Jump to content

Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 часа, Кратос рече

Niko nikada nije video ili experimentalno dokazao da od čoveka ili majmuna ili konja ili bubašvabe može da nastane nešto druge sem njih samih.

niko nikada nije ni tvrdio suprotno... ne mozes da imzizlis nesto i da to ubacis kao argument suprotne strane  pa da se onda boris prtiv tog argumenta koji si zapravo izmislio.

 

Eto, ovo sto si napisao je izmisljotina i niko nikada (niti jednan naucnik niti to proizilazi iz same TE) nije rekao niti naisao da je moguce videti prelazak iz jedna vrste u drugu. Zasto? Zato sto je to proces cija duzina daleeeeko prevazilazi zivotni vek i tih drevnim izmisljenih divova a kamoli modernog coveka.

 

E sad ti meni objasni na koji nacin tacno bi ti voleo da vidis svojim ocima proces koji traje 10.000 godina npr? :))

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Есхатон23 рече

 За данашње време то што си рекао је сасвим разумљиво и прихватљиво. А шта мислиш о томе да је клима у то доба била сасвим  другачија од данашње?

Nema veze sa klimom... problem je u tome što povećanje jednog parametra (visine) ne povlači srazmerno druge parametre (težinu, jačinu kostiju, srca, vena, itd...)... sa povećanjem visine raste zapremina, koja se povećava na kub... kad bi tebe neko povećao duplo ti ne bi imao duplo više kila, nego mnogo više od toga (mrzi me da računam)... a duplo veća ljudska kost ne može da izdrži toliku težinu, duplo veće ljudsko srce ne može da pumpa toliko krvi, ljudske vene u nogama ne mogu da izdrže toliki pritisak, itd... to bi moglo neko biće, neki čovekoliki sisar sa drugačijim srcem, kostima, venama, itd... ali to ne bi bio čovek... jer za razliku od vremena kad je ono pisano, danas znamo da karakteristike biološke vrste određuje DNK... i da drugačiji DNK = drugačija vrsta.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Аурор рече

Pa nije ovo fizička veličina... But it doesn't mean it's not real.

Isto kao što i duša nije fizički objekat, samim tim i njene energije nisu kao energije njih.

Uporno prebacuješ na ontološki materijalizam čiji ja nisam pobornik, a mislim da je i iz mojih odgovora bilo jasno. Ja ne tvrdim da zasigurno ne postoji ništa nematerijalno... već nešto drugo - da Peno i ti ovde pričate o potpuno nekoherentnim stvarima, koje ni sami ne razumete... kao i Njuejdžeri kad krenu da trabunjaju o energijama, kvantnom, itd... možeš ti sad da proglasiš i da postoji nematerijalna boja duše... ali ako iz fizike znaš šta je boja, znaćeš da je "nematerijalna boja" potpuno nekoherentan izraz koji zapravo ne znači ništa smisleno...

Dakle, moja tvrdnja je da za autora ovog teksta i Njuejdžere i muzičare koji opisuju svoj odnos sa publikom na koncertu i sve one koji vole da se frljaju sa pojmom "enegrija" a ne znaju fiziku, taj pojam gotovo uvek znači: "nešto što blage veze nemam ni šta je ni kako funkcioniše ni da li postoji ali ću da pričam o tome kao da znam sve o tome"...

Evo i ti sad pominješ u poslednjoj poruci energije u množini... koje su to energije? Nematerijalna nuklearna energija, nematerijalna kinetička energija, nematerijalna toplotna energija, itd?  :D

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, ana čarnojević рече

...Učenje o energijama koje su neizrecivo različite od božanske prirode jeste dogmatska osnova realnosti svakog mističkog opita. Nepristupan po svojoj prirodi Bog prisustvuje u svojim energijama kao u ogledalu, ostajući nevidljiv u onome što jeste. Sveti Grigorije Palama govori: I naše lice je vidljivo u ogledalu premda ostaje nevidljivo za nas same...

Potpuno nespoznatljiv po svojoj suštini Bog se potpuno otkriva u svojim energijama koje njegovu prirodu ne dele na dva dela, spoznatljivu i nespoznatljivu, već ukazuju na dva različita načina božanstvenog postojanja: u suštini i van suštine.

(...)

...Radi se o izvesnom modusu po kome Sveta trojica u nama prebiva realno, onim što je u Njoj saopštivo, tj. Njenim energijama koje su opšte za Tri Ipostasi, dakle prebiva po blagodati. Blagodaću se i nazivaju obožujuće energije koje nam saopštava Sveti duh...

Vladimir Loski, Ogled o mističkom bogoslovlju Istočne crkve

 

Žao mi je, ali vernici bi trebalo da se dogovore, barem načelno, kako i na koji način, gde upotrebljavati određene teološke pojmove koje pronalaze kod "očeva osnivača" i inih teologa. Ovako, svi tolmače reči izrečene njihovim ustima (perima) kako znaju i umeju. To nije dobro. Ako je neki pojam višeznačan onda tako treba i da kažete, ako pak nije, onda bi bilo sasvim OK da se koriste precizne definicije, a ne da svako govori kako mu padne na pamet u zavisnosti od trenutnog raspoloženja i "nadahnuća". 

Velika je šteta što većina vas ne čita zapadne "klasične" i nove teologe, jer, recimo na primer, kod Akvinskog, u njegovim sholastičkim trućanjima postoje reči pa i kompletni rečenički sklopovi pomoću kojih se može opisati vaš lični računar sa sve periferijama i njegovim "unutrašnjim organima". To naravno nikako ne znači da je precenjeni trućolog anticipirao bilo šta u vezi IT-ja. Naprotiv. To samo znači da je on, kao i mi danas, "stvoren" od istog/sličnog materijala kao i mi, i da bi mu bio dovoljan samo sat vremena upućivanja u rad kompjutera i (da bi) nakog tog škoskog časa bio u stanju koristiti ga kao bilo ko od nas na ovom forumu. Manje-više. 

Što se tiče "nestvorenih energija" citiraću uvaženog člana kod koga sam video da on o njima govori na način da bog pomoću njih, tih energija, stvara materijalni svet (i ostalo pride)...

Цитат

Па Бог је дефинитивно свет стварао својим Божанским нествореним енергијама.

Sledeća rečenica je još zanimljivija...

Цитат

 тако да је свет дело ни из чега ако говоримо о материји а опет дело из нечега ако говоримо о Божанским енергијама.

Kako sam ja lično razumeo ovu rečenicu? Ovako (molim da mi ne bude zamereno): "Miiiirno spavaj nano sve je zaključano, moje srce nije, džaba ti kapijeeee..."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Кратос рече

To je sve u okviru vrste,ne može od bakterija da evoluira ameba.

Брате, што Библија не говори о бактеријама? Одакле се створише те бактерије кад их Бог није створио? Озбиљно те питам...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Аурор рече

Onda možeš celu nauku opušteno da odbaciš, ne samo deo biologije koji ne možeš da prihvatiš...

Ono je jedno od dokazanijih naučnih područja čak.

Кратос није пелцован, треба га шприцати:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Есхатон23 рече

А шта мислите о чињеници да су људи у у прво време након настанка света заиста живели по 200 година и били високи више од два метра?! 

Опа, врну нам се Ротердамски:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Џуманџи рече

пошто је живео пре око 1350 година. 

И како није знао боље ствари од нас? Био је ближи постању, а што си ближи извору...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Zoran Đurović рече

И како није знао боље ствари од нас? Био је ближи постању, а што си ближи извору...

Hoće li Bog dozvoliti slobodnom biću izraz od od svog postanja do kraja vremena?

Hoće li stvarnost slobodnog stvorenog bića koji je u Bogu i slobodnog bića koji je van Boga biti ista?

Hoće li moje drvo koje čuvam i volim, negujem i osluškujem samu prirodu tog drva i ostale uticaje na to drvo (vreme,tlo,zemljište,klima) biti isto, imati istu krošnju i lepotu kao i drvo onoga koji ne osluškuje samo drvo, nego na njega nakalemi nasilno hhiljadu stvari,oteža ga nepotrebno,sipa mu hemiju koju pogrešno u razmeri pomeša sa elementima,koji ne razume način razmnožavanja samog drveta,koji ne sadi,koji uništava zdravo voće da bi dobijao ukusnije voće itd....

Hoće li stvarnost na kraju vremena kad pogledamo unazad šta je ko sadaio biti ista za sve ili će to vaistinu biti dve realne i istinske stvarnosti?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Zoran Đurović рече

И како није знао боље ствари од нас? Био је ближи постању, а што си ближи извору...

Авво, уби нас више та протологија, лепо си се ти окренуо есхатологији!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Avocado рече

Dakle, moja tvrdnja je da za autora ovog teksta i Njuejdžere i muzičare koji opisuju svoj odnos sa publikom na koncertu i sve one koji vole da se frljaju sa pojmom "enegrija" a ne znaju fiziku, taj pojam gotovo uvek znači: "nešto što blage veze nemam ni šta je ni kako funkcioniše ni da li postoji ali ću da pričam o tome kao da znam sve o tome"...

Read more  

Ne znaš ni ti fiziku izgleda, napišem ti elementarnu definiciju energije (bez koje u srednjoj ne možeš da dobiješ dvojku), ti sav polu-šokiran... ;)

Vi "pametni ateisti" govorite o nauci kao da imate neki "divine right", a zapravo uopšte ne znate više od ovih ostalih nemača pojma.

1 hour ago, Avocado рече

Ja ne tvrdim da zasigurno ne postoji ništa nematerijalno... već nešto drugo - da Peno i ti ovde pričate o potpuno nekoherentnim stvarima, koje ni sami ne razumete... kao i Njuejdžeri kad krenu da trabunjaju o energijama, kvantnom, itd... možeš ti sad da proglasiš i da postoji nematerijalna boja duše... ali ako iz fizike znaš šta je boja, znaćeš da je "nematerijalna boja" potpuno nekoherentan izraz koji zapravo ne znači ništa smisleno...

Read more  

Uopšte nije tačno i uopšte nisi u pravu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Zoran Đurović рече

Брате, што Библија не говори о бактеријама? Одакле се створише те бактерије кад их Бог није створио? Озбиљно те питам...

Valjda nisu bile bitne Bogu da o njima prozbori koju a svakako da ih je On stvorio.Nego evo,neka evolucionisti kažu kako je nastala bakterija?Šta kaže teorija?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Priča o Kainu i Avelju,nije priča o dva brata koji se posvaaše oko međe koju im ostavi otac u amanet, pa se pobiše,pa ovaj ovome majku ovaj njemu šamar,ovajflašu u glavu, pa ga posle ovaj izgazio do smrti.

Ne to je priča o dve stvarnosti koje se nalaze u svetu.

Kainova stvarnost ima drugačije plodove od Aveljove stvarnosti.

Niko ne može reći da Kainova stvarnost ne postoji jer nije dobra.

Niko ne može reći ni da Aveljeva stvarnost ne postoji zato što je dobra.

Nije zemlja ni raj ni pakao, pa je očigledno vrlo jasno razdeljena u stvarnostima, ono što nas Bog uči, jeste da će u jednom trenutku te dve stvarnosti biti odeljene jedna od druge i da granice prelaska više neće biti niti mešanja takvih stvarnosti u jednoj zemaljkoj lopti.

Zato je moj odgovor g.Penu vrlo jasan, sv.Maksim Ispovednik nikada nije ukidao pravo Kainu da izrazi svoju stvarnost i da je pokazuje, sv.Maksim nas time obavezuje da mi Kaina na silu ne preobraćamo ili da mu zabranjujemo postojanje, jer kad čoveku zabraniš izraz svog postojanja zabranio si mu postojanje.

Imao bi mogućnost kako intelektualno tako i moralno, da nastavim sada dalje i da celo pismo sa vama prepešačim sam svojim rečima ali zbog uslovljenosti da pritisnem enter to ne mogu uraditi odmah.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Аурор рече

Ne znaš ni ti fiziku izgleda, napišem ti elementarnu definiciju energije (bez koje u srednjoj ne možeš da dobiješ dvojku), ti sav polu-šokiran... ;)

Vi "pametni ateisti" govorite o nauci kao da imate neki "divine right", a zapravo ne znate više od ovih ostalih nemača pojma.

Uopšte nije tačno i uopšte nisi u pravu.

Ok, znači došli smo do dela kad prestaješ da razgovaraš argumentovano i počneš da auroruješ... brže nego obično... kad smisliš neki pametan razlog zašto nisam u pravu, javi se slobodno...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa u pravu je Auror,energija jeste sposbnost vršenja rada.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...