Jump to content

Отац Зоран Ђуровић постављен за духовника цркве Ружице у Београду

Оцени ову тему


Препоручена порука

.... tesko ja to licno mogu,.... :0228_hot: :smeh1:

Ali, to je ta prica oko tog duhovnog i mistickog predukusa i zaloga buducih blagodatnih dobara, to je recimo objasnjeno ovde od sv.Isaka Sirina o 1,2,3 stepenima znanja :

http://web.archive.org/web/20090416033522/http://verujem.rs/sveti_oci_azbucnik.html#Исак

"....Јер, докле не дође Онај (Дух истине, прим. прев.) Који је испуњење тајни, и док се на очигледан начин не удостојимо откривења њиховог, вера између Бога и Светих свештенодејствује неизрециве тајне, којих да се и ми удостојимо благодаћу Самога Христа као залогу овде, а у најстварнијој истини тамо, у Царству небесном, са онима који Га љубе. Амин."

Ili mozda ovde u jednoj od molitvi posle Pricesca :

"Daj nam da se još prisnije pričešćujemo Tobom u nezalazni dan Carstva tvoga..."

To je slicno onome od sv.Jovana Damaskina :

"Но хлеб и вино се називају видовима будућих добара, не по томе што нису истински тело и крв Христова, већ по томе што сада кроз њих учествујемо у божанству Христовом, док ћемо тада учествовати само гледањем."

itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Na kraju nije toliko vazno da li si u stvorenom ili nestvorenom, ako unutar  prirode zajednicaris sa Bogom, ako je to Njegova priroda, ako je u Njemu vozglavljna, ako je On Car.

Пре сат времена, Bokisd рече

Pa naravno da je covek i prema okolini i drugim ljudima, koji su i oni dusa i telo, svi smo isti po toj nasoj zajednickoj ljudskoj prirodi i mozemo da imamo medjusobne dusevne i duhovne i telesne odnose, sve zavisi od nas samih, evo recimo sa tebe Vlado mozemo da imamo duhovne odnose i pricu, sa nekim drugim drugacije odnose i pricu.

Ok, to je ono od sv.Palame i bogovi po blagodati.

A vidi recimo sta jos kaze sv.Palama u Trijadama 18.

"То опет не значи да у Божијим заповестима нема ничег другог сем чистоће срца, већ постоји и нешто веома велико, у овом веку дарован залог обећаних добара и ризнице будућег века, и кроз тај залог смо видљиви и окушани, баш као према молитви неисказивог сагледавања и иступања у том сагледавању у скривене тајне....."

Zalog (definicija.... retoricki. znak, postojanje čega kao dokaz da će se ostvariti nada, da će se što učiniti)...

Ili sv.Jovan Damaskin u Tacno izlozenje Pravoslavne vere :

https://svetosavlje.org/tacno-izlozenje-pravoslavne-vere/87/

"Но хлеб и вино се називају видовима будућих добара, не по томе што нису истински тело и крв Христова, већ по томе што сада кроз њих учествујемо у божанству Христовом, док ћемо тада учествовати само гледањем."

.....zanimljive stvari zar ne..... 0703_read

Nisam siguran da kapiras, ne covjek i njegova okolina, nego i okolina je covjek. (Ne postoji covjek bez okoline, zato Hajdeger nece da kaze covjek nego tu bitak) Tvoj izraz covjek i okolina bi znacio 2xokolina.

Obrati paznju na ono iz +Irinejovog citata :stvarno razlikovanje a ne po pojimu.

Kada baratamo pojimovima: dusa, Bog, stvoreno ili bilo kojim tu vlada Hegel i nema autenticno teologije, nego racunjanje sa pojimovima. Naprotiv platonizam nije misljenje (pojimovima), on je prije vidjenje odnosno razlikovanje stvorenog i nestvorenog u tom smislu vaze duhovne i tjelesne oci npr, itd. Nema tu sistema niti istine kako je svatamo u novom vijeku, nego opita. Cak ni to nije teologija mada je neophodno.

Kada kazes Boksid ili Vlado ti tada mislis prvenstveno na neku okolinu unutar koje opstojimo i jesmo kao susta stvorenja. 

Organizacija, stanje i poredak unutar tog opstajanja daju neku ontologiju, neki  svijetonazor koji uvjek ponstava / nihilise bice, susto. Npr opstajanje u obliku subjekta okruzenog objektima i selfobjektima)

Izdvajanje sustog iz njegove okoline moze biti monasenje, ali i opredmecenje, sticanje pojima o necemu, ali to nikako nije jedno te istio, kao sto Kantova ideja (zamisao) nema veze sa Platonovom (blagodat)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Na kraju nije toliko vazno da li si u stvorenom ili nestvorenom, ako unutar  prirode zajednicaris sa Bogom, ako je to Njegova priroda, ako je u Njemu vozglavljna, ako je On Car.

Nisam siguran da kapiras, ne covjek i njegova okolina, nego i okolina je covjek. (Ne postoji covjek bez okoline, zato Hajdeger nece da kaze covjek nego tu bitak) Tvoj izraz covjek i okolina bi znacio 2xokolina.

Obrati paznju na ono iz +Irinejovog citata :stvarno razlikovanje a ne po pojimu.

Kada baratamo pojimovima: dusa, Bog, stvoreno ili bilo kojim tu vlada Hegel i nema autenticno teologije, nego racunjanje sa pojimovima. Naprotiv platonizam nije misljenje (pojimovima), on je prije vidjenje odnosno razlikovanje stvorenog i nestvorenog u tom smislu vaze duhovne i tjelesne oci npr, itd. Nema tu sistema niti istine kako je svatamo u novom vijeku, nego opita. Cak ni to nije teologija mada je neophodno.

Kada kazes Boksid ili Vlado ti tada mislis prvenstveno na neku okolinu unutar koje opstojimo i jesmo kao susta stvorenja. 

Organizacija, stanje i poredak unutar tog opstajanja daju neku ontologiju, neki  svijetonazor koji uvjek ponstava / nihilise bice, susto. Npr opstajanje u obliku subjekta okruzenog objektima i selfobjektima)

Izdvajanje sustog iz njegove okoline moze biti monasenje, ali i opredmecenje, sticanje pojima o necemu, ali to nikako nije jedno te istio, kao sto Kantova ideja (zamisao) nema veze sa Platonovom (blagodat)

Nesto ne mogu da te ispratim, sta da radim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bokisd рече

Но хлеб и вино се називају видовима будућих добара, не по томе што нису истински тело и крв Христова, већ по томе што сада кроз њих учествујемо у божанству Христовом, док ћемо тада учествовати само гледањем

Ти управо ово не разумеш. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Dobro ti i VSB razumete.

Разумермо, ти не, и не схватам што се љутиш. Ниси на испиту догматике. Ја бих те одмах оборио, а ти онда иди да се жалиш управи водовода. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

Разумермо, ти не, и не схватам што се љутиш. Ниси на испиту догматике. Ја бих те одмах оборио, а ти онда иди да се жалиш управи водовода. 

Ne ljutim se, nego ocu da kazem da to nije tesko za razumeti, to su osnove duhovnog predanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Hristoslav рече

Напомињем да немам никакво формално богословско образовање, па молим да ме коригујете ако сам негде погрешио, јер никако не бих желео, не дај Боже да се покажем ни најмање јеретиком.   

Излагање ти је било ок, али доста мањкаво јер се види да ниси добро разумео Кирила из Ефеса, а Халкидон си интерпретирао у компромисном кључу, а христологија ти је остала да виси јер нема 7. васељенског сабора. Дакле, одлично ти је било излагање и не може се звати јеретичким, али није утемељено на познавању ових сабора. Предуго би било да објашњавам на шта мислим. Но, ипак поздрављам твој труд и ако би многи тако мислили било би нам добро, тј. боље.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Ne ljutim se, nego ocu da kazem da to nije tesko za razumeti, to su osnove duhovnog predanja.

Не лупај, ти то не разумеш ни најмање. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

Излагање ти је било ок, али доста мањкаво јер се види да ниси добро разумео Кирила из Ефеса, а Халкидон си интерпретирао у компромисном кључу, а христологија ти је остала да виси јер нема 7. васељенског сабора. Дакле, одлично ти је било излагање и не може се звати јеретичким, али није утемељено на познавању ових сабора. Предуго би било да објашњавам на шта мислим. Но, ипак поздрављам твој труд и ако би многи тако мислили било би нам добро, тј. боље.    

Imam neki utisak da sam ja nesto tako deklamovao,..... da bi bilo problema....:stadaradim:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Najmanje razumem kao VSB..... :)))

Ja sam se trudio na casovima, gde si ti sebi dozvvoljavao citatologiju i to jednom profesoru teollogije.

Jos pamtim i sada vidim da se nista nije promenilo a to je da ti ispovedas krnjeg Hrista Isusa.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ja sam se trudio na casovima, gde si ti sebi dozvvoljavao citatologiju i to jednom profesoru teollogije.

Jos pamtim i sada vidim da se nista nije promenilo a to je da ti ispovedas krnjeg Hrista Isusa.

pa i ja sam bio na tim casovima,..... 0703_read  :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...