Jump to content

Зоран Ђуровић: Креационизам свештеника Георгија Максимова

Оцени ову тему


Zoran Đurović

Препоручена порука

пре 3 минута, Ivan Marković рече

Stoji, ali i ti mnogo slušaš "pravoslavne" nju ejdžere...:ani_biggrin:

Ako je o.Zoran Djurovic pravoslavni njuejdzer vrlo rado ga slusam....jer kako ono Pismo veli, Duh dise gdje hoce.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Justin Waters рече

Ako je o.Zoran Djurovic pravoslavni njuejdzer vrlo rado ga slusam....jer kako ono Pismo veli, Duh dise gdje hoce.

Ali bih rekao da Sveti Duh ne diše gde neće...a nešto čisto sumnjam da diše međ LGBT aktivistima...

 

пре 4 минута, Justin Waters рече

vrlo rado ga slusam

Ma nema frke, samo nemoj posle da se pravdaš da ti nismo rekli kakav je on obmanjivač...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aj što Hristos jede nego kaže da će i da pije i to za istim stolom sa besmrtnima nakon vaskrsenja :ani_biggrin:

 

Kažem vam pak da neću odsad piti od ovog roda vinogradskog do onog dana kad ću piti s vama novog u carstvu Oca svog.

 

I to vam kažem da će mnogi od istoka i zapada doći i sešće za trpezu s Avraamom i Isakom i Jakovom u carstvu nebeskom:

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Ivan Marković рече

Ovo je zlata vredan argument. Pa u vreme Galilea Galileja ono što je on tvrdio bilo je u sukobu sa svim onim što se tada znalo iz nauke. Pa?

Galileo nije bi u sukobu sa naukom, vec Crkvom. Njega nisu progonili i spalili naucnici vec svestenici. 

пре 17 минута, Ivan Marković рече

A šta ako su evoluirali iz neke ranije forme koja je mogla biti prilagođena hranjenju biljkama?

Ma kakve bre evolucija, Bog sve stvorio po svojim vrstama tacno onako kako ih danas znamo. 

 

пре 17 минута, Ivan Marković рече

Kakoto da nisu umirale? Pa možda tako što su životinje jele samo plodove biljaka. Npr. kada je Eva gricnula jabuku:ani_biggrin:nije umrlo drvo na kome je rasla ta jabuka...

Ava ne treba nista da zna. Treba oni koji tvrde da ne postoji evolucija, kako se pauk i mnostvo drugih zivotinja uklapaju u biblijsku pricu da su sve zivotinje u raju jeli samo biljke. 

 

пре 17 минута, Ivan Marković рече

Kakoto da nisu umirale? Pa možda tako što su životinje jele samo plodove biljaka. Npr. kada je Eva gricnula jabuku:ani_biggrin:nije umrlo drvo na kome je rasla ta jabuka...

Aha hoces da kazes kada je eva bila gricnula jabuku, onda joj je komadic otisao u zeludac u kome se dogodilo ko zna kakvo varenje (bez ucesca bakterija) i kranji produkt nije bio izmet i urin, vec je mokrila sok od jabuke i sr*** dzem. Dok kako se drvo jabuke hranilo mineralima jer nije bilo bakterija da razlazu uginulu materiju nije ni bitno, to sam Bog zna. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ivan Marković рече

Ali bih rekao da Sveti Duh ne diše gde neće...a nešto čisto sumnjam da diše međ LGBT aktivistima...

Koje...? Na strasnom sudu ce biti vise homoseksualaca opravdano nego onih koji su mu vikali Gospode Gospode. 

пре 6 минута, Ivan Marković рече

Ma nema frke, samo nemoj posle da se pravdaš da ti nismo rekli kakav je on obmanjivač...

Nema tu sta da se pravdam. Imam dosta iskustva u prepoznavanju obmanjivaca. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Иван ♪♫ рече

Sto se tice vremena:

Али ово једно немојте превиђати, љубљени, да је један дан пред Господом као хиљада година, и хиљада година као један дан. Друга Петрова посланица 3,8 https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=sinod&book=61&chap=3

Mora da se uzme ceo pasus i kontekst u kome je receno.

Jer, ceo tekst je :

"А садашња небеса и земља остављени су његовом ријечју за огањ и чувају се за Дан суда и погибли безбожних људи.

Али ово једно немојте превиђати, љубљени, да је један дан пред Господом као хиљада година, и хиљада година као један дан.

Не доцни Господ с обећањем, као што неки мисле да доцни; него нас дуго трпи, јер неће да ико пропадне но да се сви покају. "


Dakle, apostol Petar, ovde daje naglasak na buducem Danu suda i povezuje ga, sa Gospodnjim obecanjem. Da ne bi ispalo da Bog laze i nece da ispuni svoje obecanje o Svome dolasku, a posto su postojali neki u apostolsko vreme, koji nisu dobro i jasno sagledavala bozije promisli o svetu i poslednjim dogadjajima i mislili su, da  treba obecanje vec da se ispuni.........

Apostol kaze, da je Gospod  stvorio nebesa i zemlju njegovom recju, da je svet njegova kreacija , da ga cuva i odrzava u postojanju i da su poslednja vremena i dolazeci Sud,  vremena koja su predvidjena njegovim promislom o tim stvarima, jer, jedan je dan kod Boga i protok vremena i dogadjaja , ..... kao jedan dan u hiljadu godina i hiljadu godina kao jedan dan.

Prosto receno, ova izjava se tice Bozijeg promisla i brige o svetu, i nikako se ne moze povezati sa fizickim stvaranjem sveta po danima, koji su drugog konteksta stvari.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Justin Waters рече

Galileo nije bi u sukobu sa naukom, vec Crkvom. Njega nisu progonili i spalili naucnici vec svestenici. 

O neznalico!!!Pravi avin sledbenik! Galilea niko nije spalio! A bio je u sukobu sa čitavom tadašnjom naukom. Da si išta čitao znao bi to. Molim te, da se ne bi brukao, uzmi i pročitaj "Protivu metode" Pola Fajerabenda. Samo ukucaj, imaš na netu...

 

пре 4 минута, Justin Waters рече

Ma kakve bre evolucija, Boj sve stvorio po svojim vrstama tacno onako kako ih danas znamo. 

Čekaj, jel ti to sada osporavaš evoluciju ili...? Ja je ne osporavam, ali je i ne dogmatizujem...naučna teorija ko i svaka druga, danas jeste sutra nije...

 

пре 5 минута, Justin Waters рече

Ava ne treba nista da zna.

Pa on ništa i ne zna.

 

пре 6 минута, Justin Waters рече

Treba oni koji tvrde da ne postoji evolucija, kako se pauk i mnostvo drugih zivotinja uklapaju u biblijsku pricu da su sve zivotinje u raju jeli samo biljke. 

Iz činjenice postojanja (nekih) aspekata evolucije ne sledi nužno da pauk i druge životinje prvobitno nisu jele biljke. To što ti tvrdiš nije evolucija već uniformizam koji se stalno brka sa evolucijom i koji je puka metafizička pretpostavka...

 

пре 8 минута, Justin Waters рече

Aha hoces da kazes kada je eva bila gricnula jabuku, onda joj je komadic otisao u zeludac u kome se dogodilo ko zna kakvo varenje (bez ucesca bakterija) i kranji produkt nije bio izmet i urin, vec je mokrila sok od jabuke i sr*** dzem. Dok kako se drvo jabuke hranilo mineralima jer nije bilo bakterija da razlazu uginulu materiju nije ni bitno, to sam Bog zna. 

Kakve sad ovo veze ima sa prvobitnom besmrtnošću koju je Bog dao tvorevini po blagodati, e to samo ti znaš...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Justin Waters рече

Koje...? Na strasnom sudu ce biti vise homoseksualaca opravdano nego onih koji su mu vikali Gospode Gospode.

Jel? Ovo je tačno, samo ispred "homoseksualaca" dodaj pokajanih. A LGBT aktivisti mi nešto ne deluju kao takvi...dakle, pričaj tu pink pravoslavnu priču nekom drugom. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Kratos рече

Aj što Hristos jede nego kaže da će i da pije i to za istim stolom sa besmrtnima nakon vaskrsenja :ani_biggrin:

A ne!!!Prema novojavljenoj trubi Duha Svetoga, padre Zoranu, jedu samo smrtni. Besmrtni ne...:ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ivan Marković рече

O neznalico!!!Pravi avin sledbenik! Galilea niko nije spalio! A bio je u sukobu sa čitavom tadašnjom naukom. Da si išta čitao znao bi to. Molim te, da se ne bi brukao, uzmi i pročitaj "Protivu metode" Pola Fajerabenda. Samo ukucaj, imaš na netu...

Ama nije bio covjece. Izlazio je pred inkviziciju i mrcvarili su ga jer je zastupao kopernikovo misljenje o heliocentrizmu. Da dobro je nije bio spaljen, taj detalj uopste nije bitan. Bitno je da je bio mrcvaren od strane inkvizicije. 

 

пре 9 минута, Ivan Marković рече

Čekaj, jel ti to sada osporavaš evoluciju ili...? Ja je ne osporavam, ali je i ne dogmatizujem...naučna teorija ko i svaka druga, danas jeste sutra nije...

Ne ja ne osporavam evoluciju vec ce samo sprdam sa vasim uzimanjem evolucije kako vam pase. Niko u nauci ne dogmatizuje TE. TE ima status nauce teorije koja najbolje objasnjava razvoj zivota na zemlji. Niko i nikada nije osporavao da neko tu teoriju nadogradi i jos bolje objasni, ali ono sto je dosad objasnjeno ne moze biti naglavacke izvrnuto, a to upravo vi zelite da radi sa vasim selektivnim uzimanjem evolucije kako vam pase sve da bi se uklopili u neku vasu iskrivljenu verziju Pisma. 

пре 15 минута, Ivan Marković рече

Kakve sad ovo veze ima sa prvobitnom besmrtnošću koju je Bog dao tvorevini po blagodati, e to samo ti znaš...

Ima veze zato sto si selektivan do bola. Pauk je mogao jesti biljku, nije bilo bakterija i virusa, ljudi su mogli zvakati i jesti hranu bez varenja i nuzde. Drvo je radjalo plodove ko zna kako jer nije bilo fotosinteze, i tako dalje samo izmisljate koje kakve bajke. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Justin Waters рече

Ama nije bio covjece. Izlazio je pred inkviziciju i mrcvarili su ga jer je zastupao kopernikovo misljenje o heliocentrizmu. Da dobro je nije bio spaljen, taj detalj uopste nije bitan. Bitno je da je bio mrcvaren od strane inkvizicije. 

 

пре 42 минута, Justin Waters рече

Njega nisu progonili i spalili naucnici vec svestenici.

Umesto da priznaš neznanje, ti se ovde sada izdireš na mene. Tako avinski...pri tome, Kopernikovo mišljenje je bilo pogrešno jer:

1) Sunce nije u centru univerzuma

2) Ne postoje nikakve fiksne sfere

3) Može se reći da se Zemlja okreće oko Sunca ako i samo ako se Sunce proglasi referentnim telom. Inače ne. Tako po relativitetu...

Inače, da li bi bio ljubazan da mi navedeš tačan izvor i opis mrcvarenja...a da ne bude Mali kekec za mlade neznavene ateiste?

пре 14 минута, Justin Waters рече

Ne ja ne osporavam evoluciju vec ce samo sprdam sa vasim uzimanjem evolucije kako vam pase.

Koji smo to mi?

 

пре 14 минута, Justin Waters рече

Niko u nauci ne dogmatizuje TE.

Ma neee...:ani_biggrin:

 

пре 14 минута, Justin Waters рече

TE ima status nauce teorije koja najbolje objasnjava razvoj zivota na zemlji.

Ne objašnjava ništa bolje razvoj života na planetiod recimo hipoteze da su ga razvijali vanzemaljci kroz seriju genetskih eksperimenata. To se zove primena Dijem-Kvajnove teze na pitanje naučnih teorija. Ali ti naravno pojma nemaš šta je to, jer se ne baviš metodologijom nauke...

 

пре 14 минута, Justin Waters рече

Ima veze zato sto si selektivan do bola.

Dok pop sa svojim lgbt aktivizmom nije. On je samo oličenje objektivnosti. 

 

пре 14 минута, Justin Waters рече

nije bilo bakterija i virusa, ljudi su mogli zvakati i jesti hranu bez varenja i nuzde. Drvo je radjalo plodove ko zna kako jer nije bilo fotosinteze

Gde ja ovo tvrdim i kako to osporava izostanak smrti pre grehopada?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kreacionizam ima najveći sukob upravo sa Teologijom, dokazivati Boga je nemoguće jer dokaza nema, zbog nedostatka dokaza u Boga se veruje, inače, da ima dokaz to je onda saznjanje a ne vera.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Kratos рече

Који каже, да је први човјек, Адам, створен смртним, тако да, сагријешио он, или не сагријешио, морао је опет умријети тијелом, то јест, изићи из тијела, не ради казне за гријех, него услијед природне неопходности, нека је анатема

Написао сам једну књигу на ту тему, али је на италијанском, као и један текст о Августину и златоустом о овоме. Јер је код нас завладала мода да се негира првородни грех. Веле, то су католици измислили. Нису. То је у доброј мери утемељено у отачком науку.

Видиш, ми на картагинском сабору имамо осуду Целестијевих ставова јер је Пелагије био стрина. И та осуда је донета на основу Августинове теологије. Пелагијанизам је осуђен и на Ефеском сабору. И слово је јасно, нема ту шта да се тумачи. Но, ствар се компликује када се крене у употребу мозга. Да се види базична идеја, а не оно што се у датом моменту конфигурише и као такво осуђује. Погрешна је идеја да је Бог створио 1 човека на почетку. И кад се крене одатле може да се има само ово што веле картагинци. Ја пак велим: плата за грех је смрт, односно, човек као смртно биће је некомплетан, предодређен на преображај. И ту следим Августина. Он вели да је први човек створен смртним (иако је могао да не умре), али је био земљан (као и ми) и МОРАО  је да постане ВАСКРСЛИМ, односно да се Логос оваплоти и сједини у себи све који су становници Небеског Јерусалима. Дакле, Први Адам је МОРАО да умре, да би постао Други Адам. То разуми са Павлом, да они који су умрли васкрснуће, а који су живи, преобразиће се, али је и то смрт за њих. Јер, нема човека који није предодређен на тај прелазак који називамо смрћу.

У оваквој перспективи остаје отачка теологија. Наравно, другачије формулисана и мишљена, али у суштини иста. Верујем да нам о томе говори Првородни грех.

Лудило је, и сада ово што ћу рећи ипак захтева неколико година студирање ових проблема, што се Бог поново наругао "праведницима". Јер онбо што је било осуђено у палагијанизму је идеја аутономности човека у односу на Бога. А ту аутономност би он имао ако би био бесмртан. То пак Бог није желео. Него, створио је из небића човека али је хтео истоме да да могућност да учествује скоро једнако у стварању самог себе. Отуда наша афирмација кроз слободу, јер нас Отац поштује. Дао нас је смртнима, али са могућношћу да и ми учествујемо у стварању тог бесмртног бића. Сва разумна бића која је створио, она су одређена слободном вољом, односно прихватањем добробића. тако су и ианђели створени смртнима по природи, тако нама не смета и ни најмање није лоше што смо смртни по природи. Ругају се Божијем плану они који веле да је овај свет производ зла, односно да је условљен грехом. Није, него је Бог савршено имао право када је направио сав овај "хорор" на који се манихејци и криптоманихејци саблажњавају. Ја не мислим да бих могао, не само направити, него ни замислити бољи пројекат, бољи свет. У мајчиној смо утроби, видимо као у огледалу, загонетно нам је будуће, али имајмо поверења у Оца. И кроз то поверавање, љубав коју инвестирамо, ми мењамо срце од камена са срцем од меса и преображавамо се у Савршеног Оца небеског. То нам је рекао: Будите савршени, а не: били сте савршени.     

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Kratos рече

Ispada da je stvorio kretene.Onda ispada da je čitavo učenje Crkve od njenog nastanka pa sve do ovih modernih vremena bilo u žešćoj zabludi sa učenjem o padu,grehu,naslednoj grešnoj prirodi.Većina svetootačke literature na temu prvobitnog stanja tvorevine i greha mož da se baci u vodu.Počevši od Zlatoustog....jer on upravo zbori sve suprotno od ovog modernizovanog teološkog korpusa.

I šta ćemo avo sa ovim:

Који каже, да је први човјек, Адам, створен смртним, тако да, сагријешио он, или не сагријешио, морао је опет умријети тијелом, то јест, изићи из тијела, не ради казне за гријех, него услијед природне неопходности, нека је анатема

 

Smrt pre nastanka čoveka je najveći teološki problem koji Crkva ima sa TE.Jer ako to prihvata,mada nisam baš siguran da vaseljenska Crkva prihvata TE, onda bi morala da odbaci jedno od svojih fundamentalnih učenja o smrti kao posledici pada u greh.

Ja to tako vidim,kompromis je gotovo nemoguć.

@Kratos, на ком је сабору донета ова анатема?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...