Jump to content

Зоран Ђуровић - Онан - Онанија


Дејан

Препоручена порука

пре 13 минута, Zoran Đurović рече

(данас ми стигле 2  којима ме италијански врхунски научници хвале),

Али је очито да си без самопоуздања и жељан признања, потврде споља. И све то што радиш је и делом због тога да скренеш пажњу, да шокираш, да будеш неко о коме се прича...све су то разни психолошки механозми, разне ускраћености које компензујеш...Нажалост то што имаш, злоупотребљаваш и није ти на корист. Додатно се ствар погоршава тиме што и друге увлачиш у своје злоупотребе и учиш их погрешним стварима. Све ће се то једног дана отворити и биће тешко.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вилер Текс рече

И он те је подржавао. Само што није било приче о договору него сте бранили ти и Роки неко поравило које каже да супружници треба да се суздржавају после Причешћа.

Bilo je to bese oko onog kanona sv.Timotija Aleksandrijskog koji govori o suboti i nedelji kao uzdrzanju po dogovoru.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Bilo je to bese oko onog kanona sv.Timotija Aleksandrijskog koji govori o suboti i nedelji kao uzdrzanju po dogovoru.

Није бре писало нигде по договору него је то општа препорука. Ајде ископирај да видимо да ли грешим.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево шта каже Августин, нађох у овим мојим преводима, биће вам вероватно занимљиво (одломак из списа О првородном греху):

Како Бог није учинио ништа друго него то да је осудио праведним судом човека који својом вољом погрешио, заједно са његовим потомством [stirpe][1]; због тога ту беше и свако ко још није био рођен и заслужено је осуђен у грешном корену; у овом осуђеном потомству телесно рођење држи сваког човека, одакле га може избавити једино духовно ново рођење. Зато новорођеним [=крштеним] родитељима, само ако они буду истрајали у тој благодати, без сумње им ова пожуда неће нашкодити због опроштења грехова, које им је дато, осим ако је [пожуду] лоше не користе, не само у свим разузданим завођењима, него у самом брачном односу, када чин за стварање деце упражњавају не са намером размножавања, него распуштеном насладом задовољавају страст. Што се тиче дозволе мужевима и женама да се као љубавници не бране једни другима, сем по договору привремено, да би се предали молитви, то апостол каже са снисхођењем, као допуштење [veniam], не као заповест (1. Кор. 7, 5-6). Јасно је да будући да он даје допуштење [veniam], да то указује да постоји грех. А брачни однос, на који указују брачни уговори, да је његова сврха рађање деце, јесте сам по себи, без поређења са блудом, сасвим добар; иако се, због смртног тела, које још увек није обновљено васкрсењем, не може практиковати без одређеног животињског покрета, због којег се људска природа црвени; па ипак сам однос није грех, када се разум служи пожудом ка добром циљу и није надвладан злом.

 

[1] Stirpus означава стабло са кореном, тако да превод потомство треба разумети као оно које се налази у корену (Адаму) и које ће из тог корена произићи, као стабло. Дакле, „осуда“ о којој говори Августин тиче се наслеђивања пале природе, кроз биолошко рађање (потомци се рађају у тој палој природи) – а не као јуридичку кривицу која се наслеђује. Иако изрази које Августин користи звуче „правнички“, наслеђивање првородног греха о којем он говори ипак се тиче онтологије – природе која је у Адама пала (а Адам представља не само појединца већ и човечанство, види следећу фусноту).

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Александар Милојков И ово има смисла да се ради код Павла о снисхођењу. Ја сам то назвао ширином у којој има места за све.

Само је битни да једни другима не вадимо очи јер је неки јачи а неко слабији. А ми то управо и радимо, углавном.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Вилер Текс рече

Није бре писало нигде по договору него је то општа препорука. Ајде ископирај да видимо да ли грешим.

 

Kanon 5
Pitanje 5. Ako zena po noci bude (=sastane se) sa muzem svojim, ili muz sa zenom, a (sutradan) bude Sveta Sluzba, da li se mogu pricestiti, ili ne?
Odgovor. Ne mogu, jer Apostol jasno govori: Ne zabranjujte se jedno drugome, sem po dogovoru privremeno, da se predate (postu i) molitvi, pa
opet da se sastanete, da vas satana ne iskusava vasim neuzdrzanjem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Kanon 5
Pitanje 5. Ako zena po noci bude (=sastane se) sa muzem svojim, ili
muz sa zenom, a (sutradan) bude Sveta Sluzba, da li se mogu pricestiti,
ili ne?
Odgovor. Ne mogu, jer Apostol jasno govori: Ne zabranjujte se jedno
drugome, sem po dogovoru privremeno, da se predate (postu i) molitvi, pa
opet da se sastanete, da vas satana ne iskusava vasim neuzdrzanjem.

Ајде немој да ме правиш будалом. Нисмо о овоме причали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Александар Милојков рече

Ево шта каже Августин

Ићи ће моја студија баш о овоме у Богословљу, али на италијанском. Надам се да ћу је превести и на српски, али се не могу заклети. Баш ова студија је изазвала живу расправу у Мађарској кад сам католицима открио да Августин није баш оно како га познају. А није ни у складу са овим парцијалним одељком који си изнео. Прича је компликованија. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вилер Текс рече

Ајде немој да ме правиш будалом. Нисми о овоме причали.

sad pisem, ima i 13. kanon :

Kanon 13
Pitanje 13. Koji zive u bracnoj zajednici, u koje dane sedmice treba da paze da se uzdrzavaju medjusobnog opstenja, a u koje im je to slobodno?
Odgovor. Sto sam pre rekao, kazem i sada. Apostol kaze: Ne zabranjujte se jedno drugome, sem po dogovoru privremeno, da se predate (postu i) molitvi, pa opet da se sastanete, da vas satana ne iskusava vasim neuzdrzanjem (1Kor.7,5). A neophodno trebaju da se uzdrzavaju subotom i nedeljom, jer se u te dane prinosi duhovna zrtva Gospodu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zoran Đurović рече

Ићи ће моја студија баш о овоме у Богословљу, али на италијанском. Надам се да ћу је превести и на српски, али се не могу заклети. Баш ова студија је изазвала живу расправу у Мађарској кад сам католицима открио да Августин није баш оно како га познају. А није ни у складу са овим парцијалним одељком који си изнео. Прича је компликованија. 

Јака ми корист што ће бити на италијанском. Па кад већ објављујеш код нас, пиши оче на српском или макар на енглеском. Ко овде зна италијанси? Осим неких мојих љупких колегиница. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Вилер Текс рече

И ово има смисла да се ради код Павла о снисхођењу. Ја сам то назвао ширином у којој има места за све.

Па да, постоји нешто што се зове акривија и нешто што се зове икономија. Црква, као брод који нас носи, плови вођена овим двоје као компасом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Родољуб Лазић рече

Али је очито да си без самопоуздања и жељан признања, потврде споља.

Док се ти не потпишеш, ништа сам! :D Диплому ми потписао папа Бенедикт, али док ти то не овериш...  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Bokisd рече

sad pisem, ima i 13. kanon :

Kanon 13
Pitanje 13. Koji zive u bracnoj zajednici, u koje dane sedmice treba da paze da se uzdrzavaju medjusobnog opstenja, a u koje im je to slobodno?
Odgovor. Sto sam pre rekao, kazem i sada. Apostol kaze: Ne zabranjujte se jedno drugome, sem po dogovoru privremeno, da se predate (postu i) molitvi, pa opet da se sastanete, da vas satana ne iskusava vasim neuzdrzanjem (1Kor.7,5). A neophodno trebaju da se uzdrzavaju subotom i nedeljom, jer se u te dane prinosi duhovna zrtva Gospodu.

Е о овоме смо причали. Ево сад први пут видим реч неопходно искрено. Не знам зашто би то било неопходно. Мени то нема смисла. А Родољуб је на то одговарао у стилу: тако пише тачка.

У посту да апсолутно али апсолутно по договорј и разуму и моћи. Евхаристијски пост ни у лудилу не доводити у питање. Али након Причешћа, нема смисла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Zoran Đurović рече

Док се ти не потпишеш, ништа сам! :D Диплому ми потписао папа Бенедикт, али док ти то не овериш...  

Не капираш. Не говорим о образовању, говорим о психолошком склопу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Не капираш. Не говорим о образовању, говорим о психолошком склопу.

Рођо, ти поста и психолог? Свака част. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...