Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

"Схватити Бога егзистенцијално (битијно) и живети Њиме, не може се кроз науку, јер је спасење тј. поновно рођење из времене појаве, као што се Бог молио за испуњење молитве Исуса Христа ка Оцу: „Хоћу да тамо где сам ја и слуга мој буде“. „Тамо“ није никакав географски појам, то је чисто духовни појам. „Тамо“ у божанственој вечности, бити са Њим и видети Његову славу, значи бити и сам у тој слави. Живећи у овом свету, где је напуштен пут молитве и живота по заповестима, где желе да замене служење Богу разговорима о Њему а не животом, ми се све време подвргавамо утицајима тих одлука људских, и ризикујемо да изгубимо истинити пут ка богопознању, ка спасењу, што је једини циљ манастирског живота." - Старац Софроније Сахаров

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 22 минута, Вукашин рече

"Схватити Бога егзистенцијално (битијно) и живети Њиме, не може се кроз науку, јер је спасење тј. поновно рођење из времене појаве, као што се Бог молио за испуњење молитве Исуса Христа ка Оцу: „Хоћу да тамо где сам ја и слуга мој буде“. „Тамо“ није никакав географски појам, то је чисто духовни појам. „Тамо“ у божанственој вечности, бити са Њим и видети Његову славу, значи бити и сам у тој слави. Живећи у овом свету, где је напуштен пут молитве и живота по заповестима, где желе да замене служење Богу разговорима о Њему а не животом, ми се све време подвргавамо утицајима тих одлука људских, и ризикујемо да изгубимо истинити пут ка богопознању, ка спасењу, што је једини циљ манастирског живота." - Старац Софроније Сахаров

Не слажем се ни ја са Игњатијем Брјанчаниновим да је рај буквално горе на небу, а пакао буквално доле под земљом, али ово је чист фидеизам. Има ту пуно проблема. Поставља се питање зашто бих служио некоме о коме не знам ништа? А затим, и оно врло проблематично (због чега је РКЦ осудила фидеизам као јерес), који ће нам онда Символ Вере? Јасно је, зато што ако идем на слепо, не знам да ли служим Христу или Велијару? Уосталом ако не знам ништа, не знам ни како бих служио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не можеш "на слепо" да поверујш, већ кад те се Дух дотакне. 

Мислим да ниси разумео Сахарова, немогуће је богопознање без живота по Христовим заповестима, али је могуће живети по Христовим заповестима и нпр. изучавати богословску науку.

Он ти каже да је свет напустио живот по Христовим заповестима, и да празни разговори о Богу не служе ничему.

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На овој теми о Ави Зорану се још једино није дискутовало о  квантној механци.:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

ali mi pricamo kako je po defaultu, ne pricamo da izuzetak moze da ponisti i uspostavi novo pravilo, i to extremno mali izuzetat, da li moze Bog da sipa 1,5 vode u flasu od 1l, pa moze, ali je pitanje smisla i korisnosti jednog takvog postupka.

 Е, овде грешиш, Боки у поставки ствари. Види Боки...узимањем на себе наше природе Господ је поставио ствари другачије - сведочи то на многи местима у Јевађељима. Наш циљ је да превазиђемо нашу природу, а то једино можемо са Господом, дакле више не важе стара "правила" (као их називаш)...друга је ствар што ја и ти нећемо бити на два места, али то можемо, дакле није никаво правило да НЕ можемо бити, него можемо. Зашто онда нећемо? Јер су правила таква - немогуће нам је? Не! Али, да ли смо онда скроз лени, пропалице, па не користимо, не уздижемо се ка нашим капацитетима? И ту је не! Ми се нећемо преображавати као Св. Серафим, нећемо се показивати другима и бити тамо-а-ипак-овде...али, ми имамо причу у злом слуги који је радио од почетка дана...тако да, ако смо ми тежаци на њиви, они из последњег часа...урачунаће се то...

Но...ипак смо тежаци на Њиви Домаћиновој...а ту је плата неизбежна.

И да буквално кажем зашто мислим да греши: ИСТА је природа и мој аи твоја и неког свеца који може бити овде и онде...Илија је вазнет јер је такав план Домостроја, исто би то могао бити ти...

И да окренем ствари наопако....са овом поставком звучиш као католици, када су Мајку Божију безгрешном (првородни грех) сматрали, и тако јој дали неку "другу" природу...овде није ствар ЛИЧНОСТИ него ПРИРОДЕ Боки...то ко ће и шта ће је друга ствар. Дакле "правила" која ти спомињеш је одрицање нашој природи тих могућности...наша природа је створена да будемо богови по благодати....као таква мора да има огромне потенцијале...

Поставио си ствари наопако...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Вукашин рече

Следеће седмице очекујем наставак 

Ма вараш се....то је ради поклада...последњи часови опуштања, а онда креће аскеза жестока...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Вукашин рече

Не можеш "на слепо" да поверујш, већ кад те се Дух дотакне. 

Мислим да ниси разумео Сахарова, немогуће је богопознање без живота по Христовим заповестима, али је могуће живети по Христовим заповестима и нпр. изучавати богословску науку.

Он ти каже да је свет напустио живот по Христовим заповестима, и да празни разговори о Богу не служе ничему.

Али можеш да верујеш накарадно. Велика већина јеретика су били искрени верници спремни да свој живот дају за веру...

Оно што мени није јасно у целој тој причи инсистирања на заповестима јесте занемаривање вере. Знамо да има пуно људи ван цркве који, некако технички гледано, боље испуњавају заповести, него људи у цркви. Један мој познаник (који није атеиста, али презире цркву!!), је један од најбољих људи које познајем. Јесте, не иде у цркву, не пости, не моли се, нема приступ светим тајнама, али њему доброта долази природно, инстинктивно, док мени тешко пада, захтева пуно муке, труда, делује некако вештачки, на силу и с дебелим предумишљајем. Он, као да има интегрисано еванђеље у глави. Ја нисам такав ниво нпр. несебичности (једна од многих његових врлина) могао да достигнем ни трудом, свесно (једноставно ми не функционишу тако мисаони процеси), а њему је то несвесно. И сад, ко је ту више испуњавао Христове заповести? Технички гледано, иако је он бољи човек од мене, требало би да буде под осудом, јер је неверник. С друге стране, не требају здрави лекара...

Али питање је шта су празни разговори? Човеку често нешто није јасно, и неопходно му је појашњење, јер му нејасноћа задаје велики унутрашњи немир.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Ćiriličar рече

 Е, овде грешиш, Боки у поставки ствари. Види Боки...узимањем на себе наше природе Господ је поставио ствари другачије - сведочи то на многи местима у Јевађељима. Наш циљ је да превазиђемо нашу природу, а то једино можемо са Господом, дакле више не важе стара "правила" (као их називаш)...друга је ствар што ја и ти нећемо бити на два места, али то можемо, дакле није никаво правило да НЕ можемо бити, него можемо. Зашто онда нећемо? Јер су правила таква - немогуће нам је? Не! Али, да ли смо онда скроз лени, пропалице, па не користимо, не уздижемо се ка нашим капацитетима? И ту је не! Ми се нећемо преображавати као Св. Серафим, нећемо се показивати другима и бити тамо-а-ипак-овде...али, ми имамо причу у злом слуги који је радио од почетка дана...тако да, ако смо ми тежаци на њиви, они из последњег часа...урачунаће се то...

Но...ипак смо тежаци на Њиви Домаћиновој...а ту је плата неизбежна.

И да буквално кажем зашто мислим да греши: ИСТА је природа и мој аи твоја и неког свеца који може бити овде и онде...Илија је вазнет јер је такав план Домостроја, исто би то могао бити ти...

И да окренем ствари наопако....са овом поставком звучиш као католици, када су Мајку Божију безгрешном (првородни грех) сматрали, и тако јој дали неку "другу" природу...овде није ствар ЛИЧНОСТИ него ПРИРОДЕ Боки...то ко ће и шта ће је друга ствар. Дакле "правила" која ти спомињеш је одрицање нашој природи тих могућности...наша природа је створена да будемо богови по благодати....као таква мора да има огромне потенцијале...

Поставио си ствари наопако...

To su posebna 'pravila' koja su po Bozijem promislu, na primer mnogi su dostigli duhovno savrsenstvo Ilije.... to su nase ljudske mogucnosti u blagodati,.... ali je samo on po Domostroju uznet telom na nebo..... razumes, ne odricem ja te mogucnosti, .... ali ovo su 'pravila' po Domostroju..... ili nesto slicno kao posebni blagodatni darovi Boziji, kao recimo vaskrsavanje mrtvih i slicno...

Ili recimo opet to oko ogromnih blagodatnih potencijala, secam se da je sv.Jovan Lestvicnik pisao da i u bestrascu postoji napredovanje u bestrascu, ali ja ne bih o tome, to je preveliko za nas.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Bokisd рече

Ko to, gde, kako, jel moze izvor gde si to procito.

@mirko1929

Ako može i izvor za ono da su neki rani hrišćani bili samoubice da bi ispali mučenici. Možda je sa druge teme.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Н И Н Е рече

Ako može i izvor za ono da su neki rani hrišćani bili samoubice da bi ispali mučenici. Možda je sa druge teme.

Нашао сам ово за једног другог Јована (можда сам побркао, али мислим да ипак нисам, само не могу да нађем тренутно, јер у мом сећању  стоји да када сам први пут читао за то, било је за Кронштатског, мада, сећања могу да варају):

In Shanghai, a voice teacher, Anna Petrovna Lushnikova, taught Vladyka the proper method of breathing and pronunciation of words, thus helping him to better his diction. At the end of each lesson Vladyka paid her 20 dollars. In 1945, during the war, she was gravely wounded and happened to be in a French hospital. On a very stormy night, feeling that she might die, Anna Petrovna began asking the nurses to call Vladyka John, who was in France, so that he would give her Communion. The nurses refused since the hospital was locked up during the night due to war-time conditions. Anna Petrovna was beside herself and kept calling upon Vladyka. Suddenly, around eleven o'clock in the evening, Vladyka appeared in the ward. Unable to believe her eyes, Anna Petrovna asked Vladyka, weather this was a dream or did he really come to her. Vladyka smiled, prayed and administered communion to her. Following this she calmed down and slept. The next morning she felt cured. No one believed Anna Petrovna that Vladyka visited her that night since the hospital was tightly secured. However, her ward neighbor substantiated the fact that she also saw Vladyka. The greatest surprise was that under Anna Petrovna's pillow was found a 20 dollar bill. Thus Vladyka left a material evidence of his visit.

Релокацију имаш још у СЗ. А билокацију у НЗ. Мислим, не знам што вам је то толико чудно. То је нешто познато у житијима, како православних, тако и римокатоличких светитеља. То и лебдење на молитви.

 

 

Ево нпр. имао си фанатичне групе донатиста (што му дође као неки плеоназам, јер су донатисти већ били фанатични хришћани). Али добро, била су то чудна времена, када су епископи имали јавне батинаше с помоћу којих су се разрачунавали с људима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Александар Милојков рече

На овој теми о Ави Зорану се још једино није дискутовало о  квантној механци.:D

Pa nije na ovoj, ali na jednoj od Zoranovih tema jeste 😁

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović

Је ли Христос имао на Себи људску природу када је стварао свет, односно пре стварања света? :D

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.11.2021. at 21:19, Bokisd рече

Pa to niko ne porice, naravno da je Bog vanvremenski i svepristutan, ali mi jos nismo, mi mozemo to samo po blagodati.

Ali je takodje i unutar vremenski i unutar vremena ga nalazimo po blagodati.

On 26.11.2021. at 22:09, Bokisd рече

Nisam, bezo sam sa casova.... :smeh1: .... a bre Mirko, ima tamo pisu svetitelji da cak i andjeli ne mogu da budu u isto vreme i na nebu i na zemlji,.... a oces da mi to uspevamo, :D.... e pa tesko bre Mirko....

Idi malo u pozoriste da razumijes sta je jedinstvo vremena prostora i radnje pa onda pocni da razmisljas o Crkvi, jer ovako negiras njeno postojanje, svi mi smo prisutni svugdje tamo tamo gdje je prisutan Duh Sveti ili Crkva, sta vise moze se reci i to da Duh Sveti ili Hristos djeluje u Nase ime, da sluzi.

On 27.11.2021. at 19:50, Bokisd рече

Da, sve to stoji, Bog koji je i stvorio te prirodne zakone moze i da prevazidje te iste zakone, pa prvo to sto su recimo Ilija i Enoh telima uzneti na nebo van svakog prirodnog zakona, tako isto i za bilokaciju, ali mi pricamo kako je po defaultu, ne pricamo da izuzetak moze da ponisti i uspostavi novo pravilo, i to extremno mali izuzetat, da li moze Bog da sipa 1,5 vode u flasu od 1l, pa moze, ali je pitanje smisla i korisnosti jednog takvog postupka.

Ili to je ovo sto kaze Tertulijan.....Bogu nije ništa nemoguće, sem onoga ĉega On neće. - Šta hoće Bog to i moze; ali On neće sve ono što moze..... jel Bog moze da ucini da se svi mi uznesemo ovim telima na nebo slicno Iliji i Enohu, pa moze,..... ali da li je tako Bog promislio o svima nama da nam jeto  korisno i dobro da se sad odmah uznesemo telima na nebo,.... ili je ipak Bog promislio da je korisnije i bolje da tek na kraju vremena u vaskrsenju dobijemo preobrazena tela i tako se uznesemo na nebo....itd...

Vrjeme je fundamentalnije od prirodnih zakona, oni se odvijaju unutar njega, ne moze se reci ni da je stvoreno, ono je neki "pali" oblik vjecnosti. Tamo gdje nema vjecnosti i vremena zajedno nema Crkve, ko god daje ikad bio u Crkvu bio je na nebu i na zemlji, i svudaprisutan.

Elem jos jednom, blagodat, Crkva...sve to je potrebno da bi bio autenticno na zemlji, jer npt Hajdeger je pokazao da mi zivimo pored vremena / izvan dogadjaja...A Hristos i Crkva su u vremenu. U Vremenu se dogadja Hristos kako sluti Nikolic, ili  vrjeme kao svoj smisao nosi Hrista / istorija, praznik.

Neko moze biti opcinjen "vlastitim" prestavama u nekoj vrsti virtuelne (vjecnosti) realnosti. u sta spada i ideoligija i drugi kiberneticki nacini i da drzi da je upravo ta prestava, prelest, duhovnost.

Dakle prelest se upravo pokazuje nedoststkom jedinstva vremena prostora i radnje,...nemanjem sveprisutnosti, jedinstva sa zemljom illi nebom, nedostatkom zajednice.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...