Jump to content

Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Jecić рече
Hvala. Tekst svetog Filareta mi je interesantan i mnogo blizi pojmu poimanja svetosti koji sam imala u glavi.
Prethodni komentar je suvise protestantski. Razni oblici svetiteljstva postoje u Crkvi to mi je jasno. Meni je fascinantan opit, zivot, za sta je verovatno potreban stalni podvig i odricanja, odsecanja svoje volje, daleko sam od toga.

Душо учење Светог Филарата је безначајно према ономе што говори Исус, ако тако наставите можда Светог Филарата одлучимо од Цркве:).

Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 827
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Još jedan razlog zašto ne treba verovati u čistilište, je taj što mi samo jedan život imamo i umiremo ovim duševnim telom, te vaskrsavamo u duhovno telo. Kako vidimo tu nema prelaska, tj. Smrt je momentalna te je u treptaj oka i vaskrsenje momentalno.

Kako duševno telo može postojati u mitarstvo a posle smrti, ako je smrt totalna i momentalna? A samo duševno telo može prolaziti kroz čistilište.

Čistilište nije pravoslavno učenje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 30.9.2020. at 13:43, Bokisd рече

Pa, stvarno je nebitno ako se nastavlja na neke druge starije bogosluzbene tekstove i pisanja svetitelja u kojima se pominje i objasnjava priroda i svrha mitarstava.

Pa, naravno da nisu mitarstva "источна верзија католичког Чистилишта" ...... jer koliko se secam argumenti sv.Marka su bili da je RK cistiliste slicno nasim molitvama za upokojene, ali je ipak razlika u tome sto se tamo pominje neki ociscujuci oganj i protiv tog ognja je pricao Marko i raspravljao sa RK. Mitarstva nisu ni pomenuta jer nije ni trebalo, argumentacija je bila na ovim gore principima.

Koliko je ovo nelogično eno Marko se smeje u Carstvu.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Bokisd рече

Evo jos jedan dobar odgovor od o.Ljube, pa moze da se procita,.....(da ne postavljam ceo tekst u poruci da ne nerviram ove nase sumnjajuce u mitarstva :stadaradim:)

 

 

Vidiš da je ovde Mišljenje o mitarstvima i da je neobavezujuće kao pravoslavno učenje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali dobro je, i potrebno, sve ovo ispitivati. Crkva je to uvek radila i bila ljuta na sve jeresi i lažna učenja. Suprotno ni Sveto Pismo ne bi imali, da smo primili svaki apokrif, a pitanje je koliko bi bez Svetog Pismo, bez Biblije, onda i hrišćansko učenje opstalo. Ova samorefleksija i autokorektura je jako potrebna.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече
On 30.9.2020. at 13:43, Bokisd рече

Pa, stvarno je nebitno ako se nastavlja na neke druge starije bogosluzbene tekstove i pisanja svetitelja u kojima se pominje i objasnjava priroda i svrha mitarstava.

Pa, naravno da nisu mitarstva "источна верзија католичког Чистилишта" ...... jer koliko se secam argumenti sv.Marka su bili da je RK cistiliste slicno nasim molitvama za upokojene, ali je ipak razlika u tome sto se tamo pominje neki ociscujuci oganj i protiv tog ognja je pricao Marko i raspravljao sa RK. Mitarstva nisu ni pomenuta jer nije ni trebalo, argumentacija je bila na ovim gore principima.

Koliko je ovo nelogično eno Marko se smeje u Carstvu.

, mislis... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Pa niko ne bije nikog po prstima da se prihvati :D.... ali, eto mnogi su verovali i veruju.

Evo daj argumente kako duševno telo može prolaziti kroz mitarstvo ako je to telo umrlo potpuno?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али рећи ће неко: Како ће устати мртви? И у каквом ће тијелу доћи?

 
36

Безумниче, оно што ти сијеш неће оживјети ако не умре.

 
37

И што сијеш, не сијеш тијело које ће настати, него голо зрно, било пшенично или неко друго.

Tweet thisPost on Facebook
 
38

А Бог му даје тијело како хоће, и свакоме сјемену своје тијело.

 
39

Није свако тијело исто тијело, него је друго тијело човјечије, а друго тијело животињско, а друго рибље, а друго птичије.

Tweet thisPost on Facebook
 
40

И постоје тјелеса небеска и тјелеса земаљска; али је друга слава небеских а друга земаљских.

Tweet thisPost on Facebook
 
41

Друга је слава сунца, а друга слава мјесеца, и друга слава звијезда, јер се звијезда од звијезде разликује у слави.

Tweet thisPost on Facebook
 
42

Тако и васкрсење мртвих: сије се у распадљивости, устаје у нераспадљивости;

 
43

Сије се у бешчашћу, устаје у слави; сије се у немоћи, устаје у сили;

 
44

Сије се тијело душевно, устаје тијело духовно. Постоји тијело душевно и постоји тијело духовно.

 
45

Тако је и написано: Први човјек Адам постаде душа жива, а посљедњи Адам дух који оживљује.

 
46

Али није прво духовно, него душевно, потом духовно.

Tweet thisPost on Facebook
 
47

Први човјек је од земље, земљан; други човјек је Господ са неба.

 
48

Какав је земљани, такви су и земљани; и какав је небески, такви су и небески.

 
49

И као што носисмо слику земљанога, тако ћемо носити и слику небескога.

 
50

А ово кажем, браћо, да тијело и крв не могу наслиједити Царства Божијега, нити распадљивост насљеђује нераспадљивост.

 
51

Ево вам казујем тајну: Сви нећемо помријети, а сви ћемо се промијенити,

 
52

Уједанпут, у трену ока, при посљедњој труби; јер ће затрубити, и мртви ће васкрснути нераспадљиви, и ми ћемо се промијенити.

 
53

Јер треба ово распадљиво да се обуче у нераспадљивост, и ово смртно да се обуче у бесмртност.

 
54

А кад се ово распадљиво обуче у нераспадљивост, и ово смртно обуче у бесмртност, онда ће се испунити она ријеч што је написана: Побједа прождрије смрт.

 
55

Гдје ти је, смрти, жалац? Гдје ти је, пакле, побједа?

 
56

А халац је смрти гријех, а сила је гријеха закон.

 
57

А Богу хвала који нам даде побједу кроз Господа нашега Исуса Христа.

 
58

Зато, браћо моја мила, будите чврсти, непоколебиви, напредујте непрестано у дјелу Господњем, знајући да труд ваш није узалуд у Господу.

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Талични Том рече

говориш о себи у суперлативима

 

пре 12 часа, Талични Том рече

хвалисавац

Ајд' живота ти покажи, баш ме интересује, где -у којим текстовима/постовима- сам ја то конкретно говорио о себи у суперлативима и где сам сам се то хвалисао?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Jecić рече

Meni je fascinantan opit, zivot, za sta je verovatno potreban stalni podvig i odricanja, odsecanja svoje volje, daleko sam od toga.

Јецо ево мало материјала да се вежбаш, ако ништа барем у апстракцији.....:osmeh:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече
пре 2 часа, Bokisd рече

, o kakvom dusevnom telu pricas VSB, daj malo pojasni. 

Imaš u poslanici Pavla Kor. 15

Pa, to sto opisuje ap.Pavlje nije dusevno telo, nego telo duse u sveopstem vaskrsenju mrtvih na kraju vremena.

Kakvo telo imaju andjeli koji su po prirodi cisti umovi,..... i kao sto postoje bestelesni andjeli tako slicno postoji i zivi nasa dusa posle smrti tela i prolazi kroz vazdusna mitarstva na duhovan i mistican nacin.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...