Jump to content

Свештеник Ненад Илић: текстови и интервјуи

Оцени ову тему


Препоручена порука

Шта је ово? Многи нападају Патријарха од либерала до конзервативаца. Свуда видим нападе, по форумима, Твитеру, Фејсбуку... Људи идејно супростављени нападају Патријарха. То ми је занимљиво.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 315
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 6 минута, ana čarnojević рече

Али је он ипак у херцеговачком клану и онда мора мало и на ту страну, то са Вукашином. И интелектуалац је па мора мало да академише..

Ja ovde, naizgled, drvlje i kamenje na čoveka - srce bi me bolelo da, ne daj Bože, "ode niz vodu" (figurativno)....zbunjen sam...otac Nenad je od (naj)kvalitetni(ji)h legura...ali očigledno je da pola nas nema pojma o stvarima iza...sam sebi je skočio u somak bre naivno za budalaštinu...da se radi makar o nekoj krupnoj crkvenoj stvari do koje je o. Nenadu stalo...nego...gde, bre na Novi? Aman, pa popiče mu Kuriri krv...ionako je pukla tikva...još ga mali Baka komrpmituje...a čova namestu, velik čova, baš....ja ga mnogo volim i cenim...nadam se da me neće razveriti u ovome "cenim"...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Жика рече

Шта је ово? Многи нападају Патријарха од либерала до конзервативаца. Свуда видим нападе, по форумима, Твитеру, Фејсбуку... Људи идејно супростављени нападају Патријарха. То ми је занимљиво.

Zato sam izmedju ostalog zapratio Djurovića koji je govorio o klanovima.

Klanovi gube kompas i tu uvlače sve u sebe kao crna rupa.

Dobro si primetio, potcenjuju patrijarha. 

Zanimljivo kako nalaze sve ,gde bi oni bolje uradili i to ne rade predlogom, već kritikom.

Baš zabrinjujuća leva i desna elita.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

"Доћи ће и крај овој генералној проби. Види се то и тамо и амо....
Али не треба заборавити да је то само генерална проба.
Они који су искористили све ово за испитивање и тестирање становништва које им је поверено на управљање, вероватно су задовољни резултатима. Све је спремно за премијеру.
А да ли смо ми задовољни резултатима? И да ли ћемо запамтити да је проба само проба? Да иза ње увек следи нешто озбиљније?
У Цркви пристали да привремено признајемо владавину смрти уместо да сведочимо васкрсење. А крштени народ и оно мало тог црквеног сведочења дочекао буком и бесом. У страху, народ пристао да трпи понижења и бесмислице до мере којој се већ на све стране чуде. Обично пред правим спољним непријатељем долази до уједињавања, макар и привременог. Сада поделе грђе него икад. Распарчани ко разбијен лонац.
За некога проба баш успела...
Позаборављасмо ми и текст и улоге на овој генералној проби. Ако наставимо овако - промену и жанра и сценарија нећемо ни приметити."

https://www.facebook.com/dakon.ilic?__tn__=%2CdC-RH-R-R&eid=ARB7mBcbt2pykoeLxAjauEmWB2NSbEZntKbdX53jxDD8xPkogacQmSPsoHByQPAI2VQxDdHNaXgOHhLy&hc_ref=ARSl1AXS_6g34IOyMmm4LziG_8R0nzrSzgg7iQiwvnQlAuEHUvdSkM_I6b6VLmQKS3A&fref=nf

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobar je otac Nenad, ubeđen sam da je melem za duše svojih parohijana...ja mu zamerim što ponekad kompromituje Crkvu nekim izjavama javnim....ipak je on klirik, kao takav, smatram, da je nekad bolje oćutati ako se to kosi sa politikom Crkve.

On nije nepoznat i može naći druge načine da i samom crkvenom vrhu sugeriše neke stvari.

I...vidi se iz njegovih izjava nekih da nije zadovoljan sa nekom generalnom misijom SPC, mislim da je tu u pravu, ali opet, bolje je da nađe neki drugi način da to ispolji. Nisu za to pogodni mediji, posebno oni anticrkveni, gde su ljudi koji se groze na Crkvu. Nikako peticije i mitinzi.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je sa fezbuka, licni profil, nema nikakve veze sa bilo kakvim anticrkvenim medijima, uredno je postavljen link.

I otac je 400% u pravu, i izrazito je blag i promisljen, pravi melem od coveka. Osim ovoga sto npr. on kaze i uradi, ostaje jedino mucko i muljavo cutanje; a to nikad ne moze da bude dobro. Nema tu sta da se "trazi drugi nacin", neki iz visokog klira su ovih godina tako temeljno upropastili misiju Crkve, da ce da treba najmanje duplo duze da se ona oporavi od toga.

"Vi ste so zemlji... ako so obljutavi, onda vec nije ni za sta, nego da se baci, i da je ljudi izgaze".

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

СВЕТИ САВА, СВЕТА СОФИЈА

Хвала Богу, сан више генерација Срба се остварује. Довршавамо Храм Светог Саве!
Многи су додали своју циглу у ову грађевину. И труд свих њих сад прилази циљу.
Као и већина осећамо понос и задовољство и дивимо се величанственој црквеној грађевини.

Идеја о подизању велелепног, огромног храма је настала у време великог успона Србије.
Идеја о подизању храма је потекла од једног од најпознатијих представника Срба католичке вере из Дубровника Матије Бана. Године 1895. основано је Друштво за подизање храма светог Саве на Врачару. Године 1905 расписан је конкурс за пројекат храма, али није било задовољавајућих решења.
Балкански ратови и Први светски рат, зауставили су припреме и радове. После рата ослобођени Срби окупљени у Српској патријаршији наставили су идеју претходника.
Нов конкурс је расписан 1926. Прва награда на конкурсу није додељена, а приступило се неколико година касније извођењу пројекта који је добио другу награду.
Изградња храма је коначно започела 15. септембра 1935. До рата су подигнути зидови велике грађевине до висине 8-9 метара. Рат - Немци користе озидани простор као гаражу. После рата коминисти смештају ту магацине.
Након 88 поновљених молби патријарха Германа - и исто толико одбијања - дозвола за наставак градње је добијена у лето 1984. и од републичке и од градске власти. Кад је Југославија почела да се клима.
Скупљају се прилози са свих страна где год има Срба и зидање се наставља.
Пред ратове у којима ће се Југославија распасти и Србија остати као сироче иако творац те исте Југославије груби радови су завршени. Купола подигнута. На необичан начин. Цела, направљена на земљи.
Ратови, санкције, хаос...

На иницијативу тадашњег премијера Зорана Ђинђића и с благословом патријарха Павла радови на храму се настављају 2001.године. Године 2004. завршавају се спољни радови.
Унутрашњи радови тек тад почињу. Данас у време патријарха Иринеја и председника Вучића, уз велику помоћ Русије приближавамо се остварењу вековног сна.
Хвала Богу!
Али Русија је били а на одређени начин и остала царство. Ми потенцијал за царство немамо, што не значи да је наша улога у историји мала и безначајна.

Сад је све мало другачије него у време кад је почело подизање храма. Србија је полуколонија, остала сама после распада земље у коју је уложила много своје снаге и креативности. Никада у њеној историји није било великих храмова као што је овај, који је на прелеп начин допринео препознатљивости Београда, препознатљивости нове силуете престоног града. Имало смо много малих цркви, али снажних батерија за добијање енергије на путу ка Царству Божијем. А сад добијамо као никад, велики, огромни храм са дивном златном унутрашношћу. Саборни храм српства.
Шта ћемо с њим радити - то је заправо и најважније питање. Како ћемо оправдати овако велики симбол који смо подигли у сред главног града?

Председник који је дочекао довршење храма улази после скинутих скела и каже да храм изгледа боље од велике и величанствене Аја Софије (мисли на Свету Софију у Цариграду), и да ће бити нова Аја Софија!
Добро. Тај човек је склон егоманији а у расцепу са реалном улогом колонијалног управитеља, наравно да у дечачким сновима воли да види себе као цара. Јустинијан 21.ог века. Али опасно је када људи из Цркве подлегну тој заразној енергији властодржаца.
Старешина Храма, викарни владика Стефан, понесен енергијом председника Србије изјављује: "Кажу да је ово нешто слично као што је Аја Софија, али имамо некакве информације да је ово значајнији рад од мозаика рађеног у Аја Софији. Уметник Мухин је са оригинала пресликао лик Богородице и у самом олтару имамо вернији приказан лик Богородице него онај што је у Аја Софији."
Вернији лик Богородице него онај што је у Светој Софији...?
А још је за четири године урађено оно за шта је у Византијској Аја Софији требало стотине година!
Па ко да се не погорди...

"Нека руше, направићемо ми још старије и још боље", изјавио је неко коме се данас спрдамо. Копије постају боље од оригинала! Јер све зависи од тога ко води игру копирања.

Храм Светог Саве је понос једног малог великог народа, али не би смео да служи нашој гордости него да нас опомиње на огромну обавезу коју смо преузели. У храм стаје 10.000 људи! 10.000 људи који дишу Богом. Треба га испунити Живом Црквом. А њу не праве ни председници ни владике. Њу чини Народ Божији. Са свештеницима и владикама. Не сме храм да служи државним церемонијалним потребама него власт треба да се у храму учи смислу пута сваког народа и сваке државе. Укључивању у Царство Божије и постизање његових вредности.

Свети владика Николај оставио нам је једно горко пророчанство:
"И Син Човечји када дође изненада и убије “сина погибељи”, последњег тиранина људи, да ли ће наћи веру на земљи? Наћи ће је, али не као јавну. Наћи ће је, али не по велелепним храмовима, као што су наши садашњи, него у пештерама и пустињама. Наћи ће је али не као одобрену и штићену, него као ружену и гоњену. Наћи ће је, али не у раскошним литургијама и псалмодијама, него у храмовима људских срца и у шаптању људског језика. Јер Црква Његова почела је мучеништвом и завршиће мучеништвом, света браћо моја.
Блажени они који се у оне последње дане не устраше од непријатеља Исусових у којима нема живота. Такови ће бити вечни учасници славе и радости Господа својега."

Немојмо гордошћу, прорачунатим поверењем у земаљске власти и неопрезношћу да заборавимо на дубок корен нашег народа. И да ставимо било државне, било националне претензије испред Бога. Да нам се и ово време кад нам је потребан здраво и трезвено родољубље не деси опет песудонационализам милошевићевског типа у коме се мора проћи како смо и прошли. Притом би и та наша нова грешка била велика историјски оријентир у односу на пародију која сад може да нам следи. А која би нам потпуно дотукла заједничку наду...

За промену - могли бисмо после дуже времена мало и да побеђујемо. Нисмо ни глупи ни неспособни. Напротив. Али без тога да погнемо главу пред Богом, без Христа Бога не можемо. Неко можда и може. Ми Срби не.
Дај Боже да овај лепи нови храм, резултат рада више генерација, који нећемо скоројевићки гордо поредити са непоновљивим ремек делом царске византијске културе, искористимо за повратак Богу, повратак себи и својим даровима које смо без Бога запустили.

122624508_10224271974735379_868907874825

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I po meni najbolji komentar, odma` ispod samog teksta...

...

"Amin, oče.
Lično, uzimajući u obzir kontekst u kome živimo, gorak ukus u ustima. Ovakva velelepnost je, za moj pojam, izraz imperijalne moći, vizantijsko, rimske, ruske..
Mi imperija nismo, a narod je podjednako bedan ekonomski životno i duhovno. U ovom trenutku se razmetati, to je meni nedvosmisleni pokazatelj državno-narodnog kraha, kao i unutarcrkvenog.
Ovo je zastor da ne vidimo svoju realnost, a da bitange i dalje rade svoj necastivi posao.
A reči velikog Nikolaja treba sebi stalno ponavljati.
Bog s nama."

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, obi-wan рече

I po meni najbolji komentar, odma` ispod samog teksta...

...

"Amin, oče.
Lično, uzimajući u obzir kontekst u kome živimo, gorak ukus u ustima. Ovakva velelepnost je, za moj pojam, izraz imperijalne moći, vizantijsko, rimske, ruske..
Mi imperija nismo, a narod je podjednako bedan ekonomski životno i duhovno. U ovom trenutku se razmetati, to je meni nedvosmisleni pokazatelj državno-narodnog kraha, kao i unutarcrkvenog.
Ovo je zastor da ne vidimo svoju realnost, a da bitange i dalje rade svoj necastivi posao.
A reči velikog Nikolaja treba sebi stalno ponavljati.
Bog s nama."

Не знам шта да кажем, поприлично су помешана осећања. С једне стране је евидентна неподударност духовног стања у Срба и величине и значаја довршења храма а с друге чињеница да се саборни храм српског народа напокон ближи крају. 

Било би лепо да то буде један прелеп литургијски догађај а бојазан је да ће државна шарада око свега бацити сенку на епицентар. Већ се види из дотичних изјава да у центру није Христос него власт која је направила нешто нај нај да види цео свет. Тужно је и болно што многи црквени ове уписе О. Ненада доживљавају као нападе уместо као добронамерну критику изнутра. Што се насилно потенцирају поделе пљувањем ових и оних владика и цепа Христова црква а у чему нажалост на овом форуму подебелу улогу игра дело О. Ђуровића. 

Остаје нада у Божију промисао и да ће Свети Сава умети као пре толико векова да нас посвађане окупи око Христа. На нама је да се молимо и да се волимо. Храм се довршава, ето задатка свима нама, да га осмислимо својим црквеним животом у њему и да ако је већ по речима наших великодостојника "као Света Софија" се потрудимо да и литургија у њему бар наликује оној због које су многи примили православље и Христа у срце. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@sampaganini92

Za nas danas vaze prorocke reci vl. Nikolaja, koje se odnose na jevrejski narod i jerusalimski hram.

Da se podsetimo (parafraziram):
"Sruci narod jevrejski svu dusu svoju u zidine jednog hrama, i osta bez duse. I kad vide Bog dusu narodnu u rusevinama, onda i hram predade rusenju..."

Drugim recima, sta ce ti zidine i gradjevine u momentu kad bauljas po kalu i pogani? I dok se ukrasavaju preskupi hramovi, prave svirajuce fontane i kite besmislene jelke po trgovima, te dragocena sredstva rasipaju i na razne druge nacine, dotle deca ovog naroda umiru, pretesko skupljajuci novac za svoje lecenje po telefonskim servisima.

I tako se, zamamljeni svojom "slavom" od sapunice, svrstavamo u istu ravan sa jevrejskim narodom, kad je ovaj, odstupivsi od Boga, pao u najpoganije idolopoklonstvo, i sopstvenu decu klao i prinosio na zrtvu paganskim idolima. Jer i mi nasu decu doslovno prinosimo kumirima savremene raskosi i slicnog bunila.

Treba nam zavetni hram celog naroda? To treba i moze jedino da bude briga o namucenima i potrebitima, po mnogo puta ponovljenim recima Gospodnjim. Samo takav hram je vecan i neunistiv. Sve drugo je najbednije licemerje, za koje je Hristos mnogo puta preteci govorio kako ce uzasno strogo da bude sudjeno i osudjeno.

Ovo zdanje na Vracaru mi je nekad bilo mnogo vazno.

Sad je, na veliku zalost, samo postalo najveci izraz naseg duhovnog rugla.

"Dobro, koje nije na dobar nacin ucinjeno - nije dobro".
- sv. Simeon Solunski

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

I po meni najbolji komentar, odma` ispod samog teksta...

...

"Amin, oče.
Lično, uzimajući u obzir kontekst u kome živimo, gorak ukus u ustima. Ovakva velelepnost je, za moj pojam, izraz imperijalne moći, vizantijsko, rimske, ruske..
Mi imperija nismo, a narod je podjednako bedan ekonomski životno i duhovno. U ovom trenutku se razmetati, to je meni nedvosmisleni pokazatelj državno-narodnog kraha, kao i unutarcrkvenog.
Ovo je zastor da ne vidimo svoju realnost, a da bitange i dalje rade svoj necastivi posao.
A reči velikog Nikolaja treba sebi stalno ponavljati.
Bog s nama."

Zapravo Nenad ilić nije uopšte nastojao da hram Sv.Save proglasi nekakvim promašajem, niti da će biti gorak ukus u ustima. Malo preporezno se bavi samim Vučićem i njegovim pompeznim izjavama i poređenjem sa Aja Sofijom. Ok je to, ali nije baš 100% na mjestu. Država je uložila dosta novca i njegovo je da se ishvališe, vrijeme će ga svakako skloniti, a hram će ostati. Da li će biti Aja Sofija ili neće to nije ni na Vučiću, a ni na Iliću da tvrdi da je poređene skorojevićko. Daće ga narod, vrijeme, istorija.

Također da bi nešto bilo velelepno i nesrazmjerno državi koja ga gradi trebalo bi mnogo više od hrama Sv.Save. Hram je sve ukupno koštao oko 60 miliona ili koliko već nek je i sto miliona. To za jednu državu Srbiju nije neka cifra od koje boli glava jer su danas već mnogi objekti skuplji, autoputevi, nacionalni stadioni, hidroelektrane, termoelektrane, gasovodi.... Drugo je bilo u vrijeme Justinijana kada je gradnja takvog hrama bilo ekvivalent da Srbija danas pravi svemirsku stanicu, za šta bi stvarno trebala biti imperija, bogata i moćna. 

Mozaik je nestvaran, jedva čekam da ga vidim uživo. I ovako na slikama djeluje toliko moćno i vjerno dočarava tavorsku svjetlost kada dnevno svjetlo unutrašnjost. Sasvim bi sigurno mogao biti s vremeno nešto najveće što je ostvareno u hrišćanskoj umjetnosti. Ne vidim razlog da se stalno poklanjamo prošlim vremenima bezuslovno, i da smatramo da današnje generacije nisu ništa u stanju izvesti što ne bi moglo da zasjeni nekadašnje neimare. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Justin Waters

Insistiranje na tako skupim radovima u vreme potpunog etickog rasula je u najmanju ruku degutantno.
Ilic je bas dobro objasnio zasto hram sad treba da stoji u pozadini, a ne u prvom planu.

A cinjenica da je vlast, koja je otvoreno bogoboracka, davala paru za jedan hram, samo bolje otvara oci.
Dovoljno smo se nagledali kapitalnog ludila od te vlasti, da nam bude jasno cemu to njima sluzi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, sampaganini92 рече

Не знам шта да кажем, поприлично су помешана осећања. С једне стране је евидентна неподударност духовног стања у Срба и величине и значаја довршења храма а с друге чињеница да се саборни храм српског народа напокон ближи крају. 

Било би лепо да то буде један прелеп литургијски догађај а бојазан је да ће државна шарада око свега бацити сенку на епицентар. Већ се види из дотичних изјава да у центру није Христос него власт која је направила нешто нај нај да види цео свет. Тужно је и болно што многи црквени ове уписе О. Ненада доживљавају као нападе уместо као добронамерну критику изнутра. Што се насилно потенцирају поделе пљувањем ових и оних владика и цепа Христова црква а у чему нажалост на овом форуму подебелу улогу игра дело О. Ђуровића. 

Остаје нада у Божију промисао и да ће Свети Сава умети као пре толико векова да нас посвађане окупи око Христа. На нама је да се молимо и да се волимо. Храм се довршава, ето задатка свима нама, да га осмислимо својим црквеним животом у њему и да ако је већ по речима наших великодостојника "као Света Софија" се потрудимо да и литургија у њему бар наликује оној због које су многи примили православље и Христа у срце. 

Ma da, Aja Sofija je redovno bila puna svake nedjelje, a Justinijan je dobio poriv da je sagradi ni zbog čega nego radi velike pobožnosti u ono doba... Jeste bila je puna samo kada su bile svečanosti kojima je prisustvovao Car velikim događajima. 

Ništa neće biti drugačije nego danas, na otvaranju će hram biti pun, biće srpski zvaničnici sa Vučićem, laprdaće i to je to, a popraviće utisak prisustvo i ruskim zvaničnicima sa Putinom, šlag na torti će biti liturgija sa srpskim i ruskim patrijarom, koji god još dođe dobro došao. Onaj na Bosfora vjerovatno neće ni doći i ne treba. Za početak dosta, da se napuni na svaki važniji praznik, i to je dosta. Ako Notrdam i danas može biti simbol iako je vjera u Francuskoj pukla, može i hram sv.Save biti mjesto divljenja ljudi koji ga posjećuju, i lijepa slika koja će se odašiljati u svijet. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

@Justin Waters

Insistiranje na tako skupim radovima u vreme potpunog etickog rasula je u najmanju ruku degutantno.
Ilic je bas dobro objasnio zasto hram sad treba da stoji u pozadini, a ne u prvom planu.

A cinjenica da je vlast, koja je otvoreno bogoboracka, davala paru za jedan hram, samo bolje otvara oci.
Dovoljno smo se nagledali kapitalnog ludila od te vlasti, da nam bude jasno cemu to njima sluzi.

Ali nisu skupi, skupno bi bilo da su izrašli par milijardi i da je gradnja hrama stvarno uticala na ekonomiju Srbije i proizvela nekakvu recesiju. 

Nisu oni bitni i nisu dali svoje lične pare, pare su od poreskijh obveznika Srbije, nesrećna je okolnosti samo što su oni ološ, ali oni će proći hram će ostati to je važno. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...