране своје светиње. Ни вама нико не брани да цртате српске заставе. Можете и бугарске ако нећете српске. Можете и албанске ако вам је воља. Изгледа да мислиш да само ви знате ко сте, а да они не знају. Ако мрзиш Србе, мрзи паметно. Не ликуј прерано. Нас је Бог опоменуо јер смо се били превише узохолили. Да ли мислиш да вама несрећа не дише за вратом? Ми смо охоли јер нас има. Ви сте Охоли зато што нас тренутно јачи бије. То је разлика. Ми пркосимо и јачима још док су јаки. Зато смо били, јесмо и остаћемо оно што јесмо. На томе нећемо да се извињавамо. А Македонци ће бити и даље наша браћа. Други омиљени народ Србима. Тако кажу статистике. Руси па Македонци. Не захваљујући теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, logdanov рече

@Orthophill Ајде бре браћо Македонци, баталите сеир. Зашто морате да причате сумануте ствари? Српске светиње су православне, а не будистичке. То је јасно и ту не морамо да ти се извињавамо. Иако је у твојој глави СПЦ моћна организација, она није организовала четничке одреде да оду и покоре Црну Гору. Цртају људи своју заставу на својим зидовима у својим градовима јер бране своје светиње. Ни вама нико не брани да цртате српске заставе. Можете и бугарске ако нећете српске. Можете и албанске ако вам је воља. Изгледа да мислиш да само ви знате ко сте, а да они не знају. Ако мрзиш Србе, мрзи паметно. Не ликуј прерано. Нас је Бог опоменуо јер смо се били превише узохолили. Да ли мислиш да вама несрећа не дише за вратом? Ми смо охоли јер нас има. Ви сте Охоли зато што нас тренутно јачи бије. То је разлика. Ми пркосимо и јачима још док су јаки. Зато смо били, јесмо и остаћемо оно што јесмо. На томе нећемо да се извињавамо. А Македонци ће бити и даље наша браћа. Други омиљени народ Србима. Тако кажу статистике. Руси па Македонци. Не захваљујући теби.

Значи повторно етнофилетизам. Црковните имоти им припаѓаат на сите православни подеднакво, без разлика дали се по етничка припадност Срби, Црногорци, Хрвати, Македонци, Албанци, Бугари, Грци итн. Би требало СПЦ =/= Р. Србија, ама ете во Црна гора тоа се поистоветува. Ако се поистоветува, зошто очекувате поинакви реакции? Нека си биде СПЦ, лојална на државата во која живее, нека го исфрли српството и неговиот опстанок, како примарна цел во своето дејствување, па и односот кон неа ќе се промени. Ама не, Неговата Светост, се дрзнува да не` нарекува “неиспилени Северномакедонци“ и очекува, дека со тоа ќе ги придобие нашите симпатии или ќе не` убеде дека сме јужносрбијанци. Тој ваш понос(гордост)... Само непријатели ви создава. СПЦ да и` дадеше автокефалија на МПЦ, сега ќе си имаше сателит Црква. А вака имате автономна Црква, која само троши пари и прави глупости. Последен проект на автономната Црква е кавга меѓу Србите во Македонија и нормално, патријархот кој ги храни го нарекува стар лицемер.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

Види брате, ти си сведок и очевидац на овом форуму колико поједини (а није их тако мало) нападају митрополита Амфилохија зато што он истрајава на томе да је Црква у Црној Гори подједнако Црква свих православних верника, било да они себе сматрају Србима, Црногорцима или Арбанасима. Зато митрополит не наглашава придев “српска” јер жели да Црква буде мајка свима, без обзира на етничко порекло или националну припадност. Због таквог свог става трпи оштре нападе и клевете. А ти му сад приписујеш управо оно што он није, иако су епархије у ЦГ саставни део СПЦ, и немају никакву самосталност у свом деловању. А вама се признаје потпуна и ничим ограничена самосталност. И вама је то мало. Ок, ако ће вам неко пружити више, идите њему. Али нас уцењивати нећете, нити можете. Нити ћемо вам ми то допустити. 

Ако е така, зошто на пример митрополитот Амфилохиј, кого искрено го ценам и почитувам, како добар и разумен човек, не наредил да го тргнат знамето од црквата во Котор?

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Pontifex Emeritus рече

А види каква је застава на Цетињским манастиру у коме је столица митрополита црногорских:

1.1-na-Ct-man.jpg
 

Црна Гора је кроз своју повест имала мноштво застава, и све су оне део историјског наслеђа њене Цркве и њеног народа. Међу њима је и тробојка, али није једина. 

Ова е знамето на Митрополијата? Јас разбирам да се вее и знамето со грбот на СПЦ, ама да се вее знамето на Р. Србија - не.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Pontifex Emeritus рече

Коме боље, широко му поље. Ако хоћете под Цариград, изволите. А да ли Цариград мисли озбиљно кад прихватите његова права, надлежности и услове, или се само шали, то ћете видети убрзо ако се на тај корак одлучите. :mahmah:

Jedan od razloga sto mislim da bi SPC trebala da im da autokefaliju je trenutna situacija i iskljucivanje Vaseljenske iz Makedonije preko SPC. Oni ce svakako pokusati preko Vaseljenske koja ce preko njih onda da rovari ovde. SPC bi mogla tu da preduhitri patr. Vartolomeja i zauzme bolji poziciju u odnosu sa MPC. Ovako ce SPC izgubiti sve a autokefalija bi prije svega znacila hriscanima koji dolaze u Crkvu, dok sa druge strane bi iskljucila Vaseljensku jer MPC onda oni ne bi trebali. Naravno i SPC bi mogla to da trazi jer ko zna kako ce Vaseljenska nastaviti sa svojom pricom. U jednom periodu su se cak i Rusi preko Kurajeva motali u Makedoniji dolje ali su ipak odustali.

Makedonija je svakako izgubljena, mislim MPC za SPC, oni imaju svoj jezik, kulturu i obicaje, tradiciju, istoriju i dosta su zreli za autokefaliju i steta bi bilo ako ih vec SPC u potpunosti gubi, da ne iskoristi i bolje se pozicionira. Ne vidim sta drugo preostaje. Da se ne lazemo, nasa Crkva mora malo politiku da popravi, jer su u svim drzavama sve prepustili bez ikakve kontrole. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...