Jump to content

Raskol se zahuktava

Оцени ову тему


Препоручена порука

Света Гора неће слати представнике на устоличење Епифанија

evo.jpg

Свештена општина Свете Горе је на својем ванредном заседању 28. јануара 2019. донела одлуку да се не прихвати предлог цариградског патријарха Вартоломеја да пошаље монашку делегацију ради учешћа у устоличењу „новог украјинског предстојатеља“ Епифанија Думенка, јавља Савез православних новинара позивајући се на грчко издање Ромфеје. Према Ромфеји, од 20 атонских манастира њих само 7 изјаснило се за слање делегације која би 3. фебруара 2019. г. у Кијеву учествовала у наведеном чину.

http://www.spc.rs/sr/sveta_gora_netshe_slati_predstavnike_na_ustolichenje_epifanija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 11.6k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 6 часа, feeble рече

 

шта је рекао на 3:33 - 4:05 ? нешто је сецкан интервју... изгледа да сматра да вартоломеј није саветовао расколнике да раде против канона..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

MKD13, пишете као да сте бивши Србин, македонствујушчи бугарофил и квази профанариота.

 

На чему да завидимо? На лажираној историји која почива на комунистичким темељима од 1944/1945?

 

Охридска архиепископија није канонски никада добила потпуну аутокефалност и зато што није била у потпуности самостална, није ни могла да да аутокефалију СПЦ! Разорењем Самуиловог царства и освајањем Охрида 1018. године, Василије Бугароубица је у потпуности уништио тзв. Бугарску патријаршију. Годину дана касније створена је нова, аутономна, али не и аутокефална Охридска архиепископија.

 

Један од циљева је био хеленизација словенског становништва. Постизање истог које је водило претапању словенског живља у хеленски, спровођено је уз опсенарско давање тзв. националних слобода словенским народима преко црквеног устројства. Зато је тек почетком XI века ова новостворена архиепископија имала један ранг више од других митрополија и архиепископија у саставу Васељенске патријаршије. Иако је имала виши ранг, није била самостална!

 

Такав однос према не-Јелинима је изражен и у Хоматијановим списима, пропраћеним подругљивим карактеристикама. Говор и језик словенског живља он назива бугарским, “лишеним логичке вештине” (ουδέ γαρ δύναται η άτεχνος γνώσις, και μάλιστα η βουλγαρική, δέχεσται ερμενεiαν η ομιλίαν ορμώμενη από της λογικής τέχνης). Овако се у првим пасусима обраћа краљу Стефану Радославу.

 

Иначе, за Вашу информацију, корифеј каноничности, Димитрије Хоматијан, правдајући своје неканонске поступке, пише патријарху Герману: ...онда су наша дела несагласна са одредбама канона, јер нам је од датих примера, од установљеног преступање дошло“!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Vladan :::. рече

шта је рекао на 3:33 - 4:05 ? нешто је сецкан интервју... изгледа да сматра да вартоломеј није саветовао расколнике да раде против канона..

 

Говори о бугарским расколницима, признатим од стране тадашње бугарске државе, који су очекивали признање од васељенске патријаршије, али га нису добили. Може бити, каже овај архијереј, да су се неки по савету и молитвама патријарха, покајали, уразумили се и вратили у окриље бугарске патријаршије/цркве. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, o. Miroljub рече

 

MKD13, пишете као да сте бивши Србин, македонствујушчи бугарофил и квази профанариота.

 

На чему да завидимо? На лажираној историји која почива на комунистичким темељима од 1944/1945?

 

Охридска архиепископија није канонски никада добила потпуну аутокефалност и зато што није била у потпуности самостална, није ни могла да да аутокефалију СПЦ! Разорењем Самуиловог царства и освајањем Охрида 1018. године, Василије Бугароубица је у потпуности уништио тзв. Бугарску патријаршију. Годину дана касније створена је нова, аутономна, али не и аутокефална Охридска архиепископија.

 

Један од циљева је био хеленизација словенског становништва. Постизање истог које је водило претапању словенског живља у хеленски, спровођено је уз опсенарско давање тзв. националних слобода словенским народима преко црквеног устројства. Зато је тек почетком XI века ова новостворена архиепископија имала један ранг више од других митрополија и архиепископија у саставу Васељенске патријаршије. Иако је имала виши ранг, није била самостална!

 

Такав однос према не-Јелинима је изражен и у Хоматијановим списима, пропраћеним подругљивим карактеристикама. Говор и језик словенског живља он назива бугарским, “лишеним логичке вештине” (ουδέ γαρ δύναται η άτεχνος γνώσις, και μάλιστα η βουλγαρική, δέχεσται ερμενεiαν η ομιλίαν ορμώμενη από της λογικής τέχνης). Овако се у првим пасусима обраћа краљу Стефану Радославу.

 

Иначе, за Вашу информацију, корифеј каноничности, Димитрије Хоматијан, правдајући своје неканонске поступке, пише патријарху Герману: ...онда су наша дела несагласна са одредбама канона, јер нам је од датих примера, од установљеног преступање дошло“!

 

Mozite da nam zavidite na divnog muza Dimitrija Homatijana!

Lazirana je tvoja interpretacija istorije. U Sve tri gramote Cara Vasilije Bugaroubijca nigde se ne pominje ukidanje ili smanjivanje u rangu Ohridske Arhiepiskopije, Carigrad se ne pominje ni na jednom mestom. Sva prava koja je imala Ohridska Crkva za vreme bugarskih careva Vasilije potvrguje ( da ima ista ona prava) cak  joj vraca i neke eparhije koja je tokom vremena ona lisena.

U to vremenu nema helinizacija slovenskog naroda od strane grka, naprotiv Ohridski Arhipastiri ijako grci uvek su svoju pastvu nazivali svojim imenom, tacnije bugarskim. Helinizacija i Srbizacija je imala pastva Ohridske Crkve u 19 i 20 stoljeca. Zato i naziva jezik bugarskim, a i ne samo njemu izgledao bugarski jezik lisenim logicne vestine, vec i blazenom Teofilaktom, koji nikako nije mogao da se uklopi u toj sredini, divlja mu je izgledala bugarska narav, i nostalgicno se potsecao na svoje dane u Carigradu.

Tacno je da visi klir vec je heliniziran ali ne zbog heliniziranje naroda vec iz intelektualnih razloga, birani su uceni ljudi na episkopske katedre.

Ono shto navodis da je Homatijan pisao Germanu, kao da priznaje svoju nekanonicnost u pismo nije bas tako. Arhiepiskop se opravdava kad kaze, da, ako je uradi nesto nekanonicno, to je ucinio po primeru Nikejaca, koji nisu ostavili nista od kanone, i u slucaju sa Peckom i isto tako sa Trnovskoj autokefaliju. Tako ako smo se ogresili to smo napravili po primerima koji smo videli kod vas...

Suludo je dokazivati da je u to vreme bilo boljeg znanlca kanona i crkvenog poretka od Homatijana.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3b.jpg
Свештена општина
 
Како смо већ известили грчки портал Ромфеа је први обавестио јавност о јучерашњој ванредној седници Свете Горе на којој је одбијен позив за устоличење "поглавара Украјинске цркве". Већ сутрадан уредништво агенције Ромфеа оптужено је да фабрикује вести стварајући раздор између Свете Горе и Цариграда. Светогорско одбијање да присуствују на церемонији у Кијеву, оправдали су теоријом да светогорци иду само на устоличење свог надлежног тј Константинопољског Патријарха. Међутим, Ромфеа је очувала своју част објавивши аутентични документ из 2009. којим је Света Гора именовала своју званичну делегацију за устоличење Патријарха Кирила који није Константинопољски већ Московски патријарх.
 
epistolij.jpg
акт из 2009
 
Да не би било смутње чињенице су следеће:
  • Епифаније Думенко ("поглавар ПЦУ") је преко Синода Цариградске Патријаршије послао Свештеној општини Свете Горе писмо са позивом на његово "устоличење":
 
"Священному Киноту
 
Святой Горы
 
Высокопреподобные отцы!
 
Как известно, Всесвятейший Архиепископ Константинополя – Нового Рима и Вселенский Патриарх, единственный имеющий полномочия, как по божественным и священным канонам, так и согласно многовековой церковной традиции, действовать, невзирая на границы [церковных юрисдикций], благосклонно отнёсся к большому церковному кризису на Украине и, приняв во внимание пастырские нужды клира и народа, предпринял конкретные шаги, которыми вновь принял всех нас в общение с Единой, Святой, Соборной и Апостольской Церковью.
 
В связи с этим, в преддверии моей предстоящей интронизации 3 февраля настоящего года за божественной литургией в историческом храме Святой Софии Киевской, осознавая неразрывную связь Святой Горы с украинской землёй, ибо от вас мы были научены подлинному монашеству, связь, которая свидетельствует о непоколебимых отношениях между Константинополем и Киевом – я смиренно испросил Всесвятейшего Вселенского Патриарха господина Варфоломея, канонического епископа священной области Афона, разрешить мне пригласить делегацию, состав которой будет определён Его Всесвятейшеством из вашего числа, чтобы принять почётное участие в этом значительном для нашей поместной Церкви событии.
 
Посему, моля Господа о благостоянии и духовном преуспеянии сего всесвященного благомужного вертограда Богородицы, призываю свыше на всех вас, молитвами Всесвятейшего [Патриарха], укрепление и благословение в ваших монашеских подвигах ко спасению всего мира.
 
С тёплыми молитвами,
 
Митрополит Киевский Епифаний"
 
60zxeWsf19.jpg
писмо Епифанија (фото: orthodoxia.info)
  • Архиграматеус Синода Цариградске Патријаршије архимандрит Јоаким Билис је 24. јануара 2019. проследио поменуто писмо уз пропратни акт којим у име Патријарха Вартоломеја подржава позив на устоличење:
    60afon.jpg
    пропратно писмо (фото: orthodoxia.info)
  • Свештена епистасија Свете Горе је 26. јануара сазвала ванредну седницу Свештене општине поводом примљеног писма.
  • Седница Свештене Општине је одржана 28. јануара 2019. у присуству 17 од 20 антипросопа (манастирски посланици). Одсутни су били: Симонопетра, Есфигмен и Дохијар. Занимљиво је (читај лицемерно) одсуство Дохијара који важи за великог пријатеља Митрополита кијевског Онуфрија и канонске цркве Украјине која и материјално помаже овај грчки манастир. 
  • Пет манастира (Ивирон, Пантократор, Ставроникита, Кутлумуш и Ксенофонт), који у новијој историји не одишу превеликом љубављу према словенима, су подржали предлог Цариграда да се одазову позиву.
  • Већином је одлучено да светогорци неће слати своје изасланство на кијевску церемонију.
  •  
 
 
Међутим! Опет нам Ромфеа јавља, да ће двојица светогорских игумана ипак отићи у Кијев, али овог пута не као представници Свете Горе већ као чланови делегације Цариградске патријаршије!? Претпостављамо двојица од оних пет манастира. Да ли OXI (на грчком не) значи НЕ (на грчком да)?

 

https://svetogorskestaze.blogspot.com/2019/01/i.html?m=1&fbclid=IwAR1vpR6MY7jA5IHBUtC7d9Ci7PbxQRBjdtppRSRdKnjStJcEcW-AykE0D_s

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Светогорци испали лажови.

Шта се све накотило у ово смутно време!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

MKD13,

У вези моје “лажиране интерпретације историје”, обратите се реномираним и признатим научницима, Острогорском, Станојевићу, Паљмову, Анастасијевићу, Гранићу, Новаковићу, Богдановићу, Гардашевићу etc. 

 

Димитрију Хоматијану не одузимам и не умањујем значај, али му и не додајем непогрешивост. Пример је писмо патријарху Герману, коме на папиру поставља реторичко питање, док на терену поступа неканонски!

 

Није вама са територије Старе Јужне Србије лако. Имате озбиљну кризу националног, духовног, црквеног, језичког, историјског и политичког идентитета. Јако ми вас је жао! Искрено се надам да скопски, или неки други параисторијски кич-амбијент, нећете надоградити споменицима Хоматијану и Василију Вулгароктоносу. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Протоиерей Смирнов: Священники не перейдут в «поместную церковь» даже ради денег

29.01.2019, 20:56
Протоиерей Смирнов: Священники не перейдут в «поместную церковь» даже ради денег
© пресс-служба президента Украины / Микола Лазаренко | Перейти в фотобанк
В «поместную церковь Украины» перейдут только те священники Украинской православной церкви, которые решат предать свою веру только ради денег. Но и особых денег они тоже не получат, считает протоиерей Русской православной церкви Димитрий Смирнов

 

«Черная метка» от Варфоломея: Почему Иерусалимский патриарх отказался встречаться с Порошенко
«Черная метка» от Варфоломея: Почему Иерусалимский патриарх отказался встречаться с Порошенко
© Пресс-служба президента Украины | Перейти в фотобанк
Он рассказал об этом 29 января в комментарии Федеральному агентству новостей.

 

«Особых грошей не будет, поскольку паства у такой «церкви» будет невелика, а на самые прибыльные места турецкие греки (Константинопольский патриархат) посадят своих», — отметил Смирнов.

Религиозный деятель добавил, что никакого Вселенского патриархата вообще не существует. А патриарха Варфоломея он назвал стамбульским епископом, впавшим в ересь.

Президент Украины Петр Порошенко, Константинопольский патриархат и раскольнические структуры создали новую православную структуру, чтобы еще раз подчеркнуть свою независимость от России.

При этом каноническая УПЦ подвергается серьезным гонениям: ее обвиняют в сотрудничестве с Москвой, в стране фактически легализован захват ее храмов, юрисдикцию пытаются вынудить к смене названия.

Многие православные церкви отказались признать «новую церковь». Патриарх Иерусалимский и всей Палестины Феофил III даже отменил встречу с Порошенко из-за того, что он привёл с собой священников из ПЦУ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

В Грузии ждут делегацию Константинополя для обсуждения автокефалии «новой церкви» Украины

29.01.2019, 19:05
В Грузии ждут делегацию Константинополя для обсуждения автокефалии «новой церкви» Украины Делегация Константинопольского патриархата в среду прибудет в Грузию для обсуждения вопроса автокефалии «новой церкви» Украины, делегацию возглавляет митрополит Галльский Эммануил. Об этом сообщил 29 января представитель патриархии Грузии протоиерей Андриа Джагмаидзе

 

Как на Украине погибнут черти. Украинское православие времён раскола и испытаний
Как на Украине погибнут черти. Украинское православие времён раскола и испытаний
© Пресс-служба президента Украины | Перейти в фотобанк
Члены делегации встретятся с католикос-патриархом Грузии Илией Вторым, на этих переговорах будет затронут вопрос автокефалии украинской церкви, пишет «Интерфакс».

 

«Инициатором данной встречи был сам Константинополь», — сказал он.

При этом он отметил, что не думает, что этот визит резко изменит позицию Грузинской православной церкви.

На прошлой неделе протоиерей Андриа Джагмаидзезаявлял, что грузинская патриархия считает недопустимым давление на нее со стороны ряда грузинских политиков и неправительственных организаций в вопросе признания «новой церкви» Украины.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле ово су врховни лудаци праве историјску реконструкцију како Украјинци убијају комунисте.Да ли се спремају за грађански рат или је ово смешно.Ово ни Хрватима није пало на памет.Као боре се против "Московске Црвене армије" све уз публику.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, o. Miroljub рече

 

MKD13,

У вези моје “лажиране интерпретације историје”, обратите се реномираним и признатим научницима, Острогорском, Станојевићу, Паљмову, Анастасијевићу, Гранићу, Новаковићу, Богдановићу, Гардашевићу etc. 

 

Димитрију Хоматијану не одузимам и не умањујем значај, али му и не додајем непогрешивост. Пример је писмо патријарху Герману, коме на папиру поставља реторичко питање, док на терену поступа неканонски!

 

Није вама са територије Старе Јужне Србије лако. Имате озбиљну кризу националног, духовног, црквеног, језичког, историјског и политичког идентитета. Јако ми вас је жао! Искрено се надам да скопски, или неки други параисторијски кич-амбијент, нећете надоградити споменицима Хоматијану и Василију Вулгароктоносу. 

 

Oce nemamo mi nikakvu krizu, i nije ljepo potsmevati se kic-ambijentu i paraistoriju kojima je makedoncima nametnuta. To je isto kao da se potsmevate bolesniku koji je na pravdi  pretrpio razna unizavnja, telesnih nedaca, psihickih maltretiranja, pa je nakraju popustio i puko. Jl kriv i za osudu bolesnik ili oni shto su ga doveli u takvo stanje?

Ja se divim makedoncima, shto i pored sve istorijske (ne)prilike, tu su i duh im nije slomljen. Vse ce doci na svoje mesto. Video sam prekrasne srednovekovne hramove koji spolja su bili neukusno prekreceni belom bojom, a unutra iznad prelepih vizantijskih fresaka nanesen im je renesanski kic. I shta? Krec je spolja izvagen i ljepota vizintijske arhitekture ponovo sija u svojoj prvobitnoj krasoti. Isto i renesansni sloj, koji bodi pravoslavno oko, je sklonjen i sad opet crkva iz iznutra zraci svojim vanvremenskim sjajem. I sad osegam ono shto neda se opisati recima kad hriscanin uge u jedan stari i prekrasni pravoslavni hram.

Makedonci su kao neko neunistivo drvo  na kome su nakaljemene neke druge grane, koje su prosli ispit vremeni, i pokazalo se da ukrscene vrste ne mogu dugo ziveti. Ili se osuse ili bice uguseni od prirodne grane koje raga samo drvo iz sebe. Cak uzaludno je i iskorenjivati ovo drvo, kako se pokazalo i iz pepela, opet se ragaju Samoilovi junaci. I vreme radi za nas i pravda je na nasoj strani. 

Homatijan je nash i nema veze shto je grk, isto kao i Teofilakt i drugih vernih sinovi Ohridske Arhiepiskopije, to da bi znali da nismo mi bas takvih etnofiletisti kao shto nas zamishlate.

Homatijan je slava Ohrida i ne spomenik vec Ohridska Arhiepiskopija vreme je da ga kanonizira, zajedno sa Teofilaktom i tako da se dopuni sveti spisak ohridskih svetitelja.

Sto se tice Vasilija bugaroubica, ijako je bio nas neprijatelj, zazluzuje poshtovanje od nas, zato sto je mogao al nije unistio nasu Arhiepiskopiju, vec joj je dao podobajusceje i dostojnoe mesto koje niko to ne moze zbrisati ijako to mnogi bi htelji.

Na kraj. Treba biti cesni i priznati: Homatijan je imao pravo osporavati Pecku Arhiepiskopiju. 

Biti doblestan i priznati da Samoil je bio bugarski car a ne izbegavati i nazivati ga slovenskim. I Homatijan i Teofilakt su bili bugarski Arhiepiskopi a ne slovenski. Tako se i nazivali i tako tvrde sve istoriografije i dokumenata iz te epohe.

Naravno vama to ne godi i zato izbegavate da detaljno govorite o tom periodu, lakse je ga preskociti kao grcki period Ohridske Arhiepiskopije.

Toliko o vasoj istiniljubivosti ka istorijskim izvorima koje su i te kako povezane sa paraistorijom koju ste pokusali nakalemiti kod makedonaca u Staroj Juznoj Srbiji. Koja jedva se zadrzala 30-tak godina.

Al sve su to rane proslog, treba da vidimo kako cemo dalje... Poluistine nikad nece da nas pomire, a za istinu...Ko je sposoban?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Те дивни храмови су задужбине српских владара , које сте ви неовлаштено присвојили 1967.године. Сами то знате док безуспјешно покушавате да се извучете из тог галиматијаса. Хоматијан Грк, бугарски архиепископ, а гдје су ту и тад Македонци ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, о.Небојша рече

Те дивни храмови су задужбине српских владара , које сте ви неовлаштено присвојили 1967.године. Сами то знате док безуспјешно покушавате да се извучете из тог галиматијаса. Хоматијан Грк, бугарски архиепископ, а гдје су ту и тад Македонци ?

Ni su svi al vecina. Al nismo ih neovlasteno prisvojili, oni su nasi i grageni su zbog nasih predaka koji su to ziveli. Sve je vlasnistvo Ohridske Arhiepiskopije bilo da su gradili bugarski, vizantijski ili srpski vladari, sve je grageno zbog naroda koji tu zivi, danasni makedonci koji tu zive u svakom smislu su naslednici tih predaka, bez razlike na izmishljenu makedonografiju.

Cak i u vreme cara Dusana tu je bila Ohridska Arhiepiskopija a ne Pecka Patriarsija koja svoje granice je imala izvan Makedonije.

Ja nemam nista protiv srpskih vladara tog toba, oni su bili i nasi vladari, sve ok. Ne mogu to da kazem nazalost za srba 19-20 vek i danas. Razlika Nebo i Zemlje. A ako to vi ne razumete, ili ne zelite, vas je problem je to.

Ja isto verujem da je Dusan bio svetog zivota i veoma ga postujem kao i cela njegova porodica, ne gaba su ga slikali sa oreolom, samo istorija sa "raskolom" je dovela da on nije priznat i zvanicno, shto nije slucaj sa patrijarhom Joanikijem, koji i zvanicno je svetitelj, ijako je umro u raskolu.

 Interesantno pitanje za one koji negiraju blagodatnost MPC, kako je sveti Jonikije mogao napraviti raskol i u njemu umreti, a ipak da bude priznan kao svetitelj? Njihova eklisiologija samo u teoriji biva istinita a na praksi lazna.

Kad svatite koja je razlika megu sustinskih raskola, primer Donatista ili Cederesetnika, sa podelbe megu pravoslavnima kao shto su slucajevi RPZC, Dusanov raskol, Studitski raskol, raskol izmegu svv.Fotija i Ignatija, onda cete shvatiti kako i Svv.Kiril i Metodije rukopolozenje imaju od pape Andrijana koji je bio u raskolu sa Fotijem...i.t.d. a ipak su bili to raskolu unutra crkve a ne spolja.

I zasto MPC je raskol unutra crkve a ne spolja kao shto su bili to raskolnici poput Donatista, koji za razliku od MPC su bezbagodatne.

Al vas bas sve to briga. Vi ste sigurni da ste u crkvi a makedonci nisu. Kako shto lazete da su makedonci istorijski pripadale srpskom rodu a ne bugarskom. i Onda mi smo vam 1967.god ukrali vase crkve od nas samih. Super! Nista niste bolji od onih koji smatraju da danasni makedonci su potomke Aleksandra Velikog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, MKD13 рече

Ja nemam nista protiv srpskih vladara tog toba, oni su bili i nasi vladari, sve ok. Ne mogu to da kazem nazalost za srba 19-20 vek i danas. Razlika Nebo i Zemlje. A ako to vi ne razumete, ili ne zelite, vas je problem je to.

Не знам ко ти је споран из 19. века- Карађорђе, Милош или Михајло? Или Милан? Не видим ни је дан разлог да ти буду спорни.

 

Што се тиче 20. века мислим да сам теби и другим Македноцима бар пет пута написао ово: власт из Београда је насанкала све Србе милион пута.

Веруј ти мени да су Македонци добродошли у Србији нико нема ништа против вас, напротив - браћа сте нам.

А сад ви видите да ли исто према вама осећају Бугари или Албанци. 

пс: Мада ти си се више пута изјаснио као бугарофил тако да је упитно да ли си Македонац уопште.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...