Jump to content

Зоран Ђуровић: Јављење светаца у есхатолошким телима

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 994
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Постоје важеће научне теорије, ми смо људи који имају научни поглед на свет, то одређује нашу свест. Нико ништа ту не апсолутизује, већ се барата сазнањима која имамо о свету у којем живимо.

 

Оправдање геоцентризма. То што си написао само пренеси у прошлост.

 

Ми сада доживљавамо срамоту као хришћани, јер говоримо да је Велики прасак првобитни почетак. Научници нас већ гледају као неке бабе.

 

Постоји девет веријанти мултиверзума. А ти мени кажеш да нешто трипујем. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко зна до чега ћемо све доћи у науци и кроз неколико деценија, а тек о вековима да не говорим. Зато сам ти рекао да образложиш и поткрепиш теолошки а не научно. Без чврсте теолошке подлоге све оно што си написао је најобичнија трипозна спекулација.

 

Зар није теолошки то да Адам буде наш прародитељ, узрочник свих? Зар треба да поверујем да је и он еволуирао од антропоморфних мајмуна итд?

 

Ти би да буде усвојено тако. Нема везе што можда није тако.

 

Један идентитет доводите у питање и то по вама није страшно. Говорите о онтологији, тријадологији. Мислим, не може бити тужније.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako mogu jedno razmisljanje .....

 

Eshatoloska tela su sasvim u Bogu iako jos nisu potpuno obozena.

 

Takva nepotpuna tela, do sveopsteg vaskrsenja i radi sveopsteg vaskrsenja, ne mogu  biti od Boga odbacena, jer receno nam je da smo mi u Bogu i Bog u nama.

Posle jedne molitve da nas uzme u Sebe i ako Bog to i ucini, onda dragi moji potpuni ili nepotpuni ali svakako sa telom Bog nikada vise nece odbaciti. Ovo je bila Bozja i nasa volja, koja se zazidala potpunom predajom naseg bica u ruke i upravu Boga.

 

Bog je jedini dobar pastir, sto bi po meni moglo da i dokaze ovu moju gornju svrljotinu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zanimljivo mi je jos jedno moje promisljanje...

 

Da bi neko dokazao ili osporio eshatolosko telo drugome, onda taj neko mora biti unutar tog drugog, jer se upravo u tom drugom (meni,tebi) odigrava i preobrazenje Isusa Hrista i vaskrsenje Isusa Hrista i dar preobrazenog i vaskrslog u kostima mojim.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ствар подсећа на онај виц када пекарка Муји покушава да каже да нема јогурта, а он упорно тражи бурек+јогурт, па питу+јогурт, па кифлу+јогурт... не капира да нема јогурта и после свих могућих комбинација бесан изађе напоље. И онда то прича Хаси, а Хасо каже да би јој он сав онај јогурт у лице сасуо.

 

Тако и овде, као Муји објаснити да нема јогурта, тако некима објаснити да се овде ради о нечему ван времена и што је само са стране свог субјективног постојања "вечно сада" јер је у стању да интерагује са било којим тренутком нашег времена, а не да је у питању ововремена садашњост или да се то догодило у овој нашој димензији и овом нашем времену, али не вреди. А овај са тог сајта "Борба за веру" испао Хасо из вица.

 

Ово озбиљно теолошко питање је, ето, нехотице из себе изнедрило ништа мање озбиљан педагошки проблем: "Како објаснити Муји да јогурта нема?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја овај проблем видим много дубље. Није све тако једноставно.

 

Проблем је у раздвајању времена од саме творевине. Не можемо говорити да је време ушло у есхатолошку раван, а да творевина није у есхатолошкој равни.

 

Међутим, неки тврде да је сва будућност већ остварена у есхатолошкој равни. Наше пребивање на земљи, овде и сада, посматра се као паралелни свет.

 

Говори се да је свет већ доживео завршетак у есхатону, да се оданде јављају светитељи по свеопштем васкрсењу. Мени овакво становиште не може бити исправно.

 

Проблем оваквог схватања није у томе што наша интуиција није довољно способна да сагледа ''ванвремене способности''. Напротив, проблем се тиче конкретних ентитета који сачињавају саму творевину.

 

Ради се о питању смрти. Докле год постоји смрт, сви ентитети који су чинили и који сачињавају саму физичку појаву - као и ентитети који ће тек настати, што је изузетно важно нагласити, како теолошки, исто тако и научно -, остају (и остаће) у творевини као такви и никуда не одлазе докле год се не појави ,,друго стварање'' за уопштено целу творевину.

 

Тела светих која су узнета у другачије стање јесу изузетак. Таква тела немамо у физичком смислу на два места, нема их васкрслих и истовремено у гробу. Упокојени који пребивају у блаженству до васкрсења, то доживљавају кроз објашњење постојања душе - свакако, и једино, у заједници са Христом и животом у Христу.

 

Проблем у разумевању целе ове приче, као проблем у разумевању наших тела, тиче се у јакој мери и научног гледишта. Многи су пристали на дефиницију да наше тело није јединствено, због тога што се ћелије распадају и мењају више пута током живота. Међутим, физичка база неког тела није оно што називамо традиционалним елементима, него је нешто дубље у квантномеханичком смислу, а опет све то дубље никуда не одлази, не нестаје.

 

Управо то наше тело које никуда не нестаје из нашег физичког постојања, сачињава природу која у палом стању садржи сталну узлазност у општем степену смрти, тј. онога што је смрћу пропало. Колико год да је тело важно за човеков идентитет, за његову личност, оно путем смрти остаје у творевини као аутентична физичка мера, ма колико атома или ћелија садржавало једно тело током живота.

 

Цела ова прича је толико сложена да захтева читав системски приступ. Колико можемо говорити о различитим ,,еонима'' у поређењу са хронологијом догађаја и нашом стварношћу, питање је које захвата суштину теологије, а у уједно и науке. Мислим да је битно да се ми не уздамо превише у ,,тело'' као такво, него да пазимо на ближње који су свакако у телу, и преко којих једино имамо реалног Христа. Јер Христос је горе код Оца, а код нас је посредством нас самих, тј. нашим међусобним односом, док сви чекамо свршетак - овога века - и Други његов долазак.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја овај проблем видим много дубље. Није све тако једноставно.

 

Проблем је у раздвајању времена од саме творевине. Не можемо говорити да је време ушло у есхатолошку раван, а да творевина није у есхатолошкој равни.

 

Међутим, неки тврде да је сва будућност већ остварена у есхатолошкој равни. Наше пребивање на земљи, овде и сада, посматра се као паралелни свет.

 

Говори се да је свет већ доживео завршетак у есхатону, да се оданде јављају светитељи по свеопштем васкрсењу. Мени овакво становиште не може бити исправно.

 

Проблем оваквог схватања није у томе што наша интуиција није довољно способна да сагледа ''ванвремене способности''. Напротив, проблем се тиче конкретних ентитета који сачињавају саму творевину.

 

Ради се о питању смрти. Докле год постоји смрт, сви ентитети који су чинили и који сачињавају саму физичку појаву - као и ентитети који ће тек настати, што је изузетно важно нагласити, како теолошки, исто тако и научно -, остају (и остаће) у творевини као такви и никуда не одлазе докле год се не појави ,,друго стварање'' за уопштено целу творевину.

 

Тела светих која су узнета у другачије стање јесу изузетак. Таква тела немамо у физичком смислу на два места, нема их васкрслих и истовремено у гробу. Упокојени који пребивају у блаженству до васкрсења, то доживљавају кроз објашњење постојања душе - свакако, и једино, у заједници са Христом и животом у Христу.

 

Проблем у разумевању целе ове приче, као проблем у разумевању наших тела, тиче се у јакој мери и научног гледишта. Многи су пристали на дефиницију да наше тело није јединствено, због тога што се ћелије распадају и мењају више пута током живота. Међутим, физичка база неког тела није оно што називамо традиционалним елементима, него је нешто дубље у квантномеханичком смислу, а опет све то дубље никуда не одлази, не нестаје.

 

Управо то наше тело које никуда не нестаје из нашег физичког постојања, сачињава природу која у палом стању садржи сталну узлазност у општем степену смрти, тј. онога што је смрћу пропало. Колико год да је тело важно за човеков идентитет, за његову личност, оно путем смрти остаје у творевини као аутентична физичка мера, ма колико атома или ћелија садржавало једно тело током живота.

 

Цела ова прича је толико сложена да захтева читав системски приступ. Колико можемо говорити о различитим ,,еонима'' у поређењу са хронологијом догађаја и нашом стварношћу, питање је које захвата суштину теологије, а у уједно и науке. Мислим да је битно да се ми не уздамо превише у ,,тело'' као такво, него да пазимо на ближње који су свакако у телу, и преко којих једино имамо реалног Христа. Јер Христос је горе код Оца, а код нас је посредством нас самих, тј. нашим међусобним односом, док сви чекамо свршетак - овога века - и Други његов долазак.

Заборавио си да поменеш Максима и логосе твари :)) .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
On 8/21/2015 at 15:47, Zoran Đurović рече

Бог стоји јер се бесконачно брзо креће

Odakle ti ova divna misao?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24/9/2015 at 20:22, Milan Nikolic рече

Говори се да је свет већ доживео завршетак у есхатону, да се оданде јављају светитељи по свеопштем васкрсењу.

 

On 24/9/2015 at 20:22, Milan Nikolic рече

Проблем је у раздвајању времена од саме творевине.

 

Е, подсетио си ме на..."хоћу да ми нешто куца"...одлучих да се нашалим мало :))

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...