Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

пре 1 сат, Bokisd рече

Moram da te pitam, mislim, ono, tusiranje ledenom vodom i pecenje uzarenim gvozdjem,..... ajd kazi da se salis i zekis.... ozbiljno ti kazem.

Нимало. Не знам шта си се ухватио за то, то су поприлично благе ствари. Хладна вода је можда чак и здрава, а опекотине зарасту. Ужаси кроз које сам пролазио и кроз које тренуто пролазим због оних лекова су неописиви.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

Znaš, sada je među nekim mlađima popularan NoFap pokret, kažu da dobijaju gotovo čudesne moći.

Dakle, to je mit. Hvala za insajder info.

Moжеш да добијеш једино бенигно увећање простате.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, mirko1929 рече

Нимало. Не знам шта си се ухватио за то, то су поприлично благе ствари. Хладна вода је можда чак и здрава, а опекотине зарасту. Ужаси кроз које сам пролазио и кроз које тренуто пролазим због оних лекова су неописиви.

Pa, nije to bas normal stvar.

Pravo da ti kazem, ne verujem ti da si ovo sve prosao bas ovako kako si opisao. Ako si i nesto od ovoga prosao, nesto si tu pogresno shvatio oko asketike i duhovnog zivota i zatim i pogresno primenjivao u praksi.

Vec sam ti rekao i pitao, odakle ti ideja da primenjujes zitija i Dobrotoljublje da se resis napaljenosti kroz podvizavanje, pa to je put u propast i probleme, to se ne primenjuje u svetu i medju ljudima, to su stvari za monahe i za takav zivot cak i monasi treba da budu oprezni sa tim stvarima , da zive u optezicu sa drugim monasima i da imaju duhovnike i slicno.

Odakle ti takva ideja ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

Pa, nije to bas normal stvar.

Pravo da ti kazem, ne verujem ti da si ovo sve prosao bas ovako kako si opisao. Ako si i nesto od ovoga prosao, nesto si tu pogresno shvatio oko asketike i duhovnog zivota i zatim i pogresno primenjivao u praksi.

Vec sam ti rekao i pitao, odakle ti ideja da primenjujes zitija i Dobrotoljublje da se resis napaljenosti kroz podvizavanje, pa to je put u propast i probleme, to se ne primenjuje u svetu i medju ljudima, to su stvari za monahe i za takav zivot cak i monasi treba da budu oprezni sa tim stvarima , da zive u optezicu sa drugim monasima i da imaju duhovnike i slicno.

Odakle ti takva ideja ?

Па из садашње перспективе ми делује сулудо, као чисто лудило што и јесте било.

Али... својевремено ми је деловало као једини пут.

Одакле ми идеја, не знам шта да ти кажем. Ђаво? Нисам очекивао да ће клеветник да ме обмане помоћу „богоугодне“ литературе. Али кажем ти, тада ми је све деловало јасно као дан. Иако сада и сам не знам како.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, mirko1929 рече

Па из садашње перспективе ми делује сулудо, као чисто лудило што и јесте било.

Али... својевремено ми је деловало као једини пут.

Одакле ми идеја, не знам шта да ти кажем. Ђаво? Нисам очекивао да ће клеветник да ме обмане помоћу „богоугодне“ литературе. Али кажем ти, тада ми је све деловало јасно као дан. Иако сада и сам не знам како.

Pa, meni deluje kao ono klasicno kada neko sam ili eventualno sa nekim koji ima slicna shvatanja uzme da cita duhovnu literaturu i sto je jos veci problem pocne i da nesto od toga primenjuje na sebe i svoj zivot.

Pa, u bilo kojoj oblasti ljudskog zivota ili neke nauke ako sam pocnes da izucavas te stvari kao samouk, onda skoro da nema sanse da nesto pogresno ne shvatis i ne primenis u praksi, tako i ovde, samo sto u duhovnom zivotu gde imamo i duhovni zakon, svako vece krsenje tog zakona moze da ima velike duhovne i psihicke posledice po nas i nas zivot.

Sigurno ima i stetne duhovne literature i svestenika i duhovnika i monaha koji se mesaju nepravilno u zivot ljudi u svetu i braku, ali opet kao i u obicnom zivotu, niko sam ne moze da uradi bilo koju stvar kako treba, pa tako i u duhovnom zivotu, pa ako sam i krene u duhovni zivot, cak i vrhunske i dobre duhovne knjige i tekstovi mu mogu biti na stetu i ne na korist , jer tesko moze da shvati sta je osnova duhovnog zakona i duhovnog zivota. Pogotovo ovo vazi za pocetnike, iako i iskusniji mogu pogresno da shvate duhovnu literaturu i praksu.

To je kao da sad ovaj Bokisd uzme da izucava arhiktekturu i pomisli da moze da napravi arhitektonski projekt i crtez za kucu,.... pa to bi se srusilo jos kod prvog zida...:smeh1:

"Napomena jednog drevnog svetog muža[1] koji je prepisao ova pitanja i odgovore onima koji žele da čitaju ovu knjigu
 
Molim one koji čitaju ovu knjigu da sa pobožnošću i verom prime napisano u njoj, a još više da se staraju da, blagodaću Hristovom, dostignu do podražavanja života i dela staraca koji su napisano izgovorili. Dugotrajno stičući iskustvo kroz sve okolnosti života, trpeći i podvizavajući se verom po Bogu, shodno rečima svetog apostola – po pravilu (2.Tim.2,5), te sledeći u svemu put svetih otaca, oni su se pokazali dostojni primanja takvih darova od Boga.
Pristupajući čitanju napisanog treba da znamo da je nešto bilo rečeno otšelnicima [tj. pustinjacima], nešto onima koji su u opštežiću, nešto onima koji žive u duhovnoj saglasnosti[2] a nešto sveštenicima i hristoljubivim svetovnjacima, nešto mladima, [tj. početnicima], a nešto naprednima i onima koji su se izvežbali dugim učenjem (up. Jev.5,14), a nešto [opet] onima koji se približavaju savršenstvu vrlina. (Jednom rečju), svakome [je pruženo] ono što je prilično da čuje, jer nisu svima prikladne i iste pouke. Za različit uzrast, tj. za dete, mladića i starca [prikladna je različita] hrana. Tako je i kod duhovnog uzrastanja. Mnogo puta su [starci] odgovarali saglasno duševnoj nemoći onog ko pita, snishodeći mu po domostroju, kako ne bi pao u očajanje, kao što vidimo u žitijama staraca. Zbog toga ne treba prihvatati kao opšte pravilo ono što je sa snishođenjem bilo rečeno nekima usled njihove slabosti. Naprotiv, treba obratiti pažnju na to da je svaki odgovor svetih bio pružen saglasno stanju onoga ko pita...."

Ovo po meni treba da znaju svi koji pocinju crkveni i duhovni zivot, cak i iskusniji, i da nadju 'normalnog' svestenika ili eventualno nekog 'normalnog' igumana i da polako idu u tom poboznom zivotu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  

пре 16 часа, Bokisd рече

Pa, meni deluje kao ono klasicno kada neko sam ili eventualno sa nekim koji ima slicna shvatanja uzme da cita duhovnu literaturu i sto je jos veci problem pocne i da nesto od toga primenjuje na sebe i svoj zivot.

Pa, u bilo kojoj oblasti ljudskog zivota ili neke nauke ako sam pocnes da izucavas te stvari kao samouk, onda skoro da nema sanse da nesto pogresno ne shvatis i ne primenis u praksi, tako i ovde, samo sto u duhovnom zivotu gde imamo i duhovni zakon, svako vece krsenje tog zakona moze da ima velike duhovne i psihicke posledice po nas i nas zivot.

Sigurno ima i stetne duhovne literature i svestenika i duhovnika i monaha koji se mesaju nepravilno u zivot ljudi u svetu i braku, ali opet kao i u obicnom zivotu, niko sam ne moze da uradi bilo koju stvar kako treba, pa tako i u duhovnom zivotu, pa ako sam i krene u duhovni zivot, cak i vrhunske i dobre duhovne knjige i tekstovi mu mogu biti na stetu i ne na korist , jer tesko moze da shvati sta je osnova duhovnog zakona i duhovnog zivota. Pogotovo ovo vazi za pocetnike, iako i iskusniji mogu pogresno da shvate duhovnu literaturu i praksu.

To je kao da sad ovaj Bokisd uzme da izucava arhiktekturu i pomisli da moze da napravi arhitektonski projekt i crtez za kucu,.... pa to bi se srusilo jos kod prvog zida...

Да ти кажем, проблем су фундаменти. Кад те неко рано научи да је нешто грех, и да ћеш због неисповеђених грехова вечно горети, онда ти оптерећивање греховима и избегавање истих по сваку цену постане друга природа. Инстинкт (просто је невероватно којом брзином ја скрећем проглед кад наиђе нешто женско у мој видокруг). Све што дође након тога, само додаје фикс идеје. Ово је тема о Онану, али нисам ја био оптерећен само тим грехом, већ и другим неизбежнима, као што је нпр. празнословље, само што нисам пронашао начин за интеракцију с људима ћутећи. Дакле по мојој слободној процени, највећи проблем је основна поставка Бога као рачуновође. Једино како ја могу да објасним зашто сам се упецао (иначе сам разборит) јесте чињеница да ми је то рано било усађено у главу и дубоко интернализовано.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, mirko1929 рече

  

Да ти кажем, проблем су фундаменти. Кад те неко рано научи да је нешто грех, и да ћеш због неисповеђених грехова вечно горети, онда ти оптерећивање греховима и избегавање истих по сваку цену постане друга природа. Инстинкт (просто је невероватно којом брзином ја скрећем проглед кад наиђе нешто женско у мој видокруг). Све што дође након тога, само додаје фикс идеје. Ово је тема о Онану, али нисам ја био оптерећен само тим грехом, већ и другим неизбежнима, као што је нпр. празнословље, само што нисам пронашао начин за интеракцију с људима ћутећи. Дакле по мојој слободној процени, највећи проблем је основна поставка Бога као рачуновође. Једино како ја могу да објасним зашто сам се упецао (иначе сам разборит) јесте чињеница да ми је то рано било усађено у главу и дубоко интернализовано.

Da, i ja sam bila takva. Ali prosto onda posle nekog vremena čovek pukne i pošašavi skroz.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, mirko1929 рече

  

Да ти кажем, проблем су фундаменти. Кад те неко рано научи да је нешто грех, и да ћеш због неисповеђених грехова вечно горети, онда ти оптерећивање греховима и избегавање истих по сваку цену постане друга природа. Инстинкт (просто је невероватно којом брзином ја скрећем проглед кад наиђе нешто женско у мој видокруг). Све што дође након тога, само додаје фикс идеје. Ово је тема о Онану, али нисам ја био оптерећен само тим грехом, већ и другим неизбежнима, као што је нпр. празнословље, само што нисам пронашао начин за интеракцију с људима ћутећи. Дакле по мојој слободној процени, највећи проблем је основна поставка Бога као рачуновође. Једино како ја могу да објасним зашто сам се упецао (иначе сам разборит) јесте чињеница да ми је то рано било усађено у главу и дубоко интернализовано.

Vec sam ti rekao, iskreno, ne verujem nesto u tvoju pricu, znam da moze da bude problema i vidjao sam neke u crkvi koje su pokusavali da se izbore sa sex. strascu tek tako citajuci raznu duhovnu liter. bez ikakvog duhovnog rukovodjenja i slicno, i stvarno su imali raznih psihickih i duhovnih problema, ali da je bilo bas tako extremno kao kod tebe kako si opisao, eto ipak ne verujem.

U svakom slucaju, sada si u situaciji da vidis gde su problemi, pa polako dalje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

Vec sam ti rekao, iskreno, ne verujem nesto u tvoju pricu, znam da moze da bude problema i vidjao sam neke u crkvi koje su pokusavali da se izbore sa sex. strascu tek tako citajuci raznu duhovnu liter. bez ikakvog duhovnog rukovodjenja i slicno, i stvarno su imali raznih psihickih i duhovnih problema, ali da je bilo bas tako extremno kao kod tebe kako si opisao, eto ipak ne verujem.

U svakom slucaju, sada si u situaciji da vidis gde su problemi, pa polako dalje.

Па ти можеш да верујеш, или не верујеш, и једно и друго мени ни из џепа ни у џеп. То и није било намењено теби, већ људима који се налазе у сличном проблему као ја. Моје је намера била да упозорим људе да спусте лопту, и да не буду наивни. Ипак има неке мудрости у „нормалности“ и ономе што се сматра врлинским животом по светским критеријумима. Неко је то знао од вајкада, за мене је то откровење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, mirko1929 рече

Па ти можеш да верујеш, или не верујеш, и једно и друго мени ни из џепа ни у џеп. То и није било намењено теби, већ људима који се налазе у сличном проблему као ја. Моје је намера била да упозорим људе да спусте лопту, и да не буду наивни. Ипак има неке мудрости у „нормалности“ и ономе што се сматра врлинским животом по светским критеријумима. Неко је то знао од вајкада, за мене је то откровење.

Pa, okey, ali da posebno izdvojimo tvoj problem o kojem pises i malo cudan nacin na koji predstavljas taj problem masturbacije i sex. strasti..... da izdvojimo u odnosu na dobru duhovnu literaturu i monasku praksu i nekih koji to predstavljaju na pogresan nacin i nazalost nekih u svetu koji misle da je to nesto dobro i primenjuju u praksi sto tesko moze da vodi ka necemu dobrom.

Pa, na primer, sv.Pajsije Velickovski koji je monaski askestski podvig preneo sa Sv. Gore i obnovio ga u Ruskom monastvu i koji je preveo Dobrotuljublje i slicne monaske knjige na ruski za manastire,....kada je cuo da su se te knjige prosirile i medju mirjanima zalazio je sto je uopste i prevodio te knjige na ruski.

I, opet kazem, tesko moze da ne bude problema kada neko hoce sam da se bori sa sex. strascu, to je toliko jaka strast da tu nema sale i neke improvizacije u duhovnom i psihickom i telesnom zivotu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Раније се женило и удавало за најмање 10 год. раније у просеку, па није било тих проблема, као данас. Није било ни спољашњих надражаја као данас, где влада култ телесности и секса. Где год да погледаш, шта год да отвориш, не можеш од тога побећи. 

Али ни то није најгоре, већ свакакве настраности и изопачености постају "нормалност". 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, mirko1929 рече

То и није било намењено теби, већ људима који се налазе у сличном проблему као ја.

Ти си се отрезнио, ја пак сам покушавао да разговедим Боксита, али то је била Немогућа мисија. Убедити Бокија да користи мозак, нема тог мајчиног сина! Не бих улазио у његов сексуални живот, који засигурно и не постоји у смислу брака и попрцкивања у браку, него само у његовој глави. И зато је сулудо да се он чуди леденим тушевима и жежењу...  

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Ти си се отрезнио, ја пак сам покушавао да разговедим Боксита, али то је била Немогућа мисија. Убедити Бокија да користи мозак, нема тог мајчиног сина! Не бих улазио у његов сексуални живот, који засигурно и не постоји у смислу брака и попрцкивања у браку, него само у његовој глави. И зато је сулудо да се он чуди леденим тушевима и жежењу...  

 

Ma, jok bre my Zoki, ovo sto pise decko je nesto extremno ako je i malo tacno, ne daj Boze da je skroz tacno, ne bi uopste i da zalazim dalje.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...