Jump to content

Епископ Сергије: Вирус „Корона“ – између вјере и маловјерја

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 минута, Предраг М рече

свето причешће не доводим у питање без обзира на све... :pop:

Tako i treba. Ko god i pomisli da će se preko Pričešća zaraziti, u srcu je posumnjao da uzima Boga, dakle postao je nevernik. Od toga do apostaze je kratak put. 

пре 23 часа, stevanjuric рече
HR.N1INFO.COM

Zagrebačka nadbiskupija pozvala je u srijedu svećenike i vjernike da se zbog širenja koronavirusa suzdrže od dolaska...

 

Da li je bilo ko u vreme Crne Smrti (Yestinia Pestis) ili Španskog Gripa (pretka ovog fabrikata od virusa) u Crkvi i pomišljao na ovakve stvari? Ne. 

Ponoviću reči retkog od političara kog poštujem: "... And we are all mortal." 

Za one koji engleski možda neznaju: "A svi smo mi smrtni". 

Dakle, ako ću zbog uzimanja Tela i Krvi Gospodnje otići pred Njega, neka tako i bude. Smrt je samo tren, a Pakao zbog odbacivanja Njega - Gospoda zarad produženja zemaljskog bitisanja je večan. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, uomo del Ve.Te. рече

Колико сам могао да пратим ситуацију у разнима земљама (у Европи и Америчком континенту) углавном су старији људи погођени. У принципу сваке године у току зиме (невезано за корону) кад су вируси и грипа присутни одређени број људи умре али се о томе не говори. На пример пред две године на нашим просторима је била та ситауција кад је било тешко стање....

Моје лично мишљење је да човек који је доброг здравља тј. који води рачуна у своме духовном и физичком здрављу нема чега да се боји. Иначе, старији људи, сваке зиме морају да воде рачуна о прехлади-вирусима-групу..... неки могу да имају овај вирус а да немају скоро никакве или сасвим мале симптоме, и да то тако прође...

Кажем опет, код нас је ово ствар сваког понаособ како ће се поставити према овом...

Нажалост, има доста разлике између овог вируса и грипа, и то неповољних разлика (према подацима којима тренутно располажемо). Прво, процењује се да од грипа умре од 0,1 до 0,5%. Стопу смртности од корона вируса још увек не знамо, али према свим подацима које имамо, кретаће се од 0,5%-1% (према моделима разних унерзитета и института) па све до 3%. Већ ту видимо да је вирус потенцијално и 30 пута опаснији од сезонског грипа. Друго, још значајније, против грипа имамо одређени колективни имунитет изгађен, као и вакцине, којима можемо да заштитимо најугроженији део популације и тако спречимо да многи који грип не би преживели уопште буду и заражени (иначе би, лаички претпостављам, стопа смртности и од грипа била знатно већа). Све нам то још увек фали у погледу ковида. На крају, број људи којима је потребна медицинска нега у кратком времену је очигледно толики да може да сломи сваки здравствени систем. Север Италије ни на који начин није медицински неразвијен, чак гледано у глобалним размерама, није ни просечан. Италијански лекари су стручни, њихове сестре и техничари су способни, али опет се налазе пред катастрофом. Можда то нема везе са природом самог новог вируса, можда би било исто и да се неке године неким случајем дуплира број оболелих од сезонског грипа, али исход је исти - преоптерећен здравствени систем, услед чега људи умиру не само од вируса, већ и од свакодневних болести, које би преживели да су имали приступ лечењу. Па тако смртност може да иде и до 5% плашим се. 

Све у свему, човек има обавезу не само према себи, већ и према околини. Људи од 30, 40 година заиста нису у посебном ризику, али они могу да заразе старије око себе или људе којима је имунитет угрожен. Где ће се толики стари људи, људи са дијабетесом, људи који се лече хемотерапијама и сл. склонити док не прође опасност... У сиромашнијим земљама у којима људи немају могућност да направе залихе, а не постоји систем који би им нпр. достављао бесплатну храну и лекове током само-изолације, бојим се да чак и релативно безопасан вирус може да изазове ланчану реакцију која се завршава у катастрофи за многе.

Е сад, из перспективе нас хришћана је други пар рукавица. Да сам носилац власти у секуларној држави, не бих имао избора - не бих смео да се водим личним и верским осећањима и убеђењима док доносим одлуке које утичу како на верујуће и оне који деле моја осећања, тако и на припаднике других религија, атеисте, агностике итд. Водио бих искључиво минимумом око кога се сви разумни људи слажу - неспорним научним сазнањем, према најбољим доступним подацима у датом тренутку. То значи да би релгијске службе свих вера требало да буду забрањене подједнако као концерти, утакмице, ноћни клубови итд.

Пошто срећом немам ту одговорност одлучивања за друге, ја ћу лично да наставим да се причешћујем, без икакве дилеме. Ипак, велико је питање како се поставити према литургијама, самим по себи, потупно невезано за причешће. Јасно да искуство и логика цркве говоре да извор живота и добара не може никако да буде истовремено и извор било какве заразе. Али шта ћемо са окупљањем људи на литургији? Како ту стоје ствари? Нисам сигуран да се може са истом сигурношћу тврдити да причешће не носи опасност и да нема опасности када 100, 200, 300+ људи стоји у затвореном простору, тесно једни поред других... Да ли имамо основа да верујемо да ће сви људи који дођу на литургију бити имуни од заразе (невезано за то да ли су се причестили или нису)? Није лако питање.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bolnicki svestenici pricescuju zarazene bolesnike, i posle njih obavezno i sami upotrebe ostatak Svetinje.
Niko od njih se nikad nije zarazio.
Niko od njih nikad i nece da se zarazi, jer ne moze tako da se zarazi.
Niko nikad nece moci da se zatazi bilo cime uzimajuci Svetinju iz iste Case sa ostalima.

Ljudi su uvek plasljivi, i strah je razumljiva pojava kod ljudi.

Ali misliti da preko Svetinje, koja je Lek besmrtnosti, neko moze da se zarazi bilo cime - nije strah nego obicno bezboznistvo.

Zato ovih dana narocito cesto i redovno treba da se pricescujemo; jos usrdnije i zeljnije nego inace. I narocito istrajno, bez odstupanja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, nesha973 рече


Dakle, ako ću zbog uzimanja Tela i Krvi Gospodnje otići pred Njega, neka tako i bude. Smrt je samo tren, a Pakao zbog odbacivanja Njega - Gospoda zarad produženja zemaljskog bitisanja je večan. 

управо тако :skidamkapu:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, uomo del Ve.Te. рече

Католици какви год да су они плански и систематски школују своје људе у свим областима и мају експерте, нисам баш сигуран да је у СПЦ паш тако...

Samo jedan primer vezano za to. U Francuskoj katolička crkva obezbeđuje besplatne časove Francuskog za sve koji im se obrate, dakle bez obzira na nacionalnost ili veroispovest. I to kvalitetne časove, članstvo u medijatekama i sl.

Naša crkva subotom ima čas Srpskog za decu i domaću biblioteku. To je sve. Ne kažem da je loše, hvala Bogu na svemu, samo zapažam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево извештаја од пре четири дана са Америчког континента из Вашингтона где је у једном старачком дому умрло у кратком временском року 26 + 2 особе-штићеника од којих је потврђено да су 13 умрла од овог корона вируса, а према свему судећи и остали су преминули од тог вируса, ради се у углавном о људима који су имали већ теже здравствене проблеме... још кад се овоме додају услови живота у страчком дому...ко је икад био у било ком старачком дому зна како то изгледа и колико се и како се ти задужени људи бирину о тим старима...

 

Ова целокупна новонастала ситуација у вези вируса има велике импликације за ситуацију у Црној Гори, поставља се питање шта урадити?  

Како ствари стоје изгледа-очигледно да се Мило и екипа не шале што се тиче закона тј. не пада му на мамет да оде са власти... једино силом или изборима, тако да је то очигледно питање опстанка нашег Православног народа у Црној Гори.... Тако, ја се надам да неће бити обуставе литија и поред корона вируса.....

Наш проблем као народа у протеклих 100 година је тај што смо често имали људе који нису доносили баш добре одлуке за интересе за нашег народа, и то што сваких мало мало морамо да ратујемо и да проливамо крв. На пример кад човек погледа само како су комунисти направили у бившој Русији и бившој Југославији границе, то је тако урађено-проектовано да се остави простора за рат сукобе....  Погледајте само покрајине у Србији које су комунисти направили уставом, даље у не тако давно време погледајте дејтонски споразум  по коме је направљена Р. Српска унутар БиХ....неко је то све плански урадио тако да ће сигурно бити опет рата кад светски центри моћи за то донесу одлуку....

Једном треба да завршимо са тим као народ, да имамо своју државу,  једном да нас изгине колико је потребно и да више завршимо са тим, са проливањем крви... него увек дозволимо да нам други кроје-праве границе....и онда ратови-сукоби изнова и изнова...

Не дај Боже, само се можемо молити за то да не буде крвопролића у Ц. Гори (а на шта владајућа гарнитура могуће да иде) али исто тако ако се народ повуче шта онда после 30 година Милове владавине....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, obi-wan рече

misliti da preko Svetinje, koja je Lek besmrtnosti, neko moze da se zarazi bilo cime

Не мисле преко Светиње, него, како сам разумео @Срђан Шијакињић зато што стоји 100+ у затвореном простору  врло близу једни других...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Благовесник рече

Не мисле преко Светиње, него, како сам разумео @Срђан Шијакињић зато што стоји 100+ у затвореном простору  врло близу једни других...

Cekaj, pa sto su dosli tu da stoje? Zbog Svetinje li stoje, ili su u "klubu poboznih"? Ili imaju neki peti razlog??

Ko se boji dolaska u hram - neka i ne dolazi, niko nece da mu prigovara.
Ali i neka ne popuje kojekakve gluposti o tome, nego neka zacuti i pita sebe zasto se uopste zove hriscaninom.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, uomo del Ve.Te. рече

Ево извештаја од пре четири дана са Америчког континента из Вашингтона где је у једном старачком дому умрло у кратком временском року 26 + 2 особе-штићеника од којих је потврђено да су 13 умрла од овог корона вируса, а према свему судећи и остали су преминули од тог вируса, ради се у углавном о људима који су имали већ теже здравствене проблеме... још кад се овоме додају услови живота у страчком дому...ко је икад био у било ком старачком дому зна како то изгледа и колико се и како се ти задужени људи бирину о тим старима...

 

Ова целокупна новонастала ситуација у вези вируса има велике импликације за ситуацију у Црној Гори, поставља се питање шта урадити?  

Како ствари стоје изгледа-очигледно да се Мило и екипа не шале што се тиче закона тј. не пада му на мамет да оде са власти... једино силом или изборима, тако да је то очигледно питање опстанка нашег Православног народа у Црној Гори.... Тако, ја се надам да неће бити обуставе литија и поред корона вируса.....

Наш проблем као народа у протеклих 100 година је тај што смо често имали људе који нису доносили баш добре одлуке за интересе за нашег народа, и то што сваких мало мало морамо да ратујемо и да проливамо крв. На пример кад човек погледа само како су комунисти направили у бившој Русији и бившој Југославији границе, то је тако урађено-проектовано да се остави простора за рат сукобе....  Погледајте само покрајине у Србији које су комунисти направили уставом, даље у не тако давно време погледајте дејтонски споразум  по коме је направљена Р. Српска унутар БиХ....неко је то све плански урадио тако да ће сигурно бити опет рата кад то светски центри моћи за то донесу одлуку....

Једном треба да завршимо са тим као народ, да имамо своју државу,  једном да нас изгине колико је потребно и да више завршимо са тим, са проливањем крви... него увек дозволимо да нам други кроје-праве границе....и онда ратови-сукоби изнова и изнова...

Не дај Боже, само се можемо молити за то да не буде крвопролића у Ц. Гори (а на шта владајућа гарнитура могуће да иде) али исто тако ако се народ повуче шта онда после 30 година Милове владавине....

Мило може ову ситуацију са вирусом да искористи на неки начин, то ћемо видети у следећих пар дана... Вучић је већ искористио, најавио медициским радницима +10% на плату, пензионерима једнократну помоћ од 4000 дин тако да је он фактички себи већ обезбедио мандат ... мало ово нема везе са темом ал ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, obi-wan рече

Cekaj, pa sto su dosli tu da stoje? Zbog Svetinje li stoje, ili su u "klubu poboznih"? Ili imaju neki peti razlog??

Ko se boji dolaska u hram - neka i ne dolazi, niko nece da mu prigovara.
Ali i neka ne popuje kojekakve gluposti o tome, nego neka zacuti i pita sebe zasto se uopste zove hriscaninom.

Она препорука аустријско-швајцарске епархије је добра - ко није дошао да се причести, да се дуго не задржава у цркви и не прави гужву.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Вукашин рече

Она препорука аустријско-швајцарске епархије је добра - ко није дошао да се причести, да се дуго не задржава у цркви и не прави гужву.

Ne bi se s tim nikako slozio do kraja. Ali, aj` da kazemo da to ipak i ima smisla, i da je u takvoj sredini prilicno uravnotezeno razmisljanje.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, obi-wan рече

Ne bi se s tim nikako slozio do kraja. Ali, aj` da kazemo da to ipak i ima smisla, i da je u takvoj sredini prilicno uravnotezeno razmisljanje.

Pozivaju vernike da dolaze ko moze sredom-petkom na predjeosvecenu, da se nedeljom ne stvara velika guzva. 

Bolje i tako, nego da dobiju katanac na bravu dok traje epidemija.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Срђан Шијакињић рече

Па тако смртност може да иде и до 5% плашим се. 

У том случају, по горе наведеној прогнози, у немачкој ће умрети око 2,5 милиона људи због Ковида. У целој Европи на десетине милиона људи.

Видечемо дал ће стварно таква катастрофа да се деси. Надам се и верујем, да неће

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Саласије рече

У том случају, по горе наведеној прогнози, у немачкој ће умрети око 2,5 милиона људи због Ковида. У целој Европи на десетине милиона људи.

Видечемо дал ће стварно таква катастрофа да се деси. Надам се и верујем, да неће

To bi bila katastrofa.

Nego, posto se bitka najvise vodi na misaonom planu, a posebno u ove dane posta, pomeram paznju sa covida na drugu stranu : ) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Саласије рече

У том случају, по горе наведеној прогнози, у немачкој ће умрети око 2,5 милиона људи због Ковида. У целој Европи на десетине милиона људи.

Видечемо дал ће стварно таква катастрофа да се деси. Надам се и верујем, да неће

Не верујем ни ја да ће се десити таква катастрофа,. Али ако би дошло до колапса здравственог система у свим државама (мала је шанса, хвала Богу, за тако нешто), ништа није немогуће. Ја сам у почетку био релативно скептичан да ће доћи и довде, нисам веровао да ће се болест раширити ван Кине, али ето, догађаји су ме демантовали.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...