Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Не треба да се додворавате сваком анонимусу који оптужује СПЦ за етнофилетизам. Он, као прво, има само једну мисао у глави - да смо му као црква нешто дужни. Он није добронамеран. Ако бисте га питали да ли су егејска Македонија и Пирин македонске територије, рећи ће да јесу. Нек иде онда тамо да црта заставу. Не мора он да се бори за права Црногораца, Влаха и Рома у СПЦ. То није његов посао. Ми у Северној Македонији имамо македонске архијереје који нису српски националисти. Расколници имају проблем, а не ми. Кад му се додворавате, само га распаљујете. Никакво добро не чините.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 минута, Pontifex Emeritus рече

Види брате, македонски раскол није настао јуче, не мора се ни решити сутра. Не видим зашто би се нама журило. Тим пре што су Македонци показали да нам нису никакви пријатељи, већ се воде само и искључиво својим политичким интересима. При чему немају нимало обзира да ли тиме повређују интересе своје северне православне браће и суседа. Заболе их за нас, они гледају своја посла и своју кућу. А ми треба да покажемо разумевање за њихов проблем. Ма важи. А где је њихово разумевање за наш проблем? Ми треба да покажемо љубав и бригу на делу- да им призна у пуну и потпуну аутокефалију. А они треба да нам покажу љубав и бригу на.. речима?! Нека хвала, ја бих дела а не речи. Повуците признање лажне државе Косово, ми ћемо вам дати пуну аутокефалију. Нећете? Молим лепо. Подвлачим да Грци нису признали тзв. Косово, иако су трпели и трпе страшне притиске. А Македонци су једва дочекали. 

Ok, razumijem ja tvoj stav, ali ne vidim da se njima nesto zuri da od nas dobiju autokefaliju. 

Politicka situacija je drugacija, Grci su imali tu mogucnost da ne priznaju jer prave sve moguce ustupke USA, oko naoruzanja, baza( mislim da je Larisa obnovljena), imaju izuzetno bitnu geostratesku poziciju za Nato itd.  dok Makedonci su nebitni jer USA ima Bugarsku, Kosovo, Albaniju oko njih, CG.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ti si napisao da nema pravo veta na odluku makedonskih episkopa. Pa kakve ovlasti ima, cisto neformalne?
Drugo, autonomiju koju zelis da prikazes ti izjednacavas sa autokefalijom, bar kad navodis odlucivanje i nezavisnost koje imaju u odnosu na SPC. 
Ja uopste ne kazem da je to jedino moguce resenje, ali vidim da vecina( ne mogu reci svi ali gotovo) njihovih vjernika ne bi bila dio SPC. Stanje na terenu je bitno. Zatim imaju svoj jezik, kulturu, obicaje, istoriju, sto je sve bitno kod dobijanja autokefalije a sto CG nema, a nece imati ni za sto godina koliko god da Milo zeli, tako da su situacije potpuno drugacije. Narocito sto ljudi u CG zele da budu dio SPC, preko 90% vjernika.
U Ukrajini su takodje postojali uslovi za autokefaliju i vjerovatno bi je vremenom dobili kroz pomirenje vise strana, ali je Vaseljenska prigrabila priliku kako bi sirili svoj politicki uticaj i iskljucili RPC iz price. To je cista politika i veze sa hriscanstvom nema.
 
Ako bi im dali autokefaliju posle progona ep. Jovana bez ikakvih njihovih ustupaka legalizovali bi nasilje drzave u Ukrajini, Crnoj Gori. To bi znacilo, budu uporan dovoljno dugo u bezakonju i dobices sta hoces. Niski sporazum je bio korak ka autokefaliji I bio bi jos povoljniji da fanar nije insistirao oko imena itd, ali su ga ovi odbili. Treba razgovarati ponovo, i jedini uslov treba biti puna rehabilitacija e.Jovana i ostalih iz POA. Ako nece neka traze srecu sa drugima. Otresimo onda prasinu sa obuce nase.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Pontifex Emeritus рече

За NATO је неупоредиво битнија Турска од Грчке. Уз то, Грчка је након дужничке кризе сасвим изгубила свој финансијски суверенитет, што је и био разлог да влада оног комуњаре Ципраса прихвати Преспански споразум. Ипак, нису пристали да признају лажну државу Косово. То довољно говори о њима. Но, небитно. Ја сам овде рекао да не треба да тргујемо Црквом зарад политичких интереса. Ти си рекао да треба. Ја онда кажем- ок, хајде да тргујемо тако; повуците признање тзв. Косова. Ти кажеш- е па не може, није то тако једноставно.. туц муц. Ја кажем- ок, шта нудите? Ти кажеш- нудимо вам осмех. Ја кажем- нека хвала, не треба нам ни то. 

Za Nato je upravo zbog nestabilne Turske bitna Grcka. Turska je u Nato ali je clanica koja kao da nije. USA ih je vec par puta ekonomski sankcionisala. Kad si zadnji put vidio kako Grcka stoji oko finansija i duga? Tesko da ti pratis ekonomske pokazatelje ili ekonomiju. Finansijski suverenitet ne postoji sta god to znacili, svi se zaduzuju po svijetu gdje je najeftinije. Cicipas i nije bio tolika komunjara, osim na papiru, izgubio je vlast, alli je sproveo plan stednje. Varufakis ga je i napustio jer nije po njemu bio dosledan komunjara. Makedonija ne moze da se ponasa kao Grcka jer nije u EU i Nato. Da je Grckoj to bio uslov, priznali bi Kosovo lagano. Pa i Spanija bi priznala da nemaju trzavice oko Katalonije. Svi gledaju svoj interes.

Ja cak nisam uopste naveo da trebamo trgovati vec da vidimo sta uopste mozemo, ako ista mozemo time da dobijemo. Ovako bez razgovora, bez dijaloga necemo sigurno nista. Cak i nedavno kad je na Saboru odredjeno ko ce sa MPC ponovo pokrenuti dijalog, ovi iz MPC nisu htjeli uopste da komentarisu. Meni je jasno da oni nikad nece pristati na zahtjeve SPC i to je to, ,izvan autokefalije. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Рисбо рече

Ako bi im dali autokefaliju posle progona ep. Jovana bez ikakvih njihovih ustupaka legalizovali bi nasilje drzave u Ukrajini, Crnoj Gori. To bi znacilo, budu uporan dovoljno dugo u bezakonju i dobices sta hoces. Niski sporazum je bio korak ka autokefaliji I bio bi jos povoljniji da fanar nije insistirao oko imena itd, ali su ga ovi odbili. Treba razgovarati ponovo, i jedini uslov treba biti puna rehabilitacija e.Jovana i ostalih iz POA. Ako nece neka traze srecu sa drugima. Otresimo onda prasinu sa obuce nase.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију
 

Vec sam raspravljao o ovome sa Pontijem vezano za CG i Ukrajinu negdje prethodno, razlikama. Nije Niski sporazum bio korak kao autokefaliji, procitaj svih 17. tacaka. Mozda bi bio pocetak, ali to niko nezna, sta bi bilo kad bi bilo. Vidjecemo, evo ep. Irinej je nadlezan za to, ali mislim da od toga nema nista. Cak ni ovi iz MPC koliko vidim nisu ni zeljni da razgovaraju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Pontifex Emeritus рече

Основни аргумент македонских расколника је следећи- ми смо довољно зрели и способни да будемо потпуно аутокефална Црква, јер смо и као држава независни и самостални. Па ок, колико сте ”самостална” нација, толико ћете бити и самостална Црква. Тј. кад постанете самостална нација, постаћете и аутокефална Црква. До тада, ништа.

A po cemu nisu samostalna nacija? Koja nacija, etnicka, gradjanska? Kako si ti utvrdio, ili kako si utvrdio da nisu? Valjda oni znaju jesu ili nisu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vec sam raspravljao o ovome sa Pontijem vezano za CG i Ukrajinu negdje prethodno, razlikama. Nije Niski sporazum bio korak kao autokefaliji, procitaj svih 17. tacaka. Mozda bi bio pocetak, ali to niko nezna, sta bi bilo kad bi bilo. Vidjecemo, evo ep. Irinej je nadlezan za to, ali mislim da od toga nema nista. Cak ni ovi iz MPC koliko vidim nisu ni zeljni da razgovaraju.
Mislim da bi do sada imali autokefaliju. U svakom slucaju imali bi vise nego sada ukrajinski bezumnici. A progonom Jovana dokazali su da su blize nasilniku sa Bosfora. Ako u tome istraju onda I nismo jedna Crkva. Bolje je ne imati nista sa njima. Osecam da su ovo sudbonosna vremena i nema prostora za politicarenje. Crkva je u pitanju. Srpski, crnogorski, makedonski interes ovdei su sada manje vazni.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

 Види, о политици и економији нећу овде, није тема, а већ ме стално прозивају да спамујем. 
 

Што се тиче расколника из Северне Македоније, већ сам рекао- коме боље, широко му поље. 

Ok.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Pontifex Emeritus рече

Много си се ти загрејао за њих :D

Па како су самостална нација, ако сам кажеш да уопште нису у могућности да воде самосталну политику.

Нација је синоним за државу. То је правно уређен политички колектив. 

Znam sta je nacija ali ima vise znacenja. Ti koristis termin gradjanska ili liberalna. Ja ne kazem nigdje da nisu u stanju da vode samostalnu politiku. Jednostavno male i slabo razvijene zemlje zavise od velikih politickih igraca, pod njihovim uticajem i traze svoje mjesto u skladu sa njihovim spoljnom politikom. Mislim ako ces tako onda ni jedna zemlja izvan najacih koje same odlucuju nije nacija posto nije u stanju sama da odlucuje evo Srbija kod pristupanja u EU mnogo toga u unutrasnjosti prilikom otvaranja/zatvaranja poglavlja mora da promiijeni  Na Balkanu sigurno ni jedna drzava sama ne odlucuju ni o unutrasnjoj politici a za spoljnu da ne govorim. 

Nisam se zagrejao za njih, iskreno nemam nista od toga, nego najminimalnije gledam sra tu uopste moze da se uradi. Vjerovatno se nista desiti nece kao i do sad u odnosu SPC i MPC.

To je to, dosta o ovoj temi, dosta spama, izvini ako sam koji put bio grub:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Pontifex Emeritus рече

Значи ти тврдиш да се Скопље према Србима и српским интересима понашало крајње непријатељски, и да као одговор на то, ми треба да испунимо сваки њихов захтев и очекивања. Супер ти је логика, морам да признам. Ја се тога никад не бих досетио.

И зашто би требало да признамо аутокефалију коју Цариград евентуално да Македонцима, а не признајемо аутокефалију коју је дао Украјинцима? Опет нека твоја чудна логика, којој ја нисам дорастао. 

Ja ne znam kako su se ponašali. Želio bih da čujem, šta je SPC njima nudila, šta su oni tražili pa da mogu da prosudim. 

Ono što ti navodiš nije jasno ni konzistentno da bi rekao da upravu si jer dva razloga koja si naveo jedan drugom su suprotstavljeni. Ako je presedan u pitanju, onda šta god SPC dobijala od Makedonaca nije joj vrijedno ako će to pokrenuti neki domino efekat osnivanja novih Crkava na prostoru SPC jurisdikcije....ako pak je bitno da SPC nešto dobije od Makedonaca, onda je presedan nebitan, jer kao što rekoh Vartolomeju nisu potrebni presedani ako ima namjeru stvarati Crkve po kanonskom prostoru SPC-a, jer dogovor između SPC i MPC bi bila potpuno normalna stvar koju bi sve ostale pomesne Crkve trebale prihvatiti, ako bi došlo do njega. 

Dakle niti podržavam apirori da se Skopju da autokefalnsot, ali nisam ni za to da se o Makedonskoj autokefalnosti ne smije govoriti kao da je svetogrđe. Makedonci imaju elemente za autokefaljiu, a to je nezavisna država, mogu biti finansijski samostalni, imaju svoj jezik i kulturu, i imaju većinu stanovništva koji želi pripadati MPC....Naturati Makedoncima da ne mogu dobiti autokefaliju jer bi to bio presedan za SPC, ne može ni pas s malsom pojesti...jer onda nijednu autokefaliju nije trebalo dati, niti bi trebalo ubuduće jer se svako može pozivati na taj argument. Dakle stvar je samo dogovora, između dve strane. Da li ga je moguće postići, tako i da SPC nešto dobije i Makedonci da budu zadovoljni?....a Carigrad je na kraju, i njihovo ponašanje prema Ukrajini rekao bih treba da bude podstrek SPC da riješi makedonsko pitanje što prije, ako im je stalo da Carigrad ne uradi ništa jednostrano...ako im nije stalo, onda neka kinje Makedonce do vijeka, i onda kada Vartolomej ili njegov nasljednik udare, neka prihvate tu odluku, Ne u smislu da priznaju taj raskol, ali da ćutke pređu preko toga jer nisu marili da oni budu ti koji će se sporazumjeti sa Makedoncima, nego su dopsutili da to drugi urade. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne znam kako su se ponašali. Želio bih da čujem, šta je SPC njima nudila, šta su oni tražili pa da mogu da prosudim. 
Ono što ti navodiš nije jasno ni konzistentno da bi rekao da upravu si jer dva razloga koja si naveo jedan drugom su suprotstavljeni. Ako je presedan u pitanju, onda šta god SPC dobijala od Makedonaca nije joj vrijedno ako će to pokrenuti neki domino efekat osnivanja novih Crkava na prostoru SPC jurisdikcije....ako pak je bitno da SPC nešto dobije od Makedonaca, onda je presedan nebitan, jer kao što rekoh Vartolomeju nisu potrebni presedani ako ima namjeru stvarati Crkve po kanonskom prostoru SPC-a, jer dogovor između SPC i MPC bi bila potpuno normalna stvar koju bi sve ostale pomesne Crkve trebale prihvatiti, ako bi došlo do njega. 
Dakle niti podržavam apirori da se Skopju da autokefalnsot, ali nisam ni za to da se o Makedonskoj autokefalnosti ne smije govoriti kao da je svetogrđe. Makedonci imaju elemente za autokefaljiu, a to je nezavisna država, mogu biti finansijski samostalni, imaju svoj jezik i kulturu, i imaju većinu stanovništva koji želi pripadati MPC....Naturati Makedoncima da ne mogu dobiti autokefaliju jer bi to bio presedan za SPC, ne može ni pas s malsom pojesti...jer onda nijednu autokefaliju nije trebalo dati, niti bi trebalo ubuduće jer se svako može pozivati na taj argument. Dakle stvar je samo dogovora, između dve strane. Da li ga je moguće postići, tako i da SPC nešto dobije i Makedonci da budu zadovoljni?....a Carigrad je na kraju, i njihovo ponašanje prema Ukrajini rekao bih treba da bude podstrek SPC da riješi makedonsko pitanje što prije, ako im je stalo da Carigrad ne uradi ništa jednostrano...ako im nije stalo, onda neka kinje Makedonce do vijeka, i onda kada Vartolomej ili njegov nasljednik udare, neka prihvate tu odluku, Ne u smislu da priznaju taj raskol, ali da ćutke pređu preko toga jer nisu marili da oni budu ti koji će se sporazumjeti sa Makedoncima, nego su dopsutili da to drugi urade. 
 
Osnovno je pitanje kako se daje autokefalija i koji su to uslovi. SPC treba da insistira na tom sustinskom pitanju ako smo Crkva. Politicka pitanja su drugorazredna i ovde i u Ukrajini i na Kosovu i Crnoj Gori. To zele neprijatelji pravoslavlja. Makedoncima postaviti uslov da prihvate POA u svoje redove, i dozvole delovanje SPC u mestima sa znacajnom srpskom manjinom. Time bi dokazali minimum spremnosti za autokefaliju. Vise ne moramo da povladjujemo Grcima. Pretvaranje Makedonaca u Srbe putem Crkve je nemoguce i nikad nije bilo ispravno. Nije problem autonomija ili autokefalija vec nacin na koji se do nje dolazi. Komunisticki terror, NATO terror i etnicki inzinjering. Sitna trgovina nas pokazuje nedoraslim. Pitanje etnicko je drugorazredno ali pitanje Pravde je prvorazredno I zato kao Srbin insistiram i na srpskom pitanju jer nepravdno resenje radja buduce zlo.

Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ORTHOCHRISTIAN.COM

The Albanian primate expressed his view on the ongoing crisis in Ukraine...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово македонче што каже да није нормално имати 4 епископа за 300 људи.. А да ли је нормално да Васељенски патријарх са седиштем у 

данашњем Истамбулу са тек којом хиљадом више верних кроји и прави расколе у целом Православном свету ?

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Банатски деран рече

Ово македонче што каже да није нормално имати 4 епископа за 300 људи.. А да ли је нормално да Васељенски патријарх са седиштем у 

данашњем Истамбулу са тек којом хиљадом више верних кроји и прави расколе у целом Православном свету ?

Управо то! На силу покушавају да повећају број својих чланова тако што су преузели грчку дијаспору. И то им је мало, него хоће да ”ставе шапу” и на осталу православну дијаспору. Само да не буде по оној јеванђелској да им се не одузме и оно што имају, јер ни то не заслужују.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овде је била тема о расколу све док је присутни тролови нису преузели...

Ako mora da se gine, hbg, da ginemo, ali ja necu da ginem sa poklicem na usnama da je gg. Radovic "svetac koji hoda" zbog toga sto je propustio da radi ono sto mu je bila duznost. A nije mi ni deda, nijedna od moje dve pokojne babe nisu imale nista s njim.

P.S. Moj nalog na ovom forumu je banovan.

P.P.S. Ne druzim se sa fanariotima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...