Jump to content

Сарадња особља школа и вртића са центром за социјални рад?


Препоручена порука

Znas kako, realno ima moc nad ljudskim zivotima, ali ne vecu nego sudija, policajac, ljekar, advokat i nastavnik, vaspitac, recimo. To su sve profesije gdje bi trebalo da se sluzi ljudima a ne da se ostecuju i povredjuju. Malo to sto je povezan sa sudskim sistemom i procesom buni ljude, ali realno nema nista vecu moc i od ovih gore pobrojanih. Nije nepogresiv i nisu ti procesi nepovratni (kao kad npr. ljekar napravi gresku koja nekog kosta zivota). 

Sad, ima svega, i nekompetentnih ljudi i nesavjesnih, i zloupotreba, ali opet vjerujem ne vise nego u  drugim slicnim profesijama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uvijek imas nekog direktora ili nadredjenog kojem mozes da se zalis na rad konkretnog SR. Rad u javnim institucijama je transparentan i postoji odgovornost. Malo je teze povratiti kad vec dodje do sudske presude na osnovu pogresne procjene SR, jer je to u nadleznosti sudskog sistema. U CSR mozes da razgovaras i sa pravnikom, i psihologom, i uputno je dolaziti u savjetovaliste ako ga ima, a ne samo ici SR kad je vec prekasno i kad on 'sudi' tj. upotrebljava tu svoju 'moc'. Najbolje je saradjivati sa SR dok traju razgovori i uticati na pravilno rjesavanje problema na taj nacin, posebno kad to podrazumijeva projavu njegove moci. SR radi u najboljem interesu djeteta, to ima primat nad interesima odraslih koji su ukljuceni. Izbjegava se razdvajanje porodice AKO JE IZVODLJIVO, otud obavezni proces mirenja pred SR pri razvodu; vrlo rijetko se oduzima roditeljsko pravo (cak ne ni kad bi trebalo, tj.kad bi to bilo u interesu djeteta) i zaista ne izdvaja se dijete olako iz porodice npr. da bi se smjestilo u dom, kod nas iz sistemskih nedostastka prije svega, kod nas ipak samo u slucaju krajnjeg, ugrozavajuceg zanemarivanja i zlostavljanja.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Сања Т. рече

Можеш ли да ме упутиш ,где бих могла мало више да се упознам са њиховим начином рада.

Ovo nisam odmah vidjela jer si dopunila. Imas ovde temu koja je zamrla, a Vilma koja radi u CSR u BG je voljna da daje strucne savjete. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koliko dece u vrticu u Srbiji pokriva jedna vaspitacica?

Btw. Ovde na ulazu u vrtic dobijes listu tj. knjigu sta su ti duznosti i obaveze kao i prava i preporuke tako da npr. nemas nikakvu dilemu sta te ceka ako ne dodjes po dete na vreme ili dodjes pijan itd...

S druge strane, ocenjujes vaspitace i imas supervizora kome mozes da se obratis ako imas bilo kakvu dilemu/ zabrinutost. Tacno se zna sta je vaspitac duzan da ti objasni itd...

Nekako je sve definisano i bas je malo prostora za bilo kakve dileme/ nesporazume tako da kada nastane problem, vrlo brzo se utvrdi ko je u kojoj meri odgovoran. Hocu reci, "ljudski faktor je minimalizovan"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...