Jump to content

Зоран Ђуровић: Креационизам свештеника Георгија Максимова

Оцени ову тему


Zoran Đurović

Препоручена порука

пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Naravno da mu je potrebno da se i kroz Hrista oboži sva priroda.

Ako to nije bio cilj stvaranja onda nam je vera uzaludna.

Svasta si nesto napisao u poslednjim postovima, sto terminoloski i nije bas tacno ( da se blago izrazim ). 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ko je rekao da je Bogu potrebno oboženje njega samoga?

Pa rekao si da je Hristu bilo potrebno oboženje a nije.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

A suštinski?

 Pa, kod ovih stvari, terminologija nazivanja , je vrlo bitna.

Citajuci izmednju redova, nadam se da si blizu , nekih sustinskih objasnjenja, kada se tice bogoslovskih pitanja. :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Kratos рече

Pa rekao si da je Hristu bilo potrebno oboženje a nije.

Kad kažem da je Hristu bilo potrebno oboženje mislim na Boga i Hristovu Božansku prirodu, te se nosim mišlju kao što sam već rekao da je cilj i kraj stvaranja Oboženje prirode. Ja mislim da sam bio više nego jasan zašto je to Hristu potrebno, jer je kroz Hrista sve postalo.

Dakle ako je stvaraoc Bog, dakle i sam Hristos već unapred stvorio svet koji ima za krajnji cilj Oboženje vascele tvari, onda se to Oboženje svakako moralo desiti, dakle Hristos kao Sin Božji je imao POTREBU za Oboženjem (vascele prirode a ne njega samoga). I to bez obzira na rajsku epizodu i nejakog Adama i Eve mu, je Hristos je planiran na kraju kao svejaki Adam.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

 Pa, kod ovih stvari, terminologija nazivanja , je vrlo bitna.

Citajuci izmednju redova, nadam se da si blizu , nekih sustinskih objasnjenja, kada se tice bogoslovskih pitanja. :)

 

Pa meni i ovo malo dobre volje znači, jer ko nije daleko tome se lako može pružiti i ruka da ne zaluta a ne navoditi ga na čorave bake tipa toplo hladno levo desno, gore dole, blizu si ,odaljio si se.... :)

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Kad kažem da je Hristu bilo potrebno oboženje mislim na Boga i Hristovu Božansku prirodu,

Božanska priroda je priroda apsoluta,potpunog bića i ne potrebuje ni za čim međutim ona druga priroda,čovečija koju Sin Božiji prima na sebe potrebuje,potrebuje zajednicu sa Bogom.Kada se kaže da je kroz Hrista sve stvoreno misli se na klice logosa koje svoju punoću i ostvarenje smisla i cilja zadobijaju u Bogočoveku.To je učenje pravoslavne teologije.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Kratos рече

Nauka ne poseduje niti pretenduje da poseduje apsolutnu istinu tako da naučne teorije su samo najverovatniji i nama najlogičniji modeli nastanka kosmosa,planeta,zvezda i živih bića.A da li su zaista tako nastali mi nikada ne možemo sa sigurnošću reći.

Sa sigurnoscu mozemo reci da je sunce starije od biljaka. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Kratos рече

Božanska priroda je priroda apsoluta,potpunog bića i ne potrebuje ni za čim međutim ona druga priroda,čovečija koju Sin Božiji prima na sebe potrebuje,potrebuje zajednicu sa Bogom.Kada se kaže da je kroz Hrista sve stvoreno misli se na klice logosa koje svoju punoću i ostvarenje smisla i cilja zadobijaju u Bogočoveku.To je učenje pravoslavne teologije.

Potreba stvaraoca je da završi svoje delo. Dalo stvaranja nije još završeno, zato Hristos ima potrebu koju je bezbroj puta izrazio dok je hodao zemljom da privede čoveka a samim tim i vascelu tvar ka Oboženju, jer čovek ima i svoju slobodnu volju, te je samim tim POTREBA HRISTA još više i jasnije izražena ja ne vidiš gde ti ne vidim da je Hristos vaistinu Bog i vaistinu čovek nesliveno i nedeljivo.?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Justin Waters рече

Sa sigurnoscu mozemo reci da je sunce starije od biljaka. 

Nije zajedljivo pitanje već više iskreno znatiželje radi. Šta nam naučnici kažu, koje će nam biti koristi od saznanja šta je kojim redosledom stvoreno?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, grigorije22 рече

A ovo da se Zemlja okrece oko ose bez obzira na Sunce? I zasto pisac nije upotrebio rec olam nago bas jom?

Pa zemlja se ne okrece oko svoje ose zbog sunca. Ali je besmileno tvrditi kako se zemljina osa okretala dok nije bilo sunca i da su tekli dani i veceri. Dan i vece postoje tek kada se zemlja okrece i kada postoji sunce. 

A to sto je pisac upotrebio yom, kaze samo tome da on nije zeleo daje ikakve iskaze koje bi tacno navele prije koliko je svijet nastao. Yom moze biti sve, i najuopstenijem smislu znaci vrijeme, period. Dakle i piscu knjige postanje je bilo jasno da je svijet jako star, a sve ostalo sto je opisano u Postanju je pjesnicki narativ izveden iz vec formiranih obicaja. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Justin Waters рече

Pa zemlja se ne okrece oko svoje ose zbog sunca. Ali je besmileno tvrditi kako se zemljina osa okretala dok nije bilo sunca i da su tekli dani i veceri. Dan i vece postoje tek kada se zemlja okrece i kada postoji sunce. 

A to sto je pisac upotrebio yom, kaze samo tome da on nije zeleo daje ikakve iskaze koje bi tacno navele prije koliko je svijet nastao. Yom moze biti sve, i najuopstenijem smislu znaci vrijeme, period. Dakle i piscu knjige postanje je bilo jasno da je svijet jako star, a sve ostalo sto je opisano u Postanju je pjesnicki narativ izveden iz vec formiranih obicaja. 

Mozda je rec jom upotrebljena zbog slavljenja subote. Da je upotrebljena rec olam Jevreji bi sigurno bili zbunjeni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nije zajedljivo pitanje već više iskreno znatiželje radi. Šta nam naučnici kažu, koje će nam biti koristi od saznanja šta je kojim redosledom stvoreno?

http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA215.html

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da dan u pismu stvaranja, ne mozemo nazvati da je neka etapa u smislu vremena, kada se gleda smisleno na stvari.

 Etapa, je , po mom misljenju, ( kao sto sam i naveo u predhodnom postu ), kada se dan uzima kao kontekst za razumevanje smisla 'dana Gospodnjeg', gde ( dan ) ima prenosni smisao ili da kazem, etapno dogadjanje , koje se ostavaruje u budecem nevecernjem danu,  koji donosi aktualizaciju stvari,  koje su bitne po cevekovu konacnu sudbinu.


Koje je etapno ili kontekstualno razumevanje dana kod postanja ?

 Vidimo, da se u svakom danu, opisuje stvaranje ove nase  prirode i sveta. Kako se konkretno odigrava cin stvaranja svega ?

Kod otaca, se kaze. Bog kao svesilan i sveznajuc, u svome unutrasnjem promisljanju,  kada je promisljao o stvaranju sveta, .....svaka njegova misao o stvaranju, nije cekala na usaglasavanje i usavrsavanje u unutrasnjem redu stvari, ( jer je svaznajuci ), kao kod nas ljudi,  ( koji slazemo misli u neku svrsishodnu celinu ),.....nego je istog trenutka kada je i zamisljena odredjena misao o svetu, tog istog trenutka je potpuno osmisljenja i ostvariva.

Neposredno izvrsenje ovakvi savresnih bozijih misli o svetu, je povezano i sa  njegovom svesilnom stvaralackom silom, gde se sve sto je zamisljeno, trenutno i neopozivo, po svemocnoj Bozijoj zapovesti, stvara po tom istom,  prednaznacem znacenju.

Kada uzmemo sve ove stvari u obzir, jasno je, da se sve sto je vezano za prirodu stvara momentalno.

Kako kaze sv.Vasilije :

" Нека изникне из земље.Ова кратка заповест постаде сместа велика природа и уметничка творевина, стварајући, хитрије од наше мисли, небројано мноштво врста растиња. "

U tom kontekstu , svaznajuceg i svemoguceg  trenutnog stvaranja prirode i zivota na zemlji, u svom vec prirodnom i konacnom stanju, se i saobrazuju dani, koji prate naznaceno i trenutno stvaranje,  u svom funkionalnom stanju.


Dakle, po ovakvom unutrasnjem smislu stvaranja, kada se ukljuce Boziji atributi , koji su definisani po njegovoj unutrasnjoj prirodi,  gde je Bog , Svesilan i Sveznajuc, .......,dani, nemaju potrebu za velikim vremenskim periodima.

Oni, samo prate, etape stvaranja po Bogu, koje su vrlo svrsishodno postavljene.

To je po spoljasnjem redu stvari.

Nemojmo zaboraviti, da je Bog, koji je sve stvorio trenutno, i  svet i prirodu, stvorio i taj dan, koji mora da prati..... , unutrasnju mudrost Svemudrog Boga, koji , svemu sto stvara, daje visi smisao i odredjenu ulogu. Tako i ti' dani imaju svoju ulogu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Kratos рече

Nauka ne poseduje niti pretenduje da poseduje apsolutnu istinu tako da naučne teorije su samo najverovatniji i nama najlogičniji modeli nastanka kosmosa,planeta,zvezda i živih bića.A da li su zaista tako nastali mi nikada ne možemo sa sigurnošću reći.

Aha, "samo"... kao što je korišćenje padobrana "samo" najverovatniji i najlogičniji način da iskočiš iz aviona sa velike visine i ostaneš živ, a da li ćeš zaista ostati živ, to nikada sa sigurnošću ne možeš reći... međutim, sa sigurnošću možeš da kažeš da je potpuni moron neko ko usled takve vrste skepticizma, osporava padobran i iskače iz aviona sa velike visine ne koristeći padobran (ili primenjuje takvu vrstu skepticizma na sve životne situacije i odluke) jer eto postoji i neka šansa da padobran neće raditi, a postoji i neka šansa da će možda uspeti da bez padobrana levitira u vazduhu... Božijom voljom...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...