Jump to content

Епархија ваљевска: Саопштење поводом пресуде Великог Црквеног Суда бившем архимандриту Никодиму (Богосављевићу)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Аристарх рече

Видиш да се у тексту, називају браћом. Наводи се да је разговор одмах после литургије. Можда сам ја погрешио помислећи да су литургију заједно водили. МОжда је неки римокатолик асистирао у служби... Ја сам до разговора са О.зораном мислио да су они још у јеретичком расколу од правосалвља. У смислу да се не признајемо за хришћане међусобно или барем нека страна...

Суштински О.Зоран је написао да Руси у Италији тако раде, да нема одвајња православаца од римокатолика. У теми о Митрополиту Амфилохију и Степинцу. Где је О.Зоран тврдио да нема потребе да се римокатолик крсти у православну цркву. Зато сам ја обратио пажњу на ове вернике који би прешли у православље на начин да се опет крсте, и ту сам образложио навод зашто би то цело време, било једно крштење пред символом вере. Јер сам се повео ликом и делом Св. Немањића који беше два пута крштен а светитељ и само једном крштен ипак.

E, Aristrarh, veruj mi bas sam znao da si mozda pomislio da to sto se pominje u tekstu da se nazivaju bracom i da su... after the Divine Liturgy His Holiness Patriarch Kirill of Moscow and All Russia met with a group of pilgrims from the Roman Catholic Church led by Cardinal Angelo De Donatis, Vicar General of Rome... da su onda i u evharistijskom opstenju.

Ali, nema veze, vec sam ti negde rekao da nisi bas 100% tacan i precizan sa hriscanskom terminologijom i tako onda nisi mogao ovo da procitas izmedju redova.... da su RPC i RK u liturgijskom opstenju to bi puklo i culo bi se sve do burundija tamo negde u afriku ... :D

Priznajemo se mi izmedju sebe za hriscane nego nismo kanonski i liturgijski zajedno jer imam razlike u veri i predanju izmedju nas.

Oko krstenja koliko vidim nije ti bas jasno 100% ali opet nema veze i mozda je i nebitno,.... u principu PC prima rimokatolike bez ponovnog krstenja kroz sv.tajnu Miropomazanja (iako postoje oni koji ponovo krstavaju), neko mozda zeli sam da se krstava ponovo, vise njih smatraju da ne treba da se ponovo krstavaju (i to u PC u vecini tako i radi).... ali, je mnogo bitnija druga strana price da se prihvati ispovedanje PC i njena predanja, od onoga koji prilazi iz rimokatolicizma.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 72
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Bokisd Не користи се нигде моја терминологија или тумачење терминологије на овој теми. О томе смо причали на једној од тема баш о крштењу када је Амфилохије поново крстио расколника свештеника, који се покајао и тражио да буде опет крштен.

Мене је интересовало питање које сам поставио О.зорану и Лазићу о званичним документима која потврђу став једног од њих. Али мало је то мутно остало јер Лазић цитира Атанасија а Ђуровић цитира васељенску догматику... Иако прелазак из римокатоличке у православну веру кроз крштење, већина свештеника у СПЦ дозвољава. Што ипак није било моје питање, већ њихова расправа о причешћу римокатолика у православну цркву... А крштење се само наметнуло у теми кроз други контекст...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa, okey, znam da te interesovalo, malo sam ispratio sve to sto si pitao i pisao i tema o krstenju je onako, moze da bude i laka i teska za razumevanje, ali sigurno treba i vremena i dosta citanja raznih izvora da bi se doslo do nekih jasnih uvida kako to ide sa tim krstenjem inoslavnih koji prelaze u pravu crkvu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Вукашин рече

Serafim Rouz u Zagranicnoj kroz miropomazanje primljen iz protestantizma.

Recimo, Arijanci u 4.veku su takodje primani kroz miropomazanje, ... ima tamo kod protestanata nekih koji ne veruju u sv.Trojicu i takvi trebaju da se krstavaju kao nekrsteni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
On 27.6.2019. at 23:51, Bokisd рече

Recimo, Arijanci u 4.veku su takodje primani kroz miropomazanje, ... ima tamo kod protestanata nekih koji ne veruju u sv.Trojicu i takvi trebaju da se krstavaju kao nekrsteni.

Готово сви протетанти исповедају Свету Тројицу, не само традиционалне цркве реформације већ и тзв. еванђеоске заједнице, типа адвентисти (суботари).

Док, Јеховини сведоци  ни по чему не припадају тој "породици" протестанских хришћана. Немају ама баш ништа хришћанског у себи тј. нити једног јединог елемента Цркве. 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, feeble рече

dobio doktorat

ima dva. Prvi iz arheologije, drugi iz teologije. Prvi je odbrani u Srbiji, a drugi valjda u Grckoj. 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Благовесник рече
On 27.6.2019. at 23:51, Bokisd рече

Recimo, Arijanci u 4.veku su takodje primani kroz miropomazanje, ... ima tamo kod protestanata nekih koji ne veruju u sv.Trojicu i takvi trebaju da se krstavaju kao nekrsteni.

Готово сви протетанти исповедају Свету Тројицу, не само традиционалне цркве реформације већ и тзв. еванђеоске заједнице, типа адвентисти (суботари).

Док, Јеховини сведоци  ни по чему не припадају тој "породици" протестанских хришћана. Немају ама баш ништа хришћанског у себи тј. нити једног јединог елемента Цркве. 

Ok, znam da uglavnom veruju u sv.Trojicu.

( ali, poenta je, da su se cak i onima kao na primer Arijanci koji su bili jedna od najvecih i najdesruktivnijih jeresi po crkvu, priznavalo krstenje i to sto se priznaje ne znaci da su i eklisioloski i crkveno priznati..... to se eto najbolje vidi na jeresi Arijanstva...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, ronin рече

ima dva. Prvi iz arheologije, drugi iz teologije. Prvi je odbrani u Srbiji, a drugi valjda u Grckoj. 

Није дуго издржао као монах... од силног учења пре замонашења, заборавио је да проучи поуке Атоских монаха о лажним виђењима, пророштвима, појави лажне Богородице или лажног Христа. како проверити веродостојност "виђења"...

On 27.6.2019. at 13:35, Bokisd рече

Pa, okey, znam da te interesovalo, malo sam ispratio sve to sto si pitao i pisao i tema o krstenju je onako, moze da bude i laka i teska za razumevanje, ali sigurno treba i vremena i dosta citanja raznih izvora da bi se doslo do nekih jasnih uvida kako to ide sa tim krstenjem inoslavnih koji prelaze u pravu crkvu.

Просто је брате, хипотетички рецимо, ја сам као крштени цивил, у породилиште и нечија беба је рођена али је слаба. Ја ту бебу цивилно крстим, за не дај Боже да затреба опело, које Црква не ради не-крштенима. Ако бих ја (крштен хришћанин) некога цивилно крстио, та особва је хришћанин и може да се причести у СПЦ. Али свеједно треба да се крсти од свештеника. ШТо на крају неће бити два крштења, већ једно крштење.

После разматрања више крштења једне исте особе унутар СПЦ одрађена од стране цивила из игре, или нужде као што наведох у измишљеном примеру, па онда и свештеника. Можемо прећи на посматрање питања крштења верника у оквиру више Хришћанских Цркви, па онда по питању расколника.

Символ Вере одређује једно крштење, али остаје питање како конкретно. По мени, грубо гледано то питање, Ис Хр, предвиђа расколе као и пророци после њега. У тим расколима се мора свако определити где ће, док расколници не изведу помирење међ. собом. А ко су расколници него свештеници и њихови поглавари. Јер добри самарићанин је отишао у рај на крају, за разлику од оног свештеника:).

сакупио сам материјала, само да га обрадим. има много поново крштених у Православље. Па бискупи Хрватски који саветују да се људи крсте у обе цркве два пута да бидошло до помирења Цркви...:citac:

Измењено од Аристарх
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Аристарх рече

Просто је брате, хипотетички рецимо, ја сам као крштени цивил, у породилиште и нечија беба је рођена али је слаба. Ја ту бебу цивилно крстим, за не дај Боже да затреба опело, које Црква не ради не-крштенима. Ако бих ја (крштен хришћанин) некога цивилно крстио, та особва је хришћанин и може да се причести у СПЦ. Али свеједно треба да се крсти од свештеника. ШТо на крају неће бити два крштења, већ једно крштење.

(da, jasno , to je krstenje u velikoj nuzdi kada je neko na samrti a nema u blizini svestenika, onda po ikonomiji moze i neki hriscanin da izvrsi krstenje,.....samo jedno, koliko se secam, takva osoba ako prezivi smatra se krstenom i ne krstava se ponovo ali se izvrsuje sv.tajna miropomazanja i onda je primljenja u crkvu i moze da se pricesti)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Bokisd рече

(da, jasno , to je krstenje u velikoj nuzdi kada je neko na samrti a nema u blizini svestenika, onda po ikonomiji moze i neki hriscanin da izvrsi krstenje,.....samo jedno, koliko se secam, takva osoba ako prezivi smatra se krstenom i ne krstava se ponovo ali se izvrsuje sv.tajna miropomazanja i onda je primljenja u crkvu i moze da se pricesti)

Видиш да си искључив, мора и након цивилног крштења (које не мора да обухвати крштење водом) да се опет у целости крсти човек код свештеника. Могу ја у игри тебе да крстим или ти мене. нпр. на плажи или у реци током сплаварења... Може и неки јуродив христа ради да крсти некога 100 пута намерно и то ће увек бити једно крштење.

Нпр. ако пређе неко из Православља у РКЦ, они га обавезно миропомажу, због очишћења од неких духова. Па шта онда ако се та особа врати у Православље? дал ће бит три пута миропомазана или само једном?

Исто ти је то питање као и питање брака у Православљу и РКЦ, буквално се иста паралела може повући. Код нас је могуће бити два пута крштен као Св. Симеон мироточиви, да то притом буде једном крштена особа. Када се неко разведе у Цркви па опет уђе у брачни завет у Цркву, та особа је цело време у једном браку са једном особом. Нема варања у смислу да човек буде са једном женом у Црквеном браку, док са другом женом живи и иду заједно на причешће.

Колко сам ја упућен, код нас се и даље чува слобода верника да из римокатоличке или протестантске Цркве, може да пређе у Православну Цркву. Тако што ће да сматра ове друге за расколничке у смилслу да због менталне снаге не може да прихвати идеје о расколима као нешто што није морално покварено. мсм. очигледно тада особа прави раскол од те хришћанске цркве или традиције којој је припадао. И приступа Православљу на врата која постоје!!! То су врата која су створена током раскола римокатолика, протестаната (који јесу хришћани али су и даље у расколу од нас) од саборности са Православним Црквама...

Измењено од Аристарх
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...